Skocz do zawartości
andriu

MSI K7N2 - złote rady, etc.....

Rekomendowane odpowiedzi

A ja wam teraz opowiem inna historie:

Moja plyta to MSI K7N2-L. Wszytko bylo git dopoki nie zaktualizowalem BIOSA przez ten walony MSI Live Update 3! Wykryl nowszy BIOS, zaktualizowal sie, restart i wszystko niby w porzadku. Temperatura CPU spadla do 36 stopni (z 56), FSB do 220 Mhz (!). Super! Ale... AGP Aperture Size nagle zrobilo sie na 512 MB (z 64 MB) i nijak nie dalo rady tego przestawic. Tzn. w BIOSIE sie przestawialo ale taki POWER STRIP wykrywal nadal 512 MB (poprzednio bylo 64MB). Najgorsze jest to ze nie dalo sie przez to gierczyc! Po kilku chwilach grania, HDD zaczynal wariowac caly czas cos dopisujac, przez co plynnosc spadala praktycznie do zera (gram w Americas Army i tam kazdy przeskok konczy sie smiercia), wszystko sie doladowywalo, co strzal to zatrzymany obraz przez kilka sekund nawet... WRR! Probowalem przywrocic stary BIOS (spreparowana w tym celu przez MSI Live Update 3 dyskietka ze starym BIOSEM) ale pisalo ze nieprawidlowy plik z BIOSEM i [gluteus maximus]! Wtedy zauwazylem ze zaktualizowalo mi BIOS do MSI K7N2 DELTA-L (wersja 5,40)!!! W koncu sie wkurzylem i wymusilem flashowanie przez parametr /f. No i tak zakonczylem zywot mojej plyty. Juz nie wstala, mimo ze flashowalem dobrym BIOSEM! Oddalem ja do serwisu a tam powiedzieli, ze moga ja jedynie odeslac do producenta co potrwa z miesiac i dodatkowo moge stracic gwarancje! :/ Ostrzegam przed walona aktualizacja BIOSU przez MSI Live Update 3!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Bede mial lada dzie plyte K7N2-L Delta. Widziałem kilka zdjec tej płyty i zauwazyłem, ze wokól socketa jest kurcze jakby troche mało miejsca...sa tam te dwa kondensatorki. Nie przeszkadzają czasami? Titan D5TBC lub Spire Whisper Rock IV wejdzie?

 

Moze jakies szczegolne uwagi na temat tej płyty? Bios wiem, ze jest juz 5.4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam taka plyke ja i teraz kupilem tez kuzynowi. zadnych problemow nie ma, a radiatorki u mnie firmowy z box, u kuzyna nie wiem jaki ale spory bo do Bartona (ale nie ten boxowy) mieszcza sie bez wiekszego probl;emu. Wszystko hula az milo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie.....czy model K7N2-L Delta ma kolorowe gniazda na pamieci czy tak jak K7N2 w jednym kolorze (czarne)?

 

Kupuje dzisiaj Delte i chce miec pewnosc, ze to co biore to Delta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wstepie sorki, ze postuje drugi raz pod swoim postem ale odswiezy to watek.

 

Otoz płyte MSI K7N2-L Delta wczoraj nabyłem. Wszystko slicznie piknie ale mam problemy.

Na płycie siedzi Radek 8500, 2x256 DDR333 Kingston (identyczne kosci). Procek XP1700+ 0,13. Po zamontowaniu całosci wlaczyłem kompa...i hura działa. Poustawiałem wszytsko w BIOS (wer. 5.3) i zaczynam montowac XP'ka. Płytka ładnie bootuje...pojawiaja sie kolejne menu i nagle...bummm....komp sie wyłacza :( No nic...cos nie tak w bios widac...na wszelki wypadek wyjałem tez jedna kostke RAM. Drugie podejscie to samo. Trzecie, po odlaczeniu nagrywarki i drugiego dysku....i znowu komp sie wyłacza :(

No zaczyna sie robic goraco. Wlaze do BIOS...wszystko mam tam na auto, normal (szczegolnie opcje dotyczace taktowania itp.) Tkneło mnie i utawiłem w BIOS CPU FSB Clock na 100 (mimo, ze proc przeciez jest 133)....i...działa....wszystko poszło, windoza sie zamontowała. No to przestawiłem w BIOS FSB na 133 (pozostałe opcje nadal na auto). BIOS pokazuje poprawnie XP1700+. Windows sie ładuje....ale w pewnym momencie tez jakby mial ochote sie wyłączyc...jednak działa nadal..choc dyski jakby na sekundke parkował.

