Skocz do zawartości
ghoscik

Newbie Szuka Pomocy Ze Sprzętem Do 2,5-3k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, to raczej mój pierwszy poważniejszy post a zarazem prośba o sprawdzenie zestawu i odpowiedzenie na kilka moich pytań. W najbliższym czasie będę planować zmianę mojego dotychczasowego sprzętu. Oto zestaw jaki wg mnie (po przeczytaniu paru tematów, opinii i testów) uważałbym za słuszny. Prosiłbym jednak o małą pomoc z tego względu iż nie znam się aż tak dobrze na sprzęcie:

 

Procesor : Intel Core2Duo E8400

Chłodzenie Procesora : Pentagram HP-120 ALCu Karakorum

Pasta Termoprzewodząca : Zalman ZM-STG1 - 25 zł

Płyta Główna : Asus P5Q PRO (*pytanie - 1*)

RAM : Mushkin 2x2GB 800MHZ EM (*pytanie - 2*)

Karta Graficzna : Sapphire Radeon HD4850 512MB

Zasilacz: Corsair 650W (*pytanie - 3*)

HDD : Samsung 640GB 16MB Cache F1 (*pytanie - 4*)

Napęd : Pioneer DVR-215 SATA

Karta Dźwiękowa: Creative Labs X-Fi mX Xtreme Audio

Obudowa: NZXT Hush Classic Series Silver albo NZXT Apollo Crafted Series Silver (*pytanie - 5*)

 

Suma: pewnie coś koło 3-tysięcy.

 

 

A teraz chciałbym przejść do moich pytań:

 

(*pytanie - 1*)

Czy jak w przyszłości będę przykładowo chciał dwa radki połączyć w crossfire a do tego czasu będę miał już wrzuconą karte Xtreme Audio + zapewne w niedalekiej przyszłości tuner TV to czy powystarcza mi na to wszystko slotów PCI;p?...

 

(*pytanie - 2*)

Jakaś alternatywa? Może tańsze a tak samo wydajne? (me newbie!)

 

(*pytanie - 3*)

Czy do tego zestawu aż tak mocny zasilacz będzie potrzebny? z Corsair 520W nie wystarczy aby to wszystko 'udzwignąć'?

 

(*pytanie - 4*)

Wszyscy wychwalają Samsungi z tej serii, nie lepszy Seagate 640GB 7200rpm 32MB cache SATAII Barracuda 7200.11? Seagate podobno stosuje już w swoich dyskach zapis prostopadły a ten z kolei ma w przyszłości zastąpić te dyski z zapisem teraz nie pamiętam liniowym? Jeśli lepszy jest Samsung to z jakich względów?

 

(*pytanie - 5*)

Troche 'wydziwiaste' obudowy ale za to mnie się podobają a do tego są odpowiedniej wysokości (niestety powyżej 45-46 cm odpadają). Jakie jest wasze zdanie na ich temat? Czytałem pare opinii to większość użytkowników była zadowolona z nich.

 

Z góry dziękuje i wyczekuję konkretnych odpowiedzi. Żadnych typów bierz to bo lepsze! - Jakieś argumenty na to by się przydały;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać kto lubi czytać to forum :lol2:

 

Zestaw Idealny! Lecz Chieftec 550-600W uciągnie to ;)

 

Pytanka

1. Nie wiem, nie miałem, nie bede się tego tykał

2.To jest dobre

3. Już na to odpowiedziałem ;)

4.Oczywiście że Samsung. Wydajniejsze, tańsze :)

5. Obudowa jest wporzo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam pytanie co do samej karty graficznej. Radeon HD 4850 z tego co wyczytałem to nawet do 90 stopni może się nagrzewać a przystawienie palca grozi już poparzeniem:D Możliwe, że będę chciał ją trochę podkręcić (jeszcze się na tym nie znam, ale wszystkiego da się nauczyć) i czy dzięki podkręceniu temp nie będzie za wysoka? Może jakieś właśnie chłodzenie by się przydało? Czy raczej już sobie to podarować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ona się tak grzeje lecz można ściągnąć program do BIOSu i można ustawić szybszy wiatraczek który normalnie działa tylko w 20%, jak ustawisz 65% to będzie z 50"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o najważniejszym:) Jaki system operacyjny do tego? Aktualnie mam Windows XP HE ale czy nie czas przerzucić się na Windows Viste? Jeśli tak to ilu bitową???? 32 czy 64 - Szczerze nie wiem która lepsza, która gorsza, która co daje itp... A może kompletnie odradzacie Viste? Od razu mówie, że komputer chce przez pare lat więc chyba lepszym wyjściem byłaby Vista?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karty graficzne idą w osobne porty - PCI-E 16x , zwykłe karty ( audio , tunery TV itp ) idą w stare poczciwe PCI .

 

Z tego co widzę to ten Asus ma 2 gniazda PCI-E 16x , 3 PCI-E 1x oraz 2 zwykłe PCI .

