Skocz do zawartości
synkor

Cod4 Low Fps. Sprzet?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem tu nowy i w sumie specjalnie zalozylem konto, zeby umiescic tu posta. Pomyslalem ze nikt mi nie pomoze, jak nie Wy.

 

Mam problem z gra cod4, ktora jak dla mnie generuje za malo fps. Mimo iz malo gram w gry, to wydaje mi sie, ze powinno byc wiecej. Takie tdu smigalo bez zajakniecia. Moj kolega, ktory ma porownywalny komputer nie ma takiego problemu. I jestem w kropce.

 

FPS: glownie 30, skoki do 70, 80 w malych pomieszczeniach, przy patrzeniu w sciane.

u kumpla: praktycznie nie spada ponizej 80, oscyluje ~100

no ale konkrety:

 

glownie probowalem grac na 1680x1050, bo raczej w takiej rozdzialce staram sie grac, ale patrzylem tez 1024 i raczej nie bylo jakiegos skoku wydajnosci

robilem wczoraj update sterownikow do grafy i nic nie dalo

kumpel poradzil doinstalowac directx 9.0c mimo, ze mam 10 z systemem (vista 64)

utknalem i w sumie nie wiem co zrobic.

 

Intel® Core2 CPU 6600 @ 2.40GHz

Radeon HD4850 512 Gigabyte

2gb ram 800

 

robilem wczoraj 3dmark2005, wyszlo troche ponad 14000

 

dla porownania, komputer kolegi o ktorym wspominalem wyzej to (o ile sie nie myle)

athlon [edit] 5200+

gf 9800gtx+

 

Co myslicie? Po 1 czy taka ilosc fps jest normalna? Po 2 co zrobic zeby namierzyc przyczyne?

 

Sledze watek i jesli trzeba bedzie zrobic jakis raport czy cos to oczywiscie zarzuce.

 

 

ps. przejrzalem google i raczej zero konkretów.

Edytowane przez synkor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat Radeon duzo lepiej od kart nVidii radzi sobie w COD4. Powinno wszystko dobrze działac.

Moim zdaniem przyczyna moze byc Vista (masz tylko 2GB ramu z czego sam system zajmuje pewnie z 700 i wiecej MB)... Druga przyczyna to procesor - przy takim taktowaniu ogranicza on troche karte... Podkrec go do 3.0 GHz to zobaczysz roznice....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem problem nie tkwi w pamięci. 2Gb to wystarczająca ilość do gry w 1680x1050. Ja zrobiłbym najpierw pare testów i zobaczył czy sie nie wywala pamięć lub proc (raczej mało prawdopodobne przy stockowych napięciach i taktowaniach) Pomęcz proca orthosem i zrób memtest, jeżeli sie nie wywala to ja bym szukał problemu w sterownikach.

 

edit. Podaj jeszcze info jaka masz temperature na GPU

Edytowane przez Krzysztoph

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejną możliwością może być to ze system coś załapał. Jeżeli masz czas to postaw nową winde. Lecz dopiero po sprawdzeniu wszystkich komponentów tak jak koledzy wcześniej radzili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Krzysztof036

chcialbym wyeliminowac wszystkie inne mozliwosci, zanim zaczne krecic bo nie wiem czy sam sobie z tym dam rade.

 

@Krzysztoph

zaczalem test, poki co wszystko przechodzi.

 

@capone

tdu chodzi caly czas bez zajakniecia. niestety nie mam wiecej gier do testowania, moze warto jakas jeszcze zainstalowac? system ma moze 2-3 miesiace wiec w miare swiezy. od poczatku mam zainstalowane comodo i system wydaje sie byc czysty.

 

ide dokladnie weryfikowac sterowniki od plyty/czipsetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2Gb to wystarczająca ilość do gry w 1680x1050.

Litości ... co ma piernik do wiatraka (zmiana rozdzielczości ma pomijalny wpływ na użycie RAM systemowego)? A tak swoją drogą ... 2 GB RAM w Vista X64 to wyraźnie za mało dla np. Battlefield 2 (łatwo sprawdzić wyłączając plik strony ;]). Jakoś wątpię by nowsza produkcja jak Call Of Duty 4 była mniej wymagająca odnośnie pamięci.

 

Druga przyczyna to procesor - przy takim taktowaniu ogranicza on troche karte... Podkrec go do 3.0 GHz to zobaczysz roznice....

Aby taka karta była wąskim gardłem wystarczy taki procesor ... kwestia ustawień jakości renderingu (AA/AF i rozdzielczość ... no i odpowiednia gra - jedne bardziej wymagają mocy CPU a inne mniej)

 

Skoro macie takie różnice w wydajności to może "kumpel" ma wyłączony AA i AF a Ty masz na np. 8xAA+16xAF ?

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi tu raczej o sprzęt :) wyłącz ograniczenie FPS -> /com_maxfps 125 lub 250 jak wolisz :) powyżej 250 kickują z serwera, napisz jakie masz ustawienia w grze. Jak chcesz to mogę Ci podesłać mój config może będzie Ci lepiej działało w multi bo chyba o to Ci chodzi. Ja mam od 150-250 na 1440x900 jedynie na pipeline spada do 60-120 jeżeli mierzę przez pół mapy snipą ;D [ sygnaturka PC1 ]

 

jeżeli chcesz zaraz mogę zainstalować na PC z sygnaturki drugiej i szybko sprawdzić jak będzie działać :)

Edytowane przez viviusek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. 1680, wszystko na maxa zarowno w sterach, jak i w grze.