I o co tu biega ??

Dlaczego na 133 nie działa tak jak powinien? Na procku jest wiatrak TITAN D5TBC (czy jakos tak), procek smarniety pasta silikonowa...poprawnie załozony. Dodam, ze temp. procka w BIOS wynosi po starcie około 38 stopni. W Windowsie Motherboard Monitor pokazywal 47 st. Ten sam procek i reszta podzespołów (poza rzecz jasna płyty i pamieci) działało na FSB 133 na płycie poprzedniej (w podpisie) bez problemów. I co zauwzyłe....to ze gdy juz w Windowsie te dyski zaparkowały, M Monitor pokazał temp 50 stopni.

Wyczytałem w instrukcji, ze procki XP maja wbudowane zabezpieczenie termiczne, ktore powoduje wylaczenie kompa przy zbyt wysokiej temperaturze. Jednak te 38 czy 47 stopni to przeciez nie jest koszmarnie wysoka temp. Chyba, ze czujniki cos zle pokazują.

Zasiłka to zaden no-name bo Hunt-Key 350W.

 

Co byscie sugerowali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze aktualizacja Biosa... TYLKO UWAZAJ NIE ROB TEGO TYM MSI LIVE UPDATE 3 BO MOZE CI SFLASZOWAC ZLY BIOS TAK JAK MI I PLYTA NIE RUSZY! Na spokojnie sprawdz jeszcze czy dobrze masz podlaczone kable IDE... O ile wiem najlepiej kanal Primary zostawic tylko dla dyskow twardych czyli jak masz jeden HDD to walnij go na PRIMARY MASTER, a CD-ROM podlacz do drugiego kanalu IDE, czyli SECONDARY MASTER. Wtedy nie beda sie zarly bo jak wiadomo HDD pracuja z szybszym protokolem UDMA nizli CDROMy... Aha! Niekiedy wazne jest jak masz podlaczony dysk do kabla IDE, z reguly (choc mialem wyjatki) MASTER powinien byc podlaczony do ostatniego zlacza na kablu, a SLAVE do tego srodkowego... Moze to pozamieniaj i bedzie git... Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha! Niekiedy wazne jest jak masz podlaczony dysk do kabla IDE, z reguly (choc mialem wyjatki) MASTER powinien byc podlaczony do ostatniego zlacza na kablu, a SLAVE do tego srodkowego... Moze to pozamieniaj i bedzie git... Powodzenia.

Nie będzie git - tylko tragicznie! :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok posprawdzam to wszystko po pracy. Kable mam podlaczone tak jak piszesz.

Jeszcze jedno mi wpadło do głowy. W BIOS jest opcja dotyczaca AGP. Jest tam Enable AGPx8. Mam to zrobione na Enable a karte mam Radka 8500, ktory z tego co wiem chodzi na AGPx4...moze kurde tu jest problem. Ech...teraz czeakc do 16-tej az skoncze prace :( a w głowie nie praca tylko komp w domu.

 

P.S.

Mozecie zerknac jakie max. wartosci amperów sa napisane na naklejkach Waszych zasilaczy? Tzn ile Amperów dla napiecia 5v, 12v i 3,3v.

Wedlug tego co sie dowiedzialem na forum MSI wartosci te powinny byc mniej wiecej:

 

3,3v - 28a

5v - 30a

12v - 17a

 

Moj pie... HuntKey daje 14a, 30a i 13a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AAaaaa....juz mnie szlag trafia z ta plyta. Kuzwa co jest.

 

Zmieniłem zasiłke na 450W i nadal kuzwa sa te zamkniecia systemu. Juz nie wiem co tu sprawdzic. Obecnie pisze te słowa jadac na jednej kostce RAM (single chanel). Zobaczymy. Moze te Kingston walniete jakies i nie nadaja sie do duala :(

 

P.S.

