Skocz do zawartości
AIberto

Proszę O Opinię Odnośnie Ułożenia Elementów Wc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę wypowiedzenie się w kwestii rozłożenia elementów wc jak na schemacie poniżej. (to jest tylko schemat i nie oddaje prawdziwych wymiarów ani obudowy, ani elementów znajdujących sie tam :) )

Głównie interesuje mnie opinia na temat miejsca w którym zaproponowana jest pompa.

 

Dołączona grafika

 

krótki opis:

-przy pompie jest trójnik pomocny przy napełnianiu i wyłapywaniu powietrza

-rez na dole dla uzupełniania poziomu cieczy (i zatrzymuje ewentualne pęcherzyki powietrza z bloków przed dostaniem się do chłodnicy)

- tak - "element chłodzący" w tym zestawie ma otwory ustawione jeden u góry, a drugi na dole

Edytowane przez AIberto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz pod jaki zestaw skladasz wc, bo jezeli cos mocniejszego to jedna chlodnica moze nie wystarczyc. A nie o to chodzi zeby wentylatorki chodzily 1700 rpm ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pierwsze sugestie i juz tłumacze jak sprawa wygląda:

 

Elementu układu mam juz zakupione i "tylko" zastanawiam się nad ich rozłożeniem w obudowie. Obudowa jest z gatunku "tanie i małe", gdyż kupowana była pod kątem zwykłego użytkowania kompa, a pomysł zmodowania i zwodowania jej pojawił sie później i teraz cierpię na braki miejsca. Jedyne gdzie mi pasuje założyć pompkę, to przykręcenie jej do sufitu odbudowy - akurat tam pozostało dobre dla niej wymiarowo miejsce, a i z ułożeniem węży nie powinno byc problemu. Zastanawiało mnie tylko jak na jej pracę wpłynie to, że będzie praktyczne najwyższym punktem całego układu.

Liczę na to, że nie będzie to problemem dla pompki (np układy z pompkami xspc zintegrowanymi z rezerwuarem do zatok 5,25 wychodzą podobnie, bo pompa też wysoko stoi i nierzadko wyżej niż chłodnice), ale zawsze warto się upewnić zasięgając radu userów "największego polskiego forum o wc" :>

 

Rez nie zmieści się obok miejsca gdzie proponuję umieścić pompkę (no najwyżej taki wielkości pudełeczka po zapałkach :P) więc chciałem przed pompką trójniczek ustawić (przy napełnianiu dołożyć do trójnika z pół metra wężyka, albo jakis pojemnik - po napełnieniu oczywiście byłoby to usunięte i zostałby sam korek na trójniku wystający parę mm ponad obudowę)

 

co do zestawu - to chyba będzie co chłodzić, bo mam takie dwie grzałki w zestawie:

cpu: c2q q6600

gpu: HD4850

a sprawę za małej wydajności jednej chłodnicy mam chyba rozwiązaną (fotki wrzuce jak będzie to już jakoś wyglądało), a póki co o chłodnicach nie ma co pisać bo i tak juz nic w tej kwestii nie zmienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sie na WC ale chyba rez ma byc na gorze a nie na dole :blink:

 

edit: na 'chlopski rozum' tez ma byc na gorze bo przeciez ma uzupelniac poziom plynu w ukladzie wiec jak ma byc na dole to chyba zadnej roznicy nie zrobi gdyby go nie bylo

Edytowane przez domban214

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XXI Obalanie mitów i najczęstsze pytania

Mogą tu się pojawić powtórzenia pewnych kwestii z całego poradnika, a także odpowiedzi na pytania użytkowników, które czesto były zadawane na forum nie znalazły miejsca w innych działach. Jeżeli zobacze, że pytasz o to na forum to bedę bardzo zły

