Skocz do zawartości
kajtomato

Dziwny Problem Karty Graficznej / Monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niedawno zakupiłem Radeona HD 4800 oraz BENQ V2400 ECO, po wymienieniu kabla DVI na HDMI zauważyłem dziwny problem, obraz na monitorze jest za mały, tzn mam obraz otoczony czarną ramką, poprawiłem to używając funkcji OVERSCAN z "Catalyst Control Center" ale problem się pojawia znowu gdy np gra nie obsługuje HD i muszę grać na niższej rozdzielczości. Próbowałem reinstalować sterowniki karty graficznej (za pomocą jakiegoś "czyściciela do sterowników"), instalacji sterowników do monitora czy grzebanie w ustawieniach do monitora, niestety nic nie pomogło.

 

Czy mógł by mi ktoś pomóc z moim problemem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygnał z karty idzie bezpośrednio przez wyjście HDMI czy za pomocą przejściówki DVI-HDMI ? .

 

Natywna rozdzielczość tego monitora to 1920x1080 ( czyli pełne HD 1080p ) .

 

Masz takie akcje wszędzie ( pulpit , aplikacje , filmy ) czy tylko w grach ?

 

Sprawdź całość na kablu DVI .

 

W drugiej kolejności kartę a potem monitor ( jak dalej będzie to samo ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygnał idzie przez przejściówkę (DVI -> HDMI)

 

na domyślnych ustawieniach obraz jest zawsze mały, niezależnie czy mam włączony pulpit, film czy grę, na overscanie, obraz się zmniejsza jak jakaś gra wymusza mniejszą rozdzielczość.

 

pomyliłem się we wcześniejszym poście, początkowo NIE działało to na DVI, tylko na kablu analogowym (nie pamiętam skrótu) monitor nie ma wejścia DVI (ma tylko analogowe i HDMI)

 

edit: na necie widziałem że ludzie mieli podobne problemy, ale z telewizorami, u nich wystarczyło użyć overscana, u mnie jednak nie :/ )

Edytowane przez kajtomato

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

analog to D-Sub .

 

Na tej karcie nie ma wyjść D-Sub .

 

Więc jedynie mogłeś podłączyć monitor za pomocą przejściówki DVI-D-Sub .

 

Jak karta ma 2 wyjście DVI to zobacz jak się zachowuje na podpiętej przejściówce DVI-D-Sub .

 

Jak to samo to kup inną przejściówkę i zobacz , potem kup/pożycz kabel D-Sub i też sprawdź .

 

Dopiero potem bierz się za sprawdzanie karty i monitora .

 

Możliwe że porty DVI są uszkodzone .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygnał idzie przez przejściówkę (DVI -> HDMI)

 

na domyślnych ustawieniach obraz jest zawsze mały, niezależnie czy mam włączony pulpit, film czy grę, na overscanie, obraz się zmniejsza jak jakaś gra wymusza mniejszą rozdzielczość.

 

pomyliłem się we wcześniejszym poście, początkowo NIE działało to na DVI, tylko na kablu analogowym (nie pamiętam skrótu) monitor nie ma wejścia DVI (ma tylko analogowe i HDMI)

 

edit: na necie widziałem że ludzie mieli podobne problemy, ale z telewizorami, u nich wystarczyło użyć overscana, u mnie jednak nie :/ )

Jak podłączasz przez DSUB(tak jak miałeś wcześniej) to obraz skalowany jest przez monitor. Przy połączeniu po DVI/HDMI obraz musi być przeskalowany w karcie graficznej bo mało który monitor może używać skalera przy połączeniu po cyfrowym wejściu (lub w ogóle go ma). Oczywiście skalowanie przed wysłaniem do monitora można wyłączyć. Wtedy jest tak jak u ciebie teraz - w trybach graficznych mniejszych niż rozdzielczość matrycy obraz jest mniejszy z czarną ramką dookoła. Musisz teraz tylko włączyć skaler w karcie graficznej. Opcja "Enable GPU Scaling":

Dołączona grafika

Edytowane przez Pet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc tak, w Windowsie xp ustawienie tej opcji nie pomaga, w win 7 mam to zablokowane (nie mogę włączyć)

 

no i coś dziwnego, mam dwa wyjścia z karty, na "lewym" pojawia mi się ten problem w Battlefildzie 2142 (rozdziałka niższa niż rozdziałka ekranu) a na "prawym" wyjściu problem pojawia się w Hearts Of Iron 3 (rozdziałka taka jak ekranu)..... dziwneee....

 

próbowałem innego kabla, efekt ten sam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc tak, w Windowsie xp ustawienie tej opcji nie pomaga, w win 7 mam to zablokowane (nie mogę włączyć)

 

no i coś dziwnego, mam dwa wyjścia z karty, na "lewym" pojawia mi się ten problem w Battlefildzie 2142 (rozdziałka niższa niż rozdziałka ekranu) a na "prawym" wyjściu problem pojawia się w Hearts Of Iron 3 (rozdziałka taka jak ekranu)..... dziwneee....

 

próbowałem innego kabla, efekt ten sam

Raczej to nie wina kabla ani uszkodzonego złącza. Zgaduję, że sterownik windowsowy zakłada, że jeśli podłączyłeś pod HDMI to jest to telewizor a telewizor zawsze ma skaler. Więc daje ci tylko taką delikatną regulację skalowania +/- kilka procent. Musisz jakoś go przekonać, że to jest monitor podłączony a nie TV :) Spróbuj wyłączyć tą opcję overscan bo może ona przejmuje kontrolę i dlatego ci te podstawowe opcje skalowania nie działają. Wrzuć też najnowsze sterowniki z najnowszym CCC (9.12 hotfix). Więcej ci już nic nie poradzę bo nie mam dostępu do konfiguracji z HDMI. Edytowane przez Pet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...