Skocz do zawartości
Schranzer

Nowy Pc - Zawieszanie Sie Systemu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Postaram sie opisac problem najdokladniej jak potrafie.

Sprzęt z sygnatury. Problem polega na freezach systemu. Freez polega na tym, ze kursor zamiera, obraz zamiera, wiatraki przyspieszaja, zapala sie (czasami nie) dioda od hdd. Zostaje reset. Jak cos gra dzwiek zamienia sie w ciagle wycie. Do tej pory dzialo sie to tylko gdy na kompie praktycznie nic sie nie robilo. Podczas grania, konwertowania czy innych wymagajacych czynnosci nie zdarzylo mi sie jeszcze zlapac zwisu. By wyeliminowac standrodowe rzeczy zaczalem od wirusow i antispyware.

 

Mks online, avast i malwarebytes nic nie znalazlo. Inna nieprawidlowoscia jest widoczna karta dzwiekowa z plyty glownej. To co jest w tym dziwne to to, ze jest ona wylaczona w biosie a mimo to zalacza sie proszac o stery. Wylaczylem ja w manadzerze po prostu. Nastepnie wyjalem swojego sb live i zalaczylem owa karte instalujac drivery - nic to nie dalo. Wrocilem do sb live. Nastepnie grafika. Sterowniki w 3 wersjach. Wpierw wersja 8.x z plyty nastepnie 9.10 ofcijalna ze strony i obecnie bety 9.11. Bez roznicy. Temperatury procesora, grafiki w normie.

Same zwisy pojawiaja sie dosc rzadko. Czasami raz dziennie, czasami raz na 3 dni - nie wazne co robie czy slucham muzyki czy

 

postuje na forum jak teraz. Podczas obciazenia nie spotkalem sie z freezem..mozliwe ze tylko fartem. Kolejna rzecza, ktora sie zajalem byl hdd. Obejrzalem go w hd tune - smart wyglada ok (screen). Testy tez - temp tez - nigdy z nim nie mialem problemow. Raczej odpada. Podekjrzewam plyte glowna, ale nie mam dowodow. Jedyna niescisloscia jest pojawianie sie tej

 

nieszczesnej dzwiekowki mimo, ze ma byc wylaczona. Mialem juz wczesniej ta plyte i nie bylo z nia problemow tego typu.

 

Zajrzalem sobie do dziennika zdarzen. Tam wszytko gra tylko w roznych momentach(dosc czesto pokrywa sie z freezem) jest wpis z bledem avasta:

Usługa avast! Web Scanner zakończyła działanie; wystąpił następujący błąd:

Żądana wersja Windows Sockets nie jest obsługiwana.

kod 7023. Nie sadze by to byl sprawdza owych freezow. Mam zgrany winsockfix ale nie stosowalem jeszcze.

 

Zajrzalem tez czy nie ma minidumpow.. Kilka bylo, ale jeszcze z poprzedniego miesiaca. Tam wpisy byly takie:

BugCheck 9C, {0, ba34c050, b669c000, 145}

Probably caused by : ntoskrnl.exe ( nt+22f33 )

Ram testowany memtestem - bez bledow.

Proc jest podkrecony z 3 na 3.5G i zwiekszone ciut napiecie. Zjechalem na default, ale freezy nie ustapily wiec to rowniez wykluczylem.

Co mozna zrobic?

Mam nadzieje, ze o niczym nie zapomnialem. Pytajcie chetnie odpowiem.

Komp jest nowy wolalbym nie bawic sie w odsylanie czesci. Licze po cichu ze to cos w systemie jest skaszanione.

 

 

System : Win XP Pro SP3

Pomiary miernikiem z zasilki:

5v = 5.09

12v = 12.33

Chyba za malo mam podlaczone ze zawyzone wartosci :rolleyes:

Pomozcie.

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Schranzer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Na początek pozbądź się Avasta - jest głównym podejrzanym opierając się na logu - być może w wolnym czasie (gdy komp nic nie robi) on zaczyna skanować kompa/sieciówki/pobierać aktualizacje/cokolwiek.

 

2. Pasuje wykluczyć winę systemu - do wyboru: druga kopia systemu obok, nowa instalka systemu, Linux z LiveCD.

 

3. Pamięci sprawdź przy pomocy GoldMemory.

 

4. Koniecznie podłącz inny zasilacz. Wprawdzie mocy obecnemu nie brakuje, ale przy dzisiejszej masówce łatwiej trafić na wadę fabryczną, niż sztukę która będzie chodziła jeszcze długo po zakończeniu gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Na początek pozbądź się Avasta - jest głównym podejrzanym opierając się na logu - być może w wolnym czasie (gdy komp nic nie robi) on zaczyna skanować kompa/sieciówki/pobierać aktualizacje/cokolwiek.

 

2. Pasuje wykluczyć winę systemu - do wyboru: druga kopia systemu obok, nowa instalka systemu, Linux z LiveCD.

 

3. Pamięci sprawdź przy pomocy GoldMemory.

 

4. Koniecznie podłącz inny zasilacz. Wprawdzie mocy obecnemu nie brakuje, ale przy dzisiejszej masówce łatwiej trafić na wadę fabryczną, niż sztukę która będzie chodziła jeszcze długo po zakończeniu gwarancji.

ad1. Poszukam innego antywira darmowego i dam znac (zawsze mialem avasta i nigdy nic zlego mi nie robil).

ad2. Nie widzi mi sie jechac na linuxie pare dni do testu(taki jestem w nim obeznany jak w balecie mongolskim) a dwa nie stac mnie( w tej chwili) na inny system( pirat odpada) a i tak planuje win 7 w przyszlosci.

ad3. Zrobi sie (wyedytuje post albo napisze nowy)

ad4. Nie mam innej zasilki - lezy mi tylko chieftec 350W i modecom feel III 500W. Zasilacz chodzi cichutko - napiecia jak podalem(uwazam ze 12 ciut zawyzone ale miesci sie w granicach - pod obciazenie spada jakies 0.05)

Dovoltuj troche procesor lub ramki, przeciez sa po OC. Jestes teraz na granicy stabilnosci i takie zwisy beda cie nawiedzac. Mi to wyglada na za niskie napiecie proca w idle.

Proc dostaje teraz 1.4 V jest stabilny po paru godz w prime nic sie nie dzieje. Poza tym na standardowych taktowaniach i napieciu zwisy takze wystepuja.

Edytowane przez Schranzer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Ja nie mówię o zmianie antywira. Odinstaluj go tylko na czas testu. Robaki nie powinny Cię zjeść.

2. Ubuntu LiveCD nie trzeba instalować, jest po polsku i nie sprawia żadnych problemów w codziennym normalnym użytkowaniu kompa.

4. Pożycz zasilacz od znajomych/rodziny/kogokolwiek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Ja nie mówię o zmianie antywira. Odinstaluj go tylko na czas testu. Robaki nie powinny Cię zjeść.

2. Ubuntu LiveCD nie trzeba instalować, jest po polsku i nie sprawia żadnych problemów w codziennym normalnym użytkowaniu kompa.

4. Pożycz zasilacz od znajomych/rodziny/kogokolwiek.

OK no wiec. Goldememory lecial quick test przez 90 minut - nie znalazl zadnych bledow. To tyle powinno trwac?

 

ad1. Zrobi sie jak wroce z roboty. Moze i mnie nie zjedza kto wie, ale nie mam zadnej innej ochrony procz sprzetowego routerka dir-300. Zobaczymy - jak cos obraz w ghost lezy i czeka.

ad2. Mam livecd ale strasznie jestem uzalezniony od win i siedzenie na tym sprawia same niedogodnosci..ale chyba sie poswiece z tym, ze najpierw pojade pare dni bez antywira w Win a jak problem sie powtorzy to samo zrobie z livecd.

ad3. No niestety wszyscy znajomi/rodzinka maja kompy jak z supermarketu z zasilkami glownie z czarnej listy. Nie mam od kogo porzyczyc porzadnego zasilacza. No coz najpierw wykluczmy 2 pierwsze mozliwosci.

 

Jeszcze pytanie. Dlaczego w Win caly czas sie zglasza praktycznie wylaczona w biosie karta audio? O czym to moze swiadczyc?

Edytowane przez Schranzer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie pomyslalem. Zglasza mi sie high definition audio i prosi o stery. Jakie stery mialbym podac? W sumie wloze plytke od karty pownno tam byc jezeli to to. Btw zajme sie wszystkim pozniej teraz praca :}

Edytowane przez Schranzer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

high definition audio jest od radeona

HDA jest od integry i mostka południowego -o ile wiem lan/dźwięk obsługuje mostek południowy, a nie północny. Północny obsługuje magistralę, pamięci i procka.

Jak prosi o stery do HDA, to poprawka KB888111 jest zainstalowana. Wystarczy więc wrzucić CD od płyty głównej, włączyć kreator instalowania sterowników i wskazać mu napęd. Kreator sam sobie znajdzie i zainstaluje odpowiednie sterowniki.

 

Samo zaś urządzenie na 99% nie powinno powodować takich problemów, jednak kompy są zbyt skomplikowane, aby mieć pewność 100%. Jest więc 1% szans, że to jednak może być przyczyna. Osobiście jednak nadal stawiam na zasilacz. Ewentualnie płytę główną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowalem Ati hdmi audio driver( ze strony realteka) i to zlikwidowalo problem audio wiec to bylo od radka najwyrazniej. Avast usuniety no i zobaczymy czy mnie pożrą wirusy..Dam mu pare dni jak nie pojawia sie zwiechy to poszukam innego antywira.

 

No coz minely 2 godziny, czytam sobie purepc a tu reset..nie bylo freeeza zwykly reset. W dzienniku zdarzen nic nie ma..nie ma tez nowego minidumpa. Avast chyba odpada. Jutro z linuxem zaczne a moze i zaraz.

Edytowane przez Schranzer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to rzeczywscie skoki by sie zaczely rowniutko z kupnem komputera....poprzednio na starym kompie w ktorym byla ta sama plyta i phenom x3 720 be zasilane to bylo fortronem 550W i zero probemow. Rzucam sie na linuxa by wykluczyc wine windy. Jezeli i on sie zwiesi to juz bankowo cos z hardwaru. Napisze jak cos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spedzilem noc na kubuntu livecd ogladajac filmy sluchajac muzyki itp.. Zadnych problemow. Kolejnym krokiem dla mnie bedzie reinstalka XP - jezeli sytuacja sie powtorzy wloże sobie modecoma 500W - na wstanie systemu i chodzenie po necie powinien dac rade. Ma 2 linie 12V po 15 i 17A - chyba starczy.

Edytowane przez Schranzer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiec byl taki patent. Instalowalem po kolei sp3, stery od mobo ze stronki producenta i zaczalem instalowac bety ati - w tym momencie reset...ponowna proba..znowu reset...zeby juz nie bylo wpialem na chwile zasilacz modecoma 500W instaluje znowu reset......dalem sobie siana i wrocielm na ocz..zainstalowalem stery 9.10 i reszte oprogramowania i do tej pory wszystko chodzi ok.. sadzilem wczesniej, ze wersja sterownika graficznego nie miala nic do zwiech, ale mozliwe ze mi sie pomylilo i zwiechy byly juz z wersja beta driverow. Zobaczymy czy nic zlego sie nie wydarzy.

Edytowane przez Schranzer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coz minelo 6 dni bylem happy zadnych zwisow i problemow az tu nagle podczas ogladania serialu ryp...zwiecha, dzwiek wyje, kaplica...nic nie instalowane od nowego 6 dni temu..po prostu sie stalo....teraz juz nie wiem. Co do zasilacza.. mam fortrona 550W z jedna silna linia 12V - 36A model fsp550-60plg . Pociagnalby ten zestaw na testy ? nawet podcza gry?

 

Ja podejrzewam ram: posiadam A-Data 4GB (2x2GB) 1333MHz CL7 Extreme Edition

Jutro zrobie podmiane na goodramy ktore wiem ze nie robia problemow z moja plyta gdyz juz z nich korzystalem wczesniej.

Edytowane przez Schranzer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potestuj jeszcze RAM.

 

Zapuść GoldMemory na noc... 90 minut to za mało. ;) Będziesz miał pewność wtedy.

Ja miałem BSODy, freezy po których następowały resety, kiedy RAM był niedowoltowany. Dowoltuj RAM, jak sobie podziała trochę na wyższym napięciu, to nic mu się nie stanie. Ew. możesz dać mniejsze taktowanie na RAM. U mnie po zejściu z 1066 MHz na 800 Mhz było w porządku. Później wróciłem do dawnych ustawień i podbiłem V o kilka oczek.

 

Powodzenia! :)

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coz niemal pewny jest ram. Zamienilem te a-daty na goodram i co? - I koniec zwi3ch - proc sie lepiej przekrecil nawet prime nie krzyczy bledow.. A komp w ktorym byl goodram( z ta sama plyta) - po wlozeniu do niego -a daty - prime od razy wywala bledy a nic tam nie krecone. Trzeba bedzie odeslac je do panow z esc.pl tylko teraz co oni moga zrobic na to ze ram sie gryzie bo uszkodzony raczej nie jest... Moge liczyc na wymiane na innej marki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są na gwarancji i nie przekroczyłeś woltażu nominalnego to na pewno wymienią, ale holaaa... Najpierw trzeba wykluczyć problem z ich ustawieniami. Puść je na troszkę niższym taktowaniu i zobacz jak będą chodzić. I przede wszystkim powiedz na jakim teraz chodzą... Nominalne 1333 MHz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Too late poszly na gware do Gdanska juz. Kombinowalem w biosie jak sie dalo - nie zmienialo to sytuacji. Pogadalem z serwisem i kazali odeslac tak tez zrobilem. Dzieki za pomoc.

Edytowane przez Schranzer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przekroczyłeś nominalny woltaż, to mogą się czepiać, jeśli to sprawdzą, ale powodzenia. :D

 

Esc.pl to dobry sklep, natomiast na serwisie się zawiodłem. =/ Napisałem e-maila z problemem do działu głównego, prosili o kontakt z serwisem. Napisałem do serwisu, a ci kazali mi napisać do działu głównego. Zadzwoniłem w ostateczności do serwisu i pytał, czy testowałem memtestem. Jakimś cudem po 4 minutach "przerwało się" połączenie, sygnał był, ale już nikt do końca dnia nie odebrał. ^^ Ot, koniec OT, przepraszam. :D

 

Powodzenia w każdym razie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...