Skocz do zawartości
Maq4all

Wybór Płyty Głównej Am2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jako że moja stara płyta zaczyna odmawiać posłuszeństwa muszę szybko klecić jakiś zestawik za małe pieniądze (razem ~ 500zł), tak żeby było go można w przyszłości trochę według możliwości finansowych ulepszyć (dokupić ramu, kupić porządną grafe, ew. przesiadka na 4-rdzeniowca).

 

Z powodu iż wolę jednak pełnowymiarowe ATX wyszukałem takie dwie oto płyty:

ASUS M3A78-EH

ASUS M3A-H/HDMI

Gigabyte GA-MA78G-DS3H

 

dużo słyszałem dobrego ogólnie o płytach Gigabyte na tym chipsecie, jednak za tym pierwszym asusem przemawia cena.

 

Raczej kwestia łączenia dwóch kart w trybie CrossFire odpada, bo wydaje mi się że lepiej będzie kupić jedną porządną karte niż bawić się w łączenie dwóch gorszych.

 

A może macie jakieś inne propozycje? Tak w okolicach 200zł z w miare "przyzwoitą" grafą, bo aktualnie mam karte na agp jeszcze.

 

Do tego zestawu mam zamiar dokupić pamięci OCZ 2gb 800mhz cl5 i athlona x2 5200+ razem za jakieś ~300zł.

 

Z góry wielkie dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez bym poradzil Gigabyte GA-MA78G-DS3H, ale ta integra sie rozczarujesz. Ona by moze nie byla zla, ale przez pamiec DDR2, ktora jest pobierana z plyty jest bardzo slaba w grach. Filmy HD odtwarza z powodzeniem, wiec jesli nie grasz to bedzie wystarczajaca. Dla przykladu 6600GT bije ja na glowe. Jest prawie 3x wydajniejszy. Funkcje OC sa nawet w porzadku, duzo wytrzymuje tylko ma slabe ustawienia napiec dla pamieci. Mozna maksymalnie zwiekszyc do 2,1V. (Wszystko co mowie opieram na prawie takiej samej konstrukcji jaka jest GA-MA78G-S2H wiec mysle, ze BIOS i inne funkcje beda prawie identyczne). Troszke lepiej moze sie sprawdzic ASUS M3A-H/HDMI. Ma 5-fazowa sekcje zasilania i ustawienia pamieci do 2,25V.

 

Jezeli nie spieszy ci sie bardzo to poczekaj na GA-MA78GPM-DS2H. To moze byc naprawde dobra plyta. Razem ze 128MB DDR3 przeznaczonymi dla integry, ten uklad moze juz cos powalczyc.

 

Co do pamieci wolalbym Kingmaxy 1066.

Edytowane przez JaQs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie problem jest w tym że raczej mi się śpieszy bo płyta mi siada ;p

Dlatego też mogę przeznaczyć na te 3 elementy tylko ~500zł, bo jednak tak nie zabardzo jest tkwić przy socket A ;]

A zintegrowana grafa ma być tylko stanem przejściowym, tak myślę że na jakieś 2-3 miesiące, po czym kupię sobie jakąś porządniejszą grafe. Aktualnie ważne dla mnie jest żeby układ graficzny był przynajmniej o wydajności mojego aktualnego radka 9600Pro, ale oczywiście im szybszy tym lepiej ;]

Podkręcać raczej nie zamierzam, jestem raczej zwolennikiem ciszy a nie wyciągania jak najwięcej mocy za wszelką cene. Najwyżej to bym w przyszłości zmienił jak coś procka na lepszego (pewnie phenoma).

 

Tak teraz się zaczynam zastanawiać czy nie lepiej zaoszczędzić te 38zł i nie kupić wersji micro atx gigabyte'a czyli GA-MA78G-S2H, bo niby ds3h ma więcej tych złącz i slotów ale pewnie i tak nigdy ich wszystkich nie wykorzystam. Może macie jakiegoś innego faworyta jeśli chodzi o micro-atx?

 

Wracając do kwestii ASUS M3A78-EH vs. Gigabyte GA-MA78G-DS3H to ten pierwszy kosztuje 172zł, a drugi 215zł więc różnica nawet spora.

 

A co do kingmax'ów to jakoś nie mogę znaleźć ich we wrocku w rozsądnej cenie. A jakbym aktualnie nie liczył się prawie z każdym groszem to bym raczej wybrał coś lepszego niż tylko 800mhz cl 5 ;]

Edytowane przez Maq4all

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@NeoMagNeT, qrde :/ masz racje, cały czas byłem święcie przekonany że ta płyta nie jest aż takim kastratem. Najwidoczniej zintegrowany hd3200 jest tam tylko w celu skorzystania z "dobrodziejstwa" hybrid crossfirex. Dzięki za spostrzegawczość. Bo jakbym jednak zdecydował się ostatecznie na tego asusa to by była po zakupie mała niespodzianka.

