Skocz do zawartości
polbo

Ceny... Jak Długo Może Utrzymać Się Tendencja Wzrostowa?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Obecnie mam kilkuletniego PC. Jako, ze zaczyna mnie irytować nosze sie z zakupem czegoś szybszego, ale mam ograniczone fundusze.

 

Wygląda to tak:

 

 

E5200

G31M-ES2L / z proponowanych na forum - głównym czynnikiem jest tu cena

2GB GoodRam/Kingston HyperX

HD4670 (zastanawiałem sie nad 4650, ale mam dziwne uczucie, ze pomiędzy tymi kartami jest przepaść wydajnościowa :))

 

tyle z nowych części

To co mam i zamierzam wykorzystać (ewentualnie wymienić, ale kiedy pozwola na to fundusze)

 

PSU: Amacrox AX450PNF

HDD: 250GB Barracuda.10 16MB[PATA]

DVD-RW: NEC z jakimś numerkiem, którego na chwile obecna nie pamiętam.

Obudowa: Duuuża z grubej blachy ;), ale nikt jej nie firmuje ;) [z cyrkulacja powietrza nie powinno byc problemu]

 

Teraz kilka pytań:

1. Czy zasilka pociagnie ten zestaw?

2. Komponenty raczej nie beda sie ze soba gryzly?

3. Mam racje co do grafiki, czy mógłbym wziąć ewentualnie tansza i niewiele strace?

 

Ostatnie pytanie - nie bede ukrywal, ze ze wzgledu na wydajnosc zestawu chcialbym w granicach zdrowego rozsadku podkrecic to i owo. Zestaw oferuje jakiekolwiek o/c? [wyniki, ktore można by zauwazyc]

 

4. Ceny... jeszcze chwilke temu wymieniony wyzej GoodRam kosztowal ~80pln, teraz juz powyzej stówy. Płyta poszla w moim sklepie w gore o 20pln, grafika ponad 30pln, procek trzyma sie w cenie chwilowo. Moze to nie jest duzo, ale wplywa na efekt koncowy.

Jest szansa, ze ceny w najblizszym czasie spadna (chyba, ze pojda jeszcze w gore?) ?

 

Z góry dziekuje za odpowiedzi,

Pozdrawiam

 

p.s. Moze ktos ma do sprzedania dobrze skomponowany zestaw w rozsadnej cenie, oczywiscie moze byc uzywany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile konkretnie kasy masz? Zasiłka powinna dać radę, jak ci szkoda na nią dużej kasy to bierz fortrona. Przy okazji zaglądnijcie do mojego tematu w tym dziale, tam są podobne problemy.

Edytowane przez Sobota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak.

 

Normalna cena euro jest <4 pln to samo z $<3 pln.

Ceny z zeszłego roku były dobre na zakupy, ale nie uwzlędniały wartości złotówki w okresie długoterminowym, a tym bardziej w czasie kryzysu.

 

Żyje z eksportu, więc drozejący funt mnie cieszy, frank mniej, bo wiadomo - kredyty. Ale taka jest wartosc złotówki. Niestety obawiam się euro po 5 pln w perspektywie 4 miesięcy, przez najbliżse 6 miesięcy ceny walut na pewno nie spadną. Latem tempo wzrostu zostanie wyhamowane.. Ceny euro w trakcie wejscia do rm2 spodziewam sie w granicy 4pln.

 

Także kupuj, w krótkim terminie ceny nie spadną.

 

 

Co do zestawu nie powinno byc probelmu. zestaw budzetowy, szału nie robi, ale będzie spoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz. Co do konkretnej ilosci pieniedzy... chcialbym wydac jak najmniej ale kupic cos pokroju j/w.

 

Jesli chodzi o zasilke - nie bede kupowal tego amacroxa, czy tez innego - bo juz go mam, o czym w sumie napisalem :)

Twoj temat - chodzi o ten z kompem za 900pln? Zapoznalem sie juz wczesniej.

 

Ciekaw jestem czy wystarczyloby wlasnie kupic uzywana p31ds3l, czy lepiej to co wyzej. Chcialem tutaj jescze dodatkowo zapytac o zasilke, a nie robuc niepotrzebnie balaganu w Twoim topicu.

 

Jescze raz dzieki za odpowiedz,

Pozdro.

 

edit:

@damaioshin

 

Dzieki za info. Niestety potwierdziles moje przypuszczenia (rm2 nie ma przesunac sie w czasie?). Nie wiem czy przeczekam wiecej niz 6 miesiecy, a co do zestawu - wiem ze "szalu nima ;)" ale przesiadam sie z Athlona XP wiec powinienem poczuć roznice.

 

W ogole wplyw na zakup ma fakt ze na uczelni na laborkach uzywam E8400 i E6550 - w domu po prostu mnie trafia...

