Skocz do zawartości
luckyx

Matryca Przyjazna Dla Oczu

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie sprzedalem monitor 19 widescreen o rozdzielczosci 1440x900 gdyz praca na nim wymagala ode mnie wytezania wzroku. Obecnie jestem na kupnie monitora ktory jak najmniej bedzie obciazal oczy. Szukam klasycznego 4:3 tylko zastanawia mnie co lepiej spelni ww zalozenia 17' czy 19', gdyz obie maja te same rozdzielczosci i ta sama wielkosc plamki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie najlepszym (najbardziej ergonomicznym) rozmiarem plamki jest 0.294 mm, i taki też rozmiar posiadają monitory 19" z rozdziałką 1280. Ale to oczywiście zalezy od osobistych preferencji. Jedni wolą mniejszą, dającą większą ostrośc (logiczne- 1280 na 17" będzie bardziej ostre niż na 19", ale też trzeba będzie bardziej wytężać wzrok), inni większą, dającą większy komfort użytkowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie najlepszym (najbardziej ergonomicznym) rozmiarem plamki jest 0.294 mm, i taki też rozmiar posiadają monitory 19" z rozdziałką 1280. Ale to oczywiście zalezy od osobistych preferencji. Jedni wolą mniejszą, dającą większą ostrośc (logiczne- 1280 na 17" będzie bardziej ostre niż na 19", ale też trzeba będzie bardziej wytężać wzrok), inni większą, dającą większy komfort użytkowania.

Nie rozumiesz - w dzisiejszych czasach wielkość czcionek na modelu 17" 1280x1024 można bez problemu ustawić tak by fizycznie była identyczna z tym co zobaczysz na modelu 19" 1280x1024.

 

Większy komfort pod wzgl. jakości będzie na 17" bo czcionki będą ostrzejsze i nie będzie widocznych czerwonych odbić (subpikseli czerwonych) w takim stopniu jak na modelu z większym pikselem (na 17" powiększasz do 111-112%).

 

Jedynie 17" będzie miał mniejszą powierzchnię roboczą.

 

Chcesz matrycę przyjazną dla oczu? - kup model np. 22" z rozdzielczością 1920x1200 i powiększ wszystko do np. 125% (czcionki i inne elementy będą większe niż standardowe na modelu 19" 1280x1024 a dodatkowo będą znacznie ostrzejsze, nieposzarpane i bez przeszkadzającego zjawiska widocznych subpikseli.

 

ps. oczywiście to wszystko z włączonym AA dla czcionek i najlepiej na nowszym systemie niż zacofany dziadek XP (nowe ubuntu lub Vista świetnie wszystko skalują)

 

Aha ... radzę omijać matryce TN - widzę na nich lekkie "mrowienie" pikseli - negatywny efekt spowodowany FRC. Dodatkowo trzeba kupować modele z szerokim zakresem regulacji podświetlenia (np. z zejściem do 60cd) ... i z możliwie stabilną regulacją jasności (na niektórych modelach można zobaczyć pulsację - rozwiązaniem problemu mogą być modele z podświetleniem LED bo łatwiej je kontrolować)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opcje z powiekszaniem wszystkiego do 120% przerabialem na 19' wide i srednio to komfortowe.

Ostatecznie kupilem stara 17' TN i komfort jest wiekszy. Wogole znacznie lepiej mi sie pracuje bez czarnych pasow po po bokach

Ale zrobiem maly research - nastepny moj monitor to 19; 1280x1024 na matrycy mva, to na pewno mozna uznac za eyes friendly.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opcje z powiekszaniem wszystkiego do 120% przerabialem na 19' wide i srednio to komfortowe.

Ostatecznie kupilem stara 17' TN i komfort jest wiekszy. Wogole znacznie lepiej mi sie pracuje bez czarnych pasow po po bokach

Ale zrobiem maly research - nastepny moj monitor to 19; 1280x1024 na matrycy mva, to na pewno mozna uznac za eyes friendly.

bzdura

był taki hicior Benq na MVA - owszem kolory rewela ale nie dało się przed nim siedzieć.

próbowałem się z nim 2 tyg. i zrezygnowałem, a w tym samym czasie w pracy pracowałem z TN-ką po kilka godzin i wszystko było ok.

i nie tylko ja miałem takie doznania - choć ponoć sporo zależy od indywidualnych preferencji.

http://forum.purepc.pl/Monitory-f57/Benq-F...html&st=180

dlatego rodzaj matrycy wcale nie musi oznaczać większego komfortu.

to że próbowałeś pracować z powiększeniem czcionek 120 DPI nie oznacza że właściwie sobie to wyskalowałeś. polecam 110 DPI (115%) na monitorach klasy 22-24" - ja nie odczuwam różnicy pomiędzy 17" lcd którą mam w pracy.

natomiast gry, filmy, praca z desktopem - tutaj różnica w stosunku do 17" czy nawet 19" jest odczuwalna już po chwili.

po prostu trzeba to sobie dobrze wyskalować, a nie powiększyć jak fabryka sugeruje i stwierdzić że blee

Edytowane przez dymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...