Skocz do zawartości
Krystianen

Serwer W Małej Firmie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Stoje przed zadaniem usprawniania sieci komputerowej w malej firmie (5 komputerów WIN XP). Dotychczas działało to w ten sposób (5 komputerów w tym jeden jako „serwer”, na którym pracowała jedna osoba jako normalny użytkownik.) Wymiana informacji opierała się o Otoczenie Sieciowe. Wszytskie komputery korzytają z programu zainstalowanego na „serwerze” poprzez udostępnienie (WINXP HE). Praca w takiej sieci jest trochę uciążliwa gdyż w większości czasu działa to b.wolno, zamula się. Co chce zrobić to postawić niezależny serwer. Oczekiwania:

- DHCP (Internet dotychczas przez router ADSL)

-udostępnianie plików i drukarek. (na tym opiera się program)

-backup danych.

-zdalny dostęp

-w przyszłości możliwy serwer pocztowy, WWW.

 

Zastamaowiam się nad oprogramowaniem. Myslalem o Windows Small Buissnes Serwer, tylko nie wiem ile to mnie bedzie kosztować? Może macie inne propozycje?

Co do sprzętu to około 2000zł. Jeszcze się konkretnie nie zastanawialem ale pewnie cos dedykowanego pod tego typu prace.

 

Pozdrawiam

 

Krystian Nagórski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się przyłącze do pytania bo chciałem coś podobnego zrobić u siebie... w domu :D

Panie Krystianie czyli mam rozumieć chce Pan zakupić serwer oddzielnie i zrezygnować z serwera na komputerze. Bo w sumie po co wtedy pakować się w windows server wydając kasę postawić najlepiej jakiegoś linuksa jako server

Edytowane przez Radzyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm. kierunek masz dobry, ale ja bym zrobił na początek do testów coś takiego:

1. wszystkie kompy na stałe ip, to samo ten router (jeśli jeszcze tak nie jest)

2. przyśpieszyć rozpoznawanie nazw nebios przez sztywną konfigurację lmhosts. Poustawiać nazwy kompów.Stworzyć coś na ten wzór:

192.168.0.1 server #PRE

192.168.0.2 klient1 #PRE

...itp.

potem importuj ten plik jako lmhosts na wszystkich kompach

3. Rozpoznawanie otoczenia sieciowego jest już usprawnione, teraz pora przyjrzeć się sieci i jest sprawności od strony sprzętowej. Być może wystarczy lepszy przełącznik, albo łącze 1gbit w jakimś krytycznym miejscu sieci.

4. był już taki topic i może warto się z nim zapoznać? Jest tam trochę o sprzęcie (serwerach tanich)

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=231650&

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.............

Zastamaowiam się nad oprogramowaniem. Myslalem o Windows Small Buissnes Serwer, tylko nie wiem ile to mnie bedzie kosztować? Może macie inne propozycje?

Co do sprzętu to około 2000zł. Jeszcze się konkretnie nie zastanawialem ale pewnie cos dedykowanego pod tego typu prace.

.............

W zasadzie na 5 maszyn to Windows XP Pro (wystarczy na dziś) lub linux (np.:Debian).

Być może bardziej przyszłościowe byłoby zastanowienie się nad jakimś 64 bitowym OSem (obsłuży więcej niż 4GB ramu).

 

Sprzęt (w kolejności na co najpierw wydawać kasę):

szybki podsytem dyskowy (optymalny byłby dysk SAS, ew. SCSII )

z 2GB RAMu (stabilne pamięci)

szybka 1Gb karta sieciowa

porządny procesor (tu wystarczy intel C2D lub C2Q w zależności od kasy)

UWAGA! Serwera nie podkręcać!:)

 

Co do przyspieszania to sztywne ustawienia i wskazania poprzez pliki lmhosts trochę pomogą. Ale jeśli na maszynie, która jest serwerem wykonywane są jakieś pamięciożerne operacje i jest obciązony procesor... to i tak bedzie wolno.

Samą komunikację można też przyspieszyć wymieniając switcha na szybszy i ujednolicając karty sieciowe (od jednego producenta - ale to obecnie mało realne:().

Należy też sprawdzić, czy przepustowość sieci jest ok. (może jakiś kabel jes tuszkodzony/zagięty/źle zarobiony) tj. na poziomie 100Mb (o ile mówimy o sieci na skrętce).

 

I tak sobie myśle, że połączenie i internetem to lepiej puścić przez ten ruter a nie przez serwer na którym będą dane:).