 

Tunery TV można już dostać w wersji na PCI-E .

 

Przy konfiguracji X-Fi + Tuner TV wpinane w zwykłe PCI wystarczy ci miejsca .

 

A co do OS-a , przy 4 GB ramu tylko Vista 64-bit , XP 64-bit to tak naprawdę przerobiony W2003 64-bit , do tego jest po angielsku i MS chyba go dalej nie rozwija.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(*pytanie - 1*)

Czy jak w przyszłości będę przykładowo chciał dwa radki połączyć w crossfire a do tego czasu będę miał już wrzuconą karte Xtreme Audio + zapewne w niedalekiej przyszłości tuner TV to czy powystarcza mi na to wszystko slotów PCI;p?...

Starczy Ci slotów, podepniesz pod zwykłe PCI

 

(*pytanie - 2*)

Jakaś alternatywa? Może tańsze a tak samo wydajne? (me newbie!)

Proponuję Ci jednak zostawić te muszki.

 

(*pytanie - 3*)

Czy do tego zestawu aż tak mocny zasilacz będzie potrzebny? z Corsair 520W nie wystarczy aby to wszystko 'udzwignąć'?

Zamontuj Corsaira 550W i Ci w zupełności wystarczy.

 

na 2 ostatnie pytania nie odpowiem, bo się nie orientuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do obudowy to sam się nad Hush'em zastanawiam. Jeśli chodzi o wykonanie to jest poprawna (ostatnio oglądałem na żywo), choć bez rewelacji (w porównaniu na przykład do Antec'a P-182). Mi natomiast cholernie podoba się z wyglądu (choć ma również wady - to 'piano' wykończenie, na którym każdy odcisk palca widać idealnie). Jeśli nie oczekujesz cudów, a wygląd ci się podoba, ja bym brał. Nie do pogardzenia jest też doskonałe wyciszenie :)

 

Możesz też jeszcze rzucić okiem na Sunbeam Silent Storm (czasami nazywana Twister). Trochę niższa półka, ale dalej bardzo przyjemna obudowa i w podobnych rozmiarach. Do tego sporo tańsza (ok. 200 złotych, ze srebrnymi drzwiczkami nawet taniej).

 

Jeszcze jedno - nie jestem tego pewien, ale obawiam się, czy do Hush'a wejdzie Karakorum. Hush jest jednak dość wąski jak na obudowy, ma o ile dobrze pamiętam 190mm. Upewnij się wcześniej, że nie będzie problemów (aha, i nie obraziłbym się gdybyś o tym tutaj wspomniał ;) ).

 

 

Jeśli chodzi o zasilacz wystarczy ci Corsair 520W. Jest dobry, ma odpinane kable. Sam miałem taki kupować, ale zachęcono mnie do Be Quiet Dark Power 550W. Jest droższy (o ok. 80-90 zł), ale podobno warty swojej ceny (w co przestałem wątplić, jak wziąłem do ręki opakowanie..).

 

 

Dysk w porządku, wydaje mi się, że jest wydajniejszy i cichszy od Seageate. Takie zresztą są i opinie na internecie. Aha, ma również zapis prostopadły ;) (ten drugi to równoległy)

 

 

Co do grafiki to rzeczywiście bardzo się grzeje. Można przyspieszyć wentylator, ale jest wtedy podobno bardzo głośny. Jeśli weźmiesz obudowę Hush, to jest ona dobrze wyciszona, więc jeśli nie zależy ci na całkowitej ciszy nie powinno być to problemem. Jeśli jednak chcesz cichy komputer, pomyśl nad alternatywnym chłodzeniem. Często polecane jest Accelero S1 lub Auras Fridge. Zwłaszcza ten ostatni w testach bardzo zbił temperaturę przy fabrycznym chłodzeniu.

 

Zapowiedziano również nowe chłodzenie AC Twin Turbo . Wygląda ciekawie i ma nie być drogie. Pojawić się powinno w tym miesiącu, więc najwyżej na razie zostań przy fabrycznym, a później weź je pod uwagę.

 

 

Co do Windowsa, to ja bym brał Vistę. Nie znoszę tego systemu ;) ale prędzej czy później trzeba się będzie do niego przyzwyczaić. Jeśli weźmiesz Ultimate (64bit) to możesz za darmo downgradować do XP PRofessional, czyli masz wybór przy czym zostać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Antec P-182 całkiem fajny ale zdecydowanie już za drogi:) Co do zasilacza to się zastanowie między 550W a 650W Corsair'a z tego względu iż 520W jest jednak trochę droższy:) Pewnie z tego względu iż jest podobno mega cichy. Co do chłodzenia grafiki może sobie jednak to podaruje.

 

Co do problemu między obudową Hush a wiatrakiem Karakorum, jakąś alternatywe macie? W razie gdyby się nie zmieścił?

