Skocz do zawartości
toman

Wentylator 120 Mm Startujący Przy Niskim V

Rekomendowane odpowiedzi

6V to za dużo. Z moich testów na panelu Zalmana (min 5V) wynika:

 

Acutake: ~6V

Scythe S-Flex F: ~5V (niestety wentylator nie startuje po dłuższym zatrzymaniu rotora palcem)

Scythe Kama-Flex 1500RPM: ~5V (j/w)

Scythe Minebea Low 1100RPM: ~5V (j/w)

Scythe Minebea Middle 1600RPM: ~5V (j/w)

 

Jak narazie moje oczekiwania spełnia:

Scythe Kaze-Jyu Slip Stream 1200 RPM. Wentylator startuje z 5V, daje przywoity przepływ przy tym napięciu, a po zatrzymaniu palcem spowrotem startuje bez problemów. Jedyna wada, to dość głośna praca przy 12V spowodowana ogromnym przepływem powietrza.

 

Czekam na opinie innych, testujcie swoje wentylatory i podawajcie opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noiseblockery XL-2 startują na minimalnych obrotach ustawionych na Zalmanie ZM-MFC1 plus, gdzie regulacja wg. ulotki jest w granicach 5-11V.

Nie zawsze - raz wystartuje przy 5v, raz nie - przynajmniej u mnie.

Mam ten sam panel, mam ten sam wentylator....

 

Może oklepany już fander? Startuję przy 5v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie Panowie, bo testuję na tym samym panelu.

 

Fandera niestety nie mam pod ręką, napiszcie czy startuje po dłuższym zatrzymaniu. Jego wadą jest napewno kiepska praca w poziomie, rotorem do dołu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich krótkich testów pod tym kątem wynika, że wentylatory na kulkach mają problem ze startem po zatrzymaniu. Potrzebują większego napięcia bądź ingerencji człowieka i popchnięcia rotora do ponownego startu.

Myślę, że temat może okazać się bardzo przydatny innym userom, którym potrzebny jest PSU Fan-swap. Jeśli zajdzie taka konieczność będę update'ował pierwszy post.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

toman

Generalnie kazde wprawienie w ruch czegokolwiek wymaga wiekszego nakladu sil niz pozniejsze utrzymanie go w tym stanie. Wentylatory nie sa wyjatkiem - moga miec problem ze startem na <5V ale problem pozniejszego utrzymania RPM odpowiadajacym temu napieciu jest trywialna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

toman

Generalnie kazde wprawienie w ruch czegokolwiek wymaga wiekszego nakladu sil niz pozniejsze utrzymanie go w tym stanie. Wentylatory nie sa wyjatkiem - moga miec problem ze startem na <5V ale problem pozniejszego utrzymania RPM odpowiadajacym temu napieciu jest trywialna sprawa.

Doprawdy Orgiuszu, byłem na tej lekcji fizyki. Jednak to o czym wspomniałem wcześniej uzależnione jest od elektroniki wentylatora. Po dłuższej blokadzie napięcie jest jakby odcinane. Wielokrotnie tak stało się właśnie w zasilaczu z podłączonym S-Flexem. Pewnego dnia pracował cały dzień pasywnie!!!, bo wentylator nie był w stanie ruszyć po zatrzymaniu z powodu podania niższego V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie planuję wymienić w swoim PSU wentylator. Znajomy miał nieużywany Thunderblade A1926. Z tego co sprawdziłem to na 5V ruszył bez problemu. Myślę, że w tym tygodniu go zamontuje przy okazji skłąaania kompa znajomym...

Edytowane przez stivo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fandera niestety nie mam pod ręką, napiszcie czy startuje po dłuższym zatrzymaniu. Jego wadą jest napewno kiepska praca w poziomie, rotorem do dołu.

Fander bez problemu startuje przy 5v. W pionie...w poziomie nie mogę sprawdzić, gdyż musiałbym rozbebeszyć całą budę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sprawdzałem ze 120-tek to

 

na 5 v startują:

 

Scythe Ultra Kaze

Scythe SlipStream

Acutake

Acutake PWM

Arctic Cooling PWM

Thermaltake Thunderblade (startuje nawet na mniej niz 5v jakies 4v chyba) przez dodatkową wtyczke regulator obrotów w zasilaczu Chieftec CFT 560 A12S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cicha praca w poziomie, wirnikiem do dołu. Wentylator ma ruszać natychmiast po zatrzymaniu go palcem, bez pomocy. Finalnie, na 12V ma być względnie cichy, nie jak Thunderblade, którego wymieniłeś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te warunki spełni ( tylko takie sprawdzałem innych nie)

 

Arctic Cooling 1500 rpm PWM (zwykły) Mam taki w zasilaczu startuje od 400 rpm w idle maks. około 800 rpm pod obciążeniem maksymalnym Orthos na E6600. Takie obroty Ci starczą na luzie. Łożysko słuchać trochę przy 800 rpm jak przyłożysz ucho w oklice zasilacza. Niżej jest cicho. Przy 400-500 rpm kompletnie niesłyszalny. Tylko ja kupowałem dawno nie wiem jak teraz z jakościa wykonania AC.

 

Ultra Kaze nie wepchniesz bo jest 38 mm. Poza tym średnio cichy wentyl łożysko nie terkocze ale słychać leciutkie buczenie co mnie szczerze mówiąc przeszakdzało

 

Acutake (zwykły) startuje w poziomie na 5v z tym że ma łożysko ślizgowe i z trwałościa na bakier w poziomie. Za to Cichy i słabo wieje

 

Acutake PWM elegancko pracuje poza tym że trafiło mi sie łożysko które lekko terkocze przy obr większych jak 600 rpm. Tez słychac po przyłożeniu ucha (dośc podobnie jak Arctic ciut głośniej)

 

SlipStream 1200 rpm startuje na 5v poziomo, w zasilaczu nie sprawdzałem bo łożysko slizgowe ma niższą trwałośc w poziomie , dobrze wieje minimujm ok. 800 rpm. W zasiłce polecał bym bardziej model 800 rpm. Jeśli nie martwi Cie trwałość takiego wentyla w horyzontalnym ustawieniu.

 

Thunderblade no cichcy nie jest ale na 800 rpm below 5v było ołkej.

 

Z droższych Scythe S-Flex bym Ci polecił spełnia wszystkie wymogi do pracy w zasilaczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Co do wentylatorów to:

 

Dzięki za opinię o Arctic Cooling, sprawdzę, to samo z Acutake PWM.

 

Slip Stream jak najbardziej OK do moich potrzeb pasuje niemal idealnie. Z racji ilości powietrza jakie pompuje nie będzie musiał kręcić się szybko, aby schłodzić PSU.

 

S-Flexa 1600 miałem dotychczas. W zasilaczach regulujących obroty z wyzszych napięć, tzn min 7V nic dziać się nie powinno. Jednak u mnie w Topku wielokrotnie przy niższym obciążeniu zatrzymywał się i nie potrafił ruszyć bez mojej pomocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...