Skocz do zawartości
Kwazor

Worklog z budowy elektrowni Wiatrowej

Rekomendowane odpowiedzi

Np efektem ubocznym samochodu na wodę nie są trujące spaliny, tylko zwykłą para wodna (tak mówią w tv).... Tylko co jeśli tej pary nagle będzie 5x więcej niż normalnie ;).

A skąd się ma w środowisku wziąć te 4x więcej wody? Z kosmosu? No teraz to żeś dowalił. Atmosfera ziemska to układ zamknięty. Jak gdzieś paruje, to gdzieś indziej pada deszcz. Tam jest bardziej sucho to gdzie indziej jest bardziej wilgotno. Nic się nie zmieni. Najwyżej będzie częściej padać deszcz nad takim obszarem. To wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jest to do końca układ zamknięty ale z bardzo dobrym przybliżeniem można to tak traktować.

 

Co do tego ciepła pobranego przez dane ogniwo to nie zawsze ta energia zostanie oddana w postaci ciepła, cześć z niej na pewno zostanie przetworzona na energię chemiczną, mechaniczną itd.

 

Co do ich wpływu na lokalny mikroklimat to aby to rozważyć trzeba by porównać współczynnik absorbcji i i obdicia takiego pola ogniw fotowoltaicznych oraz występującego tam dziewiczo terenu, jak i ilość oddana w ostatecznym przypadku do otoczenia w postaci ciepła. Teoretycznie możliwe nawet jest w skrajnym przypadku (gdy rozważając przyjmniemy dowolność proporcjonalności tych współczynników) znaczne ochłodzenie lokalnego mikroklimatu. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę ich sprawność i moje doświadczenie (fizyka doświadczalnika), przypuszczam że ich wpływ będzie zaniedbywalnie mały w porównaniu ze "standardową" działalnością człowieka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, pigmeju, zamknięty jest, ale zważ, że natura sama sobą steruje tak aby była równowaga. Jak zaczniesz jej dorzucać więcej pary wodnej to na pewno coś się zmieni. I nic nie będzie takie jak wcześniej ;).

 

Dla przykładu... Zamknij się w kuchni, pozamykaj okna napuść sobie 10 wiader wody, masz prawie układ zamknięty... Teraz wygotuj te wszystkie wiadra z wodą... czy nadal powiesz że nic się nie zmieniło i wszystko jest jak było dawniej? Czy może raczej ściany nasiąkły Ci wodą, i grzyb Ci się na nie rzucił? Rozumiem, że i nie masz też problemów z oddychaniem w takim środowisku.

 

Jakakolwiek ingerencja w jakikolwiek układ zamknięty musi się odbić tak czy inaczej. Nie wie czy jeśli nagle nad jakimś obszarem będzie padał częściej deszcz czy klimat tam nadal będzie taki sam. Śmiem twierdzić, że cześć żyjątek nie podoła. Druga sprawa, że pogoda na kuli ziemskiej zależy od wielu czynników. Jeśli taka polska zacznie generować bardzo dużo pary wodnej, to będziemy mieli tutaj drugi las równikowy i na pewno wpłynie to na pogodę w całej europie, a i pewnie na świecie.

 

To nie jest takie proste, że co tu wyparuje to gdzie indziej spadnie... spaść spadnie, najwyżej zaleje jakieś wioski.. no ale co tam, nic się nie zmieni nie ;]. Widać, że myślisz jednak mniej globalnie, bardziej lokalnie.

Edytowane przez PelzaK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Twojego przykładu to akurat nie jest on zbytnio trafiony bo często prawa rządzące w mikroukładach jak Twoja kuchnia, nie mają zastosowania do układów makro.

 

Co do ingerencji w układ zamknięty to nie każda musi się jakoś odbić, niektóre ingerencję mają pomijalny efekt, jak kopniesz kamień to też ingerujesz w układ zamknięty, jak wstawisz kilka kwiatków do pokoju to nie zawsze odrazu masz nadmiar tlenu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. No dobra, pigmeju, zamknięty jest, ale zważ, że natura sama sobą steruje tak aby była równowaga. Jak zaczniesz jej dorzucać więcej pary wodnej to na pewno coś się zmieni. I nic nie będzie takie jak wcześniej ;).