Czy chłodzenie wodą jest bezpieczne? - może się wydawać, że mając chłodzenie wodą balansuje się nad przepaścią - przecieki, awaria pompki itd. Ale w praktyce nie jest tak źle, przecieki zdarzają się, ale bardzo rzadko i w większości przypadków z winy lekkomyślności osoby, która je składa. Jeżeli wykonasz wszystko jak należy to nic nie grozi Twojemu komputerowi. W przypadku awarii pompki, po nagrzaniu procesora komputer się najprawdopodobniej zawiesi i nic się nie stanie, poza tym większość biosów pozwala ustawić temperaturę przy której zostanie odłączone zasilanie, jeżeli w biosie nie masz takiej opcji, to zawsze możesz ustawić to programowo (np. w programie SppedFan lub MBM – MotherboardMonitor)

 

Boje się, że składając zestaw dojdzie do wycieku, czy nie lepiej kupić gotowy zestaw? – szczerze mówiąc to bardzo się trzeba postarać, żeby zrobić wyciek w układzie, a gotowe zestawy też mogą przeciekać

 

O ile stopni spadnie mi temperatura procesora jak zmienię standardowe chłodzenie na chodzeni wodne? – nikt nie jest wróżką i tego nie powie, chyba, że ma identyczny konfig i sam odbył taką zmianę, poczytaj tematy innych userów, popytaj (np. PW lub w temacie) jak zmieniły się temperatury i możliwości OC procesora.

 

Czy wentylatory na chłodnicy powinny ciągnąć czy dmuchać powietrze? - tutaj zdania są różne, jedni mówią, że ssać, jedni, że dmuchać, Samhain przeprowadził test, który powinien wszystko wyjaśnić, ale od siebie dodam, że lepiej jest jak wentylatory kierują powietrze w górę (wtedy nie muszą przeciwdziałać sile pochodnej grawitacji, która prowadzi ciepłe powietrze do góry,

 

Jak często muszę wymieniać ciecz w układzie? - Nie trzeba wymieniać cieczy. Jeżeli użyjesz dobrego płynu to WC będzie kompletnie bez obsługowe, tak samo jak chłodzenie powietrzem (przydałoby się co kilka miesięcy oczyścić wentylatory i chłodnicę z kurzu, ale to normalka). Jeżeli masz trójnik jako odpowietrzenie to radze nalac "kilka centymetrów" płynu więcej, żeby sobie mół spokojnie odparować, następnie co kilka miesięcy sprawdzać stan, czy czasem nie ubyło za duże (nie powinno, ale może, u mnie pre 3 miesiace odparowało tylko 2-3 cm, uzywam borygo+woda destylowana 50:50)

Czy rezerwuar musi byc wnajwyższym punkcie ukłądu?? - nie, moze być w kazdym miejscu, jezeli uklad jest szczelny to nie zrobi to zadnego problemu, jezeli trojnik/rezerwuar/korek do odpowietrzania bedzie w najnizszym miejscu.

Jeżeli czytasz ten poradnik i jest to Twój pierwszy kontakt z chłodzeniem woda to napisz mi czego to brakuje, pomoże to w dalszym rozwoju poradnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AIberto

Daj foty budy w środku i jakie masz klocki ?

 

Nie znam sie na WC ale chyba rez ma byc na gorze a nie na dole blink.gif

Jak to Łowcy.B powiedzieli kiedyś "tak Macieju nie rozumujesz zbyt dobrze"

 

edit: na 'chlopski rozum' tez ma byc na gorze bo przeciez ma uzupelniac poziom plynu w ukladzie wiec jak ma byc na dole to chyba zadnej roznicy nie zrobi gdyby go nie bylo

Starczy trójnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz reza to po co ci trójnik ?