Edytowane przez msb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może bardziej przyszłościowe byłoby zastanowienie się nad jakimś 64 bitowym OSem (obsłuży więcej niż 4GB ramu).

A 32-bitowy nie "obsłuży"? ehhh... tak jakby system operacyjny miał tu coś do gadania... :blink:

 

Krystianen Jeśli znasz się na przynajmniej podstawowej konfiguracji takich usług na systemach linuksowych, to tylko taki bym postawił na takim serwerze. Jeśli nie, to zwykły XP'ek nawet da radę.

Edytowane przez truman20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A 32-bitowy nie "obsłuży"? ehhh... tak jakby system operacyjny miał tu coś do gadania... :blink:

z tego co ja wiem to 32bitowe systemy nie indeksuja wyzej jak 4GB RAMu. Wiec jednak system ma cos do gadania.

 

Najlepiej postawic na linuxie, w sumie w necie masz gotowe tutoriale, tylko nie wiem na jakiej zasadzie chcesz realizowac backup.

 

A te gigabity, core2duo, macierze itd - nie przesadzajcie, to tylko 5 kompow... Chyba, ze pracuja nad gigabajtowymi projektami wideo, itd ale wtedy to chyba by nie przeznaczali na 'serwer' 2000 zł..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie... Jakiś PIII i linux z dhcp, samba, wins itd.

I dokładnie na PIII 350MHz/500MB ramu + HD SCSII 32GB + NT SERWER 4.0 gania od 7 lat w zaprzyjaźnionej firmie. Głównie jako serwer plików + Płatnik na MSSQL. Ot taki składaczek, ale na (kiedyś) niezłych podzespołach. Rok temu tylko była konieczna mała modernizacja: wymiana dysku z 4GB na 32GB. Na dziś jezcze wystarczy. A za rok lub 2?

 

Ale to jest na dziś konfiguracja minimalistyczna. Zresztą, na składanie serwera z używanego złomu to mogą sobie pozwolić hobbyści na użytek domowy. Tam można sobie pozwolić na sprzęt, który padnie z powodu zużycia podzespołów. A nowe części? Trzeba wziąć trochę lepsze podzespoły niż do blaszaka pod gry i mieć na uwadze przed wszystkim stabilność pracy.

W tym przypadku problemem przy sprzęcie jest bezawaryjność i na jak długo wystarczy mocy. Głupio byłoby co roku robić modernizację serwera... (ale niektórzy może lubią?)

 

Linux - jak najbardziej - o ile nie będzie potrzeby korzystania z bazy MSSQL na serwerze.

Edytowane przez msb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dokładnie na PIII 350MHz/500MB ramu + HD SCSII 32GB + NT SERWER 4.0 gania od 7 lat w zaprzyjaźnionej firmie. Głównie jako serwer plików + Płatnik na MSSQL. Ot taki składaczek, ale na (kiedyś) niezłych podzespołach. Rok temu tylko była konieczna mała modernizacja: wymiana dysku z 4GB na 32GB. Na dziś jezcze wystarczy. A za rok lub 2?

 

Ale to jest na dziś konfiguracja minimalistyczna. Zresztą, na składanie serwera z używanego złomu to mogą sobie pozwolić hobbyści na użytek domowy. Tam można sobie pozwolić na sprzęt, który padnie z powodu zużycia podzespołów. A nowe części? Trzeba wziąć trochę lepsze podzespoły niż do blaszaka pod gry i mieć na uwadze przed wszystkim stabilność pracy.

W tym przypadku problemem przy sprzęcie jest bezawaryjność i na jak długo wystarczy mocy. Głupio byłoby co roku robić modernizację serwera... (ale niektórzy może lubią?)

 

Linux - jak najbardziej - o ile nie będzie potrzeby korzystania z bazy MSSQL na serwerze.

Dzieki wszytkim za odp. Troche mnie przekonujecie do tego linuxa tylko jaj dystrybucja??? koljna sprwa o ktorej zapomnialem napisac to izmusitam chylac Platnik na MSSQL warunek konieczny.... Poza tym na linuxie nieznam sie wogole wiec podejrzewam ze potrzebowal bym wsparcia merytorycznego.... :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Krystianen - popraw trochę tekst bo mam problem z odczytaniem :huh:

 

O ile dobrze zrozumiałem to tam ma być Płatnik?

To dla płatnika Windows XP Pro. Jako serwer da radę na równo 5 stanowisk i MSSQL będzie działać.

Niestety jako Hydra (usługi terminalowe) XP sobie będzie słabo radził...tu lepiej MS Serwer 2003...