 

2. Dla przykładu... Zamknij się w kuchni, pozamykaj okna napuść sobie 10 wiader wody, masz prawie układ zamknięty... Teraz wygotuj te wszystkie wiadra z wodą... czy nadal powiesz że nic się nie zmieniło i wszystko jest jak było dawniej? Czy może raczej ściany nasiąkły Ci wodą, i grzyb Ci się na nie rzucił? Rozumiem, że i nie masz też problemów z oddychaniem w takim środowisku.

 

3. Jakakolwiek ingerencja w jakikolwiek układ zamknięty musi się odbić tak czy inaczej. Nie wie czy jeśli nagle nad jakimś obszarem będzie padał częściej deszcz czy klimat tam nadal będzie taki sam. Śmiem twierdzić, że cześć żyjątek nie podoła. Druga sprawa, że pogoda na kuli ziemskiej zależy od wielu czynników. Jeśli taka polska zacznie generować bardzo dużo pary wodnej, to będziemy mieli tutaj drugi las równikowy i na pewno wpłynie to na pogodę w całej europie, a i pewnie na świecie.

 

4. To nie jest takie proste, że co tu wyparuje to gdzie indziej spadnie... spaść spadnie, najwyżej zaleje jakieś wioski.. no ale co tam, nic się nie zmieni nie ;]. Widać, że myślisz jednak mniej globalnie, bardziej lokalnie.

1. "Jest zamknięty, ale nie jest"- genialna myśl. Już zadałem Ci pytanie. SKĄD weźmiesz to parę wodną, którą dorzucisz do zamkniętego układu jakim jest atmosfera Ziemi?

 

2. Przykład całkowicie nietrafiony i nawet w 1% nie mogący mieć porównania do omawianego przypadku.

 

3. "Jakakolwiek ingerencja Z ZEWNĄTRZ w jakikolwiek układ zamknięty musi się odbić tak czy inaczej". Z tak skonstruowanym zdaniem zgoda 100%.

Nie może ingerować w układ zamknięty część tego zamkniętego układu. Z definicji. Jakakolwiek element takiego układu- tworzy go. Więc działania tego elementu są częścią tego układu, a nie ingerencją w ten układ.

 

INGEROWAĆ w zamknięty układ można tylko Z ZEWNĄTRZ. Jeżeli jest to działanie wewnętrzne to nie jest to INGERENCJA.

 

4. Znowu to samo. Jest dokładnie tak jak napisałem. Jeśli tu wyparuje to gdzie indziej spadnie. Nie ma innej możliwości. Woda ma w przyrodzie zamknięty obieg i nie jest w stanie go człowiek zakłócić. Może go najwyżej trochę zmienić. Ale to nic złego. Tak to jest z historią Ziemi- ciągłe zmiany. Zmiany są korzystne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dla przypomnienia stary generator :

Ładuje własnie pakiet NIMH 6V 1500mAH :

Dołączona grafika

 

Teraz szykuje sie to ( narazie jeszcze sa stare uzwojenia )

Dołączona grafika

Grube prostokaty to magnesy (NSNSNS) Ilosc 8 sztuk Wymiary 15X15 ( jeszcze szukam odpowiedniejszych... )

Linie to Cewki ilosc sztuk 8 po 4 na faze ( pradnica 2 fazowa )

Drut 0.5mm Z pradem dopuszczalnym dla tego przekroju 1A czyli 2A sumarycznie z 2 faz ...

 

łopaty 3 sztuki 40cm.... jeszcze sprawa sporna ale ....

 

Łendit :

Stojan rozgołocony ze starych uzwojeń.

Dołączona grafika

Na zdjeciu widac szablon czyli wymiar zeczywisty magnesów które zamierzam zastosowac czyli MPŁ 15 x 4 x 1,5 / N38SH

Zamocuje je na wirniku pod pewnym skosem by weliminowac zaskoki jak magnes bedzie przechodził z 1 nadmiegunnika w 2.

