Skocz do zawartości
Gość majkel84

Skrętka Nie Hula - 2 żyły Zajęte

Rekomendowane odpowiedzi

Gość majkel84

Mam problemik

 

Puściłem skrętkę z punktu A do punktu B. 2 żyły zająłem na linię telefoniczną, więc 6 jest wolnych. Teraz chcę odwrócić bieg i z punktu B puścić do A LAN. Ponoć da się na 4 żyłach, połączyłem więc 4 wolne zgodnie ze schematem:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Podzia%C5%82_..._na_dwa_gniazda

i nie działa. No chyba, że kolorki mają znaczenie?

 

Być może to wina skrętki. Niby cat5e, ale kiedyś PoE też nie chciał na tej skrętce działać na krótkim odcinku (10m góra).

 

Niby zostały jeszcze 2 żyły wolne, takze co by tu można pokombinować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filozofii nie ma tu żadnej. Przy Fast Ethernet wykorzystywane są tylko 4 żyły. W złączce muszą być wykorzystane piny 1,2,3 i 6. Kolory teoretycznie nie mają znaczenia (oczywiście musi się zgadzać logicznie ze schematem). Jakiej długości jest odcinek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolory mają bardzo duże znaczenie.

Przy małej odległości rzędu 2 metry może nie mają aż takiego znaczenia, ale kabel np 10 metrowy połączony w niefortunny sposób, gdzie splecione są ze sobą kable nadawcze z odbiorczymi nie będzie działał na 100 mbit - po prostu kable będą się wzajemnie zakłócały. Po to są 4 wolne żyły żeby działały jako ekran dla przewodów nadawczych i odbiorczych.

Możesz spróbować puścić na 10 mbit - jest szansa że tak zadziała.

 

I wiem o tym nie tylko z teorii ale i z praktyki - poprawiałem kiedyś taką sieć gdzie kable były połączone jak się komu podobało - po przejściu z 10 mbit na 100 okazało się że sieć przestała działać :) - zarobienie na nowo kilkudziesięciu końcówek i wszystko hulało jak trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100Base-TX wymaga 2 par skrętki cat 5. Para w rozumieniu przewód kolorowy i spleciony z nim biało-kolorowy. Wszystko wyjaśnione jest tu: 3239111[/snapback]

...Po to są 4 wolne żyły żeby działały jako ekran dla przewodów nadawczych i odbiorczych.

 

Z tym twierdzeniem nie mogę się zgodzić. Po pierwsze nie wynika to ze specyfikacji standardu 100Base-TX. Poza tym piny 4,5,7,8 nie są uziemione, więc nie mogą stanowić żadnego ekranu. Dodatkowe żyły mogą i są wykorzystywane np. do zapewnienia POE (power over ethernet), dla urządzeń tego wymagających.

 

 

Dodam jedna informację, która wg. mnie ma znaczenie. Jeżeli chodzi o kolory to każda para spleciona jest z innym skokiem, dlatego proponuję na wszelki wypadek zastosować się do standardu używając pary zielonej i pomarańczowej. Co prawda czasami rozszywa się jednego UTP na 2 gniazda i jak wiadomo działa to całkiem sprawnie. Telefon najfajniej prezentuje się na parze niebieskiej :D.

Edytowane przez ChamRyszak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

no bo w sumie zamiast pomarańczowy, zielony mam brąz, zielony

także skoro kolory mają znaczenie to spróbuje połączyć jak w schemacie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pracuje w firmie zajmujacej sie dostawa internetu wiec troche o tym wiem z praktyki. Zrob tak bialo pomaranczowy pomoranczowy bialo zielony i na 6 miejscu zielony pozostale zyly nie maja znaczenia chyba ze zaciskasz na 8 zyl. Mozesz na karcie sieciowej zminic duplex z 100 mb na full duplex 10 mb czasem tez pomaga. I jaka jest dlugosc kabla? na skretce 5 kategori pociagniesz bez dodatkowrgo wspracia tylko do 96 m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...