Edytowane przez polbo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekałbym przynajmniej ten tydzień, bo od piątku złotówka wreszcie się wzmacnia. Może to początek końca osłabionej złotówki, a może nie. Teraz to nic już nie wiadomo.

 

Ile kasy? Czy możesz/(ew. nie chcesz) kupić w sklepie takim jak ESC.pl ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PSU: Amacrox AX450PNF

cialem tutaj jescze dodatkowo zapytac o zasilke, a nie robuc niepotrzebnie balaganu w Twoim topicu.

Amacrox 450W z dużą rezerwą poradzi sobie z tym zestawem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, czyli o zasilke jestem spokojny. Nawiazujac do tematu kolegi Sobota:

Moze lepiej wziac rzeczywiscie Abita IP35 Pro lub czystego IP35? Moge poszukac uzywki, moze uda sie cos wyrwac.

 

Co do psu - oznaczenie jest nieco mylace 450PNF oznacza 400W (450 peak)

Edytowane przez polbo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do cen - czytałem, słyszałem i z moich teorii wynika że tendencja wzrostowa będzie utrzymywać się ~do lipca br. potem ceny będą powoli spadać, w grudniu kurs dolara, euro ma być podobny do przełomu grudzień/styczeń roku 2008/09.

 

A co do zestawu jeśli chodzi o płytą dozbieraj przynajmniej do tego Gigabyte EP31-DS3L, procesor okay, pamięć raczej Kingston HyperX niż Goodram (lepsze oc)

 

Nic się nie będzie gryzło

 

W kwesti karty graficznej - faktycznie między HD4850 i -70 jest swego rodzaju przepaść wydajnościowa tym bardziej, że cena nie różni się bardzo. Generalnie jak chcesz zestaw za nieduże pieniądze szukaj podzespołów używanych.

 

 

A co do zasilacza. Da radę

 

KOLEDZY, przecież ten Amacrox (zresztą sam takiego mam) = mc-400 ze zmienionym wentylatorem, z kolei mc-400 to to samo co mc-350 z inną tabliczką znamionową. Spokojnie uciągnie Quada i HD4850/70, przy moim zestawie z siga nawet się nie ma ochoty grzać.

 

 

Do autora tematu - kolego kupuj jak najszybciej, ceny nie spadną. No chyba że możesz dozbierać ze 200zł, wtedy dozbieraj i dopiero kupuj :)

 

Aha - ktoś wyżej pisał coś o ESC. Chciałbym dodać od siebie, że dziś składałem komputer pokroju e5200, P5QL-E, 9600GT + vista, eset etc. Zestaw w agito wyszedł mnie o 106zł taniej niż w ESC, mimo że niektóre podzespoły były droższe nawet o 20zł. Warto porównywać ceny całego zestawu

Edytowane przez Beereq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po modyfikacjach:

 

Intel Core Duo E5200 2.50 GHz BOX 329,00

 

Gigabyte GA-EP31-DS3L 259,00

 

Kingston HyperX DDR2 2048MB 800MHz CL5 (5-5-5-15) BOX 123,00

 

ewentualnie:

A-Data DDR2 2x1024MB Extreme Edition VITESTA 800+MHz CL4 BOX 130pln //co lepiej wziac?

 

Palit XpertVision Radeon HD 4670 Super 512MB DDR3 PCI-E BOX 306,00

 

Ceny z Agito - wyszlo 50pln mniej niz w ESC. Dzieki Beereq ;)

 

Teraz kilka slow komentarza:

Warto doplacac i wziac GA-EP31-DS3L, rozni sie czyms istotnym od wyminionego w pierwszym poscie (poza GMA :))?

 

Palit i Radeon jakos mi sie nie podoba, ale karta byla najtansza, wolalbym jakiegos szafirka albo HIS'a tylko sa drozsze...

Mam nadzieje ze nie zaplace za palita bolem glowy?

 

Co do ramu: Cytuje tu wypowiedz z tematu Soboty:

Do OC proców na FSB 200Mhz starczą najtańsze. 2x2GB jak znalazł.

W zwiazku z tym jaki sens ma kupowanie drozszego RAMu, o ile to prawda ;)?

 

 

dziekuje Wam za zywe zainteresownie tematem :)

 

edit:

Mam jeszcze jedno pytanie: Uruchomie hyper-V na e5200? Nie jestem pewien, czy obsluguje...

Edytowane przez polbo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi cenami to niezły bigos sie zrobił. U mnie w apollo wd 640 aaks kosztuje w chwili obecnej 275 zł więc spadek jest o dobre 25 zł ! Trudno powiedzieć w tej chwili co robić czy czekać dalej na zniżki czy brać. Mętlik nie z tej ziemi ;D Z pamięciami też śmiesznie tyle ze to juz w kryo 159 zł 2x 2gb Goodram cl5 Ciekawe czy to babol w cenniku czy rzeczywiscie tak jest. Niedawno byla aktualizacja ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh bigos - dokładnie.