 

Wirnik stocze o 3.1mm i nakleje 8 sztuk tych magnesów.

 

Pradnica moze byc 1 fazowa 16 biegunowa lub 2 fazowa 8 biegunowa..

 

łendit 2 :

Tak wyglada nawiajara + pierwsze testowe uzwojenie :

Dołączona grafika

 

 

Nawijarke do uzwojen stojana zrobiłem sobie z silnika od starego Xero.. 90 sekund i 80-cio zwojowa cewka jest gotowa...

 

Łendit nr 3 :

Magnesy dojechały,,

Stoczyłem wirnik pod wymiar magnesów ( troche spier... jest osiowosc wirnika ma bicie 0.1mm i w jedym miejsciu po naklejeniu trze o stojan ) do poprawki...

Testowałem rózne skosy magnesu na wirniku od rownoległego ustawienia ( skoki przy kreceniu wirnika jak małysza czyli nie do przyjecia )

Takie ustawienie jest najlepsze :

Dołączona grafika

Zaskoki sa niewyczuwalne tylko czysty opór magnetyczny..

Walka trwa ....

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawijam nowe uzwojenie "warkocz" na 1 złobek stojana wchodzi 140 zwoi ( 70 na 1 faze i 70 na 2 faze )

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

narazie nawieniete 2 uzwojenia 1 fazy i jedno 2 fazy ( to srodkowe )

 

Z 1 testów przy zastosowaniu tylko 4 magnesów wychodzi mi 6Vpp ( na oscyloskopie 1 działka w pionie to 1V ) pomiar robiony dla 1 cewki. a cewek bedzie 8 wiec 8X6V =48V na 1 fazie Tak naprawde wynik bedzie wiekszy jak zastosuje jeszcze 2 magnesy z oby 2 boków cewki,

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Dzis kleję nowe magnesy w ilosci 8 sztuk i zobaczymy co wtedy wyjdzie.. ( kleje na wprost magnesy i wiem ze beda zaskoki i szarpanie ale to tylko na testy )

Jak bedzie dobrze to wtedy ide na tokarke staczam jeszcze ciut wirnik bo magnesy przy skosnym ustawieniu potrafia trzeć o stojan..

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak mi sie te Twoje magnesy skojarzyły z silnikiem jakiegoś gościa z australii który się kręcił przez długi czas sam z siebie :) - nie wiem ile w tym prawdy, ale on tam coś z magnesami kombinował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sobota naped narazie to wiertarka 2500RPM ...

 

Jestem po nowych testach pomiatach i wnioskach...

 

Tak wyglada wirnik w wersji z magnesami na wprost ( moza kleic na skos jak ma sie duze zaskoki ale spada sprawnosc )

Dołączona grafika

 

Tak wyglada to w "kupie "

Dołączona grafika

 

Widac nawiniete nowe testowe uzwojnienie na co 3 złobek ilosc zwoi 10.. z prawej stare testowe..

Tak wyglada przebieg w starym uzwojeniu ( pomiar 1 cewki z prawej strony ) napiecie wyjsciowe 6V (przyjmuje sie ze 10zw to 1V wiec powinienem miec 7 ale nie a dlaczego to pod zdjeciem:

Dołączona grafika

 

Zobaczcie ile czasu przebieg jest płaski.... teraz popatrzcie na zdjecie złozonego wirnika i stojana ( nie patrzcie tu na osiowosc to tylko do zdjecia musiała byc pokrywa zdjeta )

 

I popełniłem bład .. 2 magnesy które okalaja boki cewki z 2 stron.. i magnetowód w postaci rdzenia.. pole w środkowym zebie się znosi i tak naprawde pracuje tylko 80% uzwojenia a 10 lezy odłogiem.... bo bok cewki powinien byc CAŁY namagnesowany JEDNO IMNIENNIE a tu tak nie jest...

