Skocz do zawartości
mlis

Winxp - Problem Przy Instalacji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Prawie 5x podchodzę do instalacji systemu na jednym z komputerów i zaczynam powoli łysieć, z nerwów wyrywając sobie włosy. Niestety platformy sprzętowej w całości nie jestem w stanie określić, bo jest to dość stary zestaw. Płyta MicroATX ze zintegrowaną grafiką, Celeron 633MHz, 128 RAM PC133, dysk Seagate 80GB ST3802110ACE + drugi stary 30GB, zasilacz jakiś syfski no-name 350W, karta dźwiękowa pod PCI na yamaha ymf724f-v, bo ta na płycie chyba coś szwankowała. Wiem, że to niemal zabytek, ale mimo wszystko potrzebuję go uruchomić. Problem polega na tym, że w czasie instalacji winxp prof w etapie "zapisywanie ustawień" instalacja strzela focha i wyskakują pionowe niebiesko-błękitne paski. Początkowo myślałem, że powodem może być źle przygotowana płyta po integracji SP3 w nLite, ale próba instalacji z płytki z której stawiałem system nie raz dała podobny efekt. Próba instalacji dziewiczej wersji bez sp również zakończyła się fiaskiem. Ponowne przygotowanie płytki w nLite dała ten sam efekt. Teoretycznie wszystkie 3 wersje instalacyjne były wykonane na bazie owej płyty bez sp o czym wspominam gdyby to miało jakieś znaczenie. Ram testowałem MemTestem i jedną kość dałem psu do zabawy, ale niestety to nic nie zmieniło. Stukając palcem nerwowo o biurko zastanawiam się co może być przyczyną? Za wszelką pomoc będę niezmiernie wdzięczny.

Edytowane przez mrfire

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mówimy o tym Seagate, to jest to nowy dysk kupiony nie więcej jak tydzień temu na allegro. Sprzedawca wygląda mi na wiarygodnego, zresztą jest 12 m-cy gwarancji co pozwala mi wierzyć, że dysk jest nowy po wymianie gwarancyjnej. Ewentualnie mógłbym go sprawdzić jakimś narzędziem, tylko czy jest sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test MHDD i wynik wygląda następująco:

Odczyt:

<3ms : 524786

<10ms : 88131

<50ms : 31

<150 ms : 0

<500ms : 0

>500ms : 0

 

Zero błędów. Odczyt S.M.A.R.T. daje 0 dla reallocated sectors count, i 36 dla start/stop count, więc potwierdza się nowość dysku. To nie jego wina. Co do karty graficznej, nie mam nic pod ręką na PCI a slotu AGP oczywiście nie ma. Tak gdybam - możliwym jest żeby ze względu na starość płyty i co za tym idzie zintegrowanej grafiki był jakiś konflikt sterowników tych z płytki xpka? Da się to jakoś zweryfikować? I jeszcze pytanie odnośnie taśm ATA. Da się zrobić jakiś test żeby sprawdzić czy z nią wszystko okej? Mam problemy ze znalezieniem informacji na ten temat.

 

edit:

Wyczytałem, że odczyt smart dla parametru Ultra ATA CRC Error Rate może świadczyć o uszkodzonej taśmie. W tym przypadku wynosi on 0, więc przyjmuję, że taśma jest okej. Ale pytanie o sterowniki wciąż aktualne.

 

edit 2:

Po kilka minutach spędzonych w towarzystwie konsoli dowiedziałem się co to za płyta i co na niej jest. Płyta jest produkcji HSING TECH ENTERPRISE a model to M754LMR. Karta graficzna na niej to Nvidia Aladdin TNT2. Idąc tym tropem znalazłem przyczynę problemu z instalacją, którą było zbyt mało pamięci RAM dzielonej z grafiką. 32 MB (czyli max wg konfiguracji biosu) załatwiło sprawę. Nie mniej po instalacji, system wiesza się w momencie przejścia ekranu logowania windows "Zapraszamy". Albo zwis na amen, albo blue screen, albo restart. Tryb awaryjny się ładuje, VGA już nie. Próbuję z różnymi sterownikami do grafiki, bo przypuszczam że tutaj tkwi problem, ale jak dotąd nie przyniosło to efektu. Po odinstalowaniu sterów system też nie rusza a i nawet awaryjny nie chce się uruchomić... Jakieś pomysły?

Edytowane przez mrfire

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Resetowałeś ustawienia bios?

Sprawdzałeś ustawienie zworek na płycie (jeśli takowe występują)?

 

Zapewne ustawienia bios. Sprawdź:

Assign IRQ for VGA

AGP Aparture Size (wypróbuj wszystkie wartości)

PM controled by APM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia zworek, co konkretnie masz na myśli?

 

Od resetowania ustawień biosu zacząłem. A co do dalszych konfiguracji IRQ przypisane, AGP Aparture Size to chyba nie to płyta... Możliwe w konfiguracji jest tylko Share Memory Size (odpowiedzialne za przydział pamięci dla zintegrowanej grafiki i które max wynosi 32MB - tyle też jest ustawione) i Graphics Aperture Size które chyba jest odpowiednikiem AGP Aperture Size. Ustawione jest defaultowo na 64MB, próby przy innych wartościach nic nie dały. PM w czterech różnych konfiguracjach (APM, ACPI, AMP/ACPI, disable) nic nie zmieniło. Skłoniłem się nawet do updatu biosu co oczywiście również nie przyniosło pożądanego rezultatu. System bez SP i na sterownikach ze strony producenta nie rusza w trybie innym niż awaryjny. Nie mam już zielonego pojęcia jak zmusić tą grafikę do współpracy. W 99% przypadków sprawa wygląda tak:

 

Dołączona grafika

 

przy którychś ustawieniach biosu dostałem bluscreena tej treści:

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...