Skocz do zawartości
KwusheR

Zestaw Do Obróbki Grafiki 3d, 2d (duże Rozdzielczości)

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie składam drugi komputer na firmę. Ma on służyć do zaawansowanej obróbki grafiki trójwymiarowej, przygotowywania projektów DTP do druku (duże rozdziałki), czasem do edycji video, oraz nowych gier :) Budżet to 3 tysiące PLN, może nawet 3800 ;P

 

Oto co sam złożyłem:

 

procek

 

Intel Core2 Quad Q9550 2,83 GHz

894 zł

 

Mobo

 

Asus P5K Pro

340 zł

 

ramy

 

PATRIOT Extreme Performance DDR2 4GB (2x2GB) 800MHz CL5 (PDC24G6400ELK) x2

472 zł

 

Grafika

 

ASUS GeForce 8800GTS 512MB PCI-E (EN8800GTS/HTDP/512M/A)

540 xł

 

Dysk

 

Hitachi Deskstar P7K500, 500GB, SATA 300, 7200rpm, 16MB (HDP725050GLA360)

190 zł

 

Zasilacz

 

TAGAN TG500-U33 (500 Watt)

252 zł

 

Napęd

 

Asus DVD+/-RW DRW-2014L1T LightScribe bulk black (Serial ATA, Nero 7.0)

88 zł

 

Chłodzenie CPU

 

Asus Silent Square EVO

151 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dołożył do mobo (np Asus P5Q PRO/-E)

Zastanowiłbym się nad taką ilością RAMU (wykorzystasz?)

Grafikę zmienił tak jak kolega wyżej powiada (hd4850)

Myślę, że dobrym wyborem byłaby zmiana dysku np na WD. (czytałem arytkuł fakt z dyskami tej serii ale z 8mb cache no to tak średnio wypadają te Hitachi)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak zestaw wygląda teraz?

 

Procesor:

 

Intel Core2 Quad Q9550 2,83 GHz - 894 zł

ASUS SILENT KNIGHT AL GW36 FV – 200 zł

Płyta główna:

 

ASUS P5E INTEL X38 DDR2 LGA 775 – 580 zł

Pamięć RAM:

 

Pamieć 4GB 1066MHz A-DATA EXTREME VITESTA – 270 zł

 

GPU:

 

PCIE ASUS RADEON HD4850 512MB DDR3 – 560 zł

 

Dysk:

 

WD CAVIAR 500GB x2 – 420 zł

 

Zasilacz:

 

OCZ StealthXStream 600W SLI 120mm – 240 zł

Napęd:

 

Asus DVD+/-RW DRW-2014L1T LightScribe bulk black (Serial ATA, Nero 7.0) – 88 zł

 

Razem ponad 3200 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostałabym przy NVIDIA ze względu na CUDA i fakt iż programy graficzne ją wykorzystują.

 

Zmieniłabym dysk na coś szybszego. Raid dwóch np. samsungów F1 320GB lub dysk 10tys rpm.

 

Ramu 4GB lub odrazu 8, lecz zawsze można dokupić. :) 4GB Zbrush czy 3ds max łyka raz dwa. :D

 

 

Pamięci... one są Extreme Performance z nazwy tylko? Mają CL5 wiec to nic nadzwyczajnego. A-Daty są z CL4. :)

 

Do tego dołożyłabym Pendrive`a dla plików wymiany visty, 3ds maxa, zbrusha, mayki, photoshopa, etc pod Vistą. Czas dostepu OCZ ATV do 1,1ms, a Samsunga 320GB 13ms. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój zestaw będzie nietypowy, ale jako że już kilka razy pomagałem składać komputery do CAD'u itp. profesjonalnych zastosowań, chyba nie będzie najgorszy ;).

Teraz zasadnicze pytanie: czy komp będzie podkręcany - zakładam że nie (stabilność priorytetem). Dobrze byłoby natomiast żeby był modowany (zaraz pokażę dlaczego).