 

Teraz zdjecie lewej testowej cewki :

Dołączona grafika

 

10zw napiecie 2V (200% normy ;) ) i przypomina to sinosuide ... bo magnesuje sie cała ramka jednoimiennie,

Przebieg nie jest idealny bo magnes ma za mała szerokosc w stosunku do 2 zębów..

 

To było by idealne :

Dołączona grafika

 

12X15X2 ale nie ma takich... Zastosuje 10X15X2...

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche czasu upłyneło.... troche zmian powstało ( w międzyczasie robie jeszcze 1 generator )

Powstaje to :

Dołączona grafika

 

Waga około 6.6Kg średnica koła wiatrowego 124cm... moc przewidywana od 100 do 100W :D ... jednak max 100W mysałem ze wiecej sie da...

 

Pozostała mi najprecyzyjniejsza robota... w tym dokładne wyważenie...

 

Jeszcze troche....

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ownage

 

A masz do tego jakieś zabezpieczenie przed zbyt dużym wiatrem?

W okolicy mieliśmy dawno- dawno temu takiego gościa, który zbudował własnoręcznie maszt ponad 10m, do tego wiatrak ~1.5m średnicy. Bardzo ładnie się to kręciło do pierwszych zimowych wiatrów. Później musiał chyba do wiosny czekać, żeby poszukać łopat w okolicznych polach, bo jak jechałem, widziałem tylko jedną z pięciu, do tego dyndającą w dziwnej pozycji.

 

Btw,

widok z pracy:

post-21135-1268045192,85_thumb.jpg

(sorry za jakość, telefonem trzaskane).

 

Na oko- jakieś 80cm średnicy. Łopaty z całkiem innej bajki- jak profi śmigło.

Prawdopodobnie to kupne jakieś jest, ale nic więcej nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie mam ale zrobic takie zabezpieczenie to modyfikacja mocowania ogona..

 

A po 2 mnie to nie dotyczy bo łopaty są metalowe ! a nie z PVC( pewnie ten gosciu miał z tego g.. nie dosc ze kruszeje od UV to mróz żle znosi )

 

Co do zdjecia to albo jest to AIRX 400 albo inny klon..

 

Smigła ( 1.15m )tego ustrojstwa sa naprawde fajne ale pełna moc (400W) osiąga dopiero przy 12m/s start srednio 3.58m/s ( srednia w polsce 3.5m/s hehe) prędkosc koncowek przy pełnej predkosci to nawet 550km/h..

 

Cena ? prosze bardzo 2700-2900 zł...(uzywki 1800)

 

Moje około 400zł.. i znacznie wiecej wiatru ( przy niskich prękosciach jego ) wykorzysta... ale jeszcze chiwla i sie przekonam co i jak ( oryginalnie projekt jest na 220V ! )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekchm... roboty ze rotorem było na 7 godzin ( wpasowanie magnesów 20x10x2) recznie za pomoca pilnika do metalu... done...

 

Skreciłem wszystko do kupy i pokreciłęm sobie magneśnicą ( a kabeleczki jak to kabeleczki sa wredne i dotykały mojej ręki ) bzzyyyt @!$#@%$#@!@$ !!!!!

Jak mnie trzepło....

 

Na filmie moze nie miałem podłaczonego miernika ale przy silnym wietrze ponad 200V....

 

http://www.youtube.com/watch?v=_KGAEfKIigo

Wiatr moze 6m/s ...

post-10532-126874789384_thumb.jpg

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uu, zap... kręci się :D

Nie miałeś jakiegoś dremelaopodobnego do podpiłowania, że jechałeś ręcznym pilnikiem? Respect za cierpliwość ;]

Wyważone już wszystko, czy dopiero się będziesz bawić z tym?

 

Kurde, ilekroć patrzę w ten temat, to mnie nachodzi, żeby sobie coś takiego zrobić. Szkoda że elektroskilla brakuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze troche musze powalczyc z samym mocowaniem smigieł ( otwór ciut wiekszy niz sruba M6 ) i łopaty moza ustawić zawsze troche inaczej...

 

Co do dremela to by sie zesr... wirnik to alu+ stal...

