Skocz do zawartości
Socek

Pc Pod Serwer.

Rekomendowane odpowiedzi

Planuje kupić sobie serwer. Typowo domowy serwer, więc nie będzie to jakaś mocna maszyna. I nie wiem jaką płytę wybrać. Najlepiej dla mnie by było, jakby miała wbudowaną kartę graficzną (żeby było taniej). Reszta mnie nie interesuje. Tylko to nie może być żadna płyta mini, gdyż chcę tam zainstalować super ciche chłodzenie (serwer będzie stał u mnie w pokoju). Ma ktoś jaką propozycję? Im taniej, tym lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@suslik przeczytałeś dokładnie co na[pisał kolega? Miała być większa buda żeby zamontować większe chłodzenie a ty podajesz mini-itx.

@socek do czego ma być ten serwer bo to jest dosyć ważne. Podejrzewam że masz dobre łącze do tego nie jakieś ADSL?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobór komputera, tak jak kolega pisał, zależy w 100% od jego przeznaczenia. Funkcja domowego serwera obejmuje wiele różnych zastosowań i w zależności od nich konfiguracja będzie totalnie rozbieżna.

 

Ogólnie da się powiedzieć tyle, że na serwer domowy nie nadają się zwykłe płyty główne "dla ludu", a tym bardziej wersje ekonomiczne. Długi up time, zarżnie kondensatory a mostki mogą się przegrzewać. Dla tego IMHO warto szarpnąć się na jakiś stary serwer lub profesjonalną stacje roboczą z demobilu. Takie urządzenia zamiast dużej mocy oferują niezawodność i bezawaryjną (niezawieszalną) pracę. Nie ma nic bardzie frustrującego niż bieganie po kilka razy dziennie resetować maszynę.

 

Ja kożystam z srwerów domowych od ładnych kilku lat. W tym czasie miałem HP Vectra, jakiś stary model, P 166MMX ;) i jako router oraz serwer plików na windows XP sprawował się zadowalająco, natomiast jak dołożyłem do niego serwer FTP, i HTTP to zdechł. Potem miałem Dell Optiplex G1 (pIII 500MHz) ze slackware i tam już pliki + www działało poprawnie. Maszyna ta posłużyła mi około 2 lat. Potem przez krótki czas miałem P4 1,4GHz, socket 423, ze zwykłą płytą desktopową i ten z kolei nie wytrzymał nawet 2 miesięcy - wystrzeliły kondensatory. Obecnie jako serwer plików, www, poczty, p2p, i kilku innych gadżetów używam Compaq EN coś http://www.allegro.pl/item569279232_compaq...uszkodzony.html i śmiga. Też mam dysk Sata, ale podłączony przez zewnętrzny kontroler SATA - PCI z allegro za 50 zł.

 

Podsumowując, bo się rozpisałem:

 

-Jeżeli chcesz serwer plików - kup starą stacje roboczą HP, Dell, Compaq, IBM, zamontuj kotnroler SATA i masz tani niezawodny sprzęt

-Jeżeli ma to być serwer jakiejś gry, no to już musisz szarpnąć się na coś lepszego, ale nadal polecam komputery "profesjonalne": http://www.allegro.pl/item563339596_precis...b_scsi_vat.html

-Jezeli natomiast, chcesz tani mocny komputer z płytą econo i małym poborem prądu, to musisz liczyć się z częstymi zwiechami i tym, że dość szybko zajeździsz go na śmierć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osz lol, nie wiedziałem, że to taki zaawansowany temat. Ja wcześniej swojego desktopa używałem jako serwera i desktopa i mi działał z ładnym uptimem. Ale pewnego razu (po ok 2, 3 latach) po prostu nie wstał (płyta ASROCK, procek sempron64). Teraz mam jakiś p166 i 320MB RAM (w przybliżeniu) i mi też działa dobrze. Ale boli brak saty.

Na serwerze chcę odpalić EKG, IRSSI, poserwerować pliki i czasami jakiś serwerek załączyć (ze względów deweloperskich). Wydawało mi się, że zwykły desktop wystarczy. Przynajmniej wcześnej mi wystarczał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to konkretnie polecam Compaq DESKPRO ENS, takie cos http://www.allegro.pl/item572947730_compaq..._dvd_wi_fi.html

 

Sprawdza się bardzo dobrze, jest cichy, mało prądu zużywa. Ja kupiłem takiego bez dysku na giełdzie elektronicznej w warszawie za 60 zł z PIII 1GHz i 256MB ram

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...