Skocz do zawartości
delfin

Core I5 - Ustawienie Pamięci Na 1600 Mhz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Może ktoś potrafi wytłumaczyć (jak 5-latkowi), co zrobić, żeby Intel Core i5 (kontroler pamięci ma 1333 MHz) 'zechciał' działać z pamięciami 1600MHz przy ich faktycznej częstotliwości? Wiem, że chodzi o OC, tylko pytanie, co gdzie i jak, żeby działało i nie robiło problemów. Chodzi o odblokowanie tego mnożnika (x12), którego i5 jest pozbawione względem i7 :)

MB to Asus P7P55D, pamięci Patriot Sector 5 2x2 1600 CL8.

Edytowane przez delfin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo nie ma odpowiedniego dzielnika i pamięci będą chodziły max 1333MHz - co nie oznacza, że nie da się ustawić 1600MHz, albo że takie pamięci nie zadziałają.

 

Co do tematu - mam tą samą płytę. W biosie masz opcję AI Overclock Tuner i możesz ją zmieniać. Ustawienie bodajże opcji XMP sprawi, że będziesz mógł ustawić pamięci na 1600MHz. Polega to na tym, że obniżony zostaje mnożnik procesora i podniesione zostaje BCLK (szyna), czyli praktycznie możesz to zrobić sam i ustawić pamięci nawet wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sens zawsze się znajdzie :wink: . Choćby taki, że pamięci 1600MHz łatwiej będzie sprzedać w przyszłości niż 1333MHz - tak jest teraz np. z DDR2 667MHz a 533MHz. Także jeśli różnica w cenie to kilkadziesiąt złotych, to można dopłacić.

 

Pamiętajmy też, że w normalnym zastosowaniu pamięci szczęścia (wydajności) nie dają... więc nie trzeba kupować nie wiadomo jak drogich i szybkich. Nawet tanie pamięci (Goodram/Kingston) nie będą przeszkodą w kręceniu Core i5/i7 do ~4GHz.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... W biosie masz opcję AI Overclock Tuner i możesz ją zmieniać. Ustawienie bodajże opcji XMP sprawi, że będziesz mógł ustawić pamięci na 1600MHz. Polega to na tym, że obniżony zostaje mnożnik procesora i podniesione zostaje BCLK (szyna)...

Co prawda 5 lat nie mam, ale liczyłem na bardziej łopatologiczne wytłumaczenie, jako że przez ostatnie lata używam notebooki, a komputery PC składałem ostatnio na przełomie wieków, kiedy rynek zdobywał PIII i Win98 SE :D

 

Nie bardzo rozumiem, jak to się w praktyce objawia z tym obniżeniem mnożnika procesora i całym BCLK. Wiem, że i5 vs i7 ma zablokowany mnożnik x12 dla pamięci, który odpowiada za 1600 MHz. Tak sobie kombinuję, czy się nie da tego x12 jakoś 'odblokować', żeby kontroler pamięci i5 działał, jak w dwukanałowych i7, gdyż nie przypuszczam, że fizycznie jest to inaczej wykonane, tylko pewnie jakoś zablokowane. Chyba by się im nie chciało oddzielnej linii produkcyjnej ruszać, stąd moje przypuszczenie, że i5 i i7 na 1156 mają takie same kontrolery, tylko jeden jest jakoś programowo spowolniony i łudzę się, że można to obejść :)

Ktoś wyjaśni temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie kombinuję, czy się nie da tego x12 jakoś 'odblokować', żeby kontroler pamięci i5 działał, jak w dwukanałowych i7, gdyż nie przypuszczam, że fizycznie jest to inaczej wykonane, tylko pewnie jakoś zablokowane.

Nie da się odblokować.

 

Łopatologicznie? Standardowo jest 133*20 (BCLK*mnożnik), a mnożnik pamięci wynosi *10, więc ustawienie np. 165*16 sprawi, że procesor będzie pracował z taktowaniem 2640MHz, a pamięci - 1650MHz (165*10).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego jeszcze trzeba dodać podnoszenie mnożnika przez TURBO. Może się okazać, że przy obciążeniu jednego rdzenia, co się równa najwyższemu mnożnikowi, procesor będzie niestabilny z powodu wyższego taktowania. Standardowo przy turbo na jednym rdzeniu max mnożnik wzrasta do 25 wiec 133x25=3325 natomiast przy 165 to jest już 4125MHz. Prawdopodobnie trzeba będzie podnieść napięcie na rdzeniu, żeby to było stabilne...

 

Po przeczytaniu tego co napisałem sam już nie wiem, czy nie napisałem bzdury. Mnożnik przy turbo wzrasta o max. 5 w górę, czy jest z góry narzucony od 21-25?

Edytowane przez Barty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gkar - zapewne niższy timing = lepsza pamięć, czyli te 1600 CL7.

 

Jednak wracając do mojego zestawu (początek wątku: i5, 2x2 1600 CL8, P7P55D) - wyjaśnione już i w instrukcji również znalezione DRAM O.C. i sprawa BCLK, jednak teraz wyszła kolejna sprawa. Przy domyślnych ustawieniach pamięci chodzą na 1333 MHz - wiadomo, tylko dlaczego zamiast 8-8-8-24 timingi pokazywane w BIOSie, memtescie i cpuz to 9-9-9-25? O co chodzi? Czy wystarczy w BIOSIE pierwsze cztery zmienić z 'AUTO' na wartości, które podaje producent (kolejno 8-8-8-24)? Co z pozostałymi, bo tam lista ma kilkanaście pozycji. Czemu na auto są gorsze timingi? Help needed :)

 

edit:

Innymi słowy, czy pamięć z deklarowanymi przez producenta 8-8-8-24 przy 1600 MHz, działająca na 1333MHz z jakiegoś powodu zmienia sobie również Timingi na gorsze? Czy może to po prostu bios w trybie 'auto' przyjmuje tak niskie parametry? A tam dużo do ustawiania - 1st, 2nd, 3rd information - w samej 1-szej jest 9 parametrów, z czego na pamięciach podają zapewne pierwsze cztery 8-8-8-24? I jak to jest - częstotliwość pracy wpływa na timing, czy nie? Z tego, co widzę, to timingi są wyższe przy wyższej częstotliwości, dlaczego zatem przy niższej od 'fabrycznej', pamięci mają podwyższone czasy w trybie auto? Można to bezpiecznie ustawić na dane z kości?

Edytowane przez delfin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...