Skocz do zawartości
sector

[recenzja] Sony Vaio Vgn-z21wn/b

Rekomendowane odpowiedzi

Sony VAIO Z21WN/B:

 

• Core 2 Duo P9500 2.53 GHz - 13.1" TFT

• Dimensions (WxDxH) - 31.4 cm x 21 cm x 3.3 cm

• Weight - 1.50 kg

• Platform Technology - Intel Centrino 2

• Built-in Devices - Stereo speakers, wireless LAN aerial, Bluetooth aerial

• Embedded Security - Trusted Platform Module (TPM 1.2) Security Chip , fingerprint reader

• Processor - Intel Core 2 Duo P9500 / 2.53 GHz ( Dual-Core )

• Cache Memory - 6 MB - L2 Cache

• RAM - 4 GB (installed) / 4 GB (max) - DDR3 SDRAM - 1066 MHz ( 2 x 2 GB )

• Card Reader - Yes

• Hard Drive - 250 GB - Serial ATA-150

• Optical Storage - DVD?RW (?R DL) / DVD-RAM - integrated

• Display - 13.1" TFT 1600 x 900 ( WXGA++ ) - X-black

• Graphics Controller - NVIDIA GeForce 9300M GS - 256 MB

• Audio Output - Sound card

• Telecom - Fax / modem / cellular modem - 7.2 Mbps

• Wireless Broadband (WWAN) - GPRS, UMTS, EDGE, HSDPA

• Networking -: Network adapter - Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, Bluetooth, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n (draft)

• Notebook Camera - Integrated - 0.3 Megapixel

• Input Device - Keyboard, touchpad

• Battery - Lithium Ion

• Run Time (Up To) - 3.5 hour(s)

• Operating System - Microsoft Windows Vista Business - English

• Manufacturer Warranty - 1 year warranty

 

Dołączona grafika

 

 

Co spodowalo jego zakup:

Po pierwsze po uzytkowaniu przez poprzednie 2 lata mojego DELL'a XPS M1710 (17'') chcialem wreszcie cos naprawde mobilnego. Nie tak ciezkiego, duzego jak 17. Dlatego wczesniej kierowalem sie juz ku 13''. Ogladalem naprawde wiele ofert. Asus, Lenovo, Dell, Sony. Najpierw chcialem kupic serie SZ od Sonego. Jednak po informacjach w internecie doszedlem do wniosku ze nie ma sensu, zwlaszcza ze miala wyjsc nastepna seria, ktora zastapi SZ. W ofercie Asusa znalazlem jedynie laptopy Lamborghini, o ile sie nie myle. Nie podobal mi sie design oraz zawartosc. Nic specjalnego. Lenovo prezentowalo sie juz o wiele lepiej jesli chodzi o specyfikacje i co najwazniejsze cene, jednak design nadal mnie nie zachwycal. Czarne, kwadratowe pudelko, do tego grube. Dell wlasnie wypuscil nowa serie XPS XPS czy Studio, nie jestem juz w tej chwili pewny, ktora takze posiadala w swojej ofercie 13'' modele. Tutaj juz z designem bylo lepiej. Po Sonym dalbym Dellowi drugie miejsce. Parametry takze w naprawde dobrej formie, nawet w porownaniu do Sonego. Z tego co pamietam w tej chwili, jedyne co mnie odrzucilo to matryca. Nie wygladala ona zachecajaco i do tego mala rozdzielczosc. Wiedzialem ze po przesiadcze z 1920x1200 raczej nie zadowoli mnie nic 'duzego' (mala rozdzielczosc). Jednak napewno zasluguje na uwage to, ze za cene nizsza niz moj VAiO, DELL oferuje naprawde przyzwoity hardware (dysk SSD, DDR3, szybki procesor, mozliwy nawet jeszcze szybszy niz moj).

To wszystko spowodowalo ze raczej skladanialem sie ku mojemu VAiO. Wlokno weglowe (miejmy nadzieje ze nie bedzie sie scierac warstwa wierzchnia z czasem), duza rozdzilczosc matrycy, odtwarzanie HD bez problemu, mala waga, szybki procesor oraz DDR3 i co najwazniejsze dlugi czas pracy na bateri dzieki inowacyjnemu systemowi 2 kart graficznych w laptopie, ale o tym pozniej.

 

 

Informacje ogolne:

Sony Vaio Z, to nowa generacja laptopow, ktore zastepuja juz starsza serie SZ, z troche wieksza matryca bo 13.3". Laptop jest raczej przeznaczony dla biznesu oraz powiedzmy studentow. Polskich raczej nie bo jesli spojzymy na cene to, kto jak kto, ale w polsce studenci raczej nie kupuja takich laptopow.

Calosc jest wykonana z wlokna weglowego co sprawia ze laptop jest bardzo lekki (1,48kg) i wytrzymaly na uszkodzenia. Podobno zrzucony nawet z 1 metra wysokosci pozostaje nietkniety, pokazuja to nawet filmiki z youtube.

Crash testy:

http://uk.youtube.com/watch?v=u07dcVoVujE (upadki)

http://uk.youtube.com/watch?v=eWYHs06PWjo&...feature=related (nacisk)

http://uk.youtube.com/watch?v=iGk1btQD8oI&...feature=related (opor)

 

Inne istotne elementy komputera, ktore zostana opisane pozniej to hybrydowy uklad graficzny (2 karty), ktore w przeciwienstwie do SZ, ktorego trzeba bylo resetowac przy zmiania karty, przelacza sie w locie, przy wlaczonym windowsie.

 

 

Obudowa/Wykonanie

Dołączona grafika

 

Jak juz wspomnialem wczesniej, obudowa to wlokno weglowe. Bardzo lekkie i wytrzymale na uszkodzenia. Nawet touchpad zostal wykonany z wlokna weglowego. Wszystko jest naprawde zrobione. W miejscach gdzie jest plastik, czuc ze nie jest to plastik za 5zl, tylko dobre tworzywo. Jedyne do czego moge sie przyczepic to bateria. Niby zapina sie na suwak, jednak jej jakosc (obudowa) nie jest raczej najwyzszych lotow.

Jesli chodzi o LCD, czyli gorna czesc obudowy, w chwili obecnej w Europie jest dostepna jeszcze jedna jej odmiana, mianowicie Premium Carbon. Wyglada troche inaczej, jakby nieoszlifowana, jednak koszuje wiecej i wg. mnie nie warto pakowac w to dodatkowych pieniedzy, zwlaszcza ze laptop sam w sobie nie jest wcale tani.

 

Jesli chodzi o wyglad/wykonanie to raczej nie przeyczepie sie do niczego. Bardzo mi sie podoba guzik wlaczania, ktory jak juz we wczesniejszych modelach jest z boku i swieci na zielono. CD-ROM nie lata na wszystkie strony i wyglada na raczej stabilny.

Jedyne co wyczytalem na infernecie to ze niektorym klawisze sie odbijaja na LCD. Ja jeszcze tego nie doswiadczylem i miejmy nadzieje ze nie doswiadcze. Na chwile obecna wkladam dostarczona z laptopem napompowana folijke miejdzy LCD a klawiature.