 

A jeśli nie potrznujesz MSSQL na serwerze to: DEBIAN WOOD;) - jest najstabilnieszy z linuxów- ale wtedy zapomnij o wynalazkach ze stajni MS.

 

Jakieś ramki sprzętowe...to opisałem wyżej i za 2K to będzię raczej trudno nabyć coś odpowedniego na serwerek.

Edytowane przez msb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Krystianen - popraw trochę tekst bo mam problem z odczytaniem :huh:

 

O ile dobrze zrozumiałem to tam ma być Płatnik?

To dla płatnika Windows XP Pro. Jako serwer da radę na równo 5 stanowisk i MSSQL będzie działać.

Niestety jako Hydra (usługi terminalowe) XP sobie będzie słabo radził...tu lepiej MS Serwer 2003...

 

A jeśli nie potrznujesz MSSQL na serwerze to: DEBIAN WOOD;) - jest najstabilnieszy z linuxów- ale wtedy zapomnij o wynalazkach ze stajni MS.

 

Jakieś ramki sprzętowe...to opisałem wyżej i za 2K to będzię raczej trudno nabyć coś odpowedniego na serwerek.

Chodzi mi oto ze na serwerze musi byc zaintalowany MSSQL, bo z niego korzysta Płatnik. Do tego Główny program księgowy DOSowy, który jest zainstalowany na Serwerze i jest udostepniony przez co korzystaja innu uzytkownicy. Piszecie ze ustalenie IPstat. powinno przyspieszyc, ale nic nie wiem na temat tego lmhosts, mozecie jakos opisac jak to zrobic? Co do sprzetu do rozumiem ze jakis C2D,2GB RAMU dysk na SCSI, karta 1GBit, a czy internet ma byc dzielony tak jak jest przez Router ADSLowy? Czy tez tylko router do polaczenia z internetem a switch 1Gbit?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli o serwer chodzi to .. :P

RAM oczywiście ECC, a jak dysk SCSI to ultra4, ewentualnie 3

 

procesor C2Q ...6600 w cenie 700zł to chyba nie aż taki duży wydatek dla firmy, zapas mocy zawsze się przyda na przyszłość (kolejne stanowiska?)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi oto ze na serwerze musi byc zaintalowany MSSQL, bo z niego korzysta Płatnik. Do tego Główny program księgowy DOSowy, który jest zainstalowany na Serwerze i jest udostepniony przez co korzystaja innu uzytkownicy. Piszecie ze ustalenie IPstat. powinno przyspieszyc, ale nic nie wiem na temat tego lmhosts, mozecie jakos opisac jak to zrobic? Co do sprzetu do rozumiem ze jakis C2D,2GB RAMU dysk na SCSI, karta 1GBit, a czy internet ma byc dzielony tak jak jest przez Router ADSLowy? Czy tez tylko router do polaczenia z internetem a switch 1Gbit?

Rozumiem że katalog w którym jest program dosowy, jest udostępniany i mapowany na końcówkach jako dysk?

Jeśli tak to, jako OS dla 5 urzytkowników powinien wystarczyć Windows XP PRO.

Daj sobie spokój ze statycznym IP (pliki lmhosts.sam służą do przyspiesznia translacji nazw na IP i z powrotem i używa się ich właśnie prz statycznym ip - co i jak jest u MS). Przyspieszenie jest przy pierwszym wywołaniu serwera w sieci. No chyba, że nie masz switcha tylko zwykłego hub'a lub sieć na koncentryku.

Zazwyczaj przydzielanie dynamiczne adresów IP albo prez ruter albo przez serwer - wystarczy - i jest wygodniejsze.

 

Sprzęt:

najpierw dysk: SCSII (dowolne) lub SAS - kontroler SCSII/SAS może być na płycie (taniej).

 

Na serwerze możesz jako dodatkowy nośnik dać większy (ale też szybki) dysk SATA dla zasobów które są rzadziej ciągnięte z sieci - o ile będzie taka potrzeba. Baza Płatnika i udostępniany progam powinien byc na dsysku SCSII/SAS.

 

Pamięć (z 2GB) nie musi być z ECC - chociaż taka opcja przy pamięciach jest bardzo wskazana.

 

Karta sieciowa w serwerze 1Gb + szybki switch 1Gb/100Mb, ale i 100Mb może wystarczyć.

Ważne są też kable (musza być dobre zarobione i zgodnie z normą TIA 586 - i niepozaginane) - czyli skrętka kat. V .

 

Procesor - na twoje potrzeby prawie każde C2D (coś z taktem ok. 2GHz powinno starczyć).

