Skocz do zawartości
Maxi77

2xraid 0 Czy Lepiej 1xraid 0 I 2x Dyski Osobno Podlaczone

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam macierz 2x500 raid 0 i dokupione dwa kolejne dyski 2x1TB i zastanawiam sie czy nie polaczyc je takze w raid 0?

Lecz tutaj nachodzi mnie obawa co bedzie za rok?Czy jak pojdzie mi taki dysk czy bedzie latwo do niego dostac sie i naprawic?Bo w przypadku jak padnie dysk zwykly nie raid to latwiej mi go zdiagnozowac czy probowac naprawic czy wyciagnac dane, a w takim dysku raid?Jak padnie jeden to i drugi tez kaput...bo dane rozkladaja sie po 50%.

 

1. Czy lepiej zostawic ta macierz 2x500GB i dodac te dyski jako osobne dyski podlaczone, mniejsza awaryjnosc, ale za to wydajnosc nie taka duza.

 

2. Czy podlaczyc jako macierz raid 0 2x1TB i cieszyc sie wydajnoscia wieksza niz 2x500GB i nie przejmowac sie ze cos padnie....

 

3. Czy moze zrobic raid 0 z dyskow 2x1TB a tamte 2x500GB rozlaczyc jako dwa oddzielne?

 

Co mam zrobic?

Edytowane przez Maxi77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś w ogóle, z jakich modeli dysków korzystasz.

Możliwe, że przesiadka na raid oparty o 2x1TB nie da ci zbyt dużego wzrostu wydajności. W końcu w razie zonka lepiej stracić 1TB, a nie 2TB ;)

Pamiętaj też, że nawet gdyby nowy raid miał 30MB/s więcej w średnim odczycie, to już tego tak nie odczujesz, jak po przesiadce z 1 dysku na raid0, który aktualnie masz. Wszystko rozchodzi się o to, jaki wydajny masz aktualnie Raid, a jaki miałbyś na 2x1TB.

 

Prawdopodobieństwo awarii nowego raidu nie będzie ani większe, ani mniejsze od starego. To od ciebie zależy, czy chcesz ryzykować utratą większej ilości danych.

Posiadanie 2 raidów wg mnie nie ma większego sensu. Albo robisz nowy i rozwalasz stary, albo zostawiasz jak jest.

Nie lepiej mieć 1TB jako jakiś zewnętrzny, podręczny dysk? 1TB dodatkowo w budzie na stuff często używany, a RAID na system/prog/gry/itp ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec mam dwa nowe dyski kupione samsung F1 HD103UJ.

Stare dyski dwa co sa podpiete w macierz raid 0 to tez samsungi 2x HD501LJ

 

Otoz zrobilem test dyskow nowym podpietych w macierz raid na mostku ICH7R i jest o wiele wieksza od starej macierzy raid 0.

 

Zastanawiam sie teraz co zrobic.

Dobrze mowisz, ze chyba lepiej nie ma sensu miec dwoch macierzy w komputerze.

Zostawie 1 macierz raid 0, a ktora ta nowa czy lepiej stara, a te dwa dyski w komputerze?

 

Bo te dwa dyski mam jako internal czyli nie mam budy do tego 3.5 cala dysku. Czy mozna kupic jakas pudelko i wsadzic do niego dysk 3,5?

 

Ostatnia sprawa to jak mam dysk podlaczony do komputera to pisze mi w systemie ze on jest external, czy to oznacza ze dziala z zewnetrznego kanalu sata?

Mam taki w swojej plycie Asus P5W DH Deluxe z tylu plyty port esata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc... zostaw sobie raid na tych 1TB, tylko zanim zgrasz dane ze starego, pokatuj go trochę i przeskanuj w MHDD.

 

"Pudełko" - pewnie, że możesz sobie kupić. Ja mam takie: http://www.allegro.pl/item593709685_wellan...aluminiowa.html

Ma ESATA, czyli spokojnie mógłbyś wykorzystać sobie to wyjście z tyłu płyty.

(strasznie podrożało coś, bo niedawno można było kupić ją za coś koło 80zł - masakra)

Możesz poszukać sobie czegoś innego.

 

Dyski działające w trybie AHCI obsługują tzw "hot plug". Pojedyncze dyski widnieją wtedy w systemie jako external i możesz je odpiąć od komputera, gdy jest na chodzie - tak jak pendrive, czy kieszeń na USB.

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maxi77 Ciekawe jak sobie z tym poradziłeś.

Ja na razie teoretycznie jestem zwolennikiem macierzy RAID 10 z 4-ch dysków.

Realizowanej w ten sposób, że najpierw tworzymy dwie pary dysków w RAID 1 (mirroring)

a z tak utworzonych dwóch dysków logicznych tworzymy RAID 0 (stripping).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Maryś: proponowałbym raczej Raid 0+1 - jest szybszy przy zachowaniu tego samego poziomu bezpieczeństwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maryś: proponowałbym raczej Raid 0+1 - jest szybszy przy zachowaniu tego samego poziomu bezpieczeństwa.

... a jakbyś odniósł się do tego artykułu : RAID Level 0+1.

Chodzi mi właśnie o poziom bezpieczeństwa.

Z przytoczonego artykułu wynika, że większe bezpieczeństwo jest przy realizacji 1+0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Nie chcę się rozpisywać, bo to nie ten temat, więc w skrócie: różnica jest taka że w 1+0 mogą paść dowolne 2 dyski a w 0+1 do 2 dysków (czyli cała jedna macierz R0). Jednak normalnym postępowaniem jest zaglądanie do SMART i/lub wymiana dysku(ów) przed całkowitym padem całości. Jeśli zaś ktoś chce rozważać przypadki extremalne (w tym niedbalstwo właściciela), to powinien brać również pod uwagę uszkodzenie wszystkich 4 dysków (np. na skutek awarii zasilania, bezpośredniego trafienia piorunem w instalację itp. ) oraz sprawy bardziej realne: wirusy, włamania, młodszy brat... :lol: Rozwiązania typu RAID1, 10, 01, 5, 6 ... chronią tak naprawdę spójność systemu plików a nie dane - te ochrania się przez backup.

Edytowane przez tomazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...