Jump to content
stivo

Potrzebna 80-tka Lowprofile

Recommended Posts

Zamierzam kupić jakiś wentylator na bok mojej obudowy, do chłodzenia dysków (może drugi na ściankę) i potrzebuję właśnie niskoprofilowy model( 20mm, 15?). Możecie coś polecić?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy nowe mają też tą przypadłość, ale mam to używane razem z jakimś heatpajpowym chłodzeniem do starszych graf. Siedzi w pudle i "nie używa się". Niestety wiatrak wyje jak zombie, odkurzacz, albo suszarka, więc nie wiem czy to przypadłość sztuki, modelu, czy może wszystkich 80*10mm wiatraków. W zestawie chyba jest taka przejściówka z rezystorem 3W 56 ohm, która znacznie przycisza wiatrak. Aha, na pełnych obrotach jego przepływ jest imponujący, więc nie wiem czy nie warto. Niezbyt "silencerowe" rozwiązanie, ale za to wydajne, coś za coś.

 

Do chłodzenia HDD nie potrzeba dużego przepływu. Można poza tym zamontować wiatrak między frontem a chassis, albo wewnątrz obudowy, ale od frontu. Mi tam wchodzi normalny 120mm wiatrak. To jest AF12025L bodajże, ostatnia literka świadczy o niskoobrotowości - 1000RPM przy 37CFM=62,8m3/h Dysk na luzie ma 31°C, a przy lepszym obciążeniu i jak jest gorąco, chyba nie dosięga 40°. Nie potrzeba niczego więcej. I jest cicho. Przy okazji, dobre chłodzenie ma bezpośredni wpływ na prędkość transferu, a i też zapewne na żywotność. Ale zastanów się czy chcesz głośnego wycia, czy raczej ciszy. Na pewno nie da się tam wcisnąć 25mm wiatraka?

Edited by Fuxseb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie, inny nie wejdzie.. Muszę tylko sprawdzić dokładnie ile tam jest miejsca (ale dopiero we wrześniu). Co do głośności i obrotów, to mam kontroler Scythe'a :) A wentylator podłączyłbym do jednego kanału ze 120mm Zephyrem, który jest z przodu obudowy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To masz "dwunastkę" z przodu i chcesz jeszcze więcej? Może by tak zapewnić pełny przepływ strumienia powietrza przez całą obudowę - szeroko pojęty cable management, 120mm wiatrak z tyłu, a na lewych drzwiach też może być 120, ale w miejscu przy procesorze, grafice, albo dwa - w obu miejscach. Czy temperatura dysku jest aż tak masakryczna? Nie chcę nic odradzać, czy wpływać na decyzję, ale jednak szkoda ładować coś tak głośnego i o wątpliwym efekcie do obudowy. Szczególnie że używasz czegoś takiego jak Zephyr, ja też ich używam i wiem że nie wziąłbym ich nie chcąc wyciszyć swojego "pieca". Ja mam taki konfig wiatrakowy, wszystkie pochodzą z różnych "okresów historycznych" i są w różnym stanie, dlatego nie są takie same.

Front: Arctic Cooling AF12025L

Tył: Cooler Master (dodany do obudowy, dwunastka, chyba mu się już po pół roku kończą łożyska)

Lewe drzwi obudowy: Arctic Cooling AF8025L (dla procka, zamiast kanału, po się nie zmieścił z nowym coolerem) oraz SilentiumPC Zephyr 92 (dla grafiki, pierwszy Zephyr jakiego kupiłem i na pewno nie ostatni)

CPU - Arctic Cooling Freezer 7 Pro

Na grafie (Gainward GeForce 8600GT) i w zasilaczu (szef GPS-450-AA) standardowo. Jedyny który się wyróżnia to ten na grafice, wyje jak zombie ;) z 34dBA robi się 45dBA, ale sonometr mam niedokładny, w formie programu na smartfona z S60V2. Odnośnie wiatraka, dzięki fajnemu błędowi w RivaTuner (odwrotna skala, przez co ograniczenie jest od strony max obrotów a nie min), mogę całkowicie wyłączyć ten wiatrak (sprawdzałem, nie kręci się) i mam błogą ciszę. Wystarcza w zupełności wdmuchiwane z zewnątrz przez "zefirka" powietrze. Chyba że włączę jakąś wymagającą grę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na tyle mam na razie 80mm Acutake'a. Dzisiaj doszła do mnie 120 :) Na ściankę nie może być inny niż 80mm, a teraz tez jest tam Acutake z tym, że częściowo jest na styk z Karakorum.

Hmm.. co do temperatury dysków, to o ile pamiętam (nie mam teraz dostępu do swojego sprzętu) średnio było ok 40*C

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uuu, trochę tego nabiło na licznik. Jesteś pewien że masz dobrą cyrkulację zapewnioną przez obudowę? To znaczy, zasysanie z przodu i lewego boku, a wydech z tyłu i góry - to są podstawowe zasady, aby zapewnić dobrą cyrkulację i przy okazji nie próbować na siłę pokonać konwekcji. Kolejna zasada, mówiąc niezbyt opisowo - cable management. Niepotrzebne kable pochować/odłączyć, resztę pospinać we wiązki i pamiętać że kable to idealne siedlisko kurzu (w ekstremalnych przypadkach pająków, miałem u jednego klienta taką sytuację), a także są one izolatorem dla ciepła. 40°C dla dysku to trochę - mówi się o tym żeby nie przekraczać 60°C, ale jakoś tak w życiu nie pozwoliłbym dyskowi nagrzać się do tej temperatury. Mój obecny sprzęt nie dosięga tych 40°C, teraz kiedy w pokoju mam gorąco, bo 26°C, on ma 33°C. Nie wiem czy opłaca się umieszczać taką suszarkę do komputera, kiedy temperatura nie jest tragiczna. Chyba że lubisz delektować się wyciem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.