Skocz do zawartości
MPWR

Słabsze Wyniki W Benchmarkach Po Wymianie Chłodzenia Na Lepsze?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Krótko i na temat: karta 7900gs, na standardowym coolerze w 3dMarku 06 miałem powtarzalne 5500pkt, zmieniłem chłodzenie na Silencera Arctic Cooling i owszem temp spadła w stressie z 90 na 50 stopni, ale automatycznie wyniki w 3dMarku spadły do ok. 4600pkt. Wszystkie pomiary robione 1 dnia. Panowie: o co chodzi? Jedyne co mi przychodzi na myśl to to, że wentylator na nowym chłodzeniu pobiera więcej prądu i przez to ogólna wydajność karty spada. Wszelkie uwagi mile widziane. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm wyniki powinny spaść raczej przy wysokiej temperaturze aniżeli niskiej. Sprawdź taktowania karty w np. RivaTuner'ze - nie powinny się zmienić, choć zawsze lepiej się upewnić. Poza tym dociśnij lekko kartę w slocie.

 

BTW, podłączyłeś dodatkowe zasilanie na karcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przywróciłem domyślne ustawienia w biosie, zasilanie oczywiście podłączone, riva tunera też sprawdzałem i jest lipa. Najlepsze jest to, że cały proces wyglądał tak: odpalam 3dmarka, spisuje wynik, odpalam kompa na zintegrowanej spisuje wynik, zmieniam chłodzenie, wkładam karta i zonk- po oc chodzi gorzej niż wcześniej, a temp praktycznie o połowe mniejsza. No i nie mam pomysłu jak na razie o co biega.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, szkoda, że nie zrobiłeś pomiarów wydajności w grach przed zmianą / po zmianie, bo to jest najważniejsze.

Punkty w 3DMarkach są tylko liczbami, często się nie przekładają na rzeczywistą wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, szkoda, że nie zrobiłeś pomiarów wydajności w grach przed zmianą / po zmianie, bo to jest najważniejsze.

Punkty w 3DMarkach są tylko liczbami, często się nie przekładają na rzeczywistą wydajność.

Niby tak, ale taki spadek wydajnosci, nawet w 3DMark'ach, jest niepokojący.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli kończą mi się pomysły. Gołym okiem widać, że przy charakterystycznych scenach w 3dmarku jest ok.6-7 fpsów mniej-czyli jest źle. Na ustawieniach bez oc wyniki są takie same jak na starym wentylatorze, po oc wyniki o 900 gorsze, wszystko powtarzalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to jest ostateczność bo pamięci są przyklejone do radiatora taśmą termoprzewodzącą i nie chciałbym jej teraz uszkodzić. Choć szczerze wątpię, że to wina samego chłodzenia bo wiele osób ma je zamontowane na tej karcie i nikt nie narzeka. Na razie jeszcze pobawię się w samym sofcie bo może coś się "popsuło" w czasie instalowania sterowników do zintegrowanej karty, głupie, ale trzeba sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uruchom w rivatuner monitor napięć/temperatur/częstotliwości na czas testu 3dmark. Następnie po teście sprawdź czy w trybie 3d były odpowiednie taktowania. Wiałem na jakiejś grafie tak, że ustawienia oc działały mi w trybie 2d mimo, że było to ustawione dla trybu 3d. Efekt: pamięci miałem podkręcone w 2d oraz 3d a gpu tylko w 2d.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uruchom w rivatuner monitor napięć/temperatur/częstotliwości na czas testu 3dmark.

Mógłbyś mnie pokierować bo nie mogę znaleźć tej opcji, to będzie diagnostic report? Z czym się to je że tak powiem?

 

Zrobiłem reinstal systemu i nadal to samo. Podepnę obce zasilanie do wentylatora i zobaczymy wtedy.

 

 

BTW

Karta jest Asusa.

 

Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc:

-na zewnętrznym zasilaniu wentylatora wyniki 3dmarka poszły w górę do ok.5500 (wczesniej 6000)

w miarę jako tako (skąd spadek-nie mam pojęcia)

Dołączona grafika

 

-na zasilaniu podpiętym do karty wynik ok.4600 czyli jak bez o/c, do tego właśnie zaniża sobie ustawienia (dlaczego-nie mam pojęcia)

Dołączona grafika

 

edit:

 

Obroty wentylatora są takie same zarówno w 2d jak i 3d.

Edytowane przez MPWR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób jeszcze tak:

- wentylator z chłodzenia zamontowanego na grafice zasil z zewnętrznego zasilania,

- pod kartę podłącz wentylator oryginalnego chłodzenia,

- uważaj aby to chłodzenie nie wpadło gdzie nie trzeba.

 

Jeśli wynik będzie normalny, znaczy to, że sprawcą całego zła jest wentylator. Wtedy będziesz kombinować z innym biosem vga, sterownikami, może jakieś zaawansowane opcje w rivatuner.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opcje z montażem ori coolera i silencera już sprawdzałem, jest to samo. Po zjechaniu w dół z zegarami (z 620 na 590 gpu) wyniki na starym i nowym wentylatorze są identyczne, dopiero przy max. możliwych wynik dla nowego went. jest gorszy niż dla starego. Czyli teraz moim problemem jest riva tuner który sam automatycznie zmniejsza mi takty :sad: . Jakieś wyjście?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie riva tuner tylko szybciej sterownik. Spróbuj inne sterowniki lub ustaw dla 2d oraz 3d takie same takty.

Bingo! Teraz śmiga jak trzeba. 450/1320@640/1880 w pełni stabilne, brak jakichkolwiek artefaktów, dobry wynik czy może kombinować coś jeszcze? Takie pytanie natury praktycznej. Podkręcając grafikę mogę od razu ustawić konkretne takty (np. jak u mnie z 450 na 640) czy może powinienem robić to stopniowo? Pozdrawiam.

 

BTW. Do tej chwili nie mam pojęcia dlaczego działy się takie dziwne rzeczy z tym chłodzeniem. Ważne, że już jest ok i karcioszka wyżej się kręci niż wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze preferuję robienie tego z ostrożnością. Jeżeli masz pewność, że jest spory zapas, to kręcisz większymi krokami, schodząc na coraz mniejsze. Sytuacja ma się inaczej z ATI, bo tam to w przybliżeniu maksymalne takty podaje Catalyst Control Center.

Ile punktów teraz masz?

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na Twoim miejscu kontrolując temperatury kręcił jeszcze małymi kroczkami. Oczywiście po każdym kroku 3DMark, kontrola, czy wydajność jest taka sama, temperatury, żadnych artefaktów, zwisów. Jak dojdziesz do maksymalnej granicy, to zejdź 5 MHz w dół od niej i powinno być ok.

 

Powodzenia!

 

-- EDIT: Na końcu pamiętaj porządnie przetestować, jak wszystko chodzi w kilku grach. Może Cię np. do Windowsa wyrzucać, albo mogą pojawić się artefakty, choć wcale 3DMark na to nie wskazywał.

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na Twoim miejscu kontrolując temperatury kręcił jeszcze małymi kroczkami. Oczywiście po każdym kroku 