Powiedzmy jednak, że zdecydowałbym sie na kupno

 

Proc i mobo z posta wyżej.

Pytanie odnosnie grafiki: Palit, czy Sapphire, moze HIS?

RAM: A-data EE (nie ma opcji 1x2GB) czy KingsonHX 1x2GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że nie ma na co czekać. Jeżeli potrzebujesz nowego kompa to go kup. Nie ma co liczyć na spadek cen bo nic nie wskazuje że dolar potanieje. A nawet gdyby potaniał to na spadek cen w sklepach pewnie będzie trzeba trochę poczekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polbo,

 

Warto dopłacić do EP31-DS3L to płyta znacznie lepsza, poczytaj nie chce mi się powtarzać :P

 

Palit i Radeon nie jest jakimś złym połączeniem, co za różnica? Czy his czy palit jedno i to samo. Wydajność ta sama, chłodzenie najwyżej inne. Ja bym brał co tańsze.

 

Do oc proców faktycznie wystarczą najtańsze (czyt. najwolniejsze) pamięci, dlaczego?

 

Otóż załóżmy, że Twój e5200 osiągnie 3600Mhz. Procesor ma mnożnik 12,5 a więc potrzeba FSB 288. Pamięci na platformie Intel mogą być taktowane najniżej tak samo jak FSB czyli 288, ale że to DDR to liczy się jako 576Mhz. Wniosek = wystarczą spokojnie pamięci DDR2 667Mhz. Oczywiście są dostępne inne dzielniki pamięci np. 4:3, 5:4, 2:1, 10:3 i tak dalej. Dzięki nim można uzyskać wyższe taktowanie pamięci niż 2-krotność FSB.

 

Ale załóżmy, że masz pamięci 800Mhz, ustawiasz FSB na 288 a tu zonk, bo dostępne taktowania pamięci przy tej wartości to np. 576, 724, 1082 Mhz. Dwie pierwsze opcje obniżą wydajność, bo to mniej niż 800, zaś 1082 pamięci mogą nie osiągać. Co robisz? Obniżasz mnożnik np. do 11x, wtedy do uzyskania 3600Mhz potrzeba 327 FSB. I okazuję się że przy FSB 327 masz dostępne takie możliwości: 686, 812, 1042 Mhz. Wybierasz 812 i cieszysz się zwiększoną wydajnością. Można też stosować inne mnożniki i tak wycyrklować żeby uzyskać i maksymalne taktowanie pamięci i procesora jednocześnie. Ponadto 10x360 jest szybsze niż 12,5x288 choćby pamięci miały to samo taktowanie, liczy się wysokie FSB. Rozumiesz coś z tego? :P

 

Tak więc kupuj jakieś dobre 8-setki i kręć, 667Mhz nie zapewnia zbyt dobrej wydajności, mimo iż wystarcza. A-data EE to bardzo dobra pamięć. U mnie osiąga 1050Mhz przy ~2,30v na dość dobrych timingach (sig). Kingston HyperX pewno będzie kręcił się podobnie, nie wiem ;]

 

Natomiast najtańszą jednostką 45nm Intela wg. http://www.intel.com/products/processor/co...re2duo+tab_spec

na której uruchomisz Hyper-V jest e8200.

Edytowane przez Beereq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

 

Rozumiesz coś z tego?

Jak najbardziej :) Po prostu mam w domu starą skrzynie [Athlon XP-M (Barton) 2500+ @2400MHz @ ASUS A7n8x v2.0 + Kingmax Hardcore - odnosnie O/C {i sprzętu poniekąd też} po prostu stalem na tym etapie i potrzebowalem malego wyjasnienia zmian jakie zaszly w tej materii :) Teraz jest już "najs", więc tym bardziej dziekuje]

 

Zamowilem:

 

Intel Core Duo E5200 2.50 GHz BOX 329,00

 

Gigabyte GA-EP31-DS3L 259,00

 

Kingston HyperX DDR2 2048MB 800MHz CL5 (5-5-5-15) BOX 123,00

 

Palit XpertVision Radeon HD 4670 Super 512MB DDR3 PCI-E BOX 306,00

O plycie poczytalem na forum tylko z grubsza, aktualnie sesja i czasu mam nieco mniej. Ram tanszy, niby 7pln, ale jak proc nie zrobi 3600 tylko na przyklad 3500 - wystarczy. Taki uzytkowy o/c - nie dla sportu ;) Poczatkowo i tak miala to byc absolutna budżetówka poniżej 1kpln, ale bylby to straszny szrot :)

 

Ciekaw jestem jak bedzie krecic sie grafika ;)

Przetestuje sobie te kingstony i ewentualnie zamieszcze wyniki.

 

Gdyby ktos byl zainteresowany konkretnymi testami takiej konfiguracji - prosze pisac na PW.

 

Dziekuje wszystkim za pomoc.

Edytowane przez polbo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...