Skocz do zawartości
-=YoGi=-

Xonar Dx + Optyk + Z-5500

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w posiadaniu karty ASUS Xonar DX/XD oraz glosnikow Logitech Z-5500. Jak wiadomo, mozna to podlaczyc ze soba kabelkiem optycznym.

Obecnie mam podlaczone normalnie i w zwiazku z tym, mam kilka pytan.

Z winampa leci mi muza na 5.1, czy jak podlacze optykiem bedzie tak samo? wiem ze i karta i glosniki moga dac dzwiek przestrzenny, ale bez tego bedzie gralo tak samo jak na zwyklym polaczeniu 6ch? rowniez pytanie o rozwiazania w grach typu EAX, czy przy optyku bedzie czy nie?

Czy naprawde da sie odczuc roznice pomiedzy zwyklym kablem a optykiem?

 

z góry dzięki za odpowiedzi na te pewnie bardzo nużące pytania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda ma xonara d2/pm i podłączony amplituner, ale z konfigiem w odtwarzaczach i grach nie ma problemu gdyż zmieniasz tylko w panelu sterownia systemu dźwięk na output spdif. Apmplitunet

r i xonar widzi dźwięk przestrzenny i jeśli głośniki wykryją połączenie cyfrowe to w grach tez będziesz miał dźwięk przestrzenny. Poza tym na konsoli głośników masz przełącznik 2 albo 6 kanałów :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda ma xonara d2/pm i podłączony amplituner, ale z konfigiem w odtwarzaczach i grach nie ma problemu gdyż zmieniasz tylko w panelu sterownia systemu dźwięk na output spdif. Apmplitunet

r i xonar widzi dźwięk przestrzenny i jeśli głośniki wykryją połączenie cyfrowe to w grach tez będziesz miał dźwięk przestrzenny. Poza tym na konsoli głośników masz przełącznik 2 albo 6 kanałów :wink:

przelacznik na konsolce jest, ale tyczy sie zwyklego polaczenia, a nie optyka.

 

Yogi wygląda to tak uruchamiasz encoder DOlby Digital i już masz 5.1 po optyku dla wszystkiego ze wszystkim kosztem użycia procesora

mam dolby, ale co ma sie dolby do gier? jak ktos bedzie dreptal do mnie od tylu w jakiejs gierze, to rzeczywiscie przy dolby tak bedzie? czy tylko przy zwyklym polaczeniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam dolby, ale co ma sie dolby do gier? jak ktos bedzie dreptal do mnie od tylu w jakiejs gierze, to rzeczywiscie przy dolby tak bedzie? czy tylko przy zwyklym polaczeniu?

A no to że specyfikacja SPDIF nie przewiduje transmisji 6-ściu nieskompresowanych kanałów audio (a np. EAX to właśnie PCM). Trzeba to skompresować stratnie aby przepchać to 5.1 poprzez SPDIF. Z tego powodu w grach (w tym z EAX) bez kompresji stratnej jest max STEREO przy SPDIF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no to że specyfikacja SPDIF nie przewiduje transmisji 6-ściu nieskompresowanych kanałów audio (a np. EAX to właśnie PCM). Trzeba to skompresować stratnie aby przepchać to 5.1 poprzez SPDIF. Z tego powodu w grach (w tym z EAX) bez kompresji stratnej jest max STEREO przy SPDIF.

Czyli jak rozumiem, pomimo ze ten optyczny jest lepszy, to i tak do EAX musze miec podlaczone zwykle kable? Bo ponoc przy Dolby, karta troche nie domaga i lepiej jak sobie wrzuce dolby w konsolce od glosnikow... prawda to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak rozumiem, pomimo ze ten optyczny jest lepszy, to i tak do EAX musze miec podlaczone zwykle kable? Bo ponoc przy Dolby, karta troche nie domaga i lepiej jak sobie wrzuce dolby w konsolce od glosnikow... prawda to?

Jeśli karta w locie koduje 5.1 PCM do ac3 to nie musisz mieć analogowego połączenia.

 

Nie ma czegoś takiego jak "wrzucenie dolby na konsolce" ... no chyba że mowa o Dolby Pro Logic które moim zdaniem jest jakimś nieporozumieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli karta w locie koduje 5.1 PCM do ac3 to nie musisz mieć analogowego połączenia.

 

Nie ma czegoś takiego jak "wrzucenie dolby na konsolce" ... no chyba że mowa o Dolby Pro Logic które moim zdaniem jest jakimś nieporozumieniem.

w ustawieniach karty dla spdif mam pcm i dolby digital live.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie ten sam sprzęt. Jest spora różnica między kablami analogowymi i optykiem. Kupiłem kabel jakiś za 35 zł i gra świetnie, kupując światłowód nie kieruj się marką i wysoką ceną, to wszystko to samo, patrz tylko czy kabel dobrze wygląda i zachowuje się na zewnątrz, czy jest porządnie zrobiony, jaki ma oplot. W panelu sterowania Xonar DX Audio Center ustaw na Dolby Digital Live i masz 5.1 w winampie i grach bez problemu. Nie ma co się zastanawiać między analogowymi kablami i optykiem, bierz to drugie oczywiście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytam zeby sie upewnic , skoro ta karta koduje w locie dzwiek z np gry PCM 5.1 do DD

to znaczy ze w kazdej grze bede mial dzwiek przestrzenny ??

bedzie separacja glosnikow lewy tyl / prawy tyl ???

