Skocz do zawartości
toms83

Komp Z Sygnaturki I Tylko 160 W.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Ostatnio zakupiłem na użytek własny, miernik prądu. Posprawdzałem sobie sprzęty które mnie interesowały a na koniec zostawiłem sobie swój kompik.

Jakie było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłem że sprzęt z sygnaturki ma w idle +/- 120W, stress ( na szybko odpalony HL2 EP2 ) 160 W.

Czy możliwe, żeby dosyć mocny sprzęt pobierał " tylko" tyle prądu? Mierzył ktoś z Was pobór swoich PC i mógłby sie podzielić informacją?

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłem że sprzęt z sygnaturki ma w idle +/- 120W, stress ( na szybko odpalony HL2 EP2 ) 160 W.

możliwe realne i prawdziwe

 

 

pozdrawiam [zasilaczowych]watt-omaniakow

Edytowane przez mensir67pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możliwe realne i prawdziwe

 

 

pozdrawiam [zasilaczowych]watt-omaniakow

 

No to ładnie te wszystkie firmy nakręcają ludzi jak to bez min 500W nie da się dzisiaj żyć. Przecież tutaj starczyłaby cicha 320W ( mam taką w 2 kompie ) i byłby luzik.

Ech, życie <_<

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ostatnio zakupiłem na użytek własny, miernik prądu. Posprawdzałem sobie sprzęty które mnie interesowały a na koniec zostawiłem sobie swój kompik.

Jakie było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłem że sprzęt z sygnaturki ma w idle +/- 120W, stress ( na szybko odpalony HL2 EP2 ) 160 W.

Czy możliwe, żeby dosyć mocny sprzęt pobierał " tylko" tyle prądu? Mierzył ktoś z Was pobór swoich PC i mógłby sie podzielić informacją?

Też mam taki miernik, największy pobór energii z gniazdka udaje mi się osiągnąć włączając ORTHOS + FurMark, wtedy wychodzi ~205W

 

w grach typu CRYSIS moj komp max ~170W

 

komp jak w podpisie

 

idle 98W

Edytowane przez gmfriend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt jak niżej i ja mam trochę wyższy pobór prądu: IDLE (Windows sam) - ok.160W a w Stresie ok.240W (3dmark06 - max. co podał) oczywiście wszystko bez monitora.

Monitor 25 Watt . Urządzenie podaje dobry pobór gdyż sprawdzałem na innych sprzętach np.LCD 32cale ok 132Waty.

Aha w kompie jeszcze jakieś 4 wentyle i do tego 2 urządzenia USB.

 

Czemu mi podaje że bierze więcej Wattów nie wiem.

Edytowane przez Speedstar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też sprawdzałem miernik na innych sprzętach, żeby wykluczyć ewentualne błędy pomiaru.

Miernik podłączany do gniazdka i dopiero do niego urządzenie które sprawdzam.

Takie coś mam:

http://www.nowyelektronik.pl/searchsklep.p...is&nr=70945

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Zwyczajnym miernikiem nie zmierzycie poboru prądu przez zasilacz impulsowy.

Tanie elektroniczne watomierze wbrew pozorom lepiej nadają się do pomiaru energii pobieranej przez komputery niż elektro-mechaniczne mierniki używane przez energetykę. Ale jest jedno ale: mierzą one moc czynną, która jest tylko częścią mocy pobieranej przez zasilacz - można więc obliczać koszty użytkowania PC, ale nie moc pobieraną faktycznie przez kompa.

 

Błąd (zaniżenie wyniku) zależy przede wszystkim od systemu PFC w zasilaczu - im jest lepszy, tym bardziej dokładny wynik otrzymamy, ale też więcej kasy elektrownia szarpnie ;)

 

Mniej więcej można skorygować wynik tak: P=U*I/cosFI - będzie to znacznie bliżej prawdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błąd (zaniżenie wyniku) zależy przede wszystkim od systemu PFC w zasilaczu - im jest lepszy, tym bardziej dokładny wynik otrzymamy, ale też więcej kasy elektrownia szarpnie ;)

PFC i koszt prądu elektrycznego to dwie różne sprawy. Im lepsze PFC tym mniej energii marnuje się, energii za którą w Polsce się nie płaci. Płacimy tylko za moc czynną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jest jedno ale: mierzą one moc czynną, która jest tylko częścią mocy pobieranej przez zasilacz - można więc obliczać koszty użytkowania PC, ale nie moc pobieraną faktycznie przez kompa.

