Skocz do zawartości
orowar

Czy Da Rade Zamontować Chłodzenie Do Dysku 2,5 Cala

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczow. Jestem tutaj nowy wiec z gory przepraszam za wszelkie faux pas jakie mogę popełnić ;-) Moj problem wyglada nastepująco: podsiadam laptopa ACER extensa 5XXX (mniej wiecej takie cos -> http://www.benchmark.pl/artykuly/testy/Ace...;/strona-1.html i dokupilem do niego dysk Samsunga SATA 120 GB. Niestety zauwazylem że dysk bardzo sie grzeje i chcialbym zamontowac w laptopie jakies chlodzenie do niego. Na Allegro i w sklepach internetowych zauwazylem jedynie montowane na spodzie obudowy wiatraki do chlodzenia hdd ale tylko tych 3,5 calowych. Jesli chodzi o chlodzenie dyskow 2,5 to jedynym rozwiazaniem jest kieszen 3,5 cala w ktora wklada sie dysk 2,5. Niestety nie mam miejsca w laptopie zeby takie cos zamontowac ale mam dosyc miejsca by zamontowac jakiś wiatrak na spodzie dysku (najlepiej cos w ten deseń -> http://allegro.pl/item723585252_scythe_ita...nie_dysku.html ktory choc troche by go chlodził. niestety nie znalazlem takowego sprzetu (do dysku 2,5 cala) i mam pytanko - czy jest jakis sposob na zamontowanie dodatkowego chlodzenia dysku w laptopie na dysk 2,5 cala (SAMSUNG)

 

Z gory dzieki za odpowiedz. pozdrawiam

Edytowane przez orowar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl logicznie, ze względu na gabaryty notebooka i dostępne miejsce w środku niby jak chcesz zamontować wewnątrz dodatkowy wentylator ? Polecam kupić podstawkę chłodzącą i zdjąć panele od spodu, wtedy podstawka będzie chłodzić bezpośrednio podzespoły. Zastanów się również, w jaki sposób podłączyłbyś wentylator do zasilania? pod USB ? którędy wyprowadzisz kabel, będziesz dziurawił obudowę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl logicznie, ze względu na gabaryty notebooka i dostępne miejsce w środku niby jak chcesz zamontować wewnątrz dodatkowy wentylator ? Polecam kupić podstawkę chłodzącą i zdjąć panele od spodu, wtedy podstawka będzie chłodzić bezpośrednio podzespoły. Zastanów się również, w jaki sposób podłączyłbyś wentylator do zasilania? pod USB ? którędy wyprowadzisz kabel, będziesz dziurawił obudowę ?

miejsca troche jest wlasnie w sam raz na taki wentylator. a jesli chodzi o podlaczenie to raczej nie pod usb tylko pod plyte (jestem elektronikiem z wyksztalcenia wiec wiem jak to moge zrobić)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć fotkę, ile masz miejsca na wentylator i gdzie. Bo jeśli masz powiedzmy 10mm pod dyskiem i kupisz wentylator grubości 10mm to będzie raczej bez sensu bo ani nie będzie miał którędy brać powietrza ani którędy wypychać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć fotkę, ile masz miejsca na wentylator i gdzie. Bo jeśli masz powiedzmy 10mm pod dyskiem i kupisz wentylator grubości 10mm to będzie raczej bez sensu bo ani nie będzie miał którędy brać powietrza ani którędy wypychać.

mam prawie 18 mm wolnego miejsca wiec tak maks do 14 mm by wszedl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No skoro tak to możesz zainwestować w wentylatorek 50-60mmx10mm i spróbować podwiesić go mniej więcej po równo, tj. 4mm od dysku i 4mm od klapki, ewentualnie ładnie przymocować do klapki w odległości 3-4mm od niej najlepiej na śrubkach. Znajdź coś cichego jak Akasa czy SilentiumPC. generalnie napięcie możesz podprowadzić z dowolnego USB na płycie (5V), więcej nie potrzeba bo efekt będzie mizernie lepszy a oszczędzisz niepotrzebny hałas. W chwili obecnej raczej nic lepszego nie wymyślisz, chyba, że masz miejsce jeszcze po bokach dysku (o ile w ogóle nie jest on mocowany) to możesz zaopatrzyć się w dwa cienkie płaskowniki miedziane/aluminiowe, nażebrować je i przykręcić do HDD, podniesie to skuteczność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No skoro tak to możesz zainwestować w wentylatorek 50-60mmx10mm i spróbować podwiesić go mniej więcej po równo, tj. 4mm od dysku i 4mm od klapki, ewentualnie ładnie przymocować do klapki w odległości 3-4mm od niej najlepiej na śrubkach. Znajdź coś cichego jak Akasa czy SilentiumPC. generalnie napięcie możesz podprowadzić z dowolnego USB na płycie (5V), więcej nie potrzeba bo efekt będzie mizernie lepszy a oszczędzisz niepotrzebny hałas. W chwili obecnej raczej nic lepszego nie wymyślisz, chyba, że masz miejsce jeszcze po bokach dysku (o ile w ogóle nie jest on mocowany) to możesz zaopatrzyć się w dwa cienkie płaskowniki miedziane/aluminiowe, nażebrować je i przykręcić do HDD, podniesie to skuteczność.