 

Dzięki wszystkim za rady:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Antec P-182 całkiem fajny ale zdecydowanie już za drogi:) Co do zasilacza to się zastanowie między 550W a 650W Corsair'a z tego względu iż 520W jest jednak trochę droższy:) Pewnie z tego względu iż jest podobno mega cichy. Co do chłodzenia grafiki może sobie jednak to podaruje.

 

Co do problemu między obudową Hush a wiatrakiem Karakorum, jakąś alternatywe macie? W razie gdyby się nie zmieścił?

 

Dzięki wszystkim za rady:)

Nie o wiatrak w Karakorum się martwię tylko radiator ;)

 

P-182 jest drogie, niestety. Sam się nad tą obudową cały czas zastanawiam i cały czas mam wątpliwości ;)

 

Ponieważ spodobała ci się ta, co mi (NZXT Hush), podam inne, które także rozważam:

 

- Lancool K7

- Lancool K10

- Thermaltake Soprano (choć ta najmniej mi się podoba)

 

- no i wspomiany wcześniej Sunbeam

 

 

Co do chłodzenia, to chyba mając do wyboru zmianę na procesorze albo na grafice, wybrałbym jednak raczej do trugie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do problemu między obudową Hush a wiatrakiem Karakorum, jakąś alternatywe macie? W razie gdyby się nie zmieścił?

Z obudowami to jest niezly cyrk. Aby miec pewnosc pozostaje Google i sprawdzenie kompatybilnosci. Pamietam swojego czasu jak 8800GTX wchodzil na rynek, to fora tonely w kompatybilnosci obodów z ta karta, bo byla bardzo dluga i niewiele obodow potrafila ja pomiescic. Jak chcesz miec pewnosc, co do obudowy, to bierz big-tower, a nie midi to bedziesz mial pewnosc. Ogolnie specyfikacja kompa ok. W dyski SAMSUNGa raczej nie wierze, uzywam Western Digital albo Seagate'a, moze to moje glupie przekonanie. Ta dzwiekowka X-Fi to troche przereklamowane. Jezeli bierzesz ta wersje i nie jestes audiofilem, to zintegrowana karta w zupelnosci Ci wystarczy.

Edytowane przez File

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowy Big-Tower niestety nie mogę <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> bo mam ogranicznik jeśli chodzi o wysokość bo nie wejdzie mi pod biórko. Tak jestem audiofilem:) A wybrałęm X-Fi bo w ofercie sklepu esc.pl nie mają Sound Blaster Audigy 2 ZS:)

 

Dzięki andrew9, obejrze te obudowy i wybiore najwłaściwszą:) Do kupa nowego sprzęcika pewnie jeszcze troszke czasu więc zdąrze się zorientować co będzie najodpowiedniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z obudowami to jest niezly cyrk. Aby miec pewnosc pozostaje Google i sprawdzenie kompatybilnosci. Pamietam swojego czasu jak 8800GTX wchodzil na rynek, to fora tonely w kompatybilnosci obodów z ta karta, bo byla bardzo dluga i niewiele obodow potrafila ja pomiescic. Jak chcesz miec pewnosc, co do obudowy, to bierz big-tower, a nie midi to bedziesz mial pewnosc. Ogolnie specyfikacja kompa ok. W dyski SAMSUNGa raczej nie wierze, uzywam Western Digital albo Seagate'a, moze to moje glupie przekonanie. Ta dzwiekowka X-Fi to troche przereklamowane. Jezeli bierzesz ta wersje i nie jestes audiofilem, to zintegrowana karta w zupelnosci Ci wystarczy.

Z bigtower bym nie przesadzał. Jest sporo dużych obudów midi, w których spokojnie zmieści się nawet bardzo rozbudowany sprzęt. Weźmy CM 590 na przykład (którą swoją drogą warto sprawdzić, mi się nie podoba ze względu na dużo siatki, ale jest to generalnie polecana często obudowa. I dość niedroga).

 

Co do karty muzycznej, to samym X-Fi przereklamowanymi bym nie nazwał, ale Audio to nie jest prawdziwe X-Fi. Dopiero gamer i music mają wszystkie funkcje nowej serii karta. Audio to coś jak Audigy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do karty muzycznej, to samym X-Fi przereklamowanymi bym nie nazwał, ale Audio to nie jest prawdziwe X-Fi. Dopiero gamer i music mają wszystkie funkcje nowej serii karta. Audio to coś jak Audigy.

Do tego zmierzalem w moim poprzednim poscie, zgadzam sie z kolega w tej sprawie.

 

Tak jestem audiofilem:) A wybrałęm X-Fi bo w ofercie sklepu esc.pl nie mają Sound Blaster Audigy 2 ZS:)

 

Co do Sound Blastera Audigy 2 ZS, zawsze mozesz kupic na allegro, moze sam bede sprzedawac niedlugo... :)

Edytowane przez File

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...