Bo w układzie który proponuję rez nie zmieści się przy pompce, więc: trójnik przy pompce do napełniania, a rez dalej w układzie dla utrzymania poziomu cieczy

 

andrew777 dzieki za przypomnienie poradnika - faktycznie kiedyś go juz czytałem, ale całkowicie o nim zapomniałem - mój błąd

poradnik wyraźnie mówi, że rez może sobie siedzieć gdzie chce - ale z powodu (proponowanego) położenia pompki w innym miejscu (patrz: rysunek) przy napełnianiu pompka musi mieć skąd ciągnąć ciecz, więc trójnik pozostaje

 

Aha - własnie posiedziałem kolejna chwilę wpatrując się w obudowę i jest techniczna możliwość ustawienia pompki na dole budki, tak żeby zaciagała ciecz bezpośrednio z reza, ale zmieni się wtedy kolejnośc elementów w układzie

na rysunku jest:

trójnik->pompa->bloki->rez->element chłodzący->

a po ustawieniu pompki na dole budki i zarazem pozbyciu sie wszystkich wcześniejszych wątpliwości wyglądałoby tak:

rez->pompa->element chłodzący->bloki->

 

Cały czas chciałem się trzymać wielokrotnie powtarzanej zasady: pompa->bloki ->chłodnica ->pompa, więc od samego początku usuwałem opcję położenia pompki na dole...

 

Arni fotki budki w obecnym stanie niewiele by Ci powiedziały, bo chwilowo jest pusta, i dopiero będę wiercił ostatnie otwory pod montaż elementów jak będę wiedział gdzie pompę wepchnąć.

 

klocki:

d-t fuzion v2

2x swiftech mcw30

zalman zmgwb3850/70

BWA123

thermaltake p500

rez planowany - własny na bazie szklanej buteleczki 200-250ml

Edytowane przez AIberto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybka piłka:

Obudowę pokaże jak juz zrobię i tutaj nic nie wymyślicie

Chciałbym tylko poznać odpowiedzi na dwa pytania:

1) Czy ustawienie pompki na samej górze wpłynie negatywnie na prace układu całego

2) Czy może lepszą opcją jest ustawienie jej na dole - będzie pobierać ciecz z reza, ale prawidłowa kolejność elementów układu będzie zachwiana

 

Nie ma innej opcji ułożenia tej pompki z tym układem w tej obudowie - tylko te dwie opcje - pompki teraz nie zmienie, obudowy też

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybka piłka:

Obudowę pokaże jak juz zrobię i tutaj nic nie wymyślicie

Chciałbym tylko poznać odpowiedzi na dwa pytania:

1) Czy ustawienie pompki na samej górze wpłynie negatywnie na prace układu całego

2) Czy może lepszą opcją jest ustawienie jej na dole - będzie pobierać ciecz z reza, ale prawidłowa kolejność elementów układu będzie zachwiana

 

Nie ma innej opcji ułożenia tej pompki z tym układem w tej obudowie - tylko te dwie opcje - pompki teraz nie zmienie, obudowy też

1)

nie

2) jedyną prawidłową kolejnością jest rez > pompka nic więcej reszta to herezje [wykluczam oczywiście kierunkowość bloków]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybka piłka:

Obudowę pokaże jak juz zrobię i tutaj nic nie wymyślicie

Chciałbym tylko poznać odpowiedzi na dwa pytania:

1) Czy ustawienie pompki na samej górze wpłynie negatywnie na prace układu całego

2) Czy może lepszą opcją jest ustawienie jej na dole - będzie pobierać ciecz z reza, ale prawidłowa kolejność elementów układu będzie zachwiana

 

Nie ma innej opcji ułożenia tej pompki z tym układem w tej obudowie - tylko te dwie opcje - pompki teraz nie zmienie, obudowy też

zrzuc pompke za reza na dole. nie istnieje zadna prawidlowosc elementow ukladu, poza tym, ze pompka powinna brac plyn bezposrednio z reza. inaczej jak popracuje na sucho to padnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No - i o to chodziło: zwięźle i na temat :) Dzięki za pomoc. Dzięki tej informacji jest szansa, ze skończę kroić obudowę w tym tygodniu - potem malowanie i już będę mógł składać w całość i liczę na to że będzie co pokazać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...