Szlifierka kątowa pomagała mi tylko zrobic pierwsze bruzdy ale głowny wymiar to trzeba było dokonczać pilnikiem ( kupiłem specjalnie 20mm szeroki bo magnes ma 20mm szerokosci - elektroskill działa w 120% )

 

 

14 magnesów...... 7 par biegunów

 

Teraz najcięższe ... przezwojenie na 15V 5A ( drut 1mm )

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwariowany wariat ;]

 

Dremel by dał radę- kwestia dobrej końcówki. Mój ojciec też był zwolennikiem piłowania ręcznego, dopóki nie musieliśmy skrócić zawiasów w drzwiach ;]

No, nieważne zresztą.

 

Jak będzie wyglądał ogon? Myślałeś już coś nad nim, czy wirnik tak pochłonął, że nie było kiedy? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie na filmiku w pewnym momencie na obudowe gen widac 4 nieruchome otworki ( sa 4 fizycznie)

Prędkosc rejestarcji filmu 30kl/s czyli zsynchronizowało się to... 30obr x 60 sekund daje 1800 obr/min oj wpier od łopaty wtedy dostać nie polecam... ( moza by koncówki naostrzyć i powiedziec tesciowej by staneła obok :P )

 

Co do ogona + obrotnicy gondoli to obrotnica bedzie wykonana na tym łozysku :

Dołączona grafika

 

UCFL 205 : 25mm srednicy ma otwór wewnetrzny

Rura alu 2m itd...

 

Ogon to pewnie blacha alu o wymiarach XYZ ( trzeba ja tak dobrac by tez robiła obór boczny by cała gondola nie "myszkowała" za szybko )

 

ITD ...

 

Zwariowany wariat ;]

EEEE... w szaleństwie jest metoda !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie jestem po przewinieciu generatora.. 290 zwoi. Drut 0.5mm

 

W testach wyszło ze przy max obrotach elektrownii mam około 12.7V bez obciazenia.

Prad na zwarciu 3.5A zaobserwowałem...

 

Troche za niskie napiecei bo aku 12V 7Ah prad ładowania przy mocym wietrze to 0.25A...

 

Wiatr jakies 30km/h ( raz zawiało tak ze az mnie odepchneło do tyłu.... )

 

Teraz przewnięcie na drut 1mm kazda cewka 50zw (min to 40 )... to da mi 5A i jakies 28V bez loadu... ( na loadzie 5-6A przy 15V )

 

 

Dołączona grafika

 

 

Jeszcze walcze z alternatorem... tez bede robił 1 fazowy 12 cewek....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee... głupie (chociaż podobno nie istnieją takie) pytanie - ile razy to już przewijałeś? :D

 

Wiatr jakies 30km/h

 

Nie chcę być złym prorokiem, ale jak powieje szybciej gdzieś w zimie, (tudzież w czasie burzy), to ten wiatrak odleci :/

 

HeatheN:

 

 

post-21135-1269264551,87_thumb.jpg

No offence, Kwazor ;]

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przewijanie teraz będzie 2 raz... roboty na około 2 godziny...

 

Jak mocno zawieje to na bank nie odlecą... mocowanie to śruby M6 a łopaty to 0.5mm stal.... po 2 wystepuje tak zwane chamowanie elektromagnetyczne-- tajemnicza nazwa co ?

 

Heaten > oj czuje ze odpale gąsienice .... załaduje 100mm burzący... reszty się domyśl Dołączona grafika

 

Chyba bym sie posikałDołączona grafika

A co do ludzi to byli pytali sie i nawet klienta załapałem ( nie pierwszy) który chciał by mieć coś takiego na działce...

 

Heaten biznes wymaga poświęceń... a żadna praca nie hańbi...