 

Procesor: Intel Core 2 Duo Q6600

Mobo: ASUS ASUS P5W64 Professional (jedna z najstabilniejszych płyt kiedykolwiek wyprodukowanych; niestety dość stara, więc Quady 45nm raczej nie wejdą); ewentualnie ASUS P5E i wymiana proca na Quada Q9550

Ram: OCZ Platinum Rev.2 albo Corsair XMS2, lub poszukaj kości z ECC

HDD: WD Caviar SE Blue 500GB x2

Grafika: Radeon 2900XT + mod na ATI FireGL V8600 (kupujesz kartę za ok. 300-350zł a dostajesz kartę za ponad 1,5k), jeszcze dodam że GeForce i nowsze Radeony nie poddają się zbyt łatwo takim modom; jeśli korzystasz z Photoshopa CS4, to polecam co najmniej 4850 (ostro przyśpieszają photoshopa po wydaniu nowych sterów), jednak najlepszą opcją będzie tu właśnie 2900XT

Zasilacz: BeQuiet StraightPower albo DarkPower Pro 600W lub Corsair TXEU650.

Napęd: Pioneer DVDRW

Chłodzenie: na CPU Scythe Mugen; na grafikę tylko i wyłącznie Thermalright HR - 03 R600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak już przerobisz GeForce`a na Quadro, to jedzie FireGL aż miło. :)

 

To niekręcenie sprzetu i wymóg stabilności jest troche nadwyraz podkreślany. ^^ Oczywiście ważne jest by komp nie resetował się codziennie.

 

Ale przepłacać 2krotnie za to by raz w tygodniu nie wysypała się aplikacja to przesada. Te programy mają autobacki co kilka minut i reset kompa nie wkurzy pro użytkownika w pracy bardziej niż gracza podczas grania.

 

Swoją droga jest tu inny paradoks... kupujemy sprzęt droższy kierując się stabilnoscią itp.. kondensatory takie a nie inne, mosfety, filtry niskoprogowe, cewki i inne półprzewodniki z wyższej półki, a przykładowo 3ds max 9 - program za pare tysięcy dolarów, potrafi się wysypać z własnej winy (zwalonego kodu programu) przynajmniej kilka razy dziennie. :| I co na to poradzisz? Nic... a z każdą nowsza wersją programu jest coraz gorzej.

Edytowane przez Pussik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

D3NV3R - wolałbym się nie pakować w starsze technologie :) Twój zestaw jest pewnie wydajny, ale chcę kupić coś porządnego na długi okres czasu. Jeżeli zestaw który chcę złożyć jest przepłacaniem to proszę mówić :) Z zakresu sprzętu jestem trochę do tyłu.

 

Pussik - nie biorę patriotów :) Zdecydowałem się na A-data. Co do ilości RAM: 4 GB na razie mi wystarczy. Dopracują Vistę 64 bit to dokupię 4 GB dodatkowo.

 

Co do podkręcania - nie mam z tym wielkiego doświadczenia, ale uważam, że sprzęt który kupię nie będzie tego wymagał. Ja liczę na stabilną pracę mojej jednostki. Hardware - ma być stabilne, software - mam backupy :)

 

Wracając do grafiki. Jak mam w końcu zrobić? Wziąć GF ze względu na cuda, czy modować Radka? Nie wiem co robić :)

 

Dyski. Samsung to dobra i godna zaufania firma? W założeniu chcę zrobić tak: Kupić jeden dysk mniejszy pojemnościowo, ale szybszy (Tutaj pamięć dla programów graficznych - photoshop cs 2 pluje mi nierzadko 500 mega, nie wspominając o maya, oraz miejsce na projekty. Myślę czy nie zainstalować na nim też windy...), i drugi większy pojemnościowo na pliki. I tutaj moje pytanie - czy z tym pendrive nie chodziło Ci właśnie o pliki operacyjne programów? :P

 

No i ostania rzecz. Może mi ktoś podać ostateczną konfigurację?

 

Z góry dzięki wszystkim. Bardzo mi pomogliście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do podkręcania - nie mam z tym wielkiego doświadczenia, ale uważam, że sprzęt który kupię nie będzie tego wymagał...

Więc po co mu ramy 1066Mhz+???