 

 

Zlacza/Wyjscia/Wejscia

Dołączona grafika

 

Z lewej strony jest to gniazdo sluchawkowe oraz mikrofonowe. Jedno USB, FireWire a takze gniazdo modemowe oraz ethernet.

 

Dołączona grafika

 

Z prawej strony jest to DVD-ROM, 1 USB oraz HDMI i VGA.

 

Dołączona grafika

 

Jesli chodzi o front to tutaj znajduje sie sowak do wlaczania/wylaczania WI-FI oraz gniazda kart SD/MS Pro/DUO oraz MagicGate.

 

Jedyne do czego mozna sie przyczepic to jedynie dwa zlacza USB, co jednak jest troche malo jak na dzisiejszcze czasy. Szkoda ze Z nie posiada przynajmniej 4.

 

 

Matryca

Dołączona grafika

 

Szczerze powiem, ze tak swietnej matrycy w laptopie jeszcze nigdy nie widzialem. Po przesiadcze z mojego poprzedniego laptopa (Dell XPS M1710) jestem naprawde w szoku. Matryca jest poprostu swietna. Jednak to prawda ze sony robi najlepsze matryce do komputerow. W Z sa dwa rodzaje matrycy. Roznia w nich polega na rozdzielczosci. Jedna nisza to 1366 x 768 natomiast ta bardziej 'high-endowa' to 1600 x 900. Szczerze mowiac myslalem ze na 17'' LCD 1920 x 1200 to juz duzo, natomiast te 1600 x 900 to juz kosmos (w pozytywnym znaczeniu tego slowa). Wiadomo ile osob, tyle roznych opini i gust. Jednym pasuje wyzsza rozdzielczosc, innym nie. Dla mnie 1600 x 900 jest poprostu swietne. Niby taki malutki ekranik a naprawde wiele da sie na nim zmiescic.

Technologia wykonania matrycy to XBRITE-DuraView. Po raz kolejny w porownianiu do Della XPS, czy nawet 15.4'' Inspiriona, to przepasc. Podswietlenie LED jest naprawde rewelacyjne. Obraz jest tak jasny, ze az razi i musze go przyciemnic. Gdy postawic przy sobie dwa laptopy Inspiriona i Z to, ten pierwszy wyglada jakos szaro i bezbarwnie.

Gdy dostalem przesylke, otworzylem komputer i zaczalem przegladlac zdjecia czy tapety na internecie to szczerze mowiac, kolory nabraly dla mnie nowego znaczenia. Zielony jest naprawde zielony a nie zielono-podobny. Czerwony, niebieski, zolty wygladaja zupelnie inaczej. W tej kwesti sony zrobilo naprawde kawal dobrej roboty.

Co najwazniejsze, Z ma naklejke 1080i HD. Obsluguje filmy HD. W prawdzie ogladanie normalnie filmow HD na 13.1'' matrycy to smiech na sali, jednak w podrozy, z braku laku czemu nie. Kolory jak poprzednio swietnie sie prezentuja. Co najlepsze, komputer posiada zlacze HDMI. Jeszcze go nie uzywalem, wiec sie nie wypowiem na ten temat, jednak podlaczenie do telewizora obslugujacego HD jest banalnie proste, bo wszystko odbywa sie poprzez 1 kabelek.

 

Sumujac, matryca jest naprawde boska. Nic mi w niej nie przeszkadza. Katy widzenia, dobre. Grubosc LCD takze na +. Kolory i podswietlenie rewelacja.

 

 

Klawiatura i touchpad

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Klawiatura przypomina ta z seri TZ lub, obecnie zastepujacej serie TZ, TT. Klawisze sa od siebie pooddzielane. Na zdjeciach zanim kupilem komputer wygladalo to jakos na mniejsze. Natomiast moge powiedziec, ze wszystko jest o dziwo duze. Bez problemu trafia w klawisze. Nie zdarza mi sie nic pomylic, przeskoczyc czy wcisnac dwa guziki na raz. Oprocz standardowych guzikow wystepuja jeszcze '3' dodatkowe (nie liczac specjalnych). S1 i S2 nad F1 i F2, ktore mozna zaprogramowac wg. potrzeb oraz guzik, do otwierania CD.

 

Dołączona grafika

 

Co do samej klawiatury, widzialem w internecie, czasami informacje ze klawiatura niestety nie wszystkim dziala prawidlowo. Niektorzy maja problemy ze po wcisnieciu guzika zamiast 1 litery pojawiaja sie dwie (double typing). Jednak nie wiem czy ja jestem szczesliwym posiadaczem czy oni moze nieszczesliwymi, bo wszystko u mnie jest w pozadku.

 

Dołączona grafika

 

Touchpad jest wykonany z wlokna weglowego . Miejmy nadzieje ze nie bedzie sie on scieral jak w innych laptopach i nie zostanie po jakims czasie wytarty slad. Guziki sa troche male (dlugie ale waskie). Wcisniecie jednego czy drugiego wcale nie jest takie latwe i trzeba troche sily uzyc. Dla mnie to jednak nie ma wiekszego znaczenia i uzywa mi sie jej bez problemu. Jednak opinie sa rozne. Na uwaga zasluguje takze fakt ze poprzez zainstalowanie sterownikow della do touchapda mozliwe jest obslugiwanie gestow. Czyli np. zoom na stronach, photoshopie, FF, poziome przewijanie. Z tego co widzialem niektorzy maja mozliwosc tak samo jak w ipodzie uzywanie 2 palcow i funkcji z tym zwiazanych. Mi jednak nie udalo sie jeszcze ogarniecie tego tematu.

 

Miedzy jednym a drugim klawiszem znajduje sie czytnik lini papilarnych. Przyznam ze nie uzywalem go ani razu i pewnie nie bede uzywal. Jesli jednak ktos ma manie szyfrowania danych czy tez ochrony ich przed niepowolanym dostepem rozwiazanie zdaje sie byc dobre. Zwlaszcza w biznesie. Przejechanie palcem, odczytanie lini papilarnych i wzgledem tego jego szyfrowanie/zakladanie hasla.

 

 

Kamera

Dołączona grafika

 

Na szczycie LCD znajduej sie Motion Eye, czyli tzw. kamerka. Ku mojemu zdziwieniu nie jset to jak praktycznie w wiekszosci high-endowych modelow 1.3 mpix a zaledwie 0.3 mpix, czyli teoretycznie cos jak w starej nokii :) Tutaj jednak takze pryznam sie, z tego co testowalem skype i nagrywanie na szybko video z kamerki nie jest tez tak zle. Wiadomo ze nie jest to kamera cyfrowa, a do skype czy rozmow internetowych starcza doskonale.

 

 

Dzwiek

Tutaj w porownaniu do XPS'a nie jest juz tak rozowo. Poprzedni byl wyposazony w subwoofer, tutaj jednak takiego 'polepszacza' nie doswiadczymy. Jednak nie ma sie co dziwic bo dziwne byloby aby malutki 13' laptop gral jak wieza czy klasowy sprzet audio. Jednak wcale nie jest tak zle. Na chwile obecna posiadam jeszcze jeden laptop w domu. Jest to dell inspirion. Powiem szczerze ze w moim odczuciu dzwiek z mojego jest lepszy. Nie brzmi tak 'tanio' jak z Inspiriona. W prawdzie oba nie sa rewelacyjne. Jednak film czy muzyczke z radia da sie posluchac nie meczac uszu. O karcie dzwiekowej nie bede sie rozpisywal bo nie ma sensu, zwlaszcza ze jest ona zintegrowana z plyta.

