Skocz do zawartości
kurczakin

Cichy I Energooszczędny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jak w temacie potrzebuje zbudować kompa który był by nowoczesny technologicznie a jednocześnie nie był by smokiem czyli aby nie ryczał i nie pożerał niesamowitych ilości prądu.

wiem że obecnie rynek polski (jak i światowy) kieruje się w strone wydajności a nawet lowendowe komponęty prądu nie oszczędzająale może jednak da sie coś w polskich sklepach wyszperać.

 

założenia są dość dziwne

komputer ma działać prawie bezgłośnie 24/7 najlepiej na chłodzeniu pasywnym lub tynelowym z jednym wiatrakiem na cały komp

ma udźwignąć pełnoekranowe filmy hd

pobór mocy max 200-250w

wydajna karta sieciowa

napędy 1 dvdrw i 1 hdd

brak zapotrzebowania na mocny akcelerator 3d wystarczy jakaś znośna integra

 

ogólnie komp ma służyć jako domowy router do netu na 3 inne kompy i jednocześnie ma to być mój komp na którym po pracy włącze winampa albo jakiś serial a jednocześnie gdy będe zbyt zmęczony żebym nie musiał wyłączać rodzince netu żeby spokojnie zasnąć a że u mnie w domu każdy śpi kiedy indziej internet musi być 24/h z różnych względów nie chce routera sprzętowego

 

takie są moje przemyślenia a teraz pytania

czy jakaś epia w sprzedarzy w polsce posiada procesory izaash?

czy warto sie łudzić na stacjonarne "atomy" w najbliższym czasie (intel wycenia atoma na 44usd/szt)

czy istnieją jakieś inne energooszczędne komponenty na polskim rynku?

co wogule sądzicie o takim projekcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co sie orientuje to czym mniejszy proces technologiczny tym mniejszy pobor pradu i mniejsza temperatura czyli nie polecam zadnego celerona. a z tym pasywnym chlodzeniem bedzie ciezko, bo w koncu wszystko sie zagotuje. ale mysle ze jakis pasyw na proca i ze 2 wentle na 5V i powinno dzialac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trudno powiedzieć ile chce wydać powiedzmy max 3k z bańką 17" ale mniejsza kwota by mnie ucieszyła więc powiedzmy niech to będą 3 propozycje za ko 1500, 2100 i 2800 (wszystkie +monitor czyli +max 200z)

mysz klawiatura zasilacz i obudowa by przeszły ze starego chyba że jakaś ładna płaska by sie znalazła

 

rzecz w tym że na normalnym rynku specyfikacja "normalnego" desktopa ciągle podnosi nominalną dopuszczalną moc komputera w rezultacie już teraz do najtańszych nawet kompów potrzebne są zasilacze 350w+ a podzespoły nawet te najtańsze czy też najuboższe w elementy prądorzerne też wcale oszczędne nie są (w praktyce są nawet mniej sprawne w stosunku do zużycia energii niż hiendowe) dlatego chciał bym jakiś procesor mobilny lub przynajmniej z niskim wydzielaniem ciepła w stosunku do zegara poniżej 20w było by cudownie (ale nie mam co marzyć) miałem kupić sobie eee i dopakować mu sprzętu na usb ale troche trzeba by go podkręcać żeby porządnie działał więc to bez sensu

 

do Scyzor 663 oczywiście mniejszy proces to w idealnych warunkach mniejsze wydzielanie ciepła (pentium 4 nie licząc) ale tylko w warunkach utrzymania liczby tranzystorów a ta z każdą zmianą procesu wzrasta utrzymując obecnie przyjętą norme zużycia energii co w rezultacie bardziej przekłada się na taktowanie i wydajność niż na energooszczędność gdyby w obecnym procesie ktoś wyprodukował pentium 3 i taktował go zegarami do 2ghz (intel atom :) 4-8w) procek ten rzeczywiście grzał by się mniej niż orginalne p3 ale obecne procesory są znacznie bardziej złożone i przez to mimo mniejszego procesu zużywają znacznie więcej energii nie mówiąc już że każdy dodatkowy rdzeń to podwojenie wydzielanego ciepła

co do celeronów/duronów/sempronów są to procesory o identycznym procesie (i rdzeniu) jak ich krewniacy z sektora hiend ale dzięki fizycznemu wyłączeniu części pamięci która jest głównym konsumentem prądu, obniżeniu taktowania szyny systemowej , zużycie prądu drastycznie spada a i temperatura jest niższa (przynajmniej w teorji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak:

E2160 albo nawet E2140 coś koło 200zł

GIGABYTE GA-G33M-DS2R od 275zł

SCYTHE MUGEN 160zł

2x1GB cokolwiek ;) OCZ od około 140zł

Zasiłka hmm coś mocnego by przy mogła chodzić z minimalnymi obrotami. Może Corsair HX520??

