Skocz do zawartości
ketyow

Puchnące Kondensatory

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z plyta glowna kompa - otoz puchna kondensatory. Po wymianie trzy miesiace i puchna znow. Co zatem zrobic - sprobowac kondensatorow o wyzszych pojemnosciach? Jednoczesnie pytanie - czy oprocz tego ze na takich spuchnietych spada pojemnosc, to czy wzrasta rezystancja? Mierzac generalnie nie wykazuje mi zadnej, ale w przypadku jednego kondziorka R pokazuje mi w megaomach. Na drugiej plycie glownej z kolei mam niestabilne napiecia - linia 5V skacze od 4,5V-4,7V a 12V od 11,8-12,5V przy czym wraz ze spadkiem U na linii 5V wzrasta U na linii 12V i odwrotnie. Kondensatory maja pojemnosc w granicach tolerancji, ale komp sie przez te wahania napiec ciagle zwiesza. Co robic? Wrzucac kondensatory wiekszej pojemnosci? Cos to moze dac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Puchna Ci kondy bo pewnie sa przystosowane do mniejszych napiec. Nic z pojemnosciami nie zmieniaj, zastosuj identyczne pojemnosci jak w orginale. Kup poprostu takie np. na 20V low impedance, beda mialy duzy zapas w tolerancji napiec i napewno nie spuchnal. A napiecia tak jak piszesz skacza poniewaz taki spuchniety kondensator nie zachowuje przypisanych mu wlasciwosci, wlasnie tak dziala kondensator - w skrocie filtruje i wygladza napiecie do okreslonego poziomu.

 

W tych artach znajdziesz odpowiedzi na reszte pytan:

http://www.eres.alpha.pl/elektronika/reada...hp?article_id=6

http://www.eres.alpha.pl/elektronika/reada...hp?article_id=8

Edytowane przez I_want_to_play_a_game!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To troche glupie ze producent zle dobiera kondensatory. W kazdym razie nadal nie wiem na jakie kondensatory wymienic te z tej plyty, na ktorej napiecia nie sa stabilne. Skoro ich pojemnosci sa wporzo, a one nie puchna ani nie grzeja sie, to chyba napiecia nie powinny wariowac? Czy to od czegos jeszcze zalezy? Bo w tym wypadku zmiana na takie, ktore toleruja wyzsze U chyba nic nie da?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o ta druga plyte, to powiedz mi jak mierzyles te napiecia, na wtyczce ATX ? W tym przypadku nie upatrywal bym winy w kondensatorach, lecz w zasilaczu (z tego co piszesz o tych napieciach, to musi byc to niezly syf :blink: ). Sory nie doczytalem Twojego pierwszego postu, myslalem ze te spadki napiecia sa na plycie ze spuchnietymi kondami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie na atx, a ten zasilacz testowalem z nowiutka mobo i tam skoki byly minimalne a napiecia dosc ladne. Obwiniam wiec plyte, napiecia sa z czujnikow na plycie, mierzone programami spod windowsa, nie szukalem na plycie punktow pomiarowych miernikiem. Jesli jednak z tym zasilaczem dzialalo spoko na konfigu z sygnatury, a zwiechy byly na athlonie 1600 xp oraz gf2 to to moze byc tylko plyta. Wiem ze odczytom everesta nie mozna bardzo ufac, ale skoro zwiechy sa to te skoki tez musza byc jak everest czy speedfan wskazuja. No i nie wiem, jedyne co mi przyszlo do glowy, to ze moze na tych kondensatorach pojawila sie jakas rezystancja ze nie stabilizuja poprawnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiecia sprawdzane w programach, biosie etc. maja malo wspolnego z rzeczywistoscia. Ja bym proponowal na tym starym konfingu, sprawdzic miernikiem napiecia na wtyce ATX. Jesli sie komp wiesza to przyczyn moze byc wiele: skopany soft, w hardware za wysoka temperatura np. procka, moze bledy ramu, napisz cos wiecej, bo tak gdybac to mozna sobie bez konca. A z tym kondami, to bez przesady, elektrolity chyba nie wyschly ze starosci :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzane bylo wszystko, to moze byc juz tylko plyta, dlatego stawiam na sekcje zasilania poniewaz zwiechy sa w stylu "wszystko staje na ekranie". Dodatkowo plyta nie uciaga radeona 9800 - po wlozeniu karty zanim system sie odpali potrafi sie zwiesic. Z tym ze przy karcie po odpaleniu systemu kilka sekund i pulpit zamrozony - jeszcze chwile mozna ruszac kursorem, a potem czarny ekran. Nie dzieje sie tak w trybie awaryjnym gdy w 16 kolorach karta jest malo obciazona. Nie dzieje sie tak tez z gf2 i innymi malo pradozernymi grafami. Radeon byl sprawdzany na innym konfigu i slabszym zasilaczu i bylo wporzo. Jak wspominalem zasilacz tej zwieszajacej sie plyty tez byl sprawdzany i jest ok, byl tez wymieniany na inny i zwiechy byly dalej na tamtym mobo. Nie pytal bym o sekcje zasilania gdyby to moglo byc cokolwiek innego. Na linuksie tez byly zwiechy, tez po prostu wszystko stawalo - czyli charakterystycznie dla braku zasilania. RAM sprawdzany. Temperatury procka, jak i chipsetu, jak i sekcji zasilania w normie. Wszystko co sie dalo sprawdzilem... Jedynie mnie zastanawia czy jesli kondensatory maja dobra pojemnosc to czy mimo wszystko moga byc przyczyna - ja wiem, moze i ze starosci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To napewno nie wina kondensatorow. Mozliwe ze plyta ma jakies problemy z ta karta graficzna. Zrob zworka na plycie reset biosu i ustaw w biosie mnoznik AGP na najwyzsza wartosc, sprobuj takze pozmieniac inne wartosci zwiazane z portem AGP. Pokombinuj troche i zobacz moze sie cos zmieni... przy okazji podaj model plyty glownej.