 

 

Procesor/Pamiec

Tutaj Sony naprawde odwalilo kawal dobrej roboty. W VAiO zainstalowali nowe plyty glowne, ktore jeszcze bardziej w porownaniu do seri TZ udalo sie zmniejszyc.

 

Dołączona grafika

po prawej wieksza plyta glowna z mniejszego 11'' TZ a z lewej mobo z Z 13.1''

 

Procesor w moim odelu to T9500 (Penryn) o taktowaniu 2.53Ghz oraz magistrali 1066Mhz.

Pamiec to 2x2GB DDR3.

 

Nie robilem na swoim komputerze zadnych testow, bo nie chce sobie zasmiecac systemu. Moge jedynie powiedziec ze komputer to naprawde demon. Mimo tego ze w chwili obecnej urzeduje na Vista x86 i komputer wykozystuje jedynie 3GB (z 4GB) Ramu to naprawed czuc ta moc. W porownaniu do Visty na Inspirione to u mnie wszystko otwiera sie w mgnieniu oka. Procesor posiada az nadto mocy dla mnie. Mozna odpalic bez problemow 2 filmy HD 1080i w tym samym czasie i 0 ciecia czy odczuwalnego spadku mocy.

 

Wczesniej mialem Core Duo 2.16Ghz w Dell XPS i tutaj po przesiadcze roznica jest naprawde ogromna. Miedzy tymi dwoma modelami przepasc.

 

Jesli znajde troche czasu to przetestuje procesor i ram, oraz zapodam wyniki super PI.

 

Na uwage zaslguje tutaj informacja ze ten procesor nie jest najszybszym, jaki oferuje sony. W Japonii mozna kupic 2.80Ghz a w UK jako SonyExclusive 2.60Ghz. Jednak roznica w cenie jest tak duza ze nie ma sensu doplacac za Mhz tyle kasy.

 

Jesli, takze kogos to interesuje to w planach mam przesiadke na Viste x64. Wszystkie sterowniki sa juz dostepne i mimo tego ze obecnie komputery z seri Z sa sprzedawane z Vista 32bit to nastepne odswiezenie tej serii ma wyjsc juz z Vista 64bit.

 

 

Karty Graficzne

Tutaj Sony takze zrobilo kawal dobrej roboty. W Z zainstalowane sa dwie karty graficzne. Jedna to Intel Mobile 4 Series Express Chipset Family, a druga juz troche lepsza NVIDIA GeForce 9300M GS (256 MB). Obie karty dzialaja na przemian. Ich przelaczanie odbywa sie za posrednictwem jednego suwaka i w przeciwienstwie do seri poprzedniej SZ, wszystko odbywa sie w locie, przy odpalonych programach, bez potrzeby resetowania komputera.

 

Dołączona grafika

 

http://uk.youtube.com/watch?v=7UYoEs9wuDQ&...feature=related (przelaczanie karty)

 

W trybie Stamina, laptop wykozystuje karte intela dzieki czemu, parcuje dluzej na bateri. Jesli jednak potrzeba wiecej mocy wtedy przelaczamy sie w trym Speed i mozemy spokojnie pograc w troche bardziej wymagajace gierki.

Jako ze w gry nie gram juz specjlanie, miedy innymi dlatego taki zakup, to moge powiedziec ze Q3 smiga wysmienicie :D Z nowszych gier PES 2009 na Detelach na maxa AA i Anizo i max rozdzielczosci takze smiga bardzo dobrze.

3D Marka nie odpalalem i nie zamierzam. Nie potrzebuje cyferek wydajnosci :) Dla mnie wszystko jest ok. Jesli natomiast, ktos chce sie dowiedziec wiecej o mozliwosciach karty to google sluzy pomoca.

 

 

Dysk

Dysk w moim modelu posiada 250GB o predkosci 5400rpm. Dziala on calkiem niezle. Takze nie testowalem, bo nie to jest dla mnie najwazniejsze. Dysk posiada sensor ochorny, oraz ochronne oprogramowanie.

Na wstepie mialem kupic ten sam model jednak z dyskiem SSD. Sony oferuje nawet mozliwosc kupienia 2x64GB SSD w Raid 0, co napewno powoduje duzego kopa sytemu, jednak w koncu zrezygnowalem z tego z powodu dosyc wysokiej jeszcze ceny dyskow SSD. Kto wie, moze w przyszlym roku sytuacja sie poprawi i zainsaluej sobie SSD.

 

Lacznosc

Tutaj oprocz standardowego juz WI-FI, ktore obsluguje 'miliony standardow' (a/b/g/n), znajduje sie takze Bluetooth w wersji 2.1+EDR.

Co najwazniejsze, a raczej co ceciach!e Z oraz SZ to 3G WWAN, xzyli bezprzewodowa komunikacja przez karte sim! Mozna po wlozeniu karty sim kozystac wszedzie z internetu. Brzmi bardzo interesujaco, jednak jeszcze nie sprawdzalem mozliwosci tego sprzetu. Na uwage zasluguje fakt ze razem z komputerem dostalem mozliwosc kozystania za friko przez 30dni z sieci T-Mobile. Kto wie, moze skozystam.

 

 

Wentylatory/Cieplo

Tego sie balem! Balem sie ze jak na tak maly komputer, odprowadzanie ciepla nie bedzie rozwiazane za dobrze. Ze laptop bedzie glosny i goracy. Czczerze mowiac naprawde milo sie zaskoczylem. Nie dosc ze laptop nie nagrzewa sie wcale. Nie czuc na powierzchni klawiatury nigdzie ciepla to jeszcze na dodatek jest bardzo cichy. W trybie stamina ledwo go slychac. W speed jest juz troche glosniej, ale takze bez szalenstwa.

Cieplo wydostaje sie z lewej strony. Nawet trzymajac komputern a kolanach nie parzy, nie nagrzewa nog i nie powoduje pocenia sie :P. Tutaj kolejny plus dla Sonego.

 

 

Bateria

Niby informacje podawane przez Sonego swiadcza o tym ze Z dziala 3,5h. Jednak z tego co mozna przeczytac w internecie to przy odpowiednim ustawnieniu zasilania mozna na nim smigac nawet 5h na standardowej bateri a ok. 9h na bateri o wiekszej pojemnosci (9 cell). Ja na chwile obecna nie mialem moziwlsci a raczej nie chcialo mi sie testowac bateri poniewaz narazie nigdzie sie nie wybieram.

 

Tutaj jednak mozna sie przyczepic do jednej rzeczy. Jesli komputer zostaje odpiety od sieci i pozostaje wylaczony z bateria w srodku, pojawia sie blad, ktory sony tlumaczy jako zamierzony ruch, a mianowicie bateria sie wyczerpuje. Po paru H spada pare procent naladowania baterii. Narazie nie wiadomo jak to powstrzymac i jedyny sposob to wyjac baterie z komputera. Sony tlumaczy sie ze jest to celowy zabieg, ktory ma na celu ochrone bateri przez zniszczeniem. Jednak jak wiadomo to jedna wielka byzydura.