No i dysk... To będzie tródne. WDki lubią zaskrobać głowicami, Samsungi nie wzbudzają mojego pełnego zaufania, to może Seagate wersja 7200.10 z jednym tależem.

DVDRW według uznania. Ważne by był na SATA.

Dobra obudowa też wskazana.

Można pomyśleć jeszcze o E8200 i zmiejszyć mu napięcie oraz częstotliwość (1.1V i FSB 200MHz) i też będzie bardzo zimny by dało się go schłodzić pasywnie ale to koszt koło 500zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak:

E2160 albo nawet E2140 coś koło 200zł

GIGABYTE GA-G33M-DS2R od 275zł

SCYTHE MUGEN 160zł

2x1GB cokolwiek ;) OCZ od około 140zł

Zasiłka hmm coś mocnego by przy mogła chodzić z minimalnymi obrotami. Może Corsair HX520??

No i dysk... To będzie tródne. WDki lubią zaskrobać głowicami, Samsungi nie wzbudzają mojego pełnego zaufania, to może Seagate wersja 7200.10 z jednym tależem.

DVDRW według uznania. Ważne by był na SATA.

Dobra obudowa też wskazana.

Można pomyśleć jeszcze o E8200 i zmiejszyć mu napięcie oraz częstotliwość (1.1V i FSB 200MHz) i też będzie bardzo zimny by dało się go schłodzić pasywnie ale to koszt koło 500zł.

Intel

E2140

Gigabyte G33M-DS2R

Cooler CPU - jakis pasyw np HR01

PSU BQ P7 450W

ram 2x1gb 800mhz

obowiązkowo Scythe Quiet Drive

 

AMD

X2 4850e

GA-MA78GM-S2H (bardzo fajne mobo , niestety intel takiej nie ma) tutaj test

http://www.legitreviews.com/article/676/1/

reszta ta sama

 

Generalnie taki zestaw moża oprzeć na jednym wentylu @ 700rpm(nie licząc tego w PSU @500-800rpm).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra wszystko fajnie tylko nie do końca o to chodziło

bo mnie nie chodzi o to żeby to było koniecznie tanie do kupienia czy łatwo dostępne (byle sie tylko dało kupić w polsce)

generalnie zasilacz mocy 450w to prawie 2 razy mój stary wiem że to daje baze ro rozbudowy ale bez przesady komp ma pracować 24/7 jeśli procesor rozproszy sam z siebie 65w pobieranej energii to i tak dużo

mój caly obecny komp pobiera faktycznie z kineskopowym monitorem ok 190w i to jest zmierzone

dlatego myślałem o rozwiązaniach typu itx np epia lub coś z pentium m dothan/banias albo merom ulv na pokładzie najlepiej full integrowana płyta z w miare nowoczesnymi chipami

absolutnie nie potrzebuje sprzętu podatnego na oc jedyne czego szukam to w miare kompatybilna jednostka z obecnymi i przyszłymi standardami urządeń żeby w razie awarji czegokolwiem można było kupić nowe (wiem że ide,agp,pcie1.0,sdr,ddr(pierwszy)itp to już przeżytek)

no i przede wszystkim niska żarłoczność

 

może lepiej będzie kupić jakiegoś laptopa i go przerobić w stacjonarny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

no dobra wszystko fajnie tylko nie do końca o to chodziło

bo mnie nie chodzi o to żeby to było koniecznie tanie do kupienia czy łatwo dostępne (byle sie tylko dało kupić w polsce)

generalnie zasilacz mocy 450w to prawie 2 razy mój stary wiem że to daje baze ro rozbudowy ale bez przesady komp ma pracować 24/7 jeśli procesor rozproszy sam z siebie 65w pobieranej energii to i tak dużo

