Skocz do zawartości
KrokodyL

Jaka rozdzielczość najlepsza dla mojego monitora?

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma pojecia najlepsza dla monitora - monitor bedzie dzialal dobrze we wszystich jakie ma przewidziane.

Co innego z oczami tu najlepiej stosowac norme 85Hz jednak nie kazdy monit 15' ma 1024x758x85Hz od biedy 75 wystarczy do pracy (z przerwami na odpoczynek dla oczu) mniej Hz szybciej sie oczy mecza i psuja (w ostatecznosci - jednak gwaracji na wzrok jeszcze nikt nie daje wiec go oszczedzac, bo nie wymienia jak sie popsuje).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj standardowo smiga na 1024x768 przy 85Hz ale chcialbym miec rozdz. 1280x1024 ale wtedy mam odswierzanie na poziomie 60Hz. Programem powerstrip moge podniesc do 66Hz co daje i tak niezadowalajacy wynik. Mozna jakos to oszukac i podkrecic monitor nie ingerujac w srodek ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jak mialem 15" to pracowalem w 1152/864 w 60 hz :D bo tyle max wyciągal, siedzialem z pol metra od monitora i sie przyzwyczailem, wogle glowa mnie neibolala ani oczy, wzroku sobie niepopsulem, i moglem wytrzymywac po 16 godzin ( lanparty). Wydaje mi sie jednak ze mialem szczescie ze nic mi niebylo, to zalezy od konkretnej osoby

 

Pozdrawaim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj standardowo smiga na 1024x768 przy 85Hz ale chcialbym miec rozdz. 1280x1024 ale wtedy mam odswierzanie na poziomie 60Hz. Programem powerstrip moge podniesc do 66Hz co daje i tak niezadowalajacy wynik. Mozna jakos to oszukac i podkrecic monitor nie ingerujac w srodek ?

A monit 15 " tak?

Spróbuj w Hztoolu ustawić większe odświeżanie i zapisz to powinno działać.

U mnei też na 1280x1024 jest "tylko" 66 hz, ale na 15" to chyba tylko do grania by się w miarę nadawało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest 17`. A jak ustawic 1600x1200.

Kiedys ustawilem na nim 2048x1960 (nie wiem jakim cudem) w 60Hz. Obraz byl powyginany jak ja piernicze. Jego mozliwosci wiec pozwalaja na prace w 1600x1200 chocby w 60Hz ale nie daje rady ustawic nawet powerstripem :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest 17`. A jak ustawic 1600x1200.

Kiedys ustawilem na nim 2048x1960 (nie wiem jakim cudem) w 60Hz. Obraz byl powyginany jak ja piernicze. Jego mozliwosci wiec pozwalaja na prace w 1600x1200 chocby w 60Hz ale nie daje rady ustawic nawet powerstripem :(

Zainstaluj serownik do "Monitor domyślny" ja tak mam i mogę wybrać do 2048x1536 (oczywiście jeśli monitor tego nie pociągnie to masz kaszanę).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie masz 85 hz w 1024x768 to lepiej chyba zjechac na 800x600.

Zdecydowanie komfort pracy to 100 hz w zwyz , ja pracuje w 1280x1024 w 100 hz. monitor 19 calowy ,w 800x600 sie nie da :) wszystko jest przeogromne i sie nie moge pomiescic :D ,jednak czasem zalaczam sobie maxymalne odswiezanie monitora w 800x600 to 200 hz milo popatrzec na takie odswiezanie ,sa jednak straty wizualne w 160 hz wydaje sie byc wszytko ok.

Monitor iiyama VMP 454

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czestotliwosc pozioma=czestotliwosc odswiezania obrazu * (rozdzialka pionowa + ok. 10%)

tzn. dla 1024*768 i 100Hz potrzebny jest monitor ktory moze wyciagnac 86 Khz ods. poziomego

i dla poszczegolnych typow aby osiagnac 100Hz:

15" - odswiezanie poziome 66 KHz - 100Hz 800x600

17" - odswiezanie poziome 86 KHz - 100Hz 1024*768

19" - odswiezanie poziome 113 KHz- 100Hz 1280*1024

21" - odswiezanie poziome 132 KHz- 100Hz 1600*1200

To przy okazji sa zalecane rozdzialki pracy na danym monitoze. Wspomniane +10% mozna olac, ale wtedy monitor idzie na

granicy mozliwosci :) - polecam powerstrip'a do podciagania odswiezania w XP-Windzie poniewaz czasami stanowczo zaniza

odswiezanie monitorow.