 

 

Oprogramowanie

Tutaj kolejna dobra robots Sony. Do komputera mozna sciagnac pelno oprogramowania sony. Do ustawien bateri, do ustawien sprzetu, do ochrony dysku. Sa takze sterowniki do Visty 64bit (jednak trzeba je sobie samemu sciagnac), poniewaz komputer dostarczony zostaje z Vista 32bit.

Mozliwy jest downgrade do XP, gdzie wszystko takze dziala bez zarzutu.

 

Na chwile obecna jesli chodzi o Linuxa to jest troche kupa. Sam mialem nadzijee ze zainstaluje Red Hata jako moj glowny system, zwlaszcza ze przygotowuje sie do certow RHCE, to jednak nie jest tak rozowo. Po pierwsze wczesniej byly problemy z karta wi-fi poprzez bledy w kernelu *.25 i *.27 ktory poprzez sterowniki do Wi-Fi nadpisywal jego firmware i trwale uszkadzal karte bezprzewodowa. Mimo tego ze zostalo to juz poprawione i na kernelu *.27 net dziala dobrze, w zasadzie praktycznie wszystko dziala dobrze, to jest jeden wazny mankament. Poniewaz laptop posiada dwie karty GPU to na chwile obecna przelaczanie sie miedzy nimi jest niemozliwe. Wogole wyglada na to ze przy odpelniu linuxa z kernelem *.27 odpalone sa dwie karty na raz. To jeszcze nie jest nawet takie starszne, zwlaszcza ze jest nawet akceleraja sprzetowa i np. compiz-fusion smiga ok! to dluzsze uzytkowanie, np. na bateri to nieporozumienie. Nie dziala takze sciemnianie obrazu, co np. poprzez podswietlenie LED powoduje ze na max jasnosci raczej nie popatrzymy za dlugo na biale google :)

Takze na chwile obecna nie pozstaje nic innego jak czekac na nowego kernela gdzie zostana poprawione bledy i dodana obsluga dwuch kart gpu.

 

 

Co w zestawie

Bateria

Dołączona grafika

 

Zasilacz (bardzo malych rozmiarow)

Dołączona grafika

 

 

Podsumowanie

+ wykonanie (design)

+ matryca

+ procesor/pamiec

+ praca na bateri

+ sterowniki x64

 

- wyladowywanie bateri podczas wylaczonego komputera

(-) brak wsparcia linuxa dla Z (przynajmniej narazie :) )

 

Ogolnie jestem bardzo zadowolony ze sprzetu i naprawde cieszie sie, bo uwazam ze byl to bardzo dobry zakup. W najblizszym czasie chce sobie takze zakupic futeral na Z i na 99% skusze sie na futeraly z wrappers.typepad.com. Cena oraz wykonanie (podobno) naprawde dobre. Pare zdjec ponizej.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Tutaj wiecej -> http://wrappers.typepad.com/ipod/11_inch_s...aio_tz_sleeves/

 

 

Dzieki za przeczytanie moich wypocin :!: Wszelkie komentarze mile widziane 8)

 

 

zdjecia nie sa moja a zapozyczone z http://crave.cnet.co.uk/. Nie mialem czasu na robienie swoich, za duzo pracy :P

Edytowane przez sector

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozazdrościć cycu ^^

 

napisz jeszcze jak z głośnością, bo kumpla FZ zagłusza wszystko...

 

Odnośnie kolorów to Sony bardzo często ma tendencje do przesycania - jednemu się podoba, drugiemu nie. Na pewno wygląda to efektownie

 

Sprzęcik super, jedynie dysk wydaje mi się wąskim gardłem

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozazdrościć cycu ^^

 

napisz jeszcze jak z głośnością, bo kumpla FZ zagłusza wszystko...

 

Odnośnie kolorów to Sony bardzo często ma tendencje do przesycania - jednemu się podoba, drugiemu nie. Na pewno wygląda to efektownie

 

Sprzęcik super, jedynie dysk wydaje mi się wąskim gardłem

 

pozdro

Jesli chodzi Ci o dzwiek to jest ok, a jesli chodzi CI wlasnie o wentylator to jak juz napisalem wczesniej jestem bardzo milo zaskoczony ze wlasnie jak na taki maly komputer, chlodzenie jest bardzo dobre i bardzo ciche. Naprawde mimo taktowania proca nie slychac specjalnie wentylatora. Za razem wcale nie jest goracy, a juz napewno nie odczuwa sie ciepla na klawiaturze.

 

Dysk, faktycznie chyba najslabsze ogniwo. Jednak jak pisalem zastanawialem sie nad zakupem SSD. Jednak na chwile obecna sony oferuje ceny z (_o_) a ceny na ebayu tez nie sa raczej rewelacyjne. Dlatego prawdopodobnie zdecyduje sie na zakup dysku, jednak najwczesniej po nowym roku. Narazie i tak jestem bardzo zadowolony z szybkosci dzialania calego laptopa.

 

Co do matrycy to faktycznie masz racje i patrzac teraz z tej perspektywy to sa troszeczke moze przesycone, jednak mi sie podobaja :) Matryca jestem doslownie zachwycony na maxa :D

 

Swietny laptop, szczegolnie matryca. Tylko ta cena icon_wink3.gif

 

Jeszcze w tym segmencie (13.3) ciekawa alternatywa bylby nowy macbook, oczywiscie jezeli dopuszczamy przesiadke na mac os.

MacBook raczej nie bardzo mi sie podoba. Nie dosc ze caly z aluminium (?) to jeszcze matryca gorsza i ogolnie jakos jestem do niego sceptycznie nastawiony. Nie podoba mi sie za bardzo. Na forum.notebook niektorzy porownywali te dwa modele i wiecej osob raczej zostaje przy Z.

 

Fakt faktem, cena raczej nie zacheca, a juz napewno nie w PL.

 

 

Moze pozniej sprobuje zapuscic pare testow PI/Aida itp. ale nie obiecuje. Jesli nie dzis/jutro to napewno cos pojawi sie w weekend.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie nie ma takiej opcji. Podobno kraza plotki ze w nowej wersji ma byc 9400 ale watpie. SSD mozna kupic. Jednak Sony zwariowalo z cena troche :> Najlepsza byla opcja 2x64GB raid 0 SSD ale w chwili obecnej chyba sprzedaja tylko 128 nie w raidzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że kupić można to wiem,ale nie ukrywajmy że z takimi cenami to wielu klientów nie znajdą.Prościej samemu sobie po gwarancji włożyć takie dyski.Jeszcze się z ciekawości spytam,gdzie kupowałeś?Od Sonego czy ze sklepu?

Edytowane przez jawor121

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że kupić można to wiem,ale nie ukrywajmy że z takimi cenami to wielu klientów nie znajdą.Prościej samemu sobie po gwarancji włożyć takie dyski.Jeszcze się z ciekawości spytam,gdzie kupowałeś?Od Sonego czy ze sklepu?

No tak tylko ciezko jest, a chyba nawet niemozliwe zainstalowac dyski w raid0 bo one wtedy znajduja sie chyba w jakiejs specjalnej szufladce, dokladnie pewny nie jestem. Nie mniej jednak ludzie kupuja, moze nie szalowo, ale jednak.