 

Istotne: serwer musi mieć stabilny zasilacz (ale bez przesady coś za ok. 150PLN styknie)!!!

serwer musi być podłączony do UPSa (ok. 650VA lub więcej)

obudowa serwera powninna być dobrze wentylowana...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie!!

po co c2d, po co scsi?!

toż to najprostszy celeronik w markowym opakowaniu wystarczy z nawiązką! będzie się nudził niemiłosiernie!!

co do statycznego ip i lmhosts, to przyśpieszy, bo przecież program jest udostępniany przez "otoczenie sieciowe"

Sieć w windowsach bez serwera domenowego działa słabo i dlatego polecam gorąco takie rozwiązanie jako prostackie, ale zazwyczaj wystarczające. Zanim windows z automata skolekcjonuje nazwy to poleci stek przekleństw. Jeden będzie widział drugiego, a drugi nie będzie widział pierwszego, i wszelkie możliwe kombinacje. Konkretnie to wygląda tak, że pierwszy uruchomiony system w sieci odnotowuje obecność pozostałych które się połączają, ale one jego nie widzą, dopóki nie spróbuje się z nimi połączyć... itp, itd. MASAKRA

 

kończcie z tymi banialukami :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja banialuki: mój pierwszy serwer plików dawał (ledwo) radę na 386DX40 -:) - i miał dysk ATA (WDC80MB). Tylko to był rok chyba 1994 (na WIN311) :D. Pliki mały średnio 100KB-300KB (4klientów).

 

......bo przecież program jest udostępniany przez "otoczenie sieciowe"...........

Co przez to rozumiesz? Tam są dosowe apliakacje, wiec w zasadzie konieczne jest mapowanie dysków na "stałe" i "serwer" musi być włączony pierwszy (lub lepiej ganiać na okrągło)? Remix nie obraź się ale dla użytkownika klikanie poprzez otoczene sieciowe...jest mało wygodne i dosowa aplikacja może nie odpalić.

....będzie się nudził niemiłosiernie!!...

Jeśli ta firma to biuro rachunkowe i mają trochę więcej danych w Płatniku, a bazą Płatnika jest MSSQL, to nie będzie się aż tak bardzo nudził...., zwłaszcze jeśli tam bedzie dysk SATA czy ATA

 

@edit: to co opisałeś to klasyczna peer2peer... i racja to jest masakra ...

Edytowane przez msb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A 32-bitowy nie "obsłuży"? ehhh... tak jakby system operacyjny miał tu coś do gadania... :blink:

Przestrzeń adresowa dostępna dla Windowsa 32bit to 4GB. W tej przestrzeni musi się zmieścić przestrzeń adresowa wszystkich urządzeń PCI/AGP itd. Realnie nie daje się uzyskać dostępu do więcej niż 3.2GB pamięci. I jeden program może dostać maksymalnie 2GB ramu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestrzeń adresowa dostępna dla Windowsa 32bit to 4GB. W tej przestrzeni musi się zmieścić przestrzeń adresowa wszystkich urządzeń PCI/AGP itd. Realnie nie daje się uzyskać dostępu do więcej niż 3.2GB pamięci. I jeden program może dostać maksymalnie 2GB ramu!

Mam nadzieję, że pewien miły Pan z innego Forum, na którym czasami się pojawiam, się nie obrazi jeśli wykorzystam jego post. ;-)

top - 21:52:23 up 12 days,  3:44,  1 user,  load average: 0.14, 0.13, 0.13Tasks: 115 total,   1 running, 114 sleeping,   0 stopped,   0 zombieCpu0  :  0.0%us,  0.3%sy,  0.0%ni, 99.7%id,  0.0%wa,  0.0%hi,  0.0%si,  0.0%stCpu1  :  0.0%us,  0.3%sy,  0.0%ni, 99.7%id,  0.0%wa,  0.0%hi,  0.0%si,  0.0%stCpu2  :  0.3%us,  0.3%sy,  0.0%ni, 99.3%id,  0.0%wa,  0.0%hi,  0.0%si,  0.0%stCpu3  :  0.0%us,  0.3%sy,  0.0%ni, 99.7%id,  0.0%wa,  0.0%hi,  0.0%si,  0.0%stMem:   8142656k total,  7770172k used,   372484k free,   185880k buffersSwap:  2104472k total,	  216k used,  2104256k free,  6402572k cached
# cat /etc/SuSE-releaseSUSE Linux Enterprise Server 10 (i586)VERSION = 10
Jest 32-bitowy system? Jest! A Windows nie obsłuży, tzn, że nie będzie działał? Będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...