Skocz do zawartości
shrek999

Wpływ Undervoltingu Na Zużycie Fizyczne Baterii

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam takie pytanko, moze ktos mi odpowie albo zna odpowiedz.

Jaki wpływ na fizyczne zużycie baterii ma undervolting procesora? Poprzedni laptop jakiego miałem to był dell 6400 bateria strasznie szybko się sypała. Teraz mam ibm'a t61 którego dostałem nowego z bateria full capacity 71,65 i po 3 pełnych rozładowaniach i ładowaniach mam już 69,94Wh, niby żadna strata, a jednak coś jest nie halo., sprawdze jak zadziała reset baterii z oprogramowania lenovo jeszcze.

 

Czy schodzenie z napięć na procesorze przede wszystkim obniżenie najniższych mnożników o niecały 1V może powodować szybsze rozsypywanie się baterii?

 

Batka jest Litowa, a naprzykład kumpel ma 2 laptopy hapeka ( tc i nw ) i baterie dodatkowa i np. dodatkowa jak była nówka tak jest nówka, a jest wykozystywana dość intensywnie, tyle ze nie kożysta tak jak ja w dellu z nhc czy aktualnie z rmclock'a tylko na baterii.

 

I nie ukrywam ze jestem wściekły z powodu tego co się dzieje z bateriami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lapka mam hmm 8 czy 9 dni ;], na zasilaczu w domu siedzi non stop ALE lenovo w oprogramowaniu posiada soft w ktorym moge sobie ustawic przy jakich wartosciach bateria ma zaczynac byc ladowana a przy jakiej ma przestac byc ladowana. Zatem mi zaczyna ladowac lapka przy stanie naladowania 96% i kończy przy 100%, potem pojawia sie w statusie baterii status "no activity", taki sam system maja laptopy hp, w dellu czegos takiego nie bylo. A pojemnosc "zmiejsza" sie w takcie praocwania na baterii i podczas ładowania, a podczas pracy na naladowanej czy cos to kompletnie nic. Laptopa kupiłem uzwanego, bateria miała 9 cykli zrobionych teraz ma 13 pelnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bateria powinna być ładowana przy 40%

jeżeli pracujesz na zasilaczu to jedynym sposobem jest jej wyjęcie

96% - taki spadek uswiadczysz przez to, że laptop leży a porocenty ulatują same z siebie, prąd z niej jest również pobierany przy uruchamianiu itd.

a to doładowywanie od 96%-100% najbardziej daje w kość baterii.

to jednak jedna z teorii - druga jest taka, że wiele osób nie przejmuje się tym, bateria i tak żyje ponad dwa lata, bo spadek pojemności to naturalny proces - może byc jedynie trochę mniejszy lub większy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, na starcie komputera idzie impuls sprawdzajacy stan naładowania baterii, czkolwiek praca na zasilaczu z wlozona bateria naladowana na 100% jej tu nie doładowywuje przy właczonym systemie. A fakt ze miernik pokazuje wiekszy spadek pojemnosci w czasie uzywajac undervoltingu niz bez uzywania zauwazylem ze faktycznie jest roznica. A bateria jest prawie nowa zatem drastyczne szybki spadek pojemnosci rzedy 3 dni 2Wh nie jest normalny. Bez wlaczonego napiecia 0,85v na procku tak drastycznie sie nie zmienia pojemnosc. Pozostaje mi jeszcze zrobienie resetu baterii z oprogramowania lenovo ale nie mam czasu na to za bardzo bo to kilkanascie godzin trwa chyba.

 

Ze zywotnosc baterii to ok 2 lat to wiem, ale tj wspomnialem tateria kolegi hp roczna rozladowywana niemalze do 2-3% zawsze dalej ma wear level 0. Używana kilka razy w tygodniu takze dosc intensywnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Jaki wpływ na fizyczne zużycie baterii ma undervolting procesora?

...

Czy schodzenie z napięć na procesorze przede wszystkim obniżenie najniższych mnożników o niecały 1V może powodować szybsze rozsypywanie się baterii?

Nie ma to żadnego znaczenia.

 

A fakt ze miernik pokazuje wiekszy spadek pojemnosci w czasie uzywajac undervoltingu niz bez uzywania zauwazylem ze faktycznie jest roznica. A bateria jest prawie nowa zatem drastyczne szybki spadek pojemnosci rzedy 3 dni 2Wh nie jest normalny. Bez wlaczonego napiecia 0,85v na procku tak drastycznie sie nie zmienia pojemnosc.

Zacznijmy od tego, że "miernik" pojemności/naładowania baterii nie jest miernikiem tylko strasznie nędznej jakości wskażnikiem. W związku z tym jego mądre % można sobie w d... wsadzić. Programik oblicza "prognozy" uwzględniając m. in. aktualne obciążenie systemu (ponieważ wartość pobieranego prądu wpływa na czas rozładowania baterii). Dodatkowo w zależności od serii ten sam model baterii może zupełnie co innego pokazywać - bo producent "udoskonalił" układ pomiarowy. Tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...