 

Ja zmienie dysk ale poczekam az stanieja i kupie sobie 1 dysk 128gb SSD. Narazie tanie dyski ssd OCZ sa o kant (_0_) rozbic. CHcialem tez opcje Blue-Ray. Jest taki zestaw u sonego i nazywa sie model 007, tylko ze cena to 3k funtow :rolleyes: wiec odpuscilem sobie.

 

Ja kupowalem w sklepie przez neta gdzie zaoszczedzilem w porownaniu do strony sonego ponad 1200zl i co najwazniejsze udalo mi sie jeszcze uzyskac promocyjna gwarancje, ktora widnieje na stronie sonystyle, ze jesli sie kupi laptopa do 31 stycznia, o ile dobrze pamietam, to przedluzaja gwarancje z 1 roku do 3 :) Wiec miejmy nadzieje ze faktycznie tak bedze, bo gwarancja na e-vaio support zostala mi przedluzona do 30.11.2011 z czego bardzo sie ciesze :wink:

 

Gratuluje dobrego zakupu. Od jakiś 2 tygodnie mam X300 i szczerze powiedziawszy do dziś nie wiem czemu nie wybrałem VAIO. Bije X300 pod każdym względem :[

 

Pewnie ze wzgledu na cene :)

Tez sie nad nim zastanawialem, ale niestety matryca i design mnie od niego odstraszyl. No i tak juz zostalem przy drozszym vaio :P

 

Dzieki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje dobrego zakupu. Od jakiś 2 tygodnie mam X300 i szczerze powiedziawszy do dziś nie wiem czemu nie wybrałem VAIO. Bije X300 pod każdym względem :[

Też tydzień temu wybierałem "służbówke" w pracy i wybrałem x301 (oczywiście znowu mam egzemplarz z trzeszczącą obudową w okolicy napędu). Recenzowanego modelu nie było jeszcze w ofercie, ale po weekendzie osobiście postaram załatwić go sobie na porównanie bo ta matryca do moich zastosowań wydaje się być idealna. Model ten zdaje się uzupełniać wszystkie braki x301, jedynie kwestia pracy na akumulatorze może tutaj wypaść gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tydzień temu wybierałem "służbówke" w pracy i wybrałem x301 (oczywiście znowu mam egzemplarz z trzeszczącą obudową w okolicy napędu). Recenzowanego modelu nie było jeszcze w ofercie, ale po weekendzie osobiście postaram załatwić go sobie na porównanie bo ta matryca do moich zastosowań wydaje się być idealna. Model ten zdaje się uzupełniać wszystkie braki x301, jedynie kwestia pracy na akumulatorze może tutaj wypaść gorzej.

 

Jak to ? x301 dluzej smiga na bateri? podobno na dodatkowej bateri sony potrafi osiagnac czas az 9h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X301 na bateri 6cell+dodatkowa w Media Bay trzyma ok 7-7,5h przy matrycy podświetlonej do połowy i włączonym WLAN, BT. Osobiście wątpię czy tytułowy Vaio pociągnie tyle, jednak są to tylko moje przypuszczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X301 na bateri 6cell+dodatkowa w Media Bay trzyma ok 7-7,5h przy matrycy podświetlonej do połowy i włączonym WLAN, BT. Osobiście wątpię czy tytułowy Vaio pociągnie tyle, jednak są to tylko moje przypuszczenia.

widzialem komentarze wg. ktorych na 9cell pociagnie ok 9h a na normalniej ok 5,5 max, ale tez powylaczane wszystko oczywiscie. Na notebook forum pisza o tym w komentarzach ale teraz nie znajde tego bo tyle stron ma temat ze glowa mala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy orientujesz sie czy modem WWAN ktory posiada ten sprzet jest wbudowany na plycie czy moze ,tak jak np. w Dellu wklada sie wewnetrzna karte. Przymierzam sie do kupna takiego sprzetu w US ale tam modem WWAN nie obsluguje europejskich czestotliwosci i zastanawiam sie czy bedzie mozliwosc wymiany.

 

Pozdrawiam

koRnac

 

 

 

 

 

Sony VAIO Z21WN/B:

 

• Core 2 Duo P9500 2.53 GHz - 13.1" TFT

• Dimensions (WxDxH) - 31.4 cm x 21 cm x 3.3 cm

• Weight - 1.50 kg

• Platform Technology - Intel Centrino 2

• Built-in Devices - Stereo speakers, wireless LAN aerial, Bluetooth aerial

• Embedded Security - Trusted Platform Module (TPM 1.2) Security Chip , fingerprint reader

• Processor - Intel Core 2 Duo P9500 / 2.53 GHz ( Dual-Core )

• Cache Memory - 6 MB - L2 Cache

• RAM - 4 GB (installed) / 4 GB (max) - DDR3 SDRAM - 1066 MHz ( 2 x 2 GB )

• Card Reader - Yes

• Hard Drive - 250 GB - Serial ATA-150

• Optical Storage - DVD?RW (?R DL) / DVD-RAM - integrated

• Display - 13.1" TFT 1600 x 900 ( WXGA++ ) - X-black

• Graphics Controller - NVIDIA GeForce 9300M GS - 256 MB

• Audio Output - Sound card

• Telecom - Fax / modem / cellular modem - 7.2 Mbps

• Wireless Broadband (WWAN) - GPRS, UMTS, EDGE, HSDPA

• Networking -: Network adapter - Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, Bluetooth, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n (draft)

• Notebook Camera - Integrated - 0.3 Megapixel

• Input Device - Keyboard, touchpad

• Battery - Lithium Ion

• Run Time (Up To) - 3.5 hour(s)

• Operating System - Microsoft Windows Vista Business - English

• Manufacturer Warranty - 1 year warranty

 

Dołączona grafika

 

 

Co spodowalo jego zakup:

Po pierwsze po uzytkowaniu przez poprzednie 2 lata mojego DELL'a XPS M1710 (17'') chcialem wreszcie cos naprawde mobilnego. Nie tak ciezkiego, duzego jak 17. Dlatego wczesniej kierowalem sie juz ku 13''. Ogladalem naprawde wiele ofert. Asus, Lenovo, Dell, Sony. Najpierw chcialem kupic serie SZ od Sonego. Jednak po informacjach w internecie doszedlem do wniosku ze nie ma sensu, zwlaszcza ze miala wyjsc nastepna seria, ktora zastapi SZ. W ofercie Asusa znalazlem jedynie laptopy Lamborghini, o ile sie nie myle. Nie podobal mi sie design oraz zawartosc. Nic specjalnego. Lenovo prezentowalo sie juz o wiele lepiej jesli chodzi o specyfikacje i co najwazniejsze cene, jednak design nadal mnie nie zachwycal. Czarne, kwadratowe pudelko, do tego grube. Dell wlasnie wypuscil nowa serie XPS XPS czy Studio, nie jestem juz w tej chwili pewny, ktora takze posiadala w swojej ofercie 13'' modele. Tutaj juz z designem bylo lepiej. Po Sonym dalbym Dellowi drugie miejsce. Parametry takze w naprawde dobrej formie, nawet w porownaniu do Sonego. Z tego co pamietam w tej chwili, jedyne co mnie odrzucilo to matryca. Nie wygladala ona zachecajaco i do tego mala rozdzielczosc. Wiedzialem ze po przesiadcze z 1920x1200 raczej nie zadowoli mnie nic 'duzego' (mala rozdzielczosc). Jednak napewno zasluguje na uwage to, ze za cene nizsza niz moj VAiO, DELL oferuje naprawde przyzwoity hardware (dysk SSD, DDR3, szybki procesor, mozliwy nawet jeszcze szybszy niz moj).

