Skocz do zawartości
THEJAJO

Neotec V4200

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Na posiadaniu mam w/w zasialcz i poki co nie mam z nim zadnych problemow. No moze poza jednym. Nie jest juz tak cichy jak dawniej. A moze wcale nie byl? Mniejsza o to. Do rzeczy.

 

Mianowcie jaki polecilibyscie wentylator 120x120 ktory spasowalby do owego PSU i przy okazji byl nieslyszalny a zaraz wystarczajaco wydajny?

 

Wiem ze jest mozliwosc wymiany wentylka tylko w chwili obecnej na rynku jest tak duzo '120-ek' ze nie wiadomo na co sie zdecydowac i czy to bedzie w miare wydajne a zarazem nieslyszalne. Moze ktos wprowadzil juz modyfikacje do swoje NeoTEC'a i chcialby sie pochwalic wrazeniami? Chetnie poczytam.

 

I pyt. dodatkowe. Czy podpinac ten wentyl pod zasilke (czujnik :/) czy np. pod wolne molex 4pin?

 

Z gory dziekuje za wszelkie rady, sugestie i wskazowki. Mam nadzieje ze nie tylko mnie sie one przydadza.

 

PZDR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fanderek @ 800rpm powinien dać radę, podepniesz pod płytę, zjedziesz na 800rpm a może i niżej i będzie okej

wbrew obiegowej opinii - radzi sobie z pracą śmigłem do dołu, u mnie tak pracował prawie rok i różnic w stosunku do pracujących normalnie nie stwierdziłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie nad tym wentylkiem m. in. sie zastanawialem.

 

Gdzies kiedys znalazlem 'guide' jak ktos zmienial wentylka w NeoTEC'u wlasnie na Fanderka ale nie moge go znalezc.

 

Any other ideas?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Neotec zdecydowanie nie jest warty takiego rozwiązania. PSU warte ~50pln, wen 30... Jak dla mnie to nie ma sensu. Poza tym zapomnij o 120@800RPM w tym PSU! To stara konstrukcja, o średniej sprawności i bardzo biednych radiatorach.

 

I dodam, że wentylatory w nich montowane ( Crystal ) były jednymi z lepszych, jakie w ogoóle kiedykolwiek produkowano, a to dlatego, że pomimo kulkowych łóżysk, ich kultura pracy stoi na bardzo wysokim poziomie. Gdyby takie went, tylko o odpowiednio niskich RPM montowali obecnie w zasilaczach, byłoby cudownie. Dla przykładu went. W BQ i Corsairach chodzą 'głośno' nawet przy najniższych obciążeniach własnie przez ich słabej jakości łożyska w wentylatorach. Kiedyś też miałem takiego Neotec'a i wraz z nim kupiłem dwa dodatkowe went. Do dziś chodza skręcone na 5,5V i przy takiej wartości są cichsze od tego g... w Corsairu, tylko fakt, faktem, już swoje się nakręciły z czasem będzie trzeba je wymienić.

Edytowane przez Jarek_135

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek, coś Ci się chyba pomyliło Zasiłka jest warta znacznie więcej niż 50zł

Poza tym THEJAJO nie pytał czy się opłaca wymieniać, tylko jaki wentyl kupić.

 

ThEJAJO : wszystko zależy ile chcesz zainwestować w wentyl. Jeżeli masz 40zł, to polecam scythe s-flex 1200rpm. A to ze względu na jego łożysko, które w każdej pozycji pracuje tak samo. A w fanderze łożysko szybko zacznie terkotać jeżeli będzie zamontowany śmigłem w dół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym obawiał się cokolwiek Ci polecić nie znając parametrów śmigła, które ma zostać zastąpione. Chyba ryzyko jest zbyt duże :rolleyes:

Sprawdź oznaczenia wentylatora w zasilaczu i albo podaj je tutaj albo sam odnajdź w sieci jego parametry pracy.

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie znaleść. Ale mogę Wam pomóc :-P Crystal 0,18A 2-ballbearing.

3 od góry.

Na zdjęciu wersja z ledami, niczym nie różniąca od czarnego montowanego w V4200, ten z ledami montowany w V4202.