I niestety. Na jednej kosci tez to samo :(

Najdziwniejsze jest to, ze przy FSB100 i defaultowym mnozniku działa cacy.

 

Zauwazyłem jeszcze cos. Gdy sie komp samoczynnie wyłaczy to nie mozna go ponownie od razu wlaczyc. Najszybciej dac na off przełacznik na zasilaczu...wtedy po mniej wiecej sekundzie słychac taki....pstryk...bardzo cichutki...jakby jakies..hmm...nie wiem..cos po prostu tam zaskakuje po odlaczeniu zasilania i mozna ponownie kompa odpalic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się zastanawiam czy warto brać K7N2 Delta-L, nie jest to płyta zupełnie bezkonfliktowa (problemy z temp. i inne), a może MSI kt4av na KT400a? Dual channel dla pamięci prawdopodobnie nigdy nie wykorzystam- wydajność bardzo zbliżona, a Delta dodatkowo droższa o 80 PLN. A może jest jeszcze jakieś istotne za... które przemawia za Deltą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Aha! Niekiedy wazne jest jak masz podlaczony dysk do kabla IDE, z reguly (choc mialem wyjatki) MASTER powinien byc podlaczony do ostatniego zlacza na kablu, a SLAVE do tego srodkowego... Moze to pozamieniaj i bedzie git... Powodzenia.

Nie będzie git - tylko tragicznie! :lol:

Czasami tragicznie jest lepiej, niz jakby mialo w ogole nie dzialac :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok posprawdzam to wszystko po pracy. Kable mam podlaczone tak jak piszesz.

Jeszcze jedno mi wpadło do głowy. W BIOS jest opcja dotyczaca AGP. Jest tam Enable AGPx8. Mam to zrobione na Enable a karte mam Radka 8500, ktory z tego co wiem chodzi na AGPx4...moze kurde tu jest problem. Ech...teraz czeakc do 16-tej az skoncze prace :( a w głowie nie praca tylko komp w domu.

 

P.S.

Mozecie zerknac jakie max. wartosci amperów sa napisane na naklejkach Waszych zasilaczy? Tzn ile Amperów dla napiecia 5v, 12v i 3,3v.

Wedlug tego co sie dowiedzialem na forum MSI wartosci te powinny byc mniej wiecej:

 

3,3v - 28a

5v - 30a

12v - 17a

 

Moj pie... HuntKey daje 14a, 30a i 13a

O ile pamietam w BIOSIE mozna zmieniac napiecia pamieci i AGP... Ja u siebie poustawialem te napiecia na maxa jakie sa tam dostepne (czyli chyba dla DDR = 2,7 V, a dla AGP = 1,8 V), wtedy moj Athlon XP 1700+ zaczal wreszcie poprawnie chodzic na magistrali = 166 Mhz (z defaultowym mnoznikiem czyli bylo 1830 Mhz :wink: ) i nie resetowal systemu po kilku chwilach testu Prime95. Moze w tym tkwi problem.(aha mialem Radka 9100 i RAMy Specteca DDR 333).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Aha! Niekiedy wazne jest jak masz podlaczony dysk do kabla IDE, z reguly (choc mialem wyjatki) MASTER powinien byc podlaczony do ostatniego zlacza na kablu, a SLAVE do tego srodkowego... Moze to pozamieniaj i bedzie git... Powodzenia.

Nie będzie git - tylko tragicznie! :lol:

Czasami tragicznie jest lepiej, niz jakby mialo w ogole nie dzialac :wink:

Jak nie wiesz - to niezgaduj: to nie jest teleturniej.

Dokształty można pobrać tu: http://forum.cdrinfo.pl/showthread.php?threadid=8234

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety...juz sie poddaje. Nie wiem co jest nie tak :(

 

Pozostaje albo walnieta płyta albo cos z RAM (choc to mniej).

 

Na FSB 100 idzie pieknie a jak tylko dam 133 to sie wyłacza. Kurde jeszcze cooler zdejme i coopershima i posprawdzam styk rdzenia procka z coolerem...moze...moze...kurde.. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ta plytka sie nadaje na postawienie na niej batona 2500+ i wykrecenie go tak chociaz na 3200+ ?

tak, kuzyn ma cos kolo tego Bartona ustawionego :D

 

ale prawde mowiac nie ma sensu podkrecanie tego proca bo to nie wiele daje, gdyz sam z siebie jest na tyle szybki, ze istotnych zmian nie odczujesz. A bedzie sie ciut wiecej grzal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Aha! Niekiedy wazne jest jak masz podlaczony dysk do kabla IDE, z reguly (choc mialem wyjatki) MASTER powinien byc podlaczony do ostatniego zlacza na kablu, a SLAVE do tego srodkowego... Moze to pozamieniaj i bedzie git... Powodzenia.

Nie będzie git - tylko tragicznie! :lol:

Czasami tragicznie jest lepiej, niz jakby mialo w ogole nie dzialac :wink:

Jak nie wiesz - to niezgaduj: to nie jest teleturniej.

Dokształty można pobrać tu:http://forum.cdrinfo.pl/showthread.php?threadid=8234

Stary ja tu zadnego teleturnieju nie prowadze, a tym bardziej w zadnym nie uczestnicze. Co do doksztalcania: dyski potrafia dzialac poprawnie nawet jak sa zle podlaczone kablem. Mialem tak podlaczone kiedy odebralem kompa ze sklepu (Athlon 600 na Slot A hehe dobry sprzet) i jakos winda 98 nie widziala problemow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Aha! Niekiedy wazne jest jak masz podlaczony dysk do kabla IDE, z reguly (choc mialem wyjatki) MASTER powinien byc podlaczony do ostatniego zlacza na kablu, a SLAVE do tego srodkowego... Moze to pozamieniaj i bedzie git... Powodzenia.

Nie będzie git - tylko tragicznie! :lol:

Czasami tragicznie jest lepiej, niz jakby mialo w ogole nie dzialac :wink:

Jak nie wiesz - to niezgaduj: to nie jest teleturniej.

Dokształty można pobrać tu:http://forum.cdrinfo.pl/showthread.php?threadid=8234

Stary ja tu zadnego teleturnieju nie prowadze, a tym bardziej w zadnym nie uczestnicze. Co do doksztalcania: dyski potrafia dzialac poprawnie nawet jak sa zle podlaczone na kablu. Mialem tak podlaczone kiedy odebralem kompa ze sklepu (Athlon 600 na Slot A hehe dobry sprzet) i jakos winda 98 nie widziala problemow.

Świrus: tu nie musisz świrować. A dokształty Ci nie zaszkodzą. :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AAaaaa....juz mnie szlag trafia z ta plyta. Kuzwa co jest.

 

Zmieniłem zasiłke na 450W i nadal kuzwa sa te zamkniecia systemu. Juz nie wiem co tu sprawdzic. Obecnie pisze te słowa jadac na jednej kostce RAM (single chanel). Zobaczymy. Moze te Kingston walniete jakies i nie nadaja sie do duala :( 

 

P.S.

I niestety. Na jednej kosci tez to samo :(

Najdziwniejsze jest to, ze przy FSB100 i defaultowym mnozniku działa cacy.

 

Zauwazyłem jeszcze cos. Gdy sie komp samoczynnie wyłaczy to nie mozna go ponownie od razu wlaczyc. Najszybciej dac na off przełacznik na zasilaczu...wtedy po mniej wiecej sekundzie słychac taki....pstryk...bardzo cichutki...jakby jakies..hmm...nie wiem..cos po prostu tam zaskakuje po odlaczeniu zasilania i mozna ponownie kompa odpalic.

 

Miałem podobny problem.

Zaraz po zakupie sprzętu (MSI n-forceL barton 2500, DDR 256 (333) *2)

przy pierwszej instalacji Windy komp mi się wyłączył. Za każdym razem było podobnie więcv myślałem że coś jest zwalone.

Okazało się że u mnie była to zbyt wysoka temp ( tak wnioskuje bo miałem wiatrak z TC i jak wywaliłem termistor to mi się kom przestał wyłączać).

Było [podobnie jak u ciebie - nie dało się od razu włączyć, tylko najpierw

wyłączałem i włączałem zasilacz i dopiero komp.

Od 2 miesięcy spokój, ani raz się nie wyłaczył.

Nie wiem czy w twoim przypadku może być to samo ale wygląda bardzo podobnie (ja nie probowałem rozwiązać tego przez zmaine taktowania fsb)

Może to wina zabezpieczenia na płycie które ma ponoć wyłączać proc w przypadku zbyt wysokiej temp - może tam są jakieś przekłamania.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...no to nowa koncepcja.

Faktem jest, ze pod socketem jest ten smieszny czyjnik....kurcze moze jakby go przygiac...zeby nie dotykał procka...hmmm. Moze faktycznie sa tam jakies bledne odczyty (mimo ze w BIOS pokazuje mi temp. około 36st.) i komp mysli, ze proc sie grzeje.

Dzieki za sugestie...teraz musze poczekac do 16-tej az bede w domu :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...no to nowa koncepcja.

Faktem jest, ze pod socketem jest ten smieszny czyjnik....kurcze moze jakby go przygiac...zeby nie dotykał procka...hmmm. Moze faktycznie sa tam jakies bledne odczyty (mimo ze w BIOS pokazuje mi temp. około 36st.) i komp mysli, ze proc sie grzeje.

Dzieki za sugestie...teraz musze poczekac do 16-tej az bede w domu :(

Zapomniałem jeszcze dodać że temp w pc alert dochodziała u mniwe do 60 st. Zrobiłem upgr biosa (ale pasowała do mojej płyty ten od wersji delta - gdzieś ten problem był już chyba poruszany) i temp spadła o 20 stopni. Teraz wiatrak działa na 3500 rpm (trochę głośno ale mam spokój ze stabilnością) i max na procu po 1,5 h prime 95 to 36 st. (najważniejsze że się nie wyłącza).

Popróbuj, może coś się uda poprawić, trzymam kciuki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okazało się że u mnie była to zbyt wysoka temp ( tak wnioskuje bo miałem wiatrak z TC i jak wywaliłem termistor to mi się kom przestał wyłączać).

Chodzi Ci tu o termistor z samego coolera czy ten czyjnik (tą wygiętą tasiemke) z socketa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja piernicze DZIAŁA !!!

 

wz - Tobie chyba najwieksze THX bo podsunales pomysl :)

 

Nie uwierzycie co zrobiłem !! Podpowiem, ze RAM jest stary.

 

Otoz...otoz....jak dla mnie ekstremalna głupota ale coz działa. Otoz na/w sockecie jest taki paseczek/czujnik. Normalnie kazdy wie, ze powinien on dotykac procka zeby mozliwe byly odczyty temperatury. A tu Panowie okazało sie, ze aby działało ma byc odwrotnie. Ten czujnik nie moze dotykac procka...bo prawdopodobnie płyta ma walniete odczyty temperatury i gdy dotykal, płyta uwazala ze procek sie grzeje i wyłaczała kompa.

 

Poza tym...ale to juz chyba sprawa drugorzedna, dalem nowa paste termoprzewodzaca na mostek polnocny.

 

I jak na razie działa...5 testów 3DMarka przeszlo bez zajakniecia.

 

Cały czas dzisiaj potestuje, jak bedzie ok jutro sprobuje dac procka na 166.

 

Hehe...ale jestem happy. Dzieki wszystkim za pomoc.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po tym manewrze z sensorem ciepla pomiary tempertury sa jkies normalne i gdzie on sie teraz znajduje ?

Well...w sumie to mi to obojetne jaka jest temperatura. Gdyby cos sie działo to i tak procek ma wbudowane zabezpieczenie termiczne...i płyta czyta dane z samego procka a nie z tej diody termicznej w sockecie. Po drugie co uzytkownik tej płyty to inne odczyty temperatury, wiec i tak nie wiadomo na dobra sprawe jakie odczyty sa poprawne.

 

Mam DELTE właśnie do tego parkę pamięci GEIL, mam w związku z tym pytanie, jak wsadzić pamięci i co włączyć (jak sprawdzić) DUAL CHANNEL

Nic nie musisz właczac. Jesli obsadzisz dwa gniazda pamieci (ten pierwszy i jeden z dwoch pozostałych - tych blisko siebie) to juz bedziesz mial dual. Płyta na starcie pokaze Ci jaki procek, ile RAM i jaki tryb pracy pamieci, czyli bedziesz mial albo Dual DDR lub single.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...