To wszystko spowodowalo ze raczej skladanialem sie ku mojemu VAiO. Wlokno weglowe (miejmy nadzieje ze nie bedzie sie scierac warstwa wierzchnia z czasem), duza rozdzilczosc matrycy, odtwarzanie HD bez problemu, mala waga, szybki procesor oraz DDR3 i co najwazniejsze dlugi czas pracy na bateri dzieki inowacyjnemu systemowi 2 kart graficznych w laptopie, ale o tym pozniej.

 

 

Informacje ogolne:

Sony Vaio Z, to nowa generacja laptopow, ktore zastepuja juz starsza serie SZ, z troche wieksza matryca bo 13.3". Laptop jest raczej przeznaczony dla biznesu oraz powiedzmy studentow. Polskich raczej nie bo jesli spojzymy na cene to, kto jak kto, ale w polsce studenci raczej nie kupuja takich laptopow.

Calosc jest wykonana z wlokna weglowego co sprawia ze laptop jest bardzo lekki (1,48kg) i wytrzymaly na uszkodzenia. Podobno zrzucony nawet z 1 metra wysokosci pozostaje nietkniety, pokazuja to nawet filmiki z youtube.

Crash testy:

http://uk.youtube.com/watch?v=u07dcVoVujE (upadki)

http://uk.youtube.com/watch?v=eWYHs06PWjo&...feature=related (nacisk)

http://uk.youtube.com/watch?v=iGk1btQD8oI&...feature=related (opor)

 

Inne istotne elementy komputera, ktore zostana opisane pozniej to hybrydowy uklad graficzny (2 karty), ktore w przeciwienstwie do SZ, ktorego trzeba bylo resetowac przy zmiania karty, przelacza sie w locie, przy wlaczonym windowsie.

 

 

Obudowa/Wykonanie

Dołączona grafika

 

Jak juz wspomnialem wczesniej, obudowa to wlokno weglowe. Bardzo lekkie i wytrzymale na uszkodzenia. Nawet touchpad zostal wykonany z wlokna weglowego. Wszystko jest naprawde zrobione. W miejscach gdzie jest plastik, czuc ze nie jest to plastik za 5zl, tylko dobre tworzywo. Jedyne do czego moge sie przyczepic to bateria. Niby zapina sie na suwak, jednak jej jakosc (obudowa) nie jest raczej najwyzszych lotow.

Jesli chodzi o LCD, czyli gorna czesc obudowy, w chwili obecnej w Europie jest dostepna jeszcze jedna jej odmiana, mianowicie Premium Carbon. Wyglada troche inaczej, jakby nieoszlifowana, jednak koszuje wiecej i wg. mnie nie warto pakowac w to dodatkowych pieniedzy, zwlaszcza ze laptop sam w sobie nie jest wcale tani.

 

Jesli chodzi o wyglad/wykonanie to raczej nie przeyczepie sie do niczego. Bardzo mi sie podoba guzik wlaczania, ktory jak juz we wczesniejszych modelach jest z boku i swieci na zielono. CD-ROM nie lata na wszystkie strony i wyglada na raczej stabilny.

Jedyne co wyczytalem na infernecie to ze niektorym klawisze sie odbijaja na LCD. Ja jeszcze tego nie doswiadczylem i miejmy nadzieje ze nie doswiadcze. Na chwile obecna wkladam dostarczona z laptopem napompowana folijke miejdzy LCD a klawiature.

 

 

Zlacza/Wyjscia/Wejscia

Dołączona grafika

 

Z lewej strony jest to gniazdo sluchawkowe oraz mikrofonowe. Jedno USB, FireWire a takze gniazdo modemowe oraz ethernet.

 

Dołączona grafika

 

Z prawej strony jest to DVD-ROM, 1 USB oraz HDMI i VGA.

 

Dołączona grafika

 

Jesli chodzi o front to tutaj znajduje sie sowak do wlaczania/wylaczania WI-FI oraz gniazda kart SD/MS Pro/DUO oraz MagicGate.

 

Jedyne do czego mozna sie przyczepic to jedynie dwa zlacza USB, co jednak jest troche malo jak na dzisiejszcze czasy. Szkoda ze Z nie posiada przynajmniej 4.

 

 

Matryca

Dołączona grafika

 

Szczerze powiem, ze tak swietnej matrycy w laptopie jeszcze nigdy nie widzialem. Po przesiadcze z mojego poprzedniego laptopa (Dell XPS M1710) jestem naprawde w szoku. Matryca jest poprostu swietna. Jednak to prawda ze sony robi najlepsze matryce do komputerow. W Z sa dwa rodzaje matrycy. Roznia w nich polega na rozdzielczosci. Jedna nisza to 1366 x 768 natomiast ta bardziej 'high-endowa' to 1600 x 900. Szczerze mowiac myslalem ze na 17'' LCD 1920 x 1200 to juz duzo, natomiast te 1600 x 900 to juz kosmos (w pozytywnym znaczeniu tego slowa). Wiadomo ile osob, tyle roznych opini i gust. Jednym pasuje wyzsza rozdzielczosc, innym nie. Dla mnie 1600 x 900 jest poprostu swietne. Niby taki malutki ekranik a naprawde wiele da sie na nim zmiescic.

Technologia wykonania matrycy to XBRITE-DuraView. Po raz kolejny w porownianiu do Della XPS, czy nawet 15.4'' Inspiriona, to przepasc. Podswietlenie LED jest naprawde rewelacyjne. Obraz jest tak jasny, ze az razi i musze go przyciemnic. Gdy postawic przy sobie dwa laptopy Inspiriona i Z to, ten pierwszy wyglada jakos szaro i bezbarwnie.

Gdy dostalem przesylke, otworzylem komputer i zaczalem przegladlac zdjecia czy tapety na internecie to szczerze mowiac, kolory nabraly dla mnie nowego znaczenia. Zielony jest naprawde zielony a nie zielono-podobny. Czerwony, niebieski, zolty wygladaja zupelnie inaczej. W tej kwesti sony zrobilo naprawde kawal dobrej roboty.

Co najwazniejsze, Z ma naklejke 1080i HD. Obsluguje filmy HD. W prawdzie ogladanie normalnie filmow HD na 13.1'' matrycy to smiech na sali, jednak w podrozy, z braku laku czemu nie. Kolory jak poprzednio swietnie sie prezentuja. Co najlepsze, komputer posiada zlacze HDMI. Jeszcze go nie uzywalem, wiec sie nie wypowiem na ten temat, jednak podlaczenie do telewizora obslugujacego HD jest banalnie proste, bo wszystko odbywa sie poprzez 1 kabelek.

