Skocz do zawartości
ZipQ

Gf 7300 Sonic - Nie Działające 3d

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Aktualnie po zmianie płyty głównej ( ASUS P5VD2-MX >> MSI Neo2-FIR ) i ramu ( 1 gb GOODRAM 677mhz >>> 1 gb OCZ 800mhz Special Ops CL5 - która leży w serwisie ... więc w zastępstwie używam 512 GOODRAM 677mhz ), na zasilaczu Fortron 400W i Win XP sp2. Problem z kartą GF 7300 Sonic polega na tym, że nie mogę uruchomić niczego co wymaga akceleracji 3D (sprawdzałem w dxdiag test na 3d i każdy zanim się włączył, wyświetlał błąd). W sumie wątpię że karta jest uszkodzona (na wcześniejszej płycie głównej i kostce ramu działała bez problemów z 3), więc moje przypuszczenia to że brakuje jej pamięci (karta ma TurboCache 512mb dla którego wymagane jest 1gb pamięci systemowej), za słaby zasilacz lub Neo2-fir nie obsługuje tak słabych (starych kart).

 

Liczę na waszą pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak. Stawiam że to wina zasilacza.

 

1. Spróbuj podnieść napięcie pamięci.

2. Spróbuj sobie załatwić jakiś lepszy zasilacz.

3. Nie jest to wina chłodzenia jak zaraz komuś się może wydawać.

4. Podaj specyfikacje tego Fortrona.

 

Jak masz chwile to poskacz po forach MSI i NVIDIA (angielski) ja ostatnio tam znalazłem rozwiązanie problemu.

Edytowane przez siwy_bos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na forum MSI informacje że jeśli występują problemy z kartami graficznymi, to należy w biosie płyty wyłączyć Spread Spectrum. Wyłączyłem to ( dodatkowo podniosłem napięcie pamięci do 1.9V ) i sprawdziłem w dxdiag czy test 3d działają i wszystko ok. Ale w grach dalej to samo ( z tą różnicą że przez chwile działają, a po kilku minutach zwis komputera ). @siwy_bos, napisałeś żebym sprawdził na mocniejszym zasilaczu - niestety ale nie mam narazie takiej możliwości, dlatego po odpinałem wszystkie wentylatory ( jeden z przodu i drugi z tyłu obudowy ), odpiąłem też nagrywarkę dvd i tak włączyłem komputer. Ale karta dalej tak działa .

 

Jutro wezmę mój komputer do kumpla u którego sprawdzę swoją kartę graficzną ( a także sprawdzę jak działa jego GF 7600 na moim komputerze ), a także sprawdzę jak moja karta będzie pracowała na moim komputerze z jego ram-em.

 

Mimo wszystko wątpię w to, że zasilacz jest za słaby. Zasilacz jest wstanie pracować na 450W, a dodatkowo myślę tak dlatego, że na poprzednim zestawie (który różnił się tylko płytą główną) karta graficzna działała bez najmniejszego problemu (zresztą jak cały system).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie używam zastępczej kostki 512 ddr2 667mhz GOODRAM (zalecane napięcie 1.8V). Sprawdzałem z napięciem na kostkę 1.8V, 1.9V i 2.0V ale nic to nie zmieniło. Timingi są także standardowe dla tej pamięci, ponieważ wyczytałem że szybsze mogą sprawiać problem karcie graficznej. Skoro potwierdziło się, że zasilacz nie jest problemem, to zostały mi jeszcze dwa przypuszczenia. Pierwsze to, że karcie brakuje pamięci (karty gf7300 pobierają pamięć systemową automatycznie, a ta karta z TurboCache 512 wymaga 1gb pamięci ),a drugie że Neo2-FIR i ta karta (od Palit-a) nie lubią się nawzajem ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdziwiłbyś się Damikorze, ze jest takie coś.

Spotkałem się tylko z takim czymś, że karta bardzo słabo się kręciła na danej płycie.

Pozatym wystarczy spojrzeć ile jest sigów MSI P35 Neo2-FR + 7600GS/7300GT Palit.

 

OT: Nie musicie się do mnie po nicku zwracać, administracja i tak wie, że to moje konto :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się spotkałem już kilka razy z czymś takim, że jakiś model nie działał na jakiejś płycie - dlatego napisałem to jako swoje przypuszczenie. A kolejna sprawa to taka, że nie mam wersji GT, tylko samą 7300 (na pudełku pisze LE, ale na stronie producenta nie ma takiej wersji, jest tylko czyste 7300 i akurat posiada identyczne parametry jak moja karta). W takim razie nie zasilacz, nie płyta to może ten brak ramu? Nie wiem dokładnie kiedy mój codzienny ram wróci z serwisu (naprawa max 14 dni roboczych), więc sprawdzę jutro to z kumpla ram-em.

 

ps

Info o mojej karcie:

Palit GeForce 7300

gpu: 500mhz

ram: ddr3 128mb (TurboCache 512mb - wymagany minimum 1gb pamięci systemowej) 1100mhz; 128bit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii "kompatybilności" producentów to MSI wypada w tym najlepiej. Znaczy ma z tym najmniej problemów w stosunku do innych producentów.

 

Popróbuj ze sterownikami. (oczywiście stare wcześniej wywal) I standardowo sprawdź najnowsze biosy do wszystkiego.

 

Co prawda nie wiem jak to się ma w PCI-E ale przy AGP pomagało podniesienie napięcia.

 

No i oczywiście spróbuj przy najbliższej okazji z tymi pamięciami.(dodać kolejne 512mb)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... zajrzyj do sterow, albo moze do biosu (choc nie jestem pewien, czy plyta bedzie miala takie opcje) i zobacz, czy jest mozliwosc wylaczenia TC. Wyglada mi na to, ze karta, po zapchaniu swojej pamieci dedykowanej, probuje sie wprosic do RAM i w tym momencie sie wszystko wyklada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem takiej opcji w BIOS-ie, ale sprawdziłem coś innego. Podpiąłem moją kartę graficzną do komputera kumpla i u niego działa normalnie ( nawet gry 3D ), a jego kartę podpiąłem do mojego komputera ( 7600 GS ) i u mnie także działa ( pierwsza próba odpalenia gry zakończyła się zamrożeniem kompa, ale po resecie wszystko działało w porządku, nawet gry 3D ). Sprawdziłem na obu komputerach testy 3D w dxdiag i w grach w których wcześniej komputer się wieszał i wszystko było ok. Jedynie zapomniałem sprawdzić mojej karty z 1GB ram, ale to raczej już nie będzie problem ponieważ kupiłem już nową kartę (GF 8500GT ). Więc pozostaje czekać na tą kartę i ram aż wróci z serwisu.

 

ps mam nadzieje że z nową kartą nie będzie problemów ( nie posiada ona TC, więc chyba po problemie )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...