Edytowane przez I_want_to_play_a_game!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czytasz co pisze? BIOS ustawialem na setki sposobow, ale nie ma optymalnego ustawienia dla skopanego ukladu zasilania. Probowalem WSZYSTKIEGO a karta dostaje za male zasilanie i tyle. Wiem ze powodem jest slabe zasilanie plyty, nie wiem tylko co je powoduje i licze na odpowiedz na to pytanie. Reszta zostala sprawdzona.

 

A plyta to Shuttle AK32L oparta na VIA VT8366 Apollo KT266.

Edytowane przez ketyow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to skoro robiles wszystko to i zapewne flash biosu... A wiec twierdzisz ze plyta ma skopane zasilanie. Nawet jesli ktos Ci powie jaki element ulegl uszkodzeniu, to sam tego nie naprawisz. Nie posiadajac specjalnych narzedzi, nic nie zrobisz. A naprawa w wyspecjalizowanym zakladzie przekroczy kilkakrotnie wartosc plyty glownej.

W necie znalazlem tylko to:

http://eu.shuttle.com/archive/de/ak32.htm#ak32

" 1 x A.G.P. (4X Modus), 3,3V "

na stronie producenta pisze ze port AGP tylko i wylacznie posiada zasilanie na 3,3V, wobec tego nie wiem w jaki sposob chcesz uruchomic ta karte na tym mobo ? :blink:

 

znalazlem:

http://eu.shuttle.com/archive/de/ak322.htm#ak322ak32aak

parametry podobne...

 

Jeszcze dodam pewna rade. Wiekszosc osob bedzie upatrywala ze wadliwym podzespolem jest zasilacz. Aby potwierdzic ze faktycznie te wachania napiec istnieja, zainwestuj w miernik uniwersalny za 10 zlotych i sprawdz te napiecia. Raczej innej odpowiedzi nie uzyskasz...

Edytowane przez I_want_to_play_a_game!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten radeon chodzil ponad rok na tej plycie, tak samo jak nie od poczatku sie zawieszala. Wiec to raczej nie wina agp 3,3V. A napiecia miernikiem sprawdzalem w zaslice i naprawde - nie jest to wina zasilacza, bo podlaczalem tez dwa inne, jeden faktycznie mocny i bardzo stabilny, a zwiechy byly nadal. A jesli ktos mi powie jaki element ulegl uszkodzeniu to bede sam w stanie go wymienic, mam narzedzia. Trudno, kupi sie nowa plyte, choc chcialbym mimo wszystko cos zrobic z ta. Zasilacz to modecom feel 350W i wiele osob stwierdziloby chetnie ze to jego wina, ale chieftec 400 kolegi tez nie dal sobie rady.

 

Na tej plycie byl sprawdzany radek http://moa.home.pl/astronix/Pliki/opisy/pl...abit_vh6_ii.htm

Tez ma agp 3,3V. A dzialal bezproblemowo. R9800 jest tez zasilany z zewnetrznego molexa.

Edytowane przez ketyow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i ustaw w biosie mnoznik AGP na najwyzsza wartosc,

Mnoznik no ciekawe żeczy mowisz....

