Skocz do zawartości
Beerman

Chłodzenie (wodne) w obudowie typu DESKTOP.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Nabyłme ostatnio w mairę okazyjnie Athlona 1700+ (z nowej serii AXDA1700DLT3C JIUHB 0307 VPMW) + Gigabyte GA-7VA + Kingstone'a DDR PC-333 256MB w celu zmiany po 4,5 roku dość wsyłużonego P III 450.

 

Z tego co zdążyłem się dowiedzieć, to procek jest dość "kręćliwy", płyta też chyba nie najgorsza (nie miałem kasy na Asusy czy nForce2), tyle że zgłupiałem trochę w sprawie chłodzenia.

 

Kupmel ma jakiś zestawik do chłodzenia wodnego CPC 12dB, więc pożyczę i zobaczę jak to wszytko będzie śmigać (tym bardziej że w końcu chciałbym zaznać spokoju od szumów) ale......na pewnej stronie wyczytałem, że blok wodny umieszczony poziomo jest znacznie mniej wydajny od ustawienia pionowego, a ja właśnie posiadam zapomnianą przez Boga obudowę typu desktop. Jest ona juz dośc sponiewierana, ale zawsze to Enlight i nie widzi mi się jej wymiana .

 

Dołączona grafika

 

(tak - mam przedni panel, tylko właśnie się "klei" :lol:

 

W związku z tym zapytuję - czy naprawdę chłodzenie wodne z poziomą orientacją bloku (jak na desktopie) jest mniej wydajne od pionowej (jak w tower'ach) ?

 

Mam Thermaltake COPPER SHIM XP Rev.2 i Arctic Silver III, wiec myśle przy prawidlowym montazu nie powinno być aż tak tragicznie, tym bardziej, że proc normalnie biega na 1,5V a nawet podkręcony nie bedzie ustawiony na więcej niż 1,8.

 

Z góry dzięki za pomoc i ew. wskazówki w chłodzeniu/wyciszaniu kompa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle ze blok lezacy na procu czyli poziomy muglby byc wydajniejszy , bo pompowana woda do bloku jest wspierana przez grawitacje i uderze z calom silom w niego. ale to tylko takie przypuszczenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak istotnie bylo, wowczas po wylaczeniu pompki woda by plynela dalej, a czy plynie ? :wink:

 

Woda fakt sie bedzie ciut inaczej rozplywala w samym bloku, ale roznica MOZE bylaby widoczna przy bardzo malych przeplywach, rzedzu litrow na godzine, choc i tak watpie :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w obudowie "typu desktop"* nie zauważyłem jakichkolwiek różnic na bloczku Sev1. Jedynym problemem może być zapowietrzenie (a właściwie odpowietrzenie układu. Czeka Cię po prostu pomachanie obudową podczas zalewania układu woda (i za kazdym razem jak pompka zassa powietrze)

 

*) funkcjonalnie to desktop, tak naprawde serwerowka 7U.

 

 

@P3dzi0r:

 

grawitacja ani troche nie bedzie wspomagała przepływu wody bo wylot z układu jest ponizej poziomu wody (zwykle). To co grawitacja da na doprowadzeniu zabierze na wylocie z bloczka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli powinno być OK :)

Ten zestaw CPC już pożyczyłem i wygląda ciut nieciekawie. Szczególnie ciekawi mnie, czy ta ichnia pompka 25litrów/godzine będzie dobra. Na 1 blok CPU powinna wystarczyć, ale przy ew. dodaniu szeregowego chłodzenia chipsetu czy proca grafiki raczej by już wymiękła.

 

Nic to, wrzuce Athlonka w Cooper Shima, kapnie sie Arctic Silvera III i zamontuje to miedziane "cudo" by CPC. Szału pewnie nie będzie, ale przy normalnej pracy ten podkręcony AXDA1700DLT3C przy napięciu +1V (16V) nie powinien mieć za ciepło, tym bardziej, że o ile się orientuję, krytyczna temperatura tego procka to 90 stopni.

 

Wbrew pozorom tym moim desktopie miejsca jest dużo, tym bardziej że prawie wszytkie sloty są wolne (jest tylko grafika i LAN).

 

Pozostała tylko kwestia zasilacza, bo teraz mam jakiegość straszliwego no-name i raczej odpuszczę sobie zwalnianie jego wentylatora. W razie czego to czuję, że katastrofa nie zatrzymała by się na samym zasilaczu a poszło by na wszytko co ciągnie z niego 5/12V :)

 

Najbardziej pasiłby mi jakiś NAPRAWDĘ CICHY, sprawdzony zasilacz, bo najpierw muszę zwalczyć hałas, potem pomyślimy o szybkości :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle ze blok lezacy na procu czyli poziomy muglby byc wydajniejszy , bo pompowana woda do bloku jest wspierana przez grawitacje i uderze z calom silom w niego. ale to tylko takie przypuszczenia :)

Ja bm natiomiast stwierdził że dzięki takiemu ustawieniu bloku w przypadku awarii pompki jest nieco mniejsza szansa na spaleni procesora gdyz w przypadku ustawienia zbiornika wyrównawczego u góry ciepła woda będzie się "przemieszczała" ku górze czego skutkiem będzie nieco wolniejszy proces wzrostu temp. procesora...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O CPC już się naczytałem i nie chcę więcej :) Jak to jutro zapuszczę to nędzę potwierdzę :)

 

Ale już teraz teoretycznie - pompa 250l/H, brak chłodnicy, blok z wlotem/wylotem == 5mm - cienizna.

 

Z drugiej strony, żeby poprawić CPC wystarczy tylko wymienić blok na lepszy, dać inne węże, "studnie" na 5 litrową, pompkę na 1000l/H, dodać chłodnicę i to wszytko :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...