I apropo wcześniejszego zarzutu... Doskonale wiem, ile wart jest taki zasilacz :)

 

Sam jeśli miałbym coś w zamian polecać, to chyba Acutake 120mm. I nic więcej, bo po prostu szkoda kasy. A i przypadkiem wyszło, że za tą kase to rewelacyjny wentylator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj tam,, nie trzeba wpinać w zasiłke, wepnie się w molxa, jeszcze starszy huntkey czy cośtam, bliźniaczek neoteka lata u kumpla z fanderem @ ~900 zasilając preshota @ 3,6 + x800gt agp,, i tak ze dwa lata

 

fander lepiej dmucha niż crystal

 

miałem dwa crystale przed fanderami fx,, nieźle zachowywały się przy b niskich rpm @5-6v,, u mnie wygrały bezpośrednie porównanie w pierwszymi fanderami 120,, ale - trwałego łożyska nie miały i odchodziły na tarczy wydając siakieś dźwięki z okolic łożyska chyba nawet jak były wyłączone ;) ;) ;)

 

spójrzcie w sig - przecież to dla neoteka ilość prądu do puszczenia na molexa a nie atx ;]

neoteki nigdy nie były ciche,, źle dobrane rpm,, nieźle wietrzyły budę za to

Edytowane przez forest kila zbila

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ze doszlo do dyskusji. :)

 

Jesli chodzi o rodzaj wentyla jaki jest w moim NeoTECu jest ten z recenzji na Overclockers: http://www.overclockers.pl/recenzje/neotec...yl_12cm_big.jpg

 

Chodzi mi o to zeby nie bylo go slychac. W budzie mam w sumie 3 wentyle: Fander 92 z przodu na min., Tt V 12 eX na min. no i NeoTEC. Daze do minimalizacji ale rozsadnego (natuaralnego) przeplywu powietrza.

 

DzX za uwagi.

PZDR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uh... znalazłem opis tego wentylatora i wg niego kręci się z maksymalną prędkością 1700rpm przy 12V. Poza tym, wg tych specyfikacji ma własny termistor. Ale w konsternację wprawił mnie ten link od Jarka135, bo opis jest zupełnie inny.

 

Na podstawie tej specyfikacji zdecydowałbym się chyba na jakiegoś Enermax Warp UC-12AEBS. On ma własną kontrolę obrotów i szeroki zakres. Wobec naszej rozmowy o tym, że dla Ciebie 2000rpm w 80mm wentylatorze jest niesłyszalne - bez urazy, powinien być na niskich obrotach dla Ciebie niesłyszalny. Ewentualnie jakiegoś Scythe S-Flex SFF21F (1600rpm), ale jego trzeba byłoby już kontrolować. Przy 5V kręci się z prędkością 800rpm, więc będzie jeszcze cichszy... a posiada przy okazji wystarczającą nadwyżkę "mocy".

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chciał wszystkim zwrócić uwagę na to, że THEJAJO ma jedynie atlona 1700 ocowanego i mobo ze zintegrowaną grafą. Moim zdaniem wiatrak 1200rpm wystarczy.

W moim amacroxie zamontowany jest AC 1000rpm, a zasiłka reguluje go przez noisekillker'a. Nie dostrzegam żadnego przegrzewania się. Wydmuchiwane powietrze jest co najwyżej ciepłe po kilku godzinach grania. Ale i tak dla bezpieczeństwa wezmę flexa 1600. 800rpm jest znośne.

 

A jeżeli JAJO miałby wybierać z niższej półki, to zdecydowanie polecam Acutake. W tej chwili "bawię się" Xilencem, Arcticiem i w/w Acutake, który wydaje się być najlepszy w kategorii "do 20zł".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

normalnie uważaj bo neotek nie utrzyma ;)

 

raz jeszcze mówię: neoteki miały źle dobrane rpm i można wstawić wolniejszy wentylator,, pod takie obciążenia fander 800-900 a może i 700 rpm powinien wystarczyć spokojnie

można by zaprosić do tematu zenfista on będzie najlepiej wiedział co i jak i na co można sobie pozwolić z neotekiem

 

o ile dobrze pamiętam, a pamiętam dobrze - w neotekach można było zwalniać wentylator bez utraty gwarancji => było przyzwolenie od firmy. seryjny wentyl pozwalano na noc puszczać na 5v w zasadzie niezależnie od konfiguracji. przy obciążeniu tym konfigiem nie wiem czy nie dałby rady na 5v jak jest. ten wentyl ma max ~1200-1300rpm z 5v w okolicy 450-600 i praktycznie przy tych obrotach nie ma wydajności,, fander @ 700-800 rpm już dmucha całkiem nieźle ogólnie powyżej średniej dla 12cm i myślę że poradziłby sobie z tym neotekiem pod dużo większym obciążeniem

rzekłem :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczesniej ten NeoTEC napedzal:

- ASUS A7N8X-E Deluxe

- A XP Barton 2500+@3200+

- 2x 512 TwinMOS DDR 400

- GeCube R 9550 XT

- 2x Seagate 80GB SATA (RAiD)

i radzil sobie bez zarzutu wiec mysle ze spokojnie pociagnie moj obecny konfig.

 

Nie widze problemu aby wypowiedzial sie Zenfist w tej sprawie.

Edytowane przez THEJAJO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...