Skocz do zawartości
Freerider

Zawieszanie Się Komputera Przy Normalnej Pracy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam problem ze starszym komputerem. Otóż gdy normalnie korzystam z niego (internet, programy) po około ponad godzinie od włączenia zawiesza się i pojawia się czarny ekran wydając przy tym z głośnika w komputerze charakterystyczny dźwięk. Pozostaje mi nacisnąć POWER. Jeżeli spróbuję od razu uruchomić ponownie komputer to się nie włącza, natomiast jeżeli spróbuję za około 30 min to uruchamia się bez problemu.

 

Co to może być ?

Bios na płycie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W środku nie zauważyłem by było coś źle.

 

Screen z testu prime95

Dołączona grafika

Co to za błąd?

 

 

Konfiguracja sprzętowa:

PŁYTA: Abit kt7a

CPU: AMD Athlon 1200 mhz

GPU: GeForce 2 mx 400

PAMIĘĆ: 640 mb sdram

DYSK: Segate 40GB

 

Komputer ma swoje lata, ale do internetu jeszcze się przyda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten błąd oznacza, że procesor/pamięć niekoniecznie działa stabilnie. Proponowałbym żebyś uruchomił prime95 w trybie blend na każdej kości pamięci z osobna. Uruchom także prime95 w trybie Small FFT. Potestuj każdą pamięć osobno za pomocą memtest86+. Możesz też sprawdzić do ilu stopni rozgrzejesz procesor za pomocą programu BurnMax (priorytet HIGH). Temperaturę CPU sprawdź za pomocą SpeedFan a także organoleptycznie u podstawy radiatora. Nie zaszkodzi też jak sprawdzisz stabilność komputera na innym zasilaczu.

 

 

EDIT:

 

Stwiałbym na to, że procesor się przegrzewa. Oczywiście mogę się mylić.

 

 

EDIT 2:

 

Alternatywne programy do obciążenia CPU:

 

CPU Burn-in - testowanie z opcją Disable error checking

 

Toast

 

CPU Stability Test

Edytowane przez Dj_AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem taktowanie CPU na 1000mhz FSB 133

 

CPU Stability Test - przez około 12 minut - 52 stopnie

CPU Burn-in - 10 minut - 50 stopni

burnmax - 10 minut - 54 stopnie

 

Czy taka temperatura nie jest za duża jak na taki procesor ?

 

Napięcia CPU: 1,77V

+3,3V: 3,41V

+5V: 4,88V

+12V: 11,81V

 

EDIT

prime95 tryb blend

Dołączona grafika

Edytowane przez Freerider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury programem sprawdzałem. Przy 1200mhz(133) się zawieszał i teraz przy 1000mhz(133) też się zawiesił. Memtest wykonam za jakiś czas.

Przed chwilą zaciął się dwa razy pod rząd i za drugim razem po resecie gy miał się ładować bios a potem system wyskoczył błąd:

 

BIOS ROM checksum error

keyboard error or not keyboard present

 

Dodam jeszcze, że ten komputer jest połączony kablem sieciowym z moim drugim (nowszym) komputerem. Gdy ten starszy się zawiesi i go zresetuję, ale i tak się nie zresetuje bo po resecie nie chce cię wczytać Bios, ale cały komputer działa to wyłączam przez przytrzymanie power. Gdy to zrobię to mój drugi komputer także się zawiesza.

Edytowane przez Freerider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka zasiłka, jakiej firmy i ile watów? Może spróbuj podłączyć inną.

Jak będzie to samo to stawiam, że płyta zdycha, kondensatory albo jakieś zwarcie. Może czas już na zmianę platformy>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do biosu to poradzę ci oficjalną stronę producenta oto link: http://www.abit.com.tw/

 

nie o co dokładnie ci chodzi w zdaniu "jak go bezpiecznie zainstalować" ale dam ci instrukcje jak zainstalować normalnie i bardzo prosto :

 

1. formatujesz dyskietkę

2. następnie wrzucasz na dyskietkę bios oraz program AwdFlash v. 8.64 (program do wgrywania biosu) jeśli nie chce ci się szukać dam ci linka do niego: http://www.softwarepatch.pl/plik/5683/56/1...lash_v_864.html

3. uruchamiasz komputer ponownie ustaw w biosie na first boot FDD

4. AwdFlash się uruchomi zapyta cię czy zapisać stary bios na dyskietkę (radzę go skopiować w razie jakiś komplikacji), następnie wybierasz się jaki bios zainstalować wybierasz ten co ściągłeś, chwilka instalacji i gotowe.

 

Na tyle mogłem pomoc:), aha sprawdź jeszcze w everest'cie wersje płyty głównej żebyś odpowiedni bios ściągnął

Edytowane przez kolesgit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolesgit, pisząc "jak go bezpiecznie zainstalować" chciałem dowiedzieć jak poprawie zainstalować.

Ale znowuż na oficjalnej stronie abita klikając na "sterowniki" wyskakuje mi błąd SQL :/

 

Co do pamięci to wyjąłem starą kość 128 MB i na nowszej 512 też się zawiesił :(

Przed chwilą wyczyściłem komputer od środka, paste na procesor nałożyłem nową.

Temp. wg speedfan'a jest 45 stopni przy normalnym korzystaniu z internetu. Zauważyłem, że gdy np. jednocześnie pracuję na kliku programach, np. winamp, word, firefox to komputer wcześniej się zawiesza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...