 

Sumujac, matryca jest naprawde boska. Nic mi w niej nie przeszkadza. Katy widzenia, dobre. Grubosc LCD takze na +. Kolory i podswietlenie rewelacja.

 

 

Klawiatura i touchpad

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Klawiatura przypomina ta z seri TZ lub, obecnie zastepujacej serie TZ, TT. Klawisze sa od siebie pooddzielane. Na zdjeciach zanim kupilem komputer wygladalo to jakos na mniejsze. Natomiast moge powiedziec, ze wszystko jest o dziwo duze. Bez problemu trafia w klawisze. Nie zdarza mi sie nic pomylic, przeskoczyc czy wcisnac dwa guziki na raz. Oprocz standardowych guzikow wystepuja jeszcze '3' dodatkowe (nie liczac specjalnych). S1 i S2 nad F1 i F2, ktore mozna zaprogramowac wg. potrzeb oraz guzik, do otwierania CD.

 

Dołączona grafika

 

Co do samej klawiatury, widzialem w internecie, czasami informacje ze klawiatura niestety nie wszystkim dziala prawidlowo. Niektorzy maja problemy ze po wcisnieciu guzika zamiast 1 litery pojawiaja sie dwie (double typing). Jednak nie wiem czy ja jestem szczesliwym posiadaczem czy oni moze nieszczesliwymi, bo wszystko u mnie jest w pozadku.

 

Dołączona grafika

 

Touchpad jest wykonany z wlokna weglowego . Miejmy nadzieje ze nie bedzie sie on scieral jak w innych laptopach i nie zostanie po jakims czasie wytarty slad. Guziki sa troche male (dlugie ale waskie). Wcisniecie jednego czy drugiego wcale nie jest takie latwe i trzeba troche sily uzyc. Dla mnie to jednak nie ma wiekszego znaczenia i uzywa mi sie jej bez problemu. Jednak opinie sa rozne. Na uwaga zasluguje takze fakt ze poprzez zainstalowanie sterownikow della do touchapda mozliwe jest obslugiwanie gestow. Czyli np. zoom na stronach, photoshopie, FF, poziome przewijanie. Z tego co widzialem niektorzy maja mozliwosc tak samo jak w ipodzie uzywanie 2 palcow i funkcji z tym zwiazanych. Mi jednak nie udalo sie jeszcze ogarniecie tego tematu.

 

Miedzy jednym a drugim klawiszem znajduje sie czytnik lini papilarnych. Przyznam ze nie uzywalem go ani razu i pewnie nie bede uzywal. Jesli jednak ktos ma manie szyfrowania danych czy tez ochrony ich przed niepowolanym dostepem rozwiazanie zdaje sie byc dobre. Zwlaszcza w biznesie. Przejechanie palcem, odczytanie lini papilarnych i wzgledem tego jego szyfrowanie/zakladanie hasla.

 

 

Kamera

Dołączona grafika

 

Na szczycie LCD znajduej sie Motion Eye, czyli tzw. kamerka. Ku mojemu zdziwieniu nie jset to jak praktycznie w wiekszosci high-endowych modelow 1.3 mpix a zaledwie 0.3 mpix, czyli teoretycznie cos jak w starej nokii :) Tutaj jednak takze pryznam sie, z tego co testowalem skype i nagrywanie na szybko video z kamerki nie jest tez tak zle. Wiadomo ze nie jest to kamera cyfrowa, a do skype czy rozmow internetowych starcza doskonale.

 

 

Dzwiek

Tutaj w porownaniu do XPS'a nie jest juz tak rozowo. Poprzedni byl wyposazony w subwoofer, tutaj jednak takiego 'polepszacza' nie doswiadczymy. Jednak nie ma sie co dziwic bo dziwne byloby aby malutki 13' laptop gral jak wieza czy klasowy sprzet audio. Jednak wcale nie jest tak zle. Na chwile obecna posiadam jeszcze jeden laptop w domu. Jest to dell inspirion. Powiem szczerze ze w moim odczuciu dzwiek z mojego jest lepszy. Nie brzmi tak 'tanio' jak z Inspiriona. W prawdzie oba nie sa rewelacyjne. Jednak film czy muzyczke z radia da sie posluchac nie meczac uszu. O karcie dzwiekowej nie bede sie rozpisywal bo nie ma sensu, zwlaszcza ze jest ona zintegrowana z plyta.

 

 

Procesor/Pamiec

Tutaj Sony naprawde odwalilo kawal dobrej roboty. W VAiO zainstalowali nowe plyty glowne, ktore jeszcze bardziej w porownaniu do seri TZ udalo sie zmniejszyc.

 

Dołączona grafika

po prawej wieksza plyta glowna z mniejszego 11'' TZ a z lewej mobo z Z 13.1''

 

Procesor w moim odelu to T9500 (Penryn) o taktowaniu 2.53Ghz oraz magistrali 1066Mhz.

Pamiec to 2x2GB DDR3.

 

Nie robilem na swoim komputerze zadnych testow, bo nie chce sobie zasmiecac systemu. Moge jedynie powiedziec ze komputer to naprawde demon. Mimo tego ze w chwili obecnej urzeduje na Vista x86 i komputer wykozystuje jedynie 3GB (z 4GB) Ramu to naprawed czuc ta moc. W porownaniu do Visty na Inspirione to u mnie wszystko otwiera sie w mgnieniu oka. Procesor posiada az nadto mocy dla mnie. Mozna odpalic bez problemow 2 filmy HD 1080i w tym samym czasie i 0 ciecia czy odczuwalnego spadku mocy.

 

Wczesniej mialem Core Duo 2.16Ghz w Dell XPS i tutaj po przesiadcze roznica jest naprawde ogromna. Miedzy tymi dwoma modelami przepasc.

 

Jesli znajde troche czasu to przetestuje procesor i ram, oraz zapodam wyniki super PI.

 

Na uwage zaslguje tutaj informacja ze ten procesor nie jest najszybszym, jaki oferuje sony. W Japonii mozna kupic 2.80Ghz a w UK jako SonyExclusive 2.60Ghz. Jednak roznica w cenie jest tak duza ze nie ma sensu doplacac za Mhz tyle kasy.

 

Jesli, takze kogos to interesuje to w planach mam przesiadke na Viste x64. Wszystkie sterowniki sa juz dostepne i mimo tego ze obecnie komputery z seri Z sa sprzedawane z Vista 32bit to nastepne odswiezenie tej serii ma wyjsc juz z Vista 64bit.

 

 

Karty Graficzne

Tutaj Sony takze zrobilo kawal dobrej roboty. W Z zainstalowane sa dwie karty graficzne. Jedna to Intel Mobile 4 Series Express Chipset Family, a druga juz troche lepsza NVIDIA GeForce 9300M GS (256 MB). Obie karty dzialaja na przemian. Ich przelaczanie odbywa sie za posrednictwem jednego suwaka i w przeciwienstwie do seri poprzedniej SZ, wszystko odbywa sie w locie, przy odpalonych programach, bez potrzeby resetowania komputera.

 

Dołączona grafika

 

http://uk.youtube.com/watch?v=7UYoEs9wuDQ&...feature=related (przelaczanie karty)

 

W trybie Stamina, laptop wykozystuje karte intela dzieki czemu, parcuje dluzej na bateri. Jesli jednak potrzeba wiecej mocy wtedy przelaczamy sie w trym Speed i mozemy spokojnie pograc w troche bardziej wymagajace gierki.

