Skocz do zawartości
Szczuru

Dobra książka / repetytorium z fizyki do LO

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Jestem na mat-fizie i fizyka jest niezwykle ciekawa i zawiła. Ogólnie lubię fizykę, ale pani nie umie tłumaczyć, a podręcznik mam beznadziejny. Znacie jakieś dobre repetytorium/podręcznik do fizyki do liceum z fizyką rozszerzoną??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się w LO uczyłem z podręczników wydawnictwa ZAMKOR. 3 części po 200-300 stron, wiec kosztowały sporo. Nie wiem czy jest sens kupować takowe, ale zawsze możesz od kogoś pożyczyć i obadać, czy Ci pasują (mi pasowały, a faktem jest, że materiał jest dość trudny - bo obszerny)

 

Co do zadań. http://allegro.pl/item278202566_zbior_pros...ztof_chyla.html

Bardzo dobry zbiorek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego najlepiej od poczatku naucz sie fizyki profesjonalnej... a zacznij od matmy... podstawy rachunku rozniczkowego i calkowego i juz cie dziwic nie bedzie "defał po dete";-)

 

powaznie - naucz sie jak najszybciej podstaw rozniczek i calek (dla inteligentnego 17 latka to kwestia kilku dni), potem zacznij analize fizyki od podstaw...

Edytowane przez jekyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam podreczniki Feynmana, bardzo przystepnym jezykiem sa napisane

Odrazu mu poleccie Wstep do fizyki Wroblewskiego. Co sie bedzie chlopak rozdrabnial?

Do "prawdziwej" fizyki jak to okresliliscie potrzebny jest rozbudowany aparat matematyczny. Granice, pochodne, calki, rozniczki, przestrzenie wektorowe, tensorowe, macierze, liczby zespolone to tylko niektore pojecia ktore sa potrzebne a jest ich o wiele wiecej.

Wiem, bo akurat studiuje fizyke. I z tego co wiem to wiekszosci z tych rzeczy nie ucza w liceum, a juz napewno nie w pierwszej klasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez studiuje fizyke i powiem szczerze, ze wystarczy znac podstwy matematyki... po co mu teraz macierze i tensory? do podstawowej fizyki akademicznej wystarcza rozniczki, calki i wyobraznia... no zalezy tez od wybranej galezi, ale do oglnikow duzo matmy nie trzeba...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do podstawowej fizyki akademicznej wystarcza rozniczki, calki i wyobraznia... no zalezy tez od wybranej galezi, ale do oglnikow duzo matmy nie trzeba...

...dokładnie, całki to podstawa, niebardzo da się głębiej zrozumieć fizykę bez ich znajomości, tym bardziej jeżeli Szczuru napisał, że fizykę lubi. To samo dotyczy Feynmana - świetnie napisane, świetnie się z tego uczy, nie raz pomógł mi w liceum, czy później na laborach z fiz. Ogólnie warto w liceum sięgać po książki akademickie, które najczęściej dużo lepiej, prościej, bardziej przystępnie tłumaczą dane zjawisko, niż podręcznik szkolny (ekstremalny przypadek - McMurry - Organiczna, którego dzieci w przedszkolu mogą spokojnie czytać)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ksiazek typowo do liceum to nie jestem w stanie nic przytoczyc, ale z tych akademickich to polecam Resnick Halliday Podstawy fizyki. Matematyka jest w niej zredukowana do niezbednego minium, wszystko bardzo obrazowo i od podstaw wytlumaczone, wiec wg mnie mozna z tej ksiazki bez problemu kozystac w liceum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będąc w drugiej klasie LO na mat-fizie mam rescnicka-hallidaya(nowe wydanie rok 2006, koło 50zł książka ale warto całośc to 5 części) i Feynmana. Tylko że nieprzerobienie tego i owego z matmy daje o sobie znać, szczególnie w Feynmanie, w hallidayu nieomal w ogóle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Resnik będzie najlepszy...

Ostatecznie można kupić zbiór zadań Kruczka dla liceum , - w zbiorze jest repetytorium do każdego działu i zadania, a drugi tom to rozwiązania, jak będziesz umiał radzić sobie z zadaniami z tego zbioru, to na maturę zaczniesz mówić kartkówka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...