 

fakt- to chyba jedyne wyjście . oki wielkie dzieki za pomoc BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może taki urok tego dysku więc nie wiem po co chcesz go schłodzić.Dyski pracują i się grzeją , jedne bardziej inne mniej...

Jeśli osiąga temperaturę wychodzącą za przedział standartowej temperatury pracy to go oddaj do sklepu jako uszkodzony i tyle.

A z drugiej strony do schłodzenia dysku będziesz potrzebował dopływu powietrza z zewnątrz.Wewnątrz jest ciepłe więc wykonanie otworów wentylacyjnych jest niezbędne.A to juz ingerencja w obudowę i wg mnie cała akcja jest całkowicie niepotrzebna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie temperatury osiaga ten dysk?

 

czy czasem inne podzespoly sie tez nie przegrzewaja>?

temperatury są spore - nie mialem okazji zmierzyć ale na pewno za wysokie. Z innymi podzespolami jest ok.

 

Może taki urok tego dysku więc nie wiem po co chcesz go schłodzić.Dyski pracują i się grzeją , jedne bardziej inne mniej...

Jeśli osiąga temperaturę wychodzącą za przedział standartowej temperatury pracy to go oddaj do sklepu jako uszkodzony i tyle.

A z drugiej strony do schłodzenia dysku będziesz potrzebował dopływu powietrza z zewnątrz.Wewnątrz jest ciepłe więc wykonanie otworów wentylacyjnych jest niezbędne.A to juz ingerencja w obudowę i wg mnie cała akcja jest całkowicie niepotrzebna.

 

Kolega ma identyczny dysk i jego temperatura pracy jest dużo niższa. Zaczynam podejrzewać jakaś wadę. Ingerencja w obudowe była by niewielka choć napewno klopotliwa. Boje sie ze te grzanie sie moze spowodowac jakies uszkodzenie a mialem zamiar przechowywac na tym dysku wazne dane. Czlowiek ktory mi go sprzedal twierdzi ze u niego bylo ok. Niestety chwilowo kontakt sie urwal bo sprzedajacy wyjechal na wakacje. Cala sprawa zakonczy sie pewnie zwroceniem dysku i bede zmuszony kupic inny skoro raczej nie ma mozliwosci "bezproblemowego" zamontowania chlodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temperatury są spore - nie mialem okazji zmierzyć ale na pewno za wysokie. Z innymi podzespolami jest ok.

 

 

 

 

Kolega ma identyczny dysk i jego temperatura pracy jest dużo niższa. Zaczynam podejrzewać jakaś wadę. Ingerencja w obudowe była by niewielka choć napewno klopotliwa. Boje sie ze te grzanie sie moze spowodowac jakies uszkodzenie a mialem zamiar przechowywac na tym dysku wazne dane. Czlowiek ktory mi go sprzedal twierdzi ze u niego bylo ok. Niestety chwilowo kontakt sie urwal bo sprzedajacy wyjechal na wakacje. Cala sprawa zakonczy sie pewnie zwroceniem dysku i bede zmuszony kupic inny skoro raczej nie ma mozliwosci "bezproblemowego" zamontowania chlodzenia.

Ważne dane trzyma się w kilku miejscach. Dysk laptopa nie jest najlepszym miejscem na ważne dane, chyba że na jedną z kopi. Laptop jako urządzenie mobilne, zawsze ma szanse upaść a dysk przy tym się rozsypać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważne dane trzyma się w kilku miejscach. Dysk laptopa nie jest najlepszym miejscem na ważne dane, chyba że na jedną z kopi. Laptop jako urządzenie mobilne, zawsze ma szanse upaść a dysk przy tym się rozsypać.

Zgadzam sie w 100% ale ja na tych danych musze pracowac i archiwizowanie ich to jedna bajka a praca na nich -druga. Moze byc troche denerwujace jak po godzinie pracy wszystko pojdzie na marne bo albo sie cos zle zapisze albo coś tam coś tam ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś w końcu sprawdzić temperatury, bo ja też miałem "spore", też narzekałem i jakoś wszystko działało. Pojęcie "spore" jest czysto subiektywne, więc jak na razie nie jest to informacja, na podstawie której inni mogą stwierdzić, czy dysk jednak powinien mieć niższą temperaturę, czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niekiedy dwa takie same dyski w dwóch różnych obudowach maja inne temperatury. w asusie dysk 7200 osiągał temp 62*C ale nie ma co sie martwić. oczywiście kopie danych co jakiś czas trzeba robić a jak padnie dysk to...gwara i dają nowy. ja bym dał sobie spokój z wentylkem i nie sprawdzał jaka jest temp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...