Skocz do zawartości
seegi

Server Plikow Z Archiwizacja - Jaki Sprzet Wybrac?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Potrzebuje posklaadac komputerek do archwizacji danych w biurze.

Zasada dzialania ma byc taka :

- do tej pory, miłe panie w biurze wszystkie swoje dokumenty mialy na wlasnych komputerach, ale czasem jest potrzeba, aby pani z biurka obok, mogla dostac sie do danych z innego komputera w sieci.

 

Wiec potrzebny mi jest jakis server plikow, na ktorym przechowywane bylyby wszystkie wazne dane, i wszyscy uzytkownicy z sieci lokalnej mieli do nich dostep.

Przy okazji mozna wlozyc wiecej dyskow do serverka i zrobici taki powiedzmy backup, na zasadzie :

dysk1 - system

dysk2- dane

dysk3- mirror danych

 

 

Komputer poskladac potrafie :) Ale nigdy nie bawilem sie linuxami,serverami, raidami itp.... wiec prosze o pomoc, od czegos trzeba zaczac.

-Jaka plyta (z jakim chpsetem/zeby go system oblugiwal? czy wszystkie nowe mobo z SATA obsluguja RAID) ?

-Jaki procesor ?

-Ile ramu?

-Jakie dyski ? Koniecznie wszystkie sata ? czy na dysk systemowy moge wykorzystac jakis stary HDD ?

 

I najwazniejsze ??? Jaki SYSTEM polecacie ? W miare prosty dla niezaawansowanych uzytkownikow ?

 

Moim zdaniem wystarczy :

- celeron m najtanszy

- 512mb ramu

- nie wiem jaka plyta!! zeby system ja oblugiwal i zeby raidy dzialaly?!

- dysk na system - mam kilka starych dyskow na IDE (jakies 4gb, 20gb itp) - moze byc ?

- dyski na dane 2x80gb lub 2x120gb sata - powinno starczyc

- markowy zasilacz (ile watt?)

 

Jaki system do tego wybrac ?

Edytowane przez seegi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

win serwer 2003

jak duza ma byc to siec?

 

hmm... a moze cos linuksowego ? mam sasiada admina - postawie flaszke , potem ją "obalimy" i postawimy server , tylko ktory wybrac system, i jaka plyte kupic, zeby nie bylo problemow ze system chipseta nie obsluguje itp.?

 

 

siec ma byc ogromna - w tej chwili sa 2 komputery!!!! ale docelowo beda 3 + laptop :) To jest malutkie biuro, gdzie siedza dwie, trzy osoby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja polecę linuxa - np. slackware

-dyski, to najlepiej jakieś typu raid edition (o zwiększonej wytrzymałości) np. od WD

-staremu hdd jako systemowemu bym podziękował jednak

- ram w zależności od systemu operacyjnego. ale już 512mb powinno spokojnie wystarczyć.

-procesor -w zasadzie dowolny, powyżej 1ghz. najlepiej w miarę energooszczędny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja polecę linuxa - np. slackware

-dyski, to najlepiej jakieś typu raid edition (o zwiększonej wytrzymałości) np. od WD

-staremu hdd jako systemowemu bym podziękował jednak

- ram w zależności od systemu operacyjnego. ale już 512mb powinno spokojnie wystarczyć.

-procesor -w zasadzie dowolny, powyżej 1ghz. najlepiej w miarę energooszczędny

 

a jaka plyta ? pod tego slacka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Witam.

Potrzebuje posklaadac komputerek do archwizacji danych w biurze.

Zasada dzialania ma byc taka :

- do tej pory, miłe panie w biurze wszystkie swoje dokumenty mialy na wlasnych komputerach, ale czasem jest potrzeba, aby pani z biurka obok, mogla dostac sie do danych z innego komputera w sieci.

 

Wiec potrzebny mi jest jakis server plikow, na ktorym przechowywane bylyby wszystkie wazne dane, i wszyscy uzytkownicy z sieci lokalnej mieli do nich dostep.