Z tego co czytalem to Xonary sa zgodne w 100% tylko z EAX 2.0

napiszcie moze cos na temat nowszych EAX'ow czy sa jakies zapowiedzi upgradeu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze jeszcze jedno pytanie , czy ktoras z kart Creativa potrafi

rowniez puscic sygnal cyfrowy 5.1 ,tak zebym mogl sluchac muzy 2kanalowej

oraz miec 5.1 w grach a wszystko po torze cyfrowym SPDIF ?

Sie wlasnie zastanawiam nad zmiana glosnikow na Logitechy Z5500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze jeszcze jedno pytanie , czy ktoras z kart Creativa potrafi

rowniez puscic sygnal cyfrowy 5.1 ,tak zebym mogl sluchac muzy 2kanalowej

oraz miec 5.1 w grach a wszystko po torze cyfrowym SPDIF ?

Sie wlasnie zastanawiam nad zmiana glosnikow na Logitechy Z5500

Nie słyszałem by się taka karta od Creative pojawiła ale może o czymś nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niestety inaczej niz przez przejsciowke (dostalem taka w komplecie) nie podlacze optyka, poniewaz znajduje sie on w jednym z jacków.

... więc do ostatniego kabla w którym optyk też jest w jack (mini) też potrzebujesz przejściówki ? ... to WTF tam wtyczka właściwie jest ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no to że specyfikacja SPDIF nie przewiduje transmisji 6-ściu nieskompresowanych kanałów audio (a np. EAX to właśnie PCM). Trzeba to skompresować stratnie aby przepchać to 5.1 poprzez SPDIF. Z tego powodu w grach (w tym z EAX) bez kompresji stratnej jest max STEREO przy SPDIF.

 

do postu Kyle karty creative od titanium w standardzie i po dokupieniu paczki DDL/DTS Connect obsługują transport 5.1 przez spdif od ponad 6 miesięcy

No i co to da? Da 5.1? w grach, ale nie bedzie czasem laga?

I czy to bedzie skompresowany dzwiek?

Wszam sam spdif ma ograniczenia do:

- 8 kanałów o parametrach 48kHz/24bit

- 4 kanałów 96kHz/24bit

- 2 kanałów 192kHz/24bit

nie kumam tego troche

Nie lepiej cyfry do dts a analoga do gier?

I czy taki DDL nie obciaza CPU? Na auzenie jest 64mb ramu, a taki Audigy to chyba wypadnie gorzej w DDL?

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i co to da? Da 5.1? w grach, ale nie bedzie czasem laga?

I czy to bedzie skompresowany dzwiek?

Wszam sam spdif ma ograniczenia do:

- 8 kanałów o parametrach 48kHz/24bit

- 4 kanałów 96kHz/24bit

- 2 kanałów 192kHz/24bit

nie kumam tego troche

Nie lepiej cyfry do dts a analoga do gier?

I czy taki DDL nie obciaza CPU? Na auzenie jest 64mb ramu, a taki Audigy to chyba wypadnie gorzej w DDL?

To MUSI być skompresowany dźwięk i to stratnie (do Dolby Digital lub DTS).

 

SPDIF umożliwia transfer max 2 kanałów nieskompresowanych 24 bit 192Khz (choć w spec. standardu SPDIF widziałem flagę zmieniającą na 4 kanały ... ale w praktyce nie widziałem urządzenia które by z tego korzystało).

 

Przez jeden kanał SPDIF nie da się przesłać 8 nieskompresowanych kanałów PCM (nawet 48Khz)

 

A co do tego "co lepiej" ... przy 5.1-7.1 najlepiej cyfrowo bezstratnie poprzez HDMI ;)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... więc do ostatniego kabla w którym optyk też jest w jack (mini) też potrzebujesz przejściówki ? ... to WTF tam wtyczka właściwie jest ? ;)

Jesli zastosuje ten ostatni kabel, to podepne normalnie. Jesli kupie kabel Toslink-Toslink, to musze zastosowac przejsciowke.

 

Czyli jednak lepiej bez przejsciowki. A czy kabel ktory pokazalem bedzie ok? nie bede kupowal jakiegos zwyklego za 10,- bo roznica w samej zlaczce, czy "otulinie" samego swiatlowodu jest widoczna golym okiem. z drugiej strony nie widze sensu kupowania kabla za 100,- wiec ten ktory pokazalem (jack-toslink) bedzie dobry?

 

 

co do tematu powyzej, wyczytalem na kilku forach, ze do audio czy filmow jak najbardziej optyk, a do gier analog.

Edytowane przez -=YoGi=-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heathen lag jest ale tylko kliku milisekundowy w praktyce zupełnie nie przeszkadza i obciąża procesor 2 rdzeniowy +/-2% w przypadku X-fi wszystko się znosi w Xonarze no coż to juz typowo software'owa karta także tu można mieć obawy ze z eaxem i encoderem zeżre nam nie małą część mocy proca.

 

Yogi kup coś pomiędzy ja mam jakiś polski kabel optyczny i nie słychać różnicy między nim a kablem monstera ba nawet są podobne z wyglądu :) tylko cena 10x mniejsza za metr. I spoko możesz korzystać z encoderów twój procek nie będzie miał z nimi problemów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...