Jako ze w gry nie gram juz specjlanie, miedy innymi dlatego taki zakup, to moge powiedziec ze Q3 smiga wysmienicie :D Z nowszych gier PES 2009 na Detelach na maxa AA i Anizo i max rozdzielczosci takze smiga bardzo dobrze.

3D Marka nie odpalalem i nie zamierzam. Nie potrzebuje cyferek wydajnosci :) Dla mnie wszystko jest ok. Jesli natomiast, ktos chce sie dowiedziec wiecej o mozliwosciach karty to google sluzy pomoca.

 

 

Dysk

Dysk w moim modelu posiada 250GB o predkosci 5400rpm. Dziala on calkiem niezle. Takze nie testowalem, bo nie to jest dla mnie najwazniejsze. Dysk posiada sensor ochorny, oraz ochronne oprogramowanie.

Na wstepie mialem kupic ten sam model jednak z dyskiem SSD. Sony oferuje nawet mozliwosc kupienia 2x64GB SSD w Raid 0, co napewno powoduje duzego kopa sytemu, jednak w koncu zrezygnowalem z tego z powodu dosyc wysokiej jeszcze ceny dyskow SSD. Kto wie, moze w przyszlym roku sytuacja sie poprawi i zainsaluej sobie SSD.

 

Lacznosc

Tutaj oprocz standardowego juz WI-FI, ktore obsluguje 'miliony standardow' (a/b/g/n), znajduje sie takze Bluetooth w wersji 2.1+EDR.

Co najwazniejsze, a raczej co ceciach!e Z oraz SZ to 3G WWAN, xzyli bezprzewodowa komunikacja przez karte sim! Mozna po wlozeniu karty sim kozystac wszedzie z internetu. Brzmi bardzo interesujaco, jednak jeszcze nie sprawdzalem mozliwosci tego sprzetu. Na uwage zasluguje fakt ze razem z komputerem dostalem mozliwosc kozystania za friko przez 30dni z sieci T-Mobile. Kto wie, moze skozystam.

 

 

Wentylatory/Cieplo

Tego sie balem! Balem sie ze jak na tak maly komputer, odprowadzanie ciepla nie bedzie rozwiazane za dobrze. Ze laptop bedzie glosny i goracy. Czczerze mowiac naprawde milo sie zaskoczylem. Nie dosc ze laptop nie nagrzewa sie wcale. Nie czuc na powierzchni klawiatury nigdzie ciepla to jeszcze na dodatek jest bardzo cichy. W trybie stamina ledwo go slychac. W speed jest juz troche glosniej, ale takze bez szalenstwa.

Cieplo wydostaje sie z lewej strony. Nawet trzymajac komputern a kolanach nie parzy, nie nagrzewa nog i nie powoduje pocenia sie :P. Tutaj kolejny plus dla Sonego.

 

 

Bateria

Niby informacje podawane przez Sonego swiadcza o tym ze Z dziala 3,5h. Jednak z tego co mozna przeczytac w internecie to przy odpowiednim ustawnieniu zasilania mozna na nim smigac nawet 5h na standardowej bateri a ok. 9h na bateri o wiekszej pojemnosci (9 cell). Ja na chwile obecna nie mialem moziwlsci a raczej nie chcialo mi sie testowac bateri poniewaz narazie nigdzie sie nie wybieram.

 

Tutaj jednak mozna sie przyczepic do jednej rzeczy. Jesli komputer zostaje odpiety od sieci i pozostaje wylaczony z bateria w srodku, pojawia sie blad, ktory sony tlumaczy jako zamierzony ruch, a mianowicie bateria sie wyczerpuje. Po paru H spada pare procent naladowania baterii. Narazie nie wiadomo jak to powstrzymac i jedyny sposob to wyjac baterie z komputera. Sony tlumaczy sie ze jest to celowy zabieg, ktory ma na celu ochrone bateri przez zniszczeniem. Jednak jak wiadomo to jedna wielka byzydura.

 

 

Oprogramowanie

Tutaj kolejna dobra robots Sony. Do komputera mozna sciagnac pelno oprogramowania sony. Do ustawien bateri, do ustawien sprzetu, do ochrony dysku. Sa takze sterowniki do Visty 64bit (jednak trzeba je sobie samemu sciagnac), poniewaz komputer dostarczony zostaje z Vista 32bit.

Mozliwy jest downgrade do XP, gdzie wszystko takze dziala bez zarzutu.

 

Na chwile obecna jesli chodzi o Linuxa to jest troche kupa. Sam mialem nadzijee ze zainstaluje Red Hata jako moj glowny system, zwlaszcza ze przygotowuje sie do certow RHCE, to jednak nie jest tak rozowo. Po pierwsze wczesniej byly problemy z karta wi-fi poprzez bledy w kernelu *.25 i *.27 ktory poprzez sterowniki do Wi-Fi nadpisywal jego firmware i trwale uszkadzal karte bezprzewodowa. Mimo tego ze zostalo to juz poprawione i na kernelu *.27 net dziala dobrze, w zasadzie praktycznie wszystko dziala dobrze, to jest jeden wazny mankament. Poniewaz laptop posiada dwie karty GPU to na chwile obecna przelaczanie sie miedzy nimi jest niemozliwe. Wogole wyglada na to ze przy odpelniu linuxa z kernelem *.27 odpalone sa dwie karty na raz. To jeszcze nie jest nawet takie starszne, zwlaszcza ze jest nawet akceleraja sprzetowa i np. compiz-fusion smiga ok! to dluzsze uzytkowanie, np. na bateri to nieporozumienie. Nie dziala takze sciemnianie obrazu, co np. poprzez podswietlenie LED powoduje ze na max jasnosci raczej nie popatrzymy za dlugo na biale google :)

Takze na chwile obecna nie pozstaje nic innego jak czekac na nowego kernela gdzie zostana poprawione bledy i dodana obsluga dwuch kart gpu.

 

 

Co w zestawie

Bateria

Dołączona grafika

 

Zasilacz (bardzo malych rozmiarow)

Dołączona grafika

 

 

Podsumowanie

+ wykonanie (design)

+ matryca

+ procesor/pamiec

+ praca na bateri

+ sterowniki x64

 

- wyladowywanie bateri podczas wylaczonego komputera

(-) brak wsparcia linuxa dla Z (przynajmniej narazie :) )

 

Ogolnie jestem bardzo zadowolony ze sprzetu i naprawde cieszie sie, bo uwazam ze byl to bardzo dobry zakup. W najblizszym czasie chce sobie takze zakupic futeral na Z i na 99% skusze sie na futeraly z wrappers.typepad.com. Cena oraz wykonanie (podobno) naprawde dobre. Pare zdjec ponizej.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Tutaj wiecej -> http://wrappers.typepad.com/ipod/11_inch_s...aio_tz_sleeves/

 

 

Dzieki za przeczytanie moich wypocin :!: Wszelkie komentarze mile widziane 8)

 

 

zdjecia nie sa moja a zapozyczone z http://crave.cnet.co.uk/. Nie mialem czasu na robienie swoich, za duzo pracy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...