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwazor, nie zrozumiałeś mnie, jestem pełen podziwu dla tego co robisz, i dla twojej wiedzy. Ja wiem jedynie że prąd kopie i tyle:P

Ja tylko oceniałem twoja fotke wyrwana z kontekstu, którą trafnie m4r zmaterializował:D ale to takie żartobliwe;)

Jak najbardziej trzymam kciuki, i powodzenia w , kto wie moze rozkręcaniu biznesu:) ciekawie wyglądalby las wiatraków na działkach:)

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary, gdyby to cholerstwo w gotowej wersji nie kosztowało czterocyfrowej kwoty, to masa ludzi by poszła na takie rozwiązanie. Głównie na działkach (pomijając fakt złodziejstwa, bo to by było prawdopodobnie nagminne- jest popyt, działki w zimie puste- zgarniamy wiatraki z dachów), bo chyba opłata stała odstrasza skutecznie większość osób od zrobienia instalacji (nawet nie wiem, mieszkam na wsi i nie interesują mnie ogródki działkowe ;] ). Tutaj masz prąd za free, w ilości, która pozwoli oświetlić pomieszczenie, czy zasilić jakąś małą lodówkę.

Chciałem zainwestować (i ciągle chodzi mi to po głowie) w ogniwa słoneczne, ale w tym momencie to trochę strzał w stopę. Drogie jak cholera, średnio wydajne, a trwałość nie gwarantuje, że się inwestycja zwróci. Do zagospodarowania miałbym parę dachów i przy letnim słońcu spokojnie dałoby radę uzyskać prąd na oświetlenie całego domu + części urządzeń (wyłączając prądożerne trójfazowce- e.g. silnik 8kW, czy spawarka).

 

(...)mocowanie to śruby M6 a łopaty to 0.5mm stal.... po 2 wystepuje (...)

 

Jak to hamowanie działa? W googlu uparcie pojawia mi się KERS i jemu podobne twory :D

Co do łopat, mam jeszcze jedno pytanie, bo albo przegapiłem, albo nie napisałeś. Robione, czy kupowane (ew. od czegoś)?

Edytowane przez m4r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra nowe uzwojenie nawiniete... 14 cewek kazda cewka po 45 zw ( 2x0.5mm drut..)

 

Dobrze ze nie nawijałem drutem 1mm bo palce moza by połamać...

 

Film :

 

http://www.youtube.c...h?v=Eq5KuHwqMdw

 

Spojrzcie na zdźbła traw ... prawie sie nie ruszaja...

 

 

Chciałem zainwestować (i ciągle chodzi mi to po głowie) w ogniwa słoneczne, ale w tym momencie to trochę strzał w stopę. Drogie jak cholera, średnio wydajne, a trwałość nie gwarantuje, że się inwestycja zwróci.

Zapomnij cena taka ze o rety a do tego mało trwałe ( przy rozchermetyzowaniu się obudowy) lepiej wiatrówkę nawet jesli podobne koszta to moc masz wyższą.

Jak to hamowanie działa?

Podczas pobierania pradu z cewki pojawia się przeciwny biegun magnetyczny co hamuje wiatrak ( przeciez to nie perpetum moblie ) jak zwieram wyjscie wiatraka to on momentalnie stoi...

Co do łopat, mam jeszcze jedno pytanie, bo albo przegapiłem, albo nie napisałeś. Robione, czy kupowane (ew. od czegoś)?

Poł fabrykat.. z chęcia zmieniłbym jeszcze troche profil ale strace na szybkobierznosci..

Stary, gdyby to cholerstwo w gotowej wersji nie kosztowało czterocyfrowej kwoty, to masa ludzi by poszła na takie rozwiązanie

Cene za kompletna wysle ci na PW.... powiem tak Air breeze ktos kupił w ilosci 3 sztuk za uwaga : 7890zł... moc sztuki 160W ....

Głównie na działkach (pomijając fakt złodziejstwa, bo to by było prawdopodobnie nagminne- jest popyt, działki w zimie puste- zgarniamy wiatraki z dachów)

A koncówki łopat naostrzone Dołączona grafika.... oj szybko by się ktos zniechęcił.... A zdemontowanie wiatraka nie bedzie trudne... sama gondola a maszt zostaje....

 

ciekawie wyglądalby las wiatraków na działkach:)

Mozliwe ze zobaczysz kiedyś.. wchodzisz do lasu a tam las..... wiatraków Dołączona grafika

 

Czekam na wiatr !!