 

Błąd (zaniżenie wyniku) zależy przede wszystkim od systemu PFC w zasilaczu - im jest lepszy, tym bardziej dokładny wynik otrzymamy, ale też więcej kasy elektrownia szarpnie ;)

 

Mniej więcej można skorygować wynik tak: P=U*I/cosFI - będzie to znacznie bliżej prawdy.

OK. Czyli tak. Wartość którą podaje mi miernik, mogę wykorzystać do obliczenia wydatków na prąd za kompa. Ale faktyczna ilość pobieranej energii jest inna ( większa )?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Czyli tak. Wartość którą podaje mi miernik, mogę wykorzystać do obliczenia wydatków na prąd za kompa. Ale faktyczna ilość pobieranej energii jest inna ( większa )?

Do oszacowania wydatków na prąd za kompa najlepiej nadaje się licznik

(na liczniku jest opisana ilość obrotów tarczy na kilowatogodzinę) i stoper.

Największa różnica będzie przy zasilaczu bez aktywnego PFC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Quazar: Moc bierna oraz moc zawarta w harmonicznych to też moc - zasilacze imp. ją wykorzystują, nie marnują. To elektrownia ma problem z przesyłem i zliczaniem tej mocy - PFC pomaga elektrowni, a nie użytkownikowi (tym bardziej, że zwiększa cenę zasilacza). Z drugiej jednak strony z powodu strat Energetyka podniesie ceny i wyjdzie na to samo - jak się nie ustawisz, zawsze d*pa z tyłu ;)

 

... a niezależnie od tego czy masz PFC, czy nie Energetyka i tak ceny podniesie :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możliwe realne i prawdziwe

 

pozdrawiam [zasilaczowych]watt-omaniakow

kupiłem zasilacz 550W z kilku powodów

jednym jest ewentualne CF w przyszłości

 

drugim jest kultura pracy takiego zasilacza oraz jego zywotność

 

300W pracowałaby (pod obciążeniem) bliżej granicy swoich mozliwości, mocno sie grzejąc, dając często niestabilne napięcia

550W pracuje w zakresie optymalnym (20-60%), jest zimny, cichy i podziała lata

 

warto zauważyc, że kondensatory w zasiłkach to najbardziej 'siadająca' część i po ok 5 latach mamy już ok 60-70% wydajności zasiłki

jeśli planujemy zasilacz 'na dłużej' to lepiej brac z zapasem

 

co nie zmienia faktu, że kupowanie kobył po 800W nawet do Quada i 8800 w sli to przeginka...

chyba, że dodamy 4 dyski w Raidzie i interfejs na firewire zasilany z kompa

 

wszystko zalezy od tego, co robimy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Mierzył ktoś z Was pobór swoich PC i mógłby sie podzielić informacją?

Tu jest trochę wyników pomiarów z różnymi kartami graficznymi.

http://www.techpowerup.com/reviews/Powerco...HD_4670/24.html

Tu w innych konfiguracjach:

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3405&p=9

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3372&p=10

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3341&p=22

 

Tu jest przydatna tabelka do ilustracji jak bardzo potrafią się różnić

HDD typowe dla desktop pod względem potrzebnego im prądu zwłaszcza

podczas rozruchu:

http://www.storagereview.com/WD3000BLFS.sr?page=0%2C5

Do laptopów (do desktop też się nadają zwłaszcza SATA):

http://www.storagereview.com/160notebook.sr?page=0%2C5

Do serwerów:

http://www.storagereview.com/ST973451SS.sr?page=0%2C5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Burning

generalnie dobrze prawisz ale kto teraz kupuje zasilacz na lata ? za te 5 lat to będą już inne wtyczki do zasilania kart graficznych czy płyt głównych, przecież całe sztaby ludzi w dziale marketingu siedzą i myślą co tu wymyślić żeby zmusić użytkowników do kupna nowego i nowego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...