BTW. karty GF kozystaja z mniejszego odswiezania poziomego wiec standard odwiezania wskazywany w windozie wydaje sie byc wyzszy :)

ATI zawsze ma wieksze odswiezanie poziome od pionowego i :(

 

MOj przyklad: CTX 19" EX950F (max. poziomo 97KHz)

GF/Ti4200 - 1152*864 100HZ

ATI/9100 - 1152*864 85Hz (powerstrip'em udalo sie podniesc do 92Hz)

No i zmienilem monitor na LG F900P (max. poziomo 111Khz) i teraz smiga Ati 1280*1024 100Hz

 

IMO dopiero fajnie pracuje sie od 100Hz, 85Hz to rozsadne minimum a ponizej to pracuja przyszli klienci okulistow i optykow :)

Wszystko IMO i moge sie czasem mylic :) ale jak ktos wczesniej wspomnial galek ocznych na gwarancji nie wymieniaja :)

Pozdrofka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Kruk'a:

Zal mi cie troche, praca przy odswiezaniu powyzej 120Hz jest tak samo albo jeszcze bardziej uciazliwa dla oczu jak 60Hz :)

 

Z doswiadczenia jeszcze powiem ze kazdy (no moze prawie kazdy) Polak idzie do sklepu, kupuje wypas proca, full ramu, wypas grafe, wypas glosniki a nawet wypas klawiature, myche i obudowe i ......

niestety zapomina o bardzo dobym monitorze :))))))))

Oby tak dalej to niedlugo producenci monitorow zbancza bo juz im klientow zabraknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurde, ja cały czas jade na 60 Hz !!! We właściwościach monitora jest dostępne od 60Hz do 120Hz. dobrze by bylo podwyższyć, ale sie boje, bo nie mam kasy na drugi, a na tyłku(:)) obudowy pisze:

50Hz/60Hz. Podwyższać czy nie?

sory ze ten komentarz, ale jak to przeczytalem odrazu pomyslalem o 1 kwietnia ;) jednak moja pomylka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Kruk'a:

...Z doswiadczenia jeszcze powiem ze kazdy (no moze prawie kazdy) Polak idzie do sklepu, kupuje wypas proca, full ramu, wypas grafe, wypas glosniki a nawet wypas klawiature, myche i obudowe i ......

niestety zapomina o bardzo dobym monitorze :))))))))

Oby tak dalej to niedlugo producenci monitorow zbancza bo juz im klientow zabraknie.

widzac opis twojego kompa to tez nie zakupiles dobrego monitora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Kruk'a:

Zal mi cie troche, praca przy odswiezaniu powyzej 120Hz jest tak samo albo jeszcze bardziej uciazliwa dla oczu jak 60Hz :)

 

Z doswiadczenia jeszcze powiem ze kazdy (no moze prawie kazdy) Polak idzie do sklepu, kupuje wypas proca, full ramu, wypas grafe, wypas glosniki a nawet wypas klawiature, myche i obudowe i ......

niestety zapomina o bardzo dobym monitorze :))))))))

Oby tak dalej to niedlugo producenci monitorow zbancza bo juz im klientow zabraknie.

Nie wiem jak monitor meczy wzrok powyzej 120 hz....nie odczulem dyskonfortu pracy.

60 hz jest zabójcze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

STEFE:

Jak mozesz to napisz mi jaki jest dobry monitor, tak by obsluzyl 1280*1024/100Hz i to w nie zabijajacej cenie i z dobra ostoscia. IMO monitor LG jest ok. - mialem przez ostatnie pol roku: CTX EX950F, NEC FE991 i SAMSUNG 955MB i do każdego mialem jakies ale. Przy LG jestem w zadowolony w szczegolnosci z wysokiej ostroscie obrazu oraz bardzo przyzwoitego odswiezania (111KHz).

BTW majac na mysli cienkie monitory mialem na mysli monitory z tzw. dolnej połki - przy 19" to taki poniezej 1000 PLN :) i odswiezaniu przy 1280*1024/75Hz, a takowych jest bardzo duzo :) i chyba nie musze przytaczac przykladow :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KRUK:

Ludzie ktorzy pracowali przez 10 lat przy monitorze ktory mogl wydac z siebie 60Hz tez wtedy nie odczuwli dyskomfortu, a teraz wspieraja rynek okulistyczny :) o-o

Nie znasz powiedzenia "Co za dużo to niezdrowo?" - odsyłam do lektury fachowej prasy medycznej opisujacej specyfike ludzkiego oka.