 

No i alternator teraz robie...

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten film wideo nie został jeszcze przetworzony. << świeżak : E

Dzięki za info. Na ten moment masa wydatków, jak zwykle wiosną, no i jak zwykle eko plany idą w odstawkę.

Zresztą, na razie nawet czasu nie mam, żeby chabazie przyciąć do normalnych kształtów, a ogród aż skamle.

 

Dobrze rozumiem, że można ustawić pobór prądu w taki sposób, że- jeżeli będzie zbyt szybko wirował wiatrak, to sam się shamuje do odpowiednich obrotów?

 

A koncówki łopat naostrzone(...)

 

Jak mawia stare, polskie, porzekadło- nie takie rzeczy się ze szwagrem w Niemczech robiło ;] Edytowane przez m4r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj troche mocniej wiało... maksymalny prad ( narazie) jaki zauważyłem to 1.55A przy 13V.

 

 

Dołączona grafika

 

Niestety elektrownia powinna byc 3m nad ziemią... ale warunków na to brak...

 

Dobrze rozumiem, że można ustawić pobór prądu w taki sposób, że- jeżeli będzie zbyt szybko wirował wiatrak, to sam się shamuje do odpowiednich obrotów?

W pierwszym przypadku to przy ładowaniu akumulatora występuje duzy opór ( aku łyka jak głupie) i wiatrak sam zwalnia.. ale im aku jest bardziej naładowane to spada prąd ładowania i po przekroczeniu ( dla kwasowego) 14.5 sterownik odetnie aku od ładowania a załaczy sie sztuczne obciązenie które go bedzie hamować.

 

Zmieniłem trchę ustawienie magnesów ( było wzdłuż) teraz są ustawione po skosie... sinosuida wyglada jak sinosuida a nie leżący policjant Dołączona grafika Zobacze jak wyjdzie w "praniu"

 

EDYTA

Pranie wyszło tak :

http://www.youtube.c...h?v=3nFiu7tsN3E

 

3A ładowania max aku miało 80% naładowania do tego ciekńkie kable przy ponad 15V ( napiecia nie byłem w stanie zmierzyć) jeszcze mała poprawka magnesów kilka testów i done...

 

W projektowaniu jest obrotnica i ogon...

 

 

P.s Kumpla słowa doskonale oddaja klimat akcji testowej wieje leje tylko grzmotów brak... ( normalnie klimaty poligonowe mi sie przypominają )

 

Dzis beda testy na uzwojeniu dzielonym . Tylko wiatr nie za silny... ale 6A powinno dmuchać.... na luzie...

 

EDYTA nr 2

 

Z testów z uzwojeniem dzielonym nici ... wiatr zdechł.. ale za to przetestowalismy regulator ( obciażnik)

http://www.youtube.com/watch?v=NjsJ6AzHyq0

 

Bo bedzie tak ze :

Do około( teoretycznie ) 10m/s działa prądnica z uzwojeniami w szeregu po przekroczeniu progu przełaczy sie automatycznie na 2 uzwojenia pracujace równolegle co da mi wysoki prąd ( prawdopodobnie 2.5 razy wyższy ) ale nie ma jak tego przetestować...

Edytowane przez Kwazor
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super robota Kwazor!!

 

Wyniki calkiem calkiem...wieksze smigielko i bedzie mozna juz co nieco zasilic :)

 

Ciekawe jakby uzyc paru takich smigielek jaki bylby efekt :)

 

z niecierpliwocia czekam na dalsze postepy!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smigła daja znacznie wiecej mocy na wale niż prądnia jest w stanie dać... bo nawet zwarcie na krótko prądnicy nie jest w stanie jej zatrzymać :D...

Im więcej śmigiełek tym wiecej mocy :D oczywiscie generatorów też.

Obrotnica własnie w trakcie produkcji...

 

No i test na 24V pojdzie w ruch... bo poprawiłem troche sprawność pradnicy.. ile tego nie wiem bo wiatru porządego nie ma...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...