Skocz do zawartości
marekzi

Ati Fire Gl V7200

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc - gdzie znajdę porównanie jej mocy w stosunku do popularnych kart graficznych do domowych PC?

Ma mi wpaść w ręce takie (nie to, ale takie) cudo:

http://www.allegro.pl/item443248678_karta_...e_gl_v7200.html

razem z:

ASUS P5KPL http://www.arest.pl/index.php?inc=produkt&...96&katid=60

CORE 2 DUO E4600 http://www.arest.pl/index.php?inc=produkt&...650&katid=1

OCZ DDR2 PC2-6400 Platinum DFI Special Dual Channel 2x1GB

http://www.ocztechnology.com/products/memo...al_dual_channel

 

Rady typu "sprzedaj to cudo i kup coś normalnego" widziane niemile - sam na to wpadłem, nie wchodzi to w rachubę z innych powodów.

Krótko mówiąc - co ta karta przedstawia sobą w grach - bo w grafice to wiem.

I ile prądu zeżre - bo mam zamiar posadzić całość na Chieftecu 360W (ponoć uciągnie).

Z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To cudo to wersja profesjonalna Radeona X1900/X1950 XT/XTX, zalecany przez producenta jest zasilacz 450W (30A na linii 12V), u mnie Chieftec GPS 400W sobie dobrze radzi z Radeonem X1900XT.

 

Co do gier... Radek X1900XT robi w Painkillerze (rozdziałka 1920x1080 i max detale) jakieś 80FPS, w Oblivionie (1920x1080, max detale) jest 25-45 fps - tylko to potestowałem dziś na nowym TV, wyniki smarków jak u mnie pod avatarem (karta niekręcona)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Już ją mam w rękach. Fizycznie to wygląda jak X1800/1900.

Czy karty X1800/X1900 różnią się czymś zewnętrznie, co pozwoliłoby na ich rozróżnienie?

Ale sądząc z ilości pixelshaderów, jak pisze Chemik4 - jest to X1800XT.

Czy szyna pamięci 512bit w porównaniu do 256bit w X1800 stanowi jakąś różnicę - czy to na pewno w tym przypadku zaleta, a jeśli tak to czy uwidoczni się w grach?

Najbardziej interesuje mnie jednak czy można będzie wgrać "normalne" sterowniki od X1800 zamiast tych od FireGL, oraz jaką ta karta będzie mieć wydajność w porównaniu do X1800.

Edytowane przez marekzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

256MB GDDR3 graphics memory with 512-bit ring bus memory controller

Te 512 bit to wewnętrzna pierścieniowa szyna, pamięci są 256 bit.

 

Czy karty X1800/X1900 różnią się czymś zewnętrznie, co pozwoliłoby na ich rozróżnienie?

Na kolejnych zdjęciach:

Fire GL V7200

X1800XT

X1900XT

Radeon X1800XT i Fire GL V7200 mają po 6 mosfetów (chyba tak sie nazywają te czarne kostki sekcji zasilania) a X1900XT ma ich 7, poza tym po zdjęciu chłodzenia zobaczysz różnicę w rdzeniach -> X1800XT to R520 a X1900XT to R580

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Mój FireGL ma 6 mosfetów, co potwierdza że to X1800.

Poczytałem trochę i wychodzi na to że można/trzeba wgrywać sterowniki do FireGL - na sterownikach do X1800 nie pójdzie, gdyż BIOS jest inny (FireGL) a z kolei jego ewentualna zmiana to duży kłopot i prawdopodobnie bez sprzętowego moda sie nie obejdzie (tak to robiono w przypadku wcześniejszych modeli Radeonów modowanych na FireGL; - dla V7200/X1800 opisu nie znalazłem).

Będę próbował odpalić tego FireGL ze sterownikami Fire - 3dMark prawdę mi powie.

Wcześniej jednak muszę zmienić zasilacz, bo mój Chieftec 360W ma tylko 17A na 12V. Zastanawiam się nad Corsair 450W/550W albo Chieftec 500W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też chętnie bym to potestowała.

 

 

FireGL jako odpowiedniki Radeonów wypadają nieco słabiej bo przeważnie mają niższe zegary, lecz więcej pamięci GDDR. Tak jak Quadro względem GeForce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciągnę ten temat przede wszystkim dla potomnych - może sie komuś przyda.

Karta odpalona na P5KPL/1600, RAM 2GB OCZ, E4600, Pentagram CAV-500-A12S, najnowsze sterowniki z września 2008.