Przy okazji mozna wlozyc wiecej dyskow do serverka i zrobici taki powiedzmy backup, na zasadzie :

dysk1 - system

dysk2- dane

dysk3- mirror danych

Komputer poskladac potrafie :) Ale nigdy nie bawilem sie linuxami,serverami, raidami itp.... wiec prosze o pomoc, od czegos trzeba zaczac.

-Jaka plyta (z jakim chpsetem/zeby go system oblugiwal? czy wszystkie nowe mobo z SATA obsluguja RAID) ?

-Jaki procesor ?

-Ile ramu?

-Jakie dyski ? Koniecznie wszystkie sata ? czy na dysk systemowy moge wykorzystac jakis stary HDD ?

 

I najwazniejsze ??? Jaki SYSTEM polecacie ? W miare prosty dla niezaawansowanych uzytkownikow ?

 

Moim zdaniem wystarczy :

- celeron m najtanszy

- 512mb ramu

- nie wiem jaka plyta!! zeby system ja oblugiwal i zeby raidy dzialaly?!

- dysk na system - mam kilka starych dyskow na IDE (jakies 4gb, 20gb itp) - moze byc ?

- dyski na dane 2x80gb lub 2x120gb sata - powinno starczyc

- markowy zasilacz (ile watt?)

 

Jaki system do tego wybrac ?

Do serwera tego typu wystarczy 256 MB RAM i procesor pentium 233MMX. nawet jeśli to będzie najprostsza wersja win2003.

Coś takiego by było 3x za mocne :)

http://www.allegro.pl/item326717777_serwer...cdrom_scsi.html

 

Nie warto pakować się w jakieś super nowości bo to utrudnia sprawę z systemem operacyjnym.

 

Z nowych części tak na szybko to można by sklecić:

Płyta główna Asus P5W bo ma sterowniki do wielu systemów sieciowych, dwie karty sieciowe, obsługuje RAM ECC

i trochę złącz do dysków.

http://support.asus.de/download/download.a...l&model=P5W

Karta graficzna do tego to jakiś używany Matrox na PCI

przykładowo:

http://www.allegro.pl/item322917649__matro...dvi_f_vat_.html

zasilacz może taki o wysokiej sprawności i MTBF:

http://www.morele.net/produkt/51493/ (trochę mało 5v do dużej ilości dysków)

CPU Celeron 420

RAM 512 MB ECC http://www.morele.net/produkt/55191/

 

Stare dyski można użyć jako systemowe ale warto od razu postawić system na obu aby można było wymienić szybko.

Taki stary 4GB może nie ruszyć na nowej płycie.

Nie wszystkie nowe płyty mają raid.

Raid nie wydaje się być tu konieczny nawet lustro, trzeba tylko tak skonfigurować system aby sukcesywnie robił

kopię zapasową danych na drugim dysku a jeszcze lepiej dwie kopie zapasowe naprzemiennie na drugim dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie na taki zestaw :

 

plyta: Asus M2N-MX - 142pln

proc : SEMPRON 1150+ - 92pln

ram : Goodram DDR2 512MB - 23pln

zasilacz : BeQuiet StrightPower 350Watt - 171pln

 

dyski : 2x160GB na dane - 2x138=276pln (dyski zwykle samsungi sataII)

1x80GB na system - 122pln

obudowa - 63 pln

naped dvd - 66 pln

 

 

suma 955pln - akurat mieszcze sie w zalozonym budzecie, wszystko nowe, i na gwarancji!

 

 

Pytanie do znawcow - czy debian obsluzy ta konfiguracje ? czy moga byc jakies problemy ?

Edytowane przez seegi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uważam, że dobrze kombinujesz.

Ale dyski, to bym wziął coś o zwiększonym MTBF, bo to jednak ma być serwerek z ważnymi plikami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

Do sieci na tyle kompów nie warto pchać kasy w win serwer 03. Nawet jak by było więcej kompów, to do udostępniania plików, tez nie warto.