 

DO ketyow :

Ustaw AGP X4 bo juz z zamarzaniem ekranu w jednym z komputerów juz walczylem ( R9800 i K7S8X) zmiana na AGP x4 i wszystko sie uspokoiło.

Roznicy w wydajnosci nie zauwazysz kolosalnej.

Sprawdz czy przypadkiem linia 5V przy molexie nie jest przypalona.

Wylacz fast write.

" 1 x A.G.P. (4X Modus), 3,3V "

na stronie producenta pisze ze port AGP tylko i wylacznie posiada zasilanie na 3,3V, wobec tego nie wiem w jaki sposob chcesz uruchomic ta karte na tym mobo ?

AGP X4 ma 2 napiecia 1.5V i 3.3V ( stare karty potrzebowały 3.3V nowe 1.5V) Specjalny uklad na karcie graf mowi jakiego napiecia potrzebuje a stabilizator na mobo podaje wtedy takie napiecie.

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AGP wlasnie jest w trybie 4x, zabawa fast write i masa innych funkcji nic nie zmienia... Pierwszy raz mi sie zdarza, ze autentycznie nie wiem co mozna jeszcze zrobic. Jedyne co mi przychodzi do glowy to skopana sekcja zasliania mobo.

 

 

@I_want_to_play_a_game!

Zdjecia nie mam czym zrobic, ale masz do dyspozycji te z linkow ktore podales. Ale nie chodzi tu tylko o stabilizator AGP bo glowna sekcja zasilania podaje bardzo niestabilne napiecia, o duzych skokach, a to powoduje ciagle zwiechy. Poza tym wiem gdzie sa stabilizatory, ale czy to na pewno ich wina? W innych plytach, ktore robilem bylo to powodowane zmiana pojemnosci kondensatorow po ich wyeksploatowaniu, ale tu pojemnosci sa w granicy tolerancji, nawet nieco lepsze od nowych sztuk, ktore sprawdzalem.

Edytowane przez ketyow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwazor - napisales to samo co ja kilka postow wczesniej o tym mnozniku AGP, a napisz mi co ma wspolnego linia 5V z dodatkowym zasialniem karty grafiki ? pierwsze slysze... Fast write to opcja majaca na celu pogorszyc jakosc wyswietlanej grafiki na korzysc wydajnosci.

Jesli chodzi o porty AGP (wszystko sie zgadza to co napisales):

http://www.playtool.com/pages/agpcompat/agp.html

 

ketyow - skoro kondy sa dobre, mozesz sprobowac wymienic uklady stabilizacji napiecia, o ile sa w przystepnej cenie. Polukaj w googlach, z tego co mniej wiecej czytalem to pomagalo.

Edytowane przez I_want_to_play_a_game!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś że wymieniłeś zasilacz na chiefteca i bylo to samo, ale ponieważ nie zawsze to co ktoś napisze musi być prawdą ;) (może jesteś przekonany że feel jest sprawny więc napisałeś na odczepnego) to ja jeszcze raz zwrócę uwagę na zasilator.

 

Wiekszość modecomów feel z jakimi miałem stycznosc miała problemy z jednym kondensatorem który puchł i napięcia leciały w kosmos. Po wymianie tego kondensatorka zasilacze na ogół dzałały dalej ok, choć feel to raczej nie jest jakiś markowy zasilacz.

 

Na zasilacz moim zdaniem wskazuje też że na płycie kondensatory spuchły po 3 miesiącach gdyż dzieje się tak gdy zasilacz ma duże wahania napięcia.

Nie pisz że producent źle dobrał bo podejrzewam że od zakupu płyty nie wymieniałeś ich co 3 miesiące a dopiero teraz tak się stało - więc musi byc jakaś przyczyna.

 

Napięcie na kondensatorach też nie jest dobierane od tak sobie - kondensator pracuje najsprawniej na napięciu najbliższym jego napięcia maksymalnego więc dlatego dobiera się kondensatory na "styk". I jeżeli coś gdzieś jest nie tak (zasilacz ma wahania napięcia) to może się okazać że ten styk jest niewystarczający.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Modecoma testowalem jednak z plyta w sygnaturce i byly ladne i stabilne napiecia. A kondziorki puchly na innej plycie, z innym zasilaczem, mozliwe ze nie zwrociles dokladnie uwagi czytajac i zle mnie zrozumiales. Modecom feel byl odeslany nawet na gware i serwis go zwrocil, mowiac ze nic mu nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kondensator pracuje najsprawniej na napięciu najbliższym jego napięcia maksymalnego więc dlatego dobiera się kondensatory na "styk".