Dołączona grafika

 

2. 1024, wszystko na min.

Dołączona grafika

 

Niby roznica jest ale chyba nie o to chodzi. I to chyba raczej normalne. Nadal jednak wydaje mi sie ze brauje troche fpsow ;/

 

@viviusek

 

gre zainstalowalem wczoraj i do tej pory mialem wszystko na default. com_maxfps chyba tez srednio pomoze bo z tego co rozumiem to jest ograniczenie gorne, a mi nieraz zdarza sie miec 90-100fps. w zamknietym pomieszczeniu patrzac w sciane. kiedy wychodze na otwarta przestrzen jest spadek do 30.

 

[edit] chyba faktycznie musze testowo dorzucic ramu.

Edytowane przez synkor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramu napewno nie masz mało :) patrzyłem na 2 PC gdzie jest też Vista tylko że x86 zainstalowana i wyniki: 1280x1024 AA2 all średnie + ustawienia tekstur wysokie ilość FPS: 30-50 w pomieszczeniach dochodzi do 90 :D, 1280x1024 AA0 all średnie/niskie + ustawienia tekstur średnie ilość FPS: 50-80 w pomieszczeniach nawet 110 :D

 

tak więc to nie może być problem z małą ilością pamięci ;) zaraz na PW dam Ci mój config to sprawdzisz sobie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale brak ramu powodował by raczej denerwujące spadki chwilowe a nie, że wychodzisz na zewnątrz i fps na łeb leci.

IMO wywalic sterowniki driver cleanerem i wrzucić jeszcze raz. Przeskanowac system czym się da. Sprawdzić czy coś nie zżera mocy. Ostatecznie po zrzuceniu kopii zapasowej ghostem postawić czysty xp ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@viviusek

dzieki za cfg, ale w sumie nic nie rozjasnilo, nadal ta sama sytuacja jesli chodzi o spadek fps ;/

 

@Krzysztoph

cpu 49 idle

gpu 50 idle

 

cpu 52 stress

gpu 57 stress

 

aczkolwiek te stressy to tak srednio wyżyłowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak jak kilka osób powyżej obstawiam zbyt niskie taktowanie procka. Gra nie wykorzystuje 4 rdzeni procesora, także tutaj się Quad nie popisze. Ratuje Cię podkręcenie, a Quad ma spory zapas mocy obliczeniowej. Tak jak Krzysztof, uważam, że 2.4 GHz mogą ograniczać tę kartę graficzną. Nie bój się podkręcania. ;) Wstępnie wrzuć z 2.7-2.8 GHz, jeśli się boisz, korzystając z FAQ na forum. Jakie posiadasz chłodzenie? Jeśli karta jest ograniczona przez procesor, to skok zauważysz duży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh w takim razie powiedzcie, dlaczego na Athlonie 3200+ @2100mhz i GF 7600GT 128mb ta gra działa tak jak u synkora na E6600 i HD4850? napewno to nie jest problem taktowania procesora... tylko jakiś inny. Na Twoim miejscu sprawdziłbym sterowniki. Usunął aktualne i wgrał najnowsze jakie są dostępne. temperatury karty i procka są w normie

 

Synkor zaraz zejde u Siebie z taktowaniem poniżej 2.6 nominalnego E8200 i zobaczymy czy będzie taka duża różnica postaram sie zejść jak najniżej :) żebyś nie musiał się bawić w OC

Edytowane przez viviusek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh w takim razie powiedzcie, dlaczego na Athlonie 3200+ @2100mhz i GF 7600GT 128mb ta gra działa tak jak u synkora na E6600 i HD4850? napewno to nie jest problem taktowania procesora... tylko jakiś inny. Na Twoim miejscu sprawdziłbym sterowniki. Usunął aktualne i wgrał najnowsze jakie są dostępne. temperatury karty i procka są w normie

 

Synkor zaraz zejde u Siebie z taktowaniem poniżej 2.6 nominalnego E8200 i zobaczymy czy będzie taka duża różnica postaram sie zejść jak najniżej :) żebyś nie musiał się bawić w OC

Przy identycznych ustawieniach jakości renderingu ? (stery + oczywiście sama gra)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na ustawieniach ktore podalem wyzej:

[gra]

1024x768

AA - wył

Filtr Aniz: Minimum

Jakos tekstur: Niska

 

http://i42.tinypic.com/11uds40.jpg

 

Na ustawieniach w sterach:

 

http://i43.tinypic.com/2d108q0.jpg

http://i44.tinypic.com/16gbhuv.jpg

 

[gra]

1024

AA-4x

FA - Full

Jak tekstur: automat

 

http://i41.tinypic.com/4idaaa.jpg

 

jw, 1680x1050

 

http://i43.tinypic.com/2r3e05v.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"płyta wyposażona jest w dwa gniazda PCI-E x16 (z czego jedynie pierwsze z nich jest w stanie pracować z nominalną prędkością, drugie zaś jedynie z prędkością x4), jedno PCI-E x1 oraz trzy gniazda PCI"

 

http://pclab.pl/art21863-4.html

 

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/vega/revi...deluxe_02_d.jpg

 

zgadujcie w ktorym porcie mam grafe.

 

 

 

musze wyjsc teraz i wieczorem wroce. wtedy sprawdze w drugim slocie i dam znac.

 

 

[edit] Juz jest ok. Przepialem karte do drugiego portu. Dzieki wszystkim, ktorzy zainsteresowali sie moim problemem. Szczegolnie mglysty.

Edytowane przez synkor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...