Jest cichutka, nawet przy max. obciążeniu jej nie słychać ( w każdym razie boxowy wentyl proca jest głośniejszy i słychać jego pomruk zmieniający się z obciążeniem).

Próba - benchmark 3DMark2006 - i w drugim bodajże teście ("latajace ogniki") - karta zawisła (freez).

Powtórka - to samo.

Próba odpalenia gry - na pierwszy ogień poszedł Far Cry - stary, t.j. jedynka. Piękna grafika - pierwszy raz zobaczyłem w tej grze świetliki nocne. Ustawiłem wszystko na max - cudna grafika, Fraps pokazuje 50-500klatek. Niestety - zwiecha (freez - myślę że karta, gdyz słychać odgłosy gry). Drugi raz - próba ok.20 min. - OK. Trzeci raz - zwiecha.

Zdjąłem chłodzenie - jakaś szaro-bura pasta , cokolwiek stwardniała, położyłem zwykłą silikonową. Niestety nie mogłem rozebrać radiatora (jest łączony - miedziano-aluminiowy) z braku narzędzi (pechowo) - zrobi sie kiedy indziej.

Co pisze na chipie:

FireGL

215RFHCKA 15FG

N44523.00

0624 AAP

TAIWAN

Po odpaleniu Far Cry - idzie bez problemów. Widocznie zmiana pasty pomogła.

Próba na Far Cry2 - idzie bez problemów na średnich ustawieniach, zapomniałem włączyć frapsa.

Zrobię jeszcze próby na Far Cry 2 z frapsem na różnych ustawieniach, oraz 3DMark - tylko który? - 2006 czy 2005? - jak radzicie?

Aha, trochę danych z Everesta:

Taktowanie układu graficznego - 594 MHz,

Taktowanie pamięci - 648 MHz (1296 MHz)

Liczba potoków pikseli -16

Liczba układów zarządzania teksturami (TMU) na potok - 1

Liczba urządzeń cieniowania wierzchołków - 8 (v3.0)

Liczba urządzeń cieniowania pikseli - 16 (v3.0)

 

Sterowniki chyba pogryzły sie z najnowszym DTPro v.4.30.0303 - po jego zainstalowaniu Catalyst Control Center (CCC) w miga w trayu po uruchomieniu kompa (pojawia się i znika) - aż do pojawienia sie komunikatu, że są problemy z CCC i zostanie zamknięty i czy wysłać wiadomość. Mimo to karta działa OK.

Czy komuś coś wiadomo na temat nielubienia się wzajemnego DT i CCC?

Edytowane przez marekzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, 256MB GDDR3.

Taktowanie obniżone w stosunku do X1800XT: rdzenia z 625MHz na 594MHz, pamieci z 1500MHz na 1296MHz.

Nie bardzo wiem jak to podkręcać.

No i ten konflikt z DT powoduje, że nie mam dostępu do CCC.

 

Edit:

Znowu miałem freez ekranu - zacząłem podejrzewać, że to mogą być błędy RAM-u. Mam OCZ, dla których producent podaje napięcie 2,0V, max. 2,05V. Wstępnie przy uruchamianiu kompa ustawiłem 1,9V - teraz podniosłem do 2,0V - i to był strzał w dziesiątkę!.

Wszystko hula, bez zwisów.

Wyniki:

3DMark2005 - 8867 pkt

3DMark2006 - 4498 pkt.

Testy robione bez żadnego podkręcania, na już dość zaśmieconym systemie (2 x odzyskiwanie, kilka instalacji gier i deinstalacji, sporo programów w trayu).

Jak na taką kartę z obniżonym taktowaniem, sterownikami nie do gier - jest lepiej niż myślałem, gdyż porównując do wyników na stronie Futuremark - moje są o ok. 10% niższe od wyników X1800XT i C2D. I sądzę, że bez podkręcania, dbając o czysty system można by uzyskać wyniki lepsze o ok. 5% zbliżając się do wyników X1800XT.

I nadal jestem zdziwiony ciszą - przy max. obciążeniu ledwo słychać chłodzenie. A biorąc pod uwagę, jakie obroty ma to chłodzenie (przy starcie kompa na 1-2 sek wentylator włącza się na max. obroty - i to jest HAŁAS) - widać, że pracuje ono w dolnym zakresie możliwości.

 

Far Cry 2 - 1024x768, wszystkie opcje grafiki na medium - FPS nie spada poniżej 40 klatek.

Crysis - 1024x768, wszystkie opcje grafiki na medium - FPS nie spada poniżej 28 klatek.

Edytowane przez marekzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...