Mozesz nawet zastosowac kondensator na 50V o ile sie zmiesci w miejscu wyznaczonym na plycie glownej. Zakres tolerancji napieciowej nie ma nic do rzeczy, zapas napewno nie zaszkodzi, wiem bo juz sporo sie tego naczytalem, poniewaz zaczalem interesowac sie elektronika audio (w trakcie budowy wzmacniacza).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec problem dotyczacy plyty z puchnacymi mozna uznac za rozwiazany, jak znow urosna im brzuszki to sprobujemy z wiekszym zakresem napiec. Ale ta druga to naprawde stanowi zagadke. Nie wiem czy bede ruszal stabilizatory (to 7 sztuk, bez wzgledu na cene nie wiem czy chce mi sie z nimi babrac i nie wiadomo czy to cos zmieni), chyba zostaje kupic inne mobo. Jeszcze tylko sprawdze w biosie czy zmieni cos apic/acpi na disabled, choc sadze ze gdyby to bylo powodem niestabilnosci to sypalby raczej bluescreenami, no i ten radeon... Lukne jeszcze czy wyjecie dzwiekowki SB Live cos da bo ponoc kolidowaly o dostep z procem i tez czesto powodowaly zwiechy, choc tez raczej spodziewalbym sie wtedy bluescreena. "Zamrozenie" systemu jest raczej typowym powodem niedoboru zasilania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na moje oko używasz zwykłych kondensatorów w miejscu gdzie są potrzebne low e.s.r

jedno zdjęcie rozwiązałoby wszelkie niepewności...

 

Kwazor - napisales to samo co ja kilka postow wczesniej o tym mnozniku AGP, a napisz mi co ma wspolnego linia 5V z dodatkowym zasialniem karty grafiki ? pierwsze slysze... Fast write to opcja majaca na celu pogorszyc jakosc wyswietlanej grafiki na korzysc wydajnosci.

Jesli chodzi o porty AGP (wszystko sie zgadza to co napisales):

http://www.playtool.com/pages/agpcompat/agp.html

 

ketyow - skoro kondy sa dobre, mozesz sprobowac wymienic uklady stabilizacji napiecia, o ile sa w przystepnej cenie. Polukaj w googlach, z tego co mniej wiecej czytalem to pomagalo.

 

co do fast writes to gadasz bzdury...

a co do agp 0.8V/1.5V/3.3V to z tego co mi wiadomo jest to napięcie logicznej jedynki a nie napięcie zasilania kart... kwazor ma racje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co do agp 0.8V/1.5V/3.3V to z tego co mi wiadomo jest to napięcie logicznej jedynki a nie napięcie zasilania kart... kwazor ma racje

dzieki ze mnie oswieciles :rolleyes: rzeczywiscie nie wiedzialem...

 

co do fast writes to gadasz bzdury...

na starych kartach graficznych wszystko sie kaszanilo po wlaczeniu fast write, troche zle to sformulowalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spuchniete kondensatory juz zostawmy, teraz chodzilo mi tylko o to drugie mobo.

 

@TOMAHAWK

 

Myslisz, ze low e.s.r. zmienilyby to? Poki co, to siedza tam oryginalne, wymienilem dwa przy agp. Zobacze czy cos to pomoze jak wstawie low e.s.r. w sekcje zasilania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E tam, ja w wakacje w pracy wymieniałem tylko te spuchnięte i śmigało zawsze jak ta lala, ale tam to trza było wszystko po kosztach, nawet papieru zadrukowanego tylko z jednej strony ni można było wyrzucać tylko zadrukować z drugiej :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki ze mnie oswieciles :rolleyes: rzeczywiscie nie wiedzialem...

 

 

na starych kartach graficznych wszystko sie kaszanilo po wlaczeniu fast write, troche zle to sformulowalem.

 

 

 

ja tam nigdy nie miałem problemów z tym, zawsze enabled ( nie chodziło mi o problemy, tylko zmniejszanie jakości wyświetlanej grafiki)

 

 

 

No ja sie w sumie raz na zasadzie aby najtaniej przejechałem ;] Wymieniałem kondki w Soltek 75kav (czy jakoś tak :D ) i tylko te spuchnięte... Po czasie spuchły te nie wymienione ;)

 

bo wszystkie kondensatorki są z tej samej serii, pracują praktycznie w tych samych warunkach i mniejwięcej równo się starzeją

 

a tak przy okazji zużyte kondensatory nie zawsze puchną, niestety...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...