Do udostępniania danych na dwa kompy już się opłaca postawić na MS Win SBS 2k3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no, wiesz, ja tam nie widzę nic czego nie miałby linux, może poza faxem (nie interesowałem się tym i nie wiem jak to jest)

 

no a miedzy koncertem życzeń z microsoftu, a przewagą w faktycznych zastosowaniach jest długa droga.

 

napiszę krótko: do zadań które wymienił @seegi z powodzeniem wystarczy, dowolna (z tych dużych) dystrybucja linuxa + samba. O ile się nie mylę, to jest potężna różnica w funkcjonalności chociażby firawalla linuxowego (filtrowanie ruchu wychodzącego, zaawansowanie reguł) nad tym z win 2003 sbs (microsoft dopiero z nadchodzącym serv. 2008 wprowadza filtrowanie ruchu wychodzącego)

Oszczędności będą nie tylko na licencji, ale także na sprzęcie - gdyż wystarczy dużo prostszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

...

Pytanie do znawcow - czy debian obsluzy ta konfiguracje ? czy moga byc jakies problemy ?

,,,

Mogą być problemy:

http://linux.derkeiler.com/Mailing-Lists/D...6/msg02485.html

 

Lepiej sprzęt zawęzić do jakiegoś sprawdzonego lub przynajmniej ograniczyć krąg zainteresowań do płyt które są

do odszukania w "memory configurator" tutaj: http://www.corsair.com/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

1. no, wiesz, ja tam nie widzę nic czego nie miałby linux, może poza faxem (nie interesowałem się tym i nie wiem jak to jest)

 

2. no a miedzy koncertem życzeń z microsoftu, a przewagą w faktycznych zastosowaniach jest długa droga.

 

4. napiszę krótko: do zadań które wymienił @seegi z powodzeniem wystarczy, dowolna (z tych dużych) dystrybucja linuxa + samba. O ile się nie mylę, to jest potężna różnica w funkcjonalności chociażby firawalla linuxowego (filtrowanie ruchu wychodzącego, zaawansowanie reguł) nad tym z win 2003 sbs (microsoft dopiero z nadchodzącym serv. 2008 wprowadza filtrowanie ruchu wychodzącego)

3. Oszczędności będą nie tylko na licencji, ale także na sprzęcie - gdyż wystarczy dużo prostszy.

1. Parafrazując. Ja nie widzę w Linuxie niczego czego by nie było w SBS. Tak to sobie możemy porównywać wiele rzeczy.

2. Jakim koncertem życzeń? Wymienione funkcjonalności są i działają.

3. Oszczędności pozorne.

4. Jesli patrzymy w ten sposób to nie potrzeba w ogóle Linuxa ani Windy tylko zwykły NAS sprzętowy.

 

Myślę że nie ma sensu się przepychać co lepsze Linux czy Winda. Do samego udostępniania plików wystarczy sieciowy NAS.

Ja podałem rozwiązanie przyszłościowe i sprawdzone. Ty polecasz Linux. Oboje mamy do tego prawo.

peace :wink:

 

Nie chodzi mi o sam system, ale o jego cenę. Która chyba przyznasz, jest nieadekwatna do zadań?

Nie przyznam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

Dobrze, chodzi mi tylko o ten przypadek, czyli samo udostępnianie plików, a nie o to że system jest zły. No ale jak chcesz.

Jesli patrzymy w ten sposób to nie potrzeba w ogóle Linuxa ani Windy tylko zwykły NAS sprzętowy.

[...]

Do samego udostępniania plików wystarczy sieciowy NAS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Nie przyznam.

Zaproponuj cały zestaw sprzęt+system operacyjny zakładając że dysponujemy kwotą 999 zł (cel został wcześniej opisany)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

Zaproponuj cały zestaw sprzęt+system operacyjny zakładając że dysponujemy kwotą 999 zł (cel został wcześniej opisany)

Witam.

Potrzebuje posklaadac komputerek do archwizacji danych w biurze.