Edytowane przez Maq4all

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o mATX to nie moge ci nic innego polecic niz wlasnie GA-MA78G-S2H. Wyzej ci ja opisalem. W zasadzie to ma wszystko co trzeba do codziennego uzytkowania. Jest tansza od GA-MA78G-DS3H bo kosztuje niecale 200zl. Ja wybralem ta plyte do budowy malego komputera, ale jezeli komus na tym nie zalezy to format mATX moze byc potem nieco klopotliwy. Juz teraz z zalozonym Acutake 80mm na karcie graficznej mam zajete wszystkie sloty PCI. Nie uzywam ich wiec mi to wisi, ale w przyszlosci moze zajsc potrzeba skorzystania i wtedy nie ma... Co do grafiki to mniej wiecej trafiles z poziomem do 9600Pro. Z ta roznica, ze HD3200 poradzi sobie z HD.

 

Tak wiec wybor masz prosty - jeden z Gigabyte. :)

Edytowane przez JaQs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś coś powiedzieć konkretnego na temat ASUS M3A-H/HDMI?

 

 

Z tego co widzę to jest tak:

 

ASUS M3A-H/HDMI:

+ zasilanie proca 4+1

+ Express Gate (jakby nie patrzyć dobra rzecz jak się nie chce wpuszczać kogoś do systemu ;])

+ lepsza lokalizacja sata

+ 3 sloty PCI

- brak dvi (chodź pewnie zanim będzie mi potrzebne kupię zwykłą grafe)

- użyteczne jedynie jedno złącze pci-e x1 w przypadku obsadzenia grafą slotu x16

 

GA-MA78G-DS3H

+ możliwość złączenia dwóch niezintegrowanych kart w trybie crossfire

+ potrójne PCI-e x1

+ dvi

 

 

Co do M3A78-EM to niestety nigdzie we wrocławiu nie mogę znaleźć tej płyty aby była dostępna od ręki, a zależy mi żeby już jutro zakupić sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

A może ktoś coś powiedzieć konkretnego na temat ASUS M3A-H/HDMI?

 

 

Z tego co widzę to jest tak:

 

ASUS M3A-H/HDMI:

+ zasilanie proca 4+1

+ Express Gate (jakby nie patrzyć dobra rzecz jak się nie chce wpuszczać kogoś do systemu ;])

+ lepsza lokalizacja sata

+ 3 sloty PCI

- brak dvi (chodź pewnie zanim będzie mi potrzebne kupię zwykłą grafe)

- użyteczne jedynie jedno złącze pci-e x1 w przypadku obsadzenia grafą slotu x16

 

GA-MA78G-DS3H

+ możliwość złączenia dwóch niezintegrowanych kart w trybie crossfire

+ potrójne PCI-e x1

+ dvi

 

 

Co do M3A78-EM to niestety nigdzie we wrocławiu nie mogę znaleźć tej płyty aby była dostępna od ręki, a zależy mi żeby już jutro zakupić sprzęt.

Jest inaczej

ASUS M3A-H/HDMI nie ma Express Gate tylko Express Gate Lite (czyli wymaga instalacji na HDD)

Express Gate ma bardzo podobna nowsza Asus M3A78 PRO

DVI ma bo ma przejściówkę HDMI na DVI (i tak nie da się równocześnie korzystać z HDMI i DVI w żadnej płytce z 780G)

 

GA-MA78G-DS3H nie posiada 2 PCIE * 16 druge jest długie ale tylko 4x

(aby to zobaczyć trzeba obejrzeć płytę od spodu tu obrazki:

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx...N82E16813128335

Ma za to możliwość podłączenia śledzia do LPT.

 

Najlepiej ściągnąć podręcznik PDF ze strony producenta i się bliżej zapoznać z opisem wybranych płyt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GA-MA78G-DS3H nie posiada 2 PCIE * 16 druge jest długie ale tylko 4x

(aby to zobaczyć trzeba obejrzeć płytę od spodu tu obrazki:

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx...N82E16813128335

Ma za to możliwość podłączenia śledzia do LPT.

O tym że na tej płycie nie odpalę dwóch kart w trybie x16 a jedynie na x4 byłem świadomy, z tym że wcześniej juz pisałem raczej z tej możliwości i tak bym nie korzystał.

A co do LPT to akurat jedyne moje urządzenie (skaner) które posiada takowy port ma także wyjście USB ;] Więc akurat jest to mi całkowicie zbędne, bardziej bym się tu martwił o COMa ponieważ czasem podłączam swój dekoder satelitarny do komputera właśnie za pośrednictwem kabla szeregowego, prawie zapomniałbym jeszcze o tym że aby się dobrać do konfiguracji mojego modemu ADSL także trzeba korzystać z RS-232 ;]

 

Tak więc aktualnym faworytem jest ASUS M3A-H/HDMI.

Edytowane przez Maq4all

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, staneło wkońcu na tym że zakupiłem tego ASUSa M3A-H/HDMI, a to głównie z powodu 5 fazowego zasilania, a z tego co widziałem w jednym teście co bezpośrednio porównywali tą plytę z gigabyte to ten drugi podawał niezbyt stabilne zasilanie dla phenoma, a właśnie jego zakup mam w planach w przyszłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...