Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam problem z dyskiem Samsung SP0812C. Jest on podpięty kablem SATA do płyty Asus P4R800-V Deluxe. Komp ma 4 lata.

 

Wszystko zaczęło się od tego, że podczas pracy na kompie wyskakiwał bluescreen i komp się restartował. Dziś wyjąłem dysk i podłączyłem do drugiego komputera - zeskanowałem go NOD-em, wykrył masę trojanów na partycji systemowej. Następnie go podłączyłem z powrotem do pierwszego komputera, w celu sformatowania i instalacji Windy. I tutaj zaczęły się problemy - BIOS nie wykrywa dysku (foto 1). O dziwo podczas rozruchu na czarnym ekranie wykrywa ten dysk (foto 2) i Windows się ładuje. Nawet już bluescreena nie ma. Jednak gdy próbuje zainstalować Windowsa XP to wyskakuje info, że nie ma dysku (foto 3).

 

Macie jakieś pomysły o co chodzi? Próbowałem na innej taśmie, w innych slotach SATA, innych listwach od zasilacza, odłączyłem nagrywarkę DVD i dyskietki - nic nie pomogło.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Pozdrawiam,

Możej

Edytowane przez Możej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sformatuj dysk pod tym drugim komputerem wywal wszystkie partycje i stwórz je na nowo, skoro były trojany to trzeba się ich pozbyć. Moje pytanie czy jak podłączyć dysk pod drugiego kompa to chodzi rozumiem ten dysk. Wstaw smarta dysku i zobaczymy co jest grane. Wygląda na to, że płyta coś ci szaleje ale zobaczymy;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W bios go nie widzisz dlatego że dysk jest podpięty do dodatkowego kontrolera, problem polega na tym że gdy instalujesz Windows zakładam że XP :) musisz wcisnąć F6 gdy pisze zaraz przy początku tam na dole :) i później z dyskietki zainstalować sterowniki do kontrolera SATA :) i w trakcie instalacji dysk się pojawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sformatuj dysk pod tym drugim komputerem wywal wszystkie partycje i stwórz je na nowo, skoro były trojany to trzeba się ich pozbyć. Moje pytanie czy jak podłączyć dysk pod drugiego kompa to chodzi rozumiem ten dysk. Wstaw smarta dysku i zobaczymy co jest grane. Wygląda na to, że płyta coś ci szaleje ale zobaczymy;)

Trojany były, ale na partycji C. Partycja D była ok. Chcę go sformatować podczas instalacji XP-ka. Na drugim kompie dysk działał bez zarzutów. SMART nie wyskakuje, mam go włączonego na obu kompach. Mogę później go sprawdzić w HD Tune i wrzucić screena.

 

W bios go nie widzisz dlatego że dysk jest podpięty do dodatkowego kontrolera, problem polega na tym że gdy instalujesz Windows zakładam że XP :) musisz wcisnąć F6 gdy pisze zaraz przy początku tam na dole :) i później z dyskietki zainstalować sterowniki do kontrolera SATA :) i w trakcie instalacji dysk się pojawi.

Dziwne, wiele razy robiłem na tym kompie format + instalkę Windy, ale nigdy wcześniej nie musiałem instalować tych sterów SATA. Czy tą dyskietkę się tworzy z płytki do mobo?

 

Tylko pytanie czy prędzej tez musiał instalować stery do Sata czy nie.

Nie.

Edytowane przez Możej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok chłopaki, udało się :)

 

Po uruchomieniu płytki z instalką wcisnąłem F6, po jakiejś minucie czekania - S, wybrałem z dyskietki sterowniki SiS dla XP (były dwa - 180 i 9..), potem tylko ENTER i voilla.

 

Oto screeny z HD Tune - wygląda na to, że wszystko ok:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Możej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przyszłość: rób pełny Error Scan, a nie Quick, który jest mało co warty. Podczas Full Error Scan możesz np. przeglądać neta, więc nie ma chyba problemu.

 

Sprawdzaj od czasu do czasu (np co tydzień) czy nie zwiększa Ci się liczba tych Reallocated Sectors. Jeśli zacznie się powiększać, z dyskiem jest słabo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie wszystko jest ok :(

 

Po formacie i zainstalowaniu XP-ka nadal BIOS nie widzi dysku. Windows się poprawnie włącza. Ale jednak coś musi być nie tak...

 

Co do bad sectorów to mam już doświadczenie - wymieniałem dysk na gwarancji na drugim kompie, bo miałem za dużo. Ale wtedy SMART po włączeniu kompa wyskakiwał z alertem.

Edytowane przez Możej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha to w takim razie ok.

 

Tylko wytłumaczcie mi jedno - czemu wczoraj BIOS mi dysk wykrywał, a dziś już nie? Jaki wpływ na to miał fakt, że dysk podłączyłem do drugiego kompa? W sumie to po tym BIOS przestał go widzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze po prostu za duzo bro ?

 

Ten dysk na bank nie bedzie widoczny w biosie jak jest podpiety do osobnego kontrolera niz ten wbudowany w mostek południowy.. ktorego ATI IXP150 nie posiada ( mowa of course o SATA )

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to, mam nadzieję, ostatnie pytanie. Czy da się coś zrobić, abym nie musiał podczas instalacji Windy wgrywać sterów z dyskietki (co jeśli ktoś nie ma stacji dyskietek?) i żeby go widział BIOS ? Chyba, że powiecie, że nie warto się tym przejmować, to dam sobie spokój :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...