Btw. twoj monek ma zalecana rozdzialke na poziomie 1280*1024 i wiecej :) i niedlugo tez chyba sobie taki kupie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w pracy na 15" Hyundaiu lece w 1024x768/85hz

w domu tez na Hyundaiu (F790) lece w 1152x864/100hz i jest idealnie...

tak jak pisali inni powyzej... minimum to 85Hz dopiero pozniej rozdzielczosc, czyli jezeli nie ciagnie ci 85Hz przy 1024 to zejdz do 800x600 - oczy najwazniejsze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I uwazam ze monek jest wywazony pomiedzy cena/jakosc takze do pozostalego sprzeta jaki mam i na pewno nie zalicza sie do "nizszej polki". Poza tym ty jestes na formum, znasz sie na sprawie etc. wiec nie zaliczasz sie do wspomnianej "wiekszosci" - ktora to wedlug mnie przewaza w naszym pieknym kraju :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

boshe... fajfer, niewazne jaki mam monitor, tylko piszac, ze ludzie maja cienkie monitory (w sumie szydzac z tego) sam masz LG, ktore nie jest wcale takie super wypas.. i oto mi chodzi... poza tym piszesz o wspieraniu okulistow... uzywajac monitora LG tez pewnie niedlugo zasilisz wczesniej wspomnianych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stefe, LG nie jest super wypas, ale nie jest tez zly :) i sie z tym nie sprzeczaj bo mialem na prawde duzo monitorow :) choc moze nie tych drozszych 19" ale etap 17" konczylem na Sony serii G i uwazam ze tamten byl wypas, jednakze do zakupu dobraj 19" potrzeba mi jeszcze ze 2 miechy :)

I masz racje ze szydze z cienkich monkow, bo sam nosze juz okulary i nik mi nie powie ze to przez niejedzenie marchewki - prawda jest jedna 15 lar siedzenia przy monitorach dalo sie we znaki :) A w pracy siedze przy naprawde fajnym monitorze :) i to nie LG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KRUK:

Ludzie ktorzy pracowali przez 10 lat przy monitorze ktory mogl wydac z siebie 60Hz tez wtedy nie odczuwli dyskomfortu, a teraz wspieraja rynek okulistyczny :) o-o

Nie znasz powiedzenia "Co za dużo to niezdrowo?" - odsyłam do lektury fachowej prasy medycznej opisujacej specyfike ludzkiego oka. 

Btw. twoj monek ma zalecana rozdzialke na poziomie 1280*1024 i wiecej :) i niedlugo tez chyba sobie taki kupie :)

Jesli masz zamiar kupic iiyame , radzil bym sprawdzic model przed zakupem ,modele sie roznia.

Jedyna wada tego monitora i co moze niektorych bardzo wkurzac to plamka centralnie 0.25 , obrzeza 0.27

Na jednym modelu lekko na niektorych dosc znaczne sa roznice.

A co za tym idzie mniej ostry obraz....,glownie zaowazyelm ze problem dotyczy lewej strony...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pracuje na CTX VL500 (15") na 1152x864x32 @ 75Hz już od dawna i jest całkiem dobrze.

U mnie to samo, dla tego monitorka ta rozdzialka jest chyba idealna :twisted: bo 1o24x768x32 troche wszystko duże, znowu w 128ox1o24x32 slabe odswierzanie... 1152x864x32 jest poprostu idealne, Polecam ta rozdziale 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak w temacie, co lepsze(tzn. zdrowsze) dla mojego monitora: 800x600x16 czy 1024x768x16?

podpowiem że mam 15' calowy monitor firmy "YAKUMO" (?) ma chyba z 5 lat.

Zależy ile ten twój monit "wyciąga"

Ja pomimo że moge w 1024x768 na 86 herców pracować, to wolę w windzie 800x600 przy 109 hz.

MOnit jak w podpisie 15"

 

poniżej 75 hz odradzam pracę.

no to po mnie ja przez parę lat pracowałem na mojej pietnstce w 1024*768@60HZ i jkaoś widzę dzięki bogu niestety co najwiecej mogę to tylko 70 HZ :( przy tej rozdziałce. JEst to monitor OPTIViev 15sx dałem za niego 1085 zeta 4 lata temu czy ktoś wie jakie wytrzymuje on odświeżania??

 

update

w roz 800*600 to mam max 85 HZ ale każdyw ie jaka jest praca pod winxp w rozdz. 800*600

ponawiam pytanie czy ten monitor naprawdę więcej nie wyciągnie??

 

update 2

niestety to crt i w instrukcji niestety pisze że dla 1024*768 to 70 HZ maks :(

ustaiłem tyle w windzie a w grach to ustawiłęm

dla 480*640 85HZ

dla 800*600 85 HZ

dla 1024*768 70 HZ

trudno siedzę na kompie od 4 roku zycia a mam 15 lat i naszczęści wzrok mam dobry. Jeszcze raz dzięi bogu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...