Zasada dzialania ma byc taka :

- do tej pory, miłe panie w biurze wszystkie swoje dokumenty mialy na wlasnych komputerach, ale czasem jest potrzeba, aby pani z biurka obok, mogla dostac sie do danych z innego komputera w sieci.

 

Wiec potrzebny mi jest jakis server plikow, na ktorym przechowywane bylyby wszystkie wazne dane, i wszyscy uzytkownicy z sieci lokalnej mieli do nich dostep.

Zgodnie z zapotrzebowaniem które pogrubiłem powyżej:

- Linksys NAS200

- 2x Seagate 250GB SATA

Suma: ~ 900PLN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

pytanie jakie to ma MTBF bo wygląda jak zabawka do multimediów.

Na pewno wyższe niż używany komp za 1k. Poza tym sam NAS jak się zwali to się wymieni. Grunt że masz dwa dyski (nówki) w RAID.

Flexible disk configuration:

1) combine 2 drives to be seen

as one, 2) disk-to-disk mirroring,

3) striping, or just 4) two

separate drives

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Na pewno wyższe niż używany komp za 1k. Poza tym sam NAS jak się zwali to się wymieni. Grunt że masz dwa dyski (nówki) w RAID.

Dla porównania komp z nowych części. (ceny z morele)

 

Intel Celeron (775) 420 1.60GHz 110,00

Be Quiet! StraightPower 350W 190,00

Asus P5W 375,00

2* Hitachi HDS721680PLA380 Deskstar 7K160 7200 RPM, 8MB cache, RoHS 105,00 210,00

Kingston 512MB 2x256MB ECC CL 5 34,00

Asus EN6200LETC256/TD/64 64/256MB 64BIT 80,00

 

999,00 zł z VAT

 

Do tego potrzebna obudowa (napęd optyczny by się też przydał )

 

Można dobrać trochę tańsze podzespoły zwłaszcza płyta jest droga ale obsługuje ECC.

 

Do tego pomoc kolegi admina i jest serwer :) oczywiście WIN2003 też się nadaje ale ile razem będzie kosztowało ?

Edytowane przez dwaIP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

Dla porównania komp z nowych części. (ceny z morele)

 

Intel Celeron (775) 420 1.60GHz 110,00

Be Quiet! StraightPower 350W 190,00

Asus P5W 375,00

2* Hitachi HDS721680PLA380 Deskstar 7K160 7200 RPM, 8MB cache, RoHS 105,00 210,00

Kingston 512MB 2x256MB ECC CL 5 34,00

Asus EN6200LETC256/TD/64 64/256MB 64BIT 80,00

 

Do tego pomoc kolegi admina i jest serwer :) oczywiście WIN2003 też się nadaje ale ile razem będzie kosztowało ?

To nie będzie serwer tylko pecet do domu. Serwer to serwer.

Nie ma sensu dalej grać w ping-ponga. Mamy inny punkt widzenia i tyle.

:wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Najtańszą nową płytę jaką bym wstawił do takiego serwera opartego o system Debian to M2N-SLI Deluxe za ok 300

http://wiki.debian.org/DebianAMD64/Mainboards

http://pc.emarket.pl/pricelist/item.aspx?PID=C6550513

Do tego CPU Athlon 64 LE-1600+ (DH),1M,rev.F3,45W za ok 115

http://pc.emarket.pl/pricelist/item.aspx?PID=C6000203

 

Z oszczędnością na pamięciach nie należy przesadzać i do tej płyty to takie za ok 40 zł Corsair 512MB CL5

http://pc.emarket.pl/pricelist/item.aspx?PID=C9800272

 

Coś takiego nawet będzie wydajniejsze od zestawu opartego na P5W ale może okazać się że trzeba wgrać bios do płyty

przy pomocy starszego CPU (z LE-1150 tym bardziej bo jest w 65nm i na dokładkę rev. G1)

Edytowane przez dwaIP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

a czy koledzy mogliby dac jakas propozycje plyte pod intela socket 775 ?

akurat celeronek wpadl mi w lapki :)

Asus P5W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...