mój caly obecny komp pobiera faktycznie z kineskopowym monitorem ok 190w i to jest zmierzone

dlatego myślałem o rozwiązaniach typu itx np epia lub coś z pentium m dothan/banias albo merom ulv na pokładzie najlepiej full integrowana płyta z w miare nowoczesnymi chipami

absolutnie nie potrzebuje sprzętu podatnego na oc jedyne czego szukam to w miare kompatybilna jednostka z obecnymi i przyszłymi standardami urządeń żeby w razie awarji czegokolwiem można było kupić nowe (wiem że ide,agp,pcie1.0,sdr,ddr(pierwszy)itp to już przeżytek)

no i przede wszystkim niska żarłoczność

 

może lepiej będzie kupić jakiegoś laptopa i go przerobić w stacjonarny

Najtrudniej kupić odpowiedni zasilacz do takiego zestawu (wystarczy dobre 200W)

Tu jest odpowiednie zestawienie CPU

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showd...i=3112&p=13

Niestandardowym rozwiązaniem ale drogim może być zakup E8400 i obniżenie FSB z 333 do 266 lub nawet 200.

 

Jeśli nie laptop to jakiś X2 BE-2350 lub podobny

płyta GA-MA78GM-S2H ale słabo przetestowana nowość.

do tego RAM w jednej kostce.

Odpowiedni zasilacz znajdzie się na tej liście http://80plus.org/manu/psu_80plus/psu_join.php

Gorzej z dostępnością w sklepach

Drogi cichy i trochę za mocny http://zenfist.pl/amacrox-calmer-400w-p-1017.html

Trochę tańszy i lepiej pasuje do zastosowania mocą ale ma wiatrak

http://zenfist.pl/foto.php?products_id=1692&fID=09

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci może o rzeczy tego typu- http://www.sirius.pl/komputery/towar_wyszu..._E_Fanless.html ? Tyle ze nie nadaje sie raczej do niczego więcej niż do pisania tekstów/oglądania filmów,ale w końcu chyba o to chodziło. Ale rozbudowa tego jest niemalże niemożliwa-ddr1,pojedyńczy slot, jeden pci.Ogólnie bieda,ale chyba o coś takiego Ci chodzi,tylko nowocześniejszego tak?Tylko co do tego neta,to raczej osobny router będzie wymagany przy jakimkolwiek kompie,chociażby na ilość gniazd sieciowych. Mam nadzieję, że pomogłem. Jak nie to wybaczcie;)

 

wyszperałem na allegro trochę nowszy: http://www.allegro.pl/item335064501_via_ep...arancja_fv.html

Edytowane przez macru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cos mi sie wydaje ze troche za slaby bedzie ten proc dla kolegi... a swoja droga slyszalem gdzies o procku firmy VIA ktory pozera 1W produ ale niestety ma tylko 500mega

Edytowane przez Scyzor 663

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

a nie lepiej zeby kupil cos tanszego np e4300 i obnizyl FSB??? wyjdzie taniej a jak wiemy pobor mocy i wydzielanie temperatury bedzie podobne

Na jakiej płycie można obniżyć poniżej standardowego 200 dla E4300 ? Myślałem że 200 to minimum.

Od tego ciekawszy będzie X2 BE-2xxx lub bardzo tani AMD Athlon 64 LE-1600.

E8400 będzie pobierał mniej i pasywne chłodzenie E8400 taktowanego jak CPU w laptopie nie będzie kłopotliwe.

 

Do tego interesujący zasilacz to PICO http://www.silentpcreview.com/article601-page1.html

Nie wiem tylko gdzie taki kupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 965P można zejść do 133Mhz, przy czym mój e4300 na tyle nie chciał chodzić, za to na 166Mhz jak najbardziej. Ten zabieg jednak nie jest warty świeczki, temperatury to prawie nie obniża.

Edytowane przez pomiar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci kurczakin,że mam podobny do twojego problem.Poszukuję max energooszczędnego komputera,który działałby pasywnie 24/h(ewentualnie 1 wentylator w psu na ok 600rpm,nie wiecej).

I tak jak piszesz,z CPU jest problem. Bo co z tego,ze w coraz mniejszym wymiarze są robione układy,skoro bezustannie zwiększają liczbę tranzystorów.

Przecież Intel,czy AMD mogłby jeszcze wypuścić serię 1 rdzeniowych procesorów w 0,45nm,lecz nie chcą.Szkoda

Edytowane przez Fury161

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i tu właśnie jest problem. Niezależnie jaki nowy procesor sie kupi jeśli nie będzie z serji ulv obniżanie szyny od pewnego momentu nic nie daje. Wypadało by też zejść z napięciem do ekstremalnego minimum ale napięcie rdzenia to jedno a napięcie pomocnicze rdzenia sie nie zmieni i pozostanie na z góry określonym poziomie. W rezultacie pamięci i cała część sygnałowa procesora (wejęsie wyjście danych) będzie pracować w swojej temperaturze i napięciu jak zawsze.

 

Co do zasilacza takie pico są na allegro ale to raczej do samochodu lub jako zasilacz awaryjny z akumulatora ponieważ trzeba do niego dostarczyć najpierw te 12v w mocy ok 120-140w żeby to działało w tym niema przetwornic ac 240 >> dc 12;5;3,3 .

 

co do "Przecież Intel,czy AMD mogłby jeszcze wypuścić serię 1 rdzeniowych procesorów w 0,45nm,lecz nie chcą.Szkoda" intel właśnie taki zrobił nazywa się atom (wyceniony na 44usd/szt) niestety dla entuzjastów ten odchudzony jednordzeniowy conroe na ultra niskie napięcie nie występuje w normalnych desktopowych obudowach lga http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Atom

4w dla procesora taktowanego 1,6ghz to całkiem miły rezultat trzeba będzie wymyślić jakieś przielotkie :> było by to coś w postaci p2/p3 slot1 bo cache l2 (512kb) było by w oddzielnym układzie

Edytowane przez kurczakin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Energooszczędne CPU robione są też przez AMD ale nie w tym jest problem.

http://www.amd.com/us-en/ConnectivitySolut...3_13022,00.html

Problemem jest skompletowanie cichego zestawu.

140W na 12 nie jest potrzebne jeśli HDD będzie 2,5 " bo to bierze tylko z 5V.

Edytowane przez dwaIP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra zrobiłem researcha wychodzi na to że oszczędny singlecorowiec z rodziny core dostępny na dość nowoczesną jeszcze platforme lga 775 będzie kosztować 100-160zł

taktowanie 1,6-2.0g fsb 800 l2 512kb tpd 35w

zwycięscą jest tratatata

Celeron 420/430/440

w sumie wydzielanie ciepła na poziomie mojego tualatina i bedzie lepszy od każdego celerona d

 

no i teraz jaką płytkę do niego polecacie

zakładam że powinna mieć wydajne karty zintegrowane ale równocześnie nie zbyt wymagające od procesora

zintegrowane vga lan sound i żadnych wodotrysków

przynajmniej jeden kanał ide i ze 4 sata

1 pcie 16x 3-4 pci

mile widziane ddr2 800

no i tyle więcej chyba nie potrzeba

może powiem coś dziwnego ale do moich zastosowań idealna była by jeszcze najnowsza karta s3 Chrome 4xx (płynna regulacja poboru prądu i wsparcie dla formatów hd)

 

no prosze sie teraz wypowiadać czy w dobrą strone kombinuje

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

znowu troche poszperałem i wychodzi na to że tylko gigabyty są interesujące (cena /wyposarzenie/możliwości)

mam do wyboru 3

GIGABYTE GA-G33M-S2L Intel G33 Socket 775 (PCX/VGA/DZW/GLAN/SATA/DDR2) mATX

GIGABYTE GA-73PVM-S2 GeForce 7100 Socket 775 (PCX/DZW/2xVGA/GLAN/SATA/RAID/DDR2) mATX

i ostatecznie

GIGABYTE GA-G31M-S2L Intel G31 Socket 775 (PCX/VGA/DZW/GLAN/SATA/DDR2) mATX

 

i tak teraz zastanawiam się czy warto brać nvidie czy lepiej jednak 4 sloty dla ddr w końcu obydwa układy graficzne pobierają pamięć z systemowej - który lepiej nadaje się do moich potrzeb w intelu są 2 radiatory (większe zużycie prądu?)

Edytowane przez kurczakin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...