 

No więc skoro nie chcesz pakować się w starszy sprzęt, to wybieramy:

- Core 2 Duo Q9550 (chociaż zalecałbym Q9450, bo jest identyczny, z tym że 333mhz wolniejszy)

- ASUS P5E (DDR2, X38) - bardzo często pod naklejką "P5E" widnieje napis "Maximus Formula" (

); płytę można zmodować na Maximus Formula a nawet Rampage Formula (X48) poprzez samą wymianę biosu ;) (tutaj opisany modzik)

- 2x2GB AData 800mhz (w sumie wystarczy, ale procek 1333 a ramy 800??? - dlatego przydaje się mod na Rampage, bo ma lepsze strapy, zwłaszcza do takich nietypowych dzielników jak 5:3)

- WD Caviar SE Blue 2x 500GB - mimo wszystko nie Samsungi, bo zdecydowana większość ostatnio wyprodukowanych F1 jest po prostu głośna

- Radeon 3850/3870 512mb - najmłodsza, modowalna karta, możesz dostać nowe i w przeciwieństwie do 2900XT, nie musisz zmieniać chłodzenia (3850 na FireGL V7700 - na dole pierwszego postu)

- Zasilacz Corsair TX 650W lub BeQuiet DarkPower Pro 650W - bardzo mocne i stabilne zasilacze

- na CPU Scythe Mugen/Infinity lub tańszy Pentagram Karakorum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodziło mi o pliki wymiany (temp).

 

Ja mam dysk podzielony na takie partycje, licząc od środka talerza:

 

10GB na system i rzeczy na pulpicie oraz moich dokumentach

2GB FAT na pliki TEMP (lepiej było zrobić 4GB..)

20GB na programy

30G na gry

ponad 200GB na dane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

D3NV3R - czyli nie opłaca się kupować gf? co z CUDA? I jeżeli kupiłbym Radka 3870 to crysis na full by poszedł? (muszę mieć trochę przyjemności z tej bestii oprócz pieniążków za projekty ;P) Jeżeli zajdzie potrzeba modowania to będę modował, chcę po prostu by sprzętbył w miarę stabilny.

 

Pussik i D3NV3R dziękuję Wam bardzo za rady. Bardzo mi pomogliście :)

Edytowane przez KwusheR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Twoich zastosowan to tylko na pewno 4 rdzeniowiec. 

 

Co do grafy to jest  tym problem. Ze wzgledu na CUDA bralbym nvidie (tylko kiedy bedzie na tyle dobrze opracowana technologia i beda pluginny np do CS4 lub 3dmax), ale do grania to powiedzmy sobie szczerze srednia opcja (4850 jest wedlug mnie sporo lepsza). 

 

Dodatkowo wybierz dobre chlodzenie na graty w kompie. Wiele godzin renderingu czy pracy potrafi ladnie sprzet ugotowac. 

 

Co do ramu to im wiecej tym lepiej 4GB wiecej to zalezy. 

 

HDD mysle ze 2 hdd np 320GB od samsunga puszczone w RAID plus 640GB na back up byloby git (zrzucanie na 640 robione codziennie). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o grafikę to jest ostry ścisk. Najnowsze Radeony się nie modują na FireGL w ogóle (pewnie kwestia czasu, ale nigdy nie wiadomo). Z kolei CUDA na kartach nVidia to żadna zaleta, bo Radeony na nowych sterownikach potrafią emulować środowisko CUDA w czasie rzeczywistym. Innymi słowy - ATI też ma (dla niedowiarków). Jeśli chodzi o granie, to 3870/50 jak najbardziej się nadaje, ale Crysis na Full? Nawet do małego (jak na twoje potrzeby) 1280x1024 potrzeba co najmniej Radka 4850 czy geForce 9800GTX+, z czego drugi jest raczej niewypałem i żaden z nich nie moduje się na profesjonalną kartę.

Dyski wg. uznania, ale najlepiej WD Caviar SE Blue/Black.

P5E to dobra opcja jeśli chodzi o mobo, bo przynajmniej jest stabilna i ma DDR2. Nie musi się dobrze OCować, bo nie o to tu chodzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...