Skocz do zawartości
cemator

Czy W Dobie C2d Wc Ma Sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czytałem trochę o WC, ale mam jakieś wrażenie, że ten system chłodzenia chyba upadł...

Szukając jakiś testów itp. to tylko widzę z lat 2004-2006, gdy były athlony XP.

Teraz jakoś nie widzę nowych testów itp.

Czy to oznacza, że wc nie jest już wydajniejsze od AC?

Miałem zamiar złożyć sobie WC z jakiejś nagrzewnicy na 2 wentyle 120, chyba z Hondy Civic, pompy Atman 305, bloku jakiegoś taniego, albo homemade z pinami, na wzór prisonów Kyńka, bloku na chipset grafikę oraz dysk. Czy to ma jeszcze sens? Czy lepiej kupić jakieś dobre ac, jak na przykład Ultimę 90i oraz coś pasywnego na grafę? co wyjdzie lepiej pod względem jakość/cena ?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czytałem trochę o WC, ale mam jakieś wrażenie, że ten system chłodzenia chyba upadł...

Szukając jakiś testów itp. to tylko widzę z lat 2004-2006, gdy były athlony XP.

Teraz jakoś nie widzę nowych testów itp.

Czy to oznacza, że wc nie jest już wydajniejsze od AC?

Miałem zamiar złożyć sobie WC z jakiejś nagrzewnicy na 2 wentyle 120, chyba z Hondy Civic, pompy Atman 305, bloku jakiegoś taniego, albo homemade z pinami, na wzór prisonów Kyńka, bloku na chipset grafikę oraz dysk. Czy to ma jeszcze sens? Czy lepiej kupić jakieś dobre ac, jak na przykład Ultimę 90i oraz coś pasywnego na grafę? co wyjdzie lepiej pod względem jakość/cena ?

 

Pozdrawiam.

no tak... masz racje... twoje wyobrazenie o wc z chlodnicy z kadeta i jakis tanich blokow juz raczej upadlo. tak woli formalnosci, na forum dziennie wpada mnostwo postow i nowych tematow o WC i jakos nikt nie widzi zeby ten system chlodzenia upadl, a ty tak wyskakujesz. jezeli nie masz zamiaru kupic dobrego WC, to lepiej kup AC .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj WC to przede wszystkim:

- błoga cisza ;)

- ogromny potencjał na overclocking

- nie zmartwienia pod tytułem "za wysoka temperatura"

- genialny wygląd i szpan ;]

Nie każdemu na tych rzeczach zależy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie teraz wc to tylko bardziej for fun;] i dla szpanu czy tez zabawy;]

 

takie jest moje skromne zdanie

taaa ... coś jeszcze masz do dodania :huh:

 

a co do tematu - jak masz grzałki i kręcisz to LC dalej umożliwia pracę podzespołom w lepszych warunkach

a jak popatrzysz na i7 to temp znowu mają z ... piekła rodem :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie tylko i7, wystarczy na quady popatrzec, trafienie zimnej i kretliwej sztuki to czesto loteria, jak chce sie miec duzo MHz, to i V trzeba wiecej, co najczesciej konczy sie na upieczeniu proca na AC...

Zreszta nie tylko procesory sie tym chlodzi... jak dla mnie to najlepsza metoda chlodzenia kart graficznych... znajdziesz jakies chlodzenie ala AC na GTX280/4870X2 ktore bedzie praktycznie nieslyszalne i karta sie nie upiecze w stresie po delikatnym OC ? chyba cos takiego nie istnieje... jesli juz temperatury sa znosne na AC to wyje za to...

 

Cos mi sie zdaje ze autor tematu utknol w epoce kamienia lupanego w dziedzinie WC... Proponowal bym jednak przejrzenie paru tematow, zajrzenie do galerii zanim wezmie sie za pisanie takich madrosci...

 

sens ma, wystarczy poczytac o narzekaniach co niektorych ze komp sie smazy, choc na zestaw w cenie 150pln bym sie nie porywal...

do 150pln najwyzej tylko na procesor na podzespolach z drugiej reki niestety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyliczylem sobie to tak:

-pompka atman 305 uzywana 30zł

-nagrzewnica 30zł

-rez homemade -0zł

-jakies tanie bloki uzywane z allegro albo homemade

-fazer one

 

planuje bloki na :

-dysk (juz mam)

-procesor pentium dual core e2160

-grafike ati x1950 pro

-chipset

 

czy to bedzie wydajniejsze od ac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyliczylem sobie to tak:

-pompka atman 305 uzywana 30zł

-nagrzewnica 30zł

-rez homemade -0zł

-jakies tanie bloki uzywane z allegro albo homemade

-fazer one

 

planuje bloki na :

-dysk (juz mam)

-procesor pentium dual core e2160

-grafike ati x1950 pro

-chipset

 

czy to bedzie wydajniejsze od ac?

nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Atman + np nagrzewnica od poldka dały by radę,a le już blok/bloki musiały by być jakieś w maire cube, prison lub lepsze.Inaczej zabawa nie ma sensu...

 

Swoją drogą niskonakładowe wc obecnie ma bardziej sens na grafie- róznice temperatur są ogromne pomiędzy ac a wc nawet takim bardzo prowizorycznym...

zmnajmomy ma np ma gtx260 taką samoróbke- ledwo się to trzyma ale daje radę. Na procku ma ac :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj WC to przede wszystkim:

- błoga cisza ;)

- ogromny potencjał na overclocking

- nie zmartwienia pod tytułem "za wysoka temperatura"

- genialny wygląd i szpan ;]

Nie każdemu na tych rzeczach zależy.

Wpadlem do qmpla (potem dopytam co ma) z wc (cpu/gpu +3x120 ) i ma 5 wentyli (ram 3 na chlodnicy, i jeden wyciagajacy z budy)..na minimum stosunkowo cicho (BLOGA CISZA na pewno nie!), ale za to temp mierne...

Bloga cisze da passive...WC z kilkoma wentylami nie ma takiej opcji;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pompeczka Lainga (ta szybsza wersja) strasznie hałasowała, po prostu słychać było, że ona pracuje! Więc co do ciszy, to nie byłbym taki pewien xD.

Dlatemu teraz zmieniam LC na AC i wszystkie wentyle będą miały jedyne 1000RPM z wyjątkiem karty graficznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpadlem do qmpla (potem dopytam co ma) z wc (cpu/gpu +3x120 ) i ma 5 wentyli (ram 3 na chlodnicy, i jeden wyciagajacy z budy)..na minimum stosunkowo cicho (BLOGA CISZA na pewno nie!), ale za to temp mierne...

Bloga cisze da passive...WC z kilkoma wentylami nie ma takiej opcji;)

Zostaje pompa jeszcze :rolleyes:

 

Na 500obr. można mieć i ciszę, i dobre temp., ale w tym przypadku sporo zależy od zastosowanych klocków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już tłumaczę co miałem na myśli ;)

Nie ma co generalizować, bo faktycznie nie każde WC jest takie cichutkie

Ja mówię o dobrze skomponowanym WC (raczej nie całkiem budżetowym):

wydajna chłodnica i wolnoobrotowe wentyle

na pewno nie hałasująca pompka akwariowa (laing "wolniejszy" na pewno starcza do większości układów, a on akurat jest bardzo cichy, może wersja z plusem jest głośna, ale jej wymagają tylko naprawdę rozbudowane układy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zwyklego lainga + top ek i jakos na 4 blokach pociska bez problemu, a niedlugo dojdzie 5ty, no i oczywiscie jest bardzo cicha.

 

@mpConroe

jesli myslisz, ze jak bedziesz mial kilka wentyli na 1000rpm to bedzie cicho to sie mylisz...rownie dobrze moglbys miec te wentyle na chlodnicy i poziom halasu mialbys taki sam a wydajnosc wieksza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie akurat najważniejsze było

1. Cisza

2. Wydajność

 

Wc złożyłem za ok 110-120 zł

Pompke AQUEL 650 (może i wiele osób na nią narzeka ale ja jej nie słysze z 20 centymetrów)

blok cpu Flowpin

blok gpu "no name" (jakiś tam nie jest może super wydajny i planuje go zmienić ale działa i chlodzi dużo lepiej niż ac)

chłodnica odremontowana samemu z warburga :)

i jakies 2 wentyle Acutake 120 ... na 7v

Na wygladzie mi nei zależało bo i tak komp stoi głęboko pod blatem i prawie go nie widać...

Moim zdaniem za 150 zł można złożyć dobre WC z ciut starszych używanych elementów ale jak tylko wtedy jak ci nie zalezy na szpanie ...

Edytowane przez jupijupi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jupijupi - ale bloczek na CPU masz calkiem nie glupi :) wiec w tym przypadku Twoje WC powinno dawac rade, fakt wyglad to inna juz sprawa w tym przypadku...

 

U mnie pracuje wszstko na 600rpm (jak dam nizej panel wyje i nie da sie tego ominac, chyba ze mu glosniczek odlutuje), 2 Xthermale cyurkulacyjne na okolo 800, pompy to DDC z topem i MCP-655 na 3 biegu, akurat w moim przypadku zadnej z nich nie slychac, zagluszaja ja dyski i wentylki :) O czywiscie wszystko powygluszane jak sie da... AC by mi tego nie pociagnelo przy takiej niskiej liczbie rpm, a 1000 toi juz dla mnie za duzo.

 

Co do DDC zalezy na co sie trafi, ja mialem szczescie najwidoczniej, pracuje przyzwoicie. Ostatnio potrzebny byl mi starszy kompik i poskladalem go sobie z resztek rupieci, siedzi na nim ninja i HR-05, jeden wiatrak wywiewajacy kolo 800 rpm (S-Flex) i to juz mi przeszkadza... wole WC i okolice 600rpm :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i proce się nie grzeją jak kiedyś, ale za to karty graficzne i chipsety coraz bardziej.

 

 

WC to cisza, wydajność i kłopot przy wymianie sprzętu. :)

 

Jeśli chodzi o cenę to nie wychodzi dużo drożej. Dobre coolery AC kosztują często ponad 100zł, czyli tyle co używane bloczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to spróbuj zmienić płytę główną czy proca, gdy grafę i proca masz połączone wężami. Nie możesz grafy po prostu odłożyć na półkę, musi wisieć lub ktoś musi ją trzymać.

 

 

Ale co WC to nieco inaczej jest rozwiązana ta plątanina węży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to za problem z wyjeciem proca ma niby byc ?

Backplate mocujesz do mobo na stale i tyle, odkrecasz blok i wyjmujesz proca. Blok tam sobie na wezach wisiec moze :)

Z grafa gorzej, ale niestety takie tego uroki.

 

Co do dedykowanych blokow na mofy to klopot to wielki nie jest, pod warunkiem ze uzywasz plyt jednego producenta :)

Ja mam EK mosfet 3A i kompatybilnosc z innymi asusowymi plytami jest zadowalajaca, na wszystkie jakie yb mnie interesowaly bloczki wejda :)

 

Gorzej z fullcoverami na grafy niestety... ale cos za cos jak to bywa, no chyba ze zmienia sie grafe tak jak ja raz na 2-3 lata i kupuje sie karte z delikatnym zapasem, wtedy zakup fullcovera, do tego lekko smiganego ma jak najbardziej sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Offtopic to jest cały ten temat który powtarza się od początku platformy Intel Pentium I ciągle mówiono że nowe procki mniej się grzeją i że wc nie ma sensu bla bla bla i zawsze znajdował się ktoś kto stwierdził że jednak można trochę podkręcić owy sprzęt ...

 

Kup:

prisona v2 za 50zł

coolriviera za -||-

blackwatera 122 za -||-

a będzie wydajniejsze od ninji v3432 anniversary platinium fakin edyszon

 

 

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - "..."
Wróżka pokój obok
Edytowane przez Arni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj WC to przede wszystkim:

- błoga cisza ;)

- ogromny potencjał na overclocking

- nie zmartwienia pod tytułem "za wysoka temperatura"

- genialny wygląd i szpan ;]

Nie każdemu na tych rzeczach zależy.

1. Jak ktos jest gluchy ;)

2. Eee ze co :lol2:

3. Dopuki nic nie cieknie/pompka sie nie zepsuje etc :D

4. Ehh no tak :D

 

puki co nie ma jeszcze i7;]

Juz w sierpniu wyciekaly egzemplaze w retailowych rewizjach, teraz to zadna nowosc czy rewelacja ;)

 

Kolega pisal ze ma E2160 i chce sobie pokrecic jak zmieni owe chlodzenie. Ja w tym wypadku bym zainwestowal w... inny procesor :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...