Skocz do zawartości
wujekoswiecim

Wd Caviar 6400aaks - Nagłe Spadki Wydajności,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, rozpoczne jak każdy.

Po wnikliwej lekturze tego forum oraz po zapoznaniu się z opiniami użytkowników tego dysku ze sklepów internetowych postanowiłem zakupić w/w dysk twardy.

Pierwsze minuty przyniosły banan na twarzy bo kopiowałem dane ze starego dysku, może nie aż tak starego, bo to przecież poczciwa barka ST3250410AS, i transfer sięgał 85 MB/s. No i ok sobie myśle, ale nagle cóż to, patrze a transfer spada do 1000 KB/s czyli 1 MB/s i jakieś 20 sekund taki pozostaje i potem znowu się rozpędza i dobija mniej więcej do 85 MB/s, nie mija 30 sekund i znowu to samo i tak w koło Macieju. Dodam, że dzieje się podczas kopiowania dużych plików, więc nie chodzi o to, że przepycham jakieś tam małe paczuszki danych bo wtedy to jest zrozumiałe że dysk zwalnia. Dyski oczywiście ustawione na SATA 3G jak to ładnie rozpoznaje POST.

 

Moja płyta to:

Epox EP-9NPA+ Ultra wyposażona już w SATAII no i oczywiście wspiera NCQ

 

Reszta komponentów chyba nie ma znaczenia.

 

Proszę o pomoc jeśli ktoś się spotkał z czymś takim.

Pozdrawiam, K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

"Fragmentacja danych" nasuwa Ci jakieś skojarzenia?

 

Niezależnie od tego, po "wnikliwej" lekturze tego forum powinieneś zauważyć, że w takich sytuacjach wypadało by zapodać zrzuty SMART, opcjonalnie wykresy z HD_Tacha / HD_Tune.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Fragmentacja danych" nasuwa Ci jakieś skojarzenia?

 

Niezależnie od tego, po "wnikliwej" lekturze tego forum powinieneś zauważyć, że w takich sytuacjach wypadało by zapodać zrzuty SMART, opcjonalnie wykresy z HD_Tacha / HD_Tune.

A oczywiście, że się nasuwa lecz dane na starym dysku zostały zdefragmentowane jakieś 5 dni temu :/, też o tym pomyślałem.

 

Oto wykresy z HDTune i SMART:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Pozdrawiam, K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja płyta to:

Epox EP-9NPA+ Ultra wyposażona już w SATAII no i oczywiście wspiera NCQ

Proszę o pomoc jeśli ktoś się spotkał z czymś takim.

Pozdrawiam, K.

 

NCQ to raczej tylko dział w trybie AHCI i taki masz

 

mam ten HDD ale nie co inny problem

 

http://forum.purepc.pl/index.php?s=&sh...t&p=3161809

 

chodź po IDE miałem podobne odczucia ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NCQ to raczej tylko dział w trybie AHCI i taki masz

 

mam ten HDD ale nie co inny problem

 

http://forum.purepc.pl/index.php?s=&sh...t&p=3161809

 

chodź po IDE miałem podobne odczucia ...

 

no właśnie moją sytuacje być może też można nazwać, że "transfer staje na kilka sekund", hmmm sam nie wiem, u mnie po prostu spada do wartości 1MB/s z ułamkami, niby nie zauważyłem żeby fzycznie zatrzymał się na jakiejś konkretnej wartości, ale może to być to samo.

 

nie wiem teraz czy to kontroler na płycie winny czy może dysk powinienem reklamować, dodam, że mam jeszcze dwie barakudy 11 również na SATA2, jeszcze nie spięte w RAID0 i tam podobne objawy nie występują, i dlatego postanowiłem napisać na forum gdyż to obala raczej teorię o zepsutym kontrolerze SATA2 na płycie głównej.

Edytowane przez wujekoswiecim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Ze SMARTa wynika, że cierpisz na zaniki zasilania (C0=12) - zasiłka, wtyczki lub poprostu energetyka.

Z wykresu wynika że masz skopane stery/niewłaściwie skonfigurowany system - zbyt duże obciążenie procka - z tym że akurat ten pomiar jest mało precyzyjny, więc niekoniecznie musi być prawdziwy.

 

Poza tym dysk wygląda na sprawny - pozostaje więc sprawdzić źródło, czyli Baracude.

 

Czym kopiujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze SMARTa wynika, że cierpisz na zaniki zasilania (C0=12) - zasiłka, wtyczki lub poprostu energetyka.

Z wykresu wynika że masz skopane stery/niewłaściwie skonfigurowany system - zbyt duże obciążenie procka - z tym że akurat ten pomiar jest mało precyzyjny, więc niekoniecznie musi być prawdziwy.

 

Poza tym dysk wygląda na sprawny - pozostaje więc sprawdzić źródło, czyli Baracude.

 

Czym kopiujesz?

ale gorzej wygląda

 

C8 Write Error Rate -> Błędy przy zapisie danych

 

do WD użyj Western Digital DLG Diagnostics

Edytowane przez mensir67pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

ale gorzej wygląda

 

C8 Write Error Rate -> Błędy przy zapisie danych

C8=0 - patrzysz nie na tą kolumnę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze SMARTa wynika, że cierpisz na zaniki zasilania (C0=12) - zasiłka, wtyczki lub poprostu energetyka.

Z wykresu wynika że masz skopane stery/niewłaściwie skonfigurowany system - zbyt duże obciążenie procka - z tym że akurat ten pomiar jest mało precyzyjny, więc niekoniecznie musi być prawdziwy.

 

Poza tym dysk wygląda na sprawny - pozostaje więc sprawdzić źródło, czyli Baracude.

 

Czym kopiujesz?

No właśnie nie będąc jeszcze tak doświadczonym w dziedzinie pamięci masowych chciałem aby ktoś wspomógł mnie wiedzą :), no dobra dość podlizywania.

No zasilacz faktycznie nie jest jakiś najodważniejszy powiem szczerze Procomp 450 W :/, wiem wiem zaraz dostane opier... ;]

Ale nie kumam Twojej sugestii odnośnie skopanych sterów/niewłaściwie zainstalowanego systemu. Stery nVidia do kontrolera stoją i nie było problemów podczas ich instalacji.

Wkleje więc jeszcze SMARTa i wykres ze źródłowej Barki i proszę o komentarz.

Kopiuje Total Commanderem.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Mam ten sam model dysku, ale trochę inne problemy z nim (założyłem inny temat)

 

Co do twojego dysku to SMART wygląda w porządku. Wykres HD Tune też jest ok - nie ma na nim żadnych spadków do ok 1MB/s. Spróbuj kilka razy puścić ten test - może te spadki pojawią się na którymś wykresie.

Co do przyczyny to spadek do 1MB/s jest dość znamienny - w większości przypadków oznacza najprawdopodobniej przeskakiwanie dysku z UDMA na PIO. W twojej sytuacji jest to raczej niemożliwe gdyż wartość UDMA CRC Error Count wynosi 0. Spróbuj postawić system na tym dysku i na świeżym go potestować HD Tune

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

wujek: na tą chwilę można powiedzieć tyle: masz uszkodzony dysk z którego kopiujesz, poza tym najprawdopodobniej po dołożeniu WD zasiłka zaczyna padać.

 

Co do sterów nv/konfiguracji: niestety stery do dysków często sprawiają problemy, wysokie obciążenie procka może być też skutkiem aktywności "śmieciowych" usług (antywir, prefetcher, indeksowanie, przywracanie systemu)

 

Total Commander ma "specjalne" opcje dotyczące kopiowania (config->operation->copy/delete) - warto tam zajrzeć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wujek: na tą chwilę można powiedzieć tyle: masz uszkodzony dysk z którego kopiujesz, poza tym najprawdopodobniej po dołożeniu WD zasiłka zaczyna padać.

 

Co do sterów nv/konfiguracji: niestety stery do dysków często sprawiają problemy, wysokie obciążenie procka może być też skutkiem aktywności "śmieciowych" usług (antywir, prefetcher, indeksowanie, przywracanie systemu)

 

Total Commander ma "specjalne" opcje dotyczące kopiowania (config->operation->copy/delete) - warto tam zajrzeć ;)

tomazzi: powiedz proszę jak wywnioskowałeś, że mam uszkodzony dysk? No co do zasiły to faktycznie zmieniam jutro ;/

 

odnośnie usług to faktycznie kilka z nich jest niepotrzebnie włączonych m. in. antywirus.

 

Co do Total Commandera - już zajrzałem poeksperymentuje :].

Edytowane przez wujekoswiecim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Barka ma 5 trafionych sektorów - niby niewiele, ale jednak. Niekoniecznie musi to powodować takie problemy, ale może być jedną z przyczyn. Dyski które zarejestrują walnięte sektory często mają problemy z odczytem znacznie większej ich ilości - tyle że nie od razu objawia się to błędami SMART - najpierw zwiększają się czasy dostępu (przycięcia, spowolnienia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Barka ma 5 trafionych sektorów - niby niewiele, ale jednak. Niekoniecznie musi to powodować takie problemy, ale może być jedną z przyczyn. Dyski które zarejestrują walnięte sektory często mają problemy z odczytem znacznie większej ich ilości - tyle że nie od razu objawia się to błędami SMART - najpierw zwiększają się czasy dostępu (przycięcia, spowolnienia).

tomazzi: OK. Czyli wracając do tematu wątku przetestuje jeszcze mojego Caviara na innym kompie mam taką możliowość chyba, a co do barracudy pisząć trafione sektory masz na myśli bad sectory? Jeśli tak to czy jest to jakaś podstawa do reklamacji?

Edytowane przez wujekoswiecim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...