Skocz do zawartości
darkwitch

Zestaw Q9450(e8200), 4gb, Raid 0 / 1, 8800gts

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od stycznia mniej wiecej rozwazałem różne konfiguracje w oczekiwaniu na Quady 45nm, te juz w zasadzie zaczynaja byc ogolnie dostepne, wiec potrzebuje wypracowac finalny zestaw. Potrzebuje kompa do pracy (rozproszone aplikacje wszelkiego rodzaju), gram bardzo sporadycznie, ale jak juz gram, to chcialbym zeby wygladalo to jak najlepiej (1680x1050 w full detalach najlepiej :P). Na pewno bedzie OC, na pewno nie ekstremalne. Komputer ma byc rock-stable. Bardzo istotna jest glosnosc zestawu, wszystko ponad delikatny szmer jest nieakceptowalne, dlatego stockowe chlodzenie poleci od razu, a dyski maja byc ciche, potem wydajne.

 

Wiedze czerpalem glownie z tego forum, ponizej lista propozycji elementow wraz z komentarzem.

 

1. Procesor: Q9300 / Q4500 -> swiadomy wybor, wykorzystam

2. Chlodzenie proca: Scythe Ninja / Mugen -> priorytet to cisza, ninja dziala lepiej z mniejszymi przeplywami powietrza, ale do quada pewnie lepszy bedzie mugen

3. Plyta -> no wlasnie, P35 i wsparcie dla 6urzadzen serial ATA + RAID. Mam wiec do wyboru: Foxconn P35A-S, MSI NEO2-FR (ale tutaj sa tylko 4SATA i 2 eSata, da sie na tym nagrywarke wpiac ?), Asus P5K-E WiFi-AP z 8mio fazowym (?) ale to 100pln wiecej, Abit IP35 P35, cos jeszcze ?

4. Pamiec: 2x2GB: PDP Patrion LLK, A-Data ?

5. HDD: albo seagate 250GB jednotalerzowy, albo WD 320 GB jednotalerzowy, albo WD 500 AAKS, moze nawet WD Green Power. Cos naprawde cichego, niewibrujacego w kazdym razie 2 takie w RAID 1, stare Samsungi 250GB w RAID 0, albo tylko te 2 nowe w Matrix Raid (Raid 0 + Raid 1) - w zaleznosci od glosnosci.

6. Nagrywarka DVD: Pioneer DVR-215 SATA, ale tylko dlatego ze jest w zestawach, nie mam pojecia generalnie

7. Grafika: 8800GTS Gainward / Galaxy, chlodzenie S1 zapewne, na pewno nie stock. ew. ASUS HD3870x2 1GB ale tylko jesli da sie na to posadzic S1 albo jakas pasywna alternatywe.

8. Zasilacz : Corsair 520W

9. Buda: Antec P182

 

 

Jak widac najwiekszy problem mam z plyta. Ogranicza mnie ilosc SATA, chyba, ze nagrywarka bedzie Pata, wtedy wybor jest mniej skomplikowany (co tansze). Nagrywarki na Sata sa rzeczywiscie lepsze ?

 

Co do pamieci, to posilkuje sie dyskusja na forum, nie mam zdania. Musi byc natomiast kompatybilna z plyta.

 

No i j/w, o nagrywarce nie mam bladego pojecia. Generalnie tego urzadzenia uzywam bardzo sporadycznie, glownie do backupow, wiec nagrywanie przed odtwarzaniem (A w tym zdaje sie Pioneer jest najlepszy).

 

Kasa generalnie sie znajdzie, ale nie chce jej wyrzucac na niepotrzebny sprzet (super pamieci do OC, czy super plyta do nie wiem czego).

 

Najlepiej byloby, gdyby wystarczyl wentylator w zasilaczu do chlodzenia zasilki i dyskow (dolna komora w P182) - ew +1 jesli sie dyski beda grzaly, i gora 2 w górnej czesci. Bo pewnie na 1 + duct do ninjy/mugen nie wystarczy. Wentylatory albo posiadane juz przeze mnie Fandery 120 na jak najwiecej ponizej slyszalnosci, albo kupie Nexusy i tak samo.

 

No i jeszcze jedno, ktos zna w miare tanie UPSy, ktore beda pracowac z tym zasilaczem (aktywne pfc itd).

Edytowane przez darkwitch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to kup:

 

Q6600

Asus P5K PRO

2x2GB Mushkin redline

250GB z jednym talerzem do raid 0

8800GTS obojętnie skoro chcesz wymienić chłodzenie na S1

BQ P7 550W

Antec P182

 

Proc Q6600 bo możesz trafić na ładną sztukę i podkręcić lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek ok jeżeli wykorzystasz

Chłodzenie z tego co wiem to mugen troszeczke lepiej chłodzi a jeżeli chodzi o hałas to obie sztuki są ciche

MOBO: Foxconn P35a-s,Albo Asus P5K PRo (alternatywnie P5K-E), te asusy mają 8 fazowe zasilanie procesora

Grafika jeżeli nie grasz to takiej mocnej nie trzeba jak radek 3870x2, bardzo mocną kartą i wystarczającą jest 8800GTS

PSU jest ok

Hdd Seagate polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek wedle uznania. Płytę główną możesz brać Asusa P5K-E. Co do ramów, to zależy jakim chcesz kosztem. Mogą być Mushkiny lub trochę taniej Kingstony na Elpidach. Co do grafiki, to Radeon X2 3870 wygląda bardzo fajnie, ale nie mam pojęcia, czy znajdzie się na niego teraz jakieś ciche chłodzenie. Jw zależy czy lubisz grać. 8800GTS też Ci starczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Q6600 sie grzeje mocniej niz 45nm, wiec odpada. Zreszta, nie po to tyle czekalem :)

 

Na ninje/mugen pewnie i tak posadze swoj wentyl, wiec glosnosc bedzie ta sama. Kwestia czy przy bardzo malych przeplywach mugen nie bedzie odstawal z uwagi na gestsze uzebrowanie. Musze jeszcze sie rozeznac.

 

Co do mobo, to z tego co ludzie pisza P5K Pro ma gorszy dzwiek od P5k-e, no i atx24 jest w tragicznym miejscu, tak wiec niechetnie...

 

Memorki - jesli za niewiele wiecej moge miec bardziej OC-friendly sprzet to ok. Z mushkinami jest problem z dostepnoscia lokalna, jakies alternatywy? Zasadniczo wolalbym ograniczyc liczbe miejsc z ktorych pochodza komponenty, a te najbardziej podatne na awarie (mobo, hdd) kupic lokalnie.

 

Grafika - bardzo lubie grac ;) inaczej nie kupowalbym karty za ~1k zeby pograc sobie raz na miesiac :) Zwyczajnie nie mam czasu, ale jak juz go znajde to wrazenie, takze estetyczne, ma byc na najwyzszym poziomie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To praktycznie wszystko wiesz

 

Ale P5K PRO tańsza jest

Ram: Muszki,G.Skille,OCZ to juz mniejsze OC ale tez będą spoko.Spytaj sie w lokalnych sklepach co Ci zaproponują i napisz tutaj a my Ci powiemy czy to dobre rozwiązanie.

Według mnie jak nie masz czasu na częste granie to chyba też sensu brać grafiki za 1200 zł.8800GTS też jest bardzo dobrym nierozwianiem.Bo to mocna karta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe, ze zdecyduje sie na 2x WD 640GB na talerzach 320GB. Jesli tak, spada ograniczenie na 6x SATA, czyli ilosc potencjalnych plyt sie zwieksza. Cos to nam zmienia ?

 

Asus P5k Pro: wtyczka ATX jest idiotycznie wstawiona, czy da sie pociagnac kabel ATX miedzy plyta a grafa? Jesli na grafie bedzie S1 to kabel na zewnatrz bedzie niefajny. Za zaoszczedzona 100 kupilbym wtedy X-Fi.

 

Bardzo mozliwe, ze wiekszosc stuffu bede kupowac ze znak.pl, wiec memorki tez moglyby byc stamtad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte GA-P35-DS4 ma 8 slotów SATA, obsługuje też Raid 0, 1 i 5. Do tego z tyłu ma 8 portów USB i 2 FireWire + możliwość wyprowadzenia tego na przedni panel. Jest jednak dość droga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GA-P35-DS4 kosztuje >500pln

Aż tyle nie :wink: Tutaj jest za 480, ale znalazłem też za 398 (dobry sklep, korzystałem i mogę polecić), tylko trzebaby spytać jaką rewizję sprzedają. Ja mam Rev. 2.0 i mam 8 USB z tyłu, ale poprzednie rewizje miały "tylko" po 4 :wink:

 

Aha, płyta niby jest "45nm ready", ale nie wiem czy obsłuży Q9300, ponieważ on ma mnożnik 7,5. Tutaj niech się wypowie ktoś, kto ma pewność.

Edytowane przez maroon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, przemyślałem to i owo i wypracowałem taki zestaw.

 

1. Procesor: E8200 (nowe quady sa za drogie i slabo sie kreca)

2. Chlodzenie proca: Scythe Ninja / Mugen (z 8200 pojawiła się opcja pół-pasywna, więc może ninja)

3. Plyta -> Asus P5K-E WiFi-AP

4. Pamiec: 2x2GB: Mushking SP+ lub OCZ Titanium (4-4-4-15)

5. HDD: 2x WD6400AAKS w RAID1

6. Nagrywarka DVD: Pioneer DVR-215 SATA

7. Grafika: 8800GTS Gainward / Galaxy / Gigabyte na S1 rev2

8. Zasilacz : Corsair 520W

9. Buda: Antec P182

 

Większość stuffu zamierzam kupic w znaku i pojawily sie 2 zasadnicze pytania:

8800GTS - ktorego producenta wybrac? roznice w cenach kart niekreconych sa spore, np:

Leadtek - 774PLN

Gigabyte - 793PLN

 

a reszta jest powyzej 850 (MSI, Asus, Galaxy, XFX). O co tu chodzi ?

Jak jest z podkrecalnoscia układów per producent ? Opłaca się zainwestować ponad 150PLN w ASUS TOP (740/2070), może lepiej 9800GTX za 940PLN (tylko jak z S1 na to) ?

 

Pamieć:

W cenie do 300PLN mogę kupić albo Mushkin SP+ (300PLN), albo coś z OCZ (w znaku nie maja Mushkinów), np: PC-800 Titanium (4-4-4-15)

Przypominam, że nie zamierzam podkręcać niewiadomo ile, ale coś na pewno. No i zapewne z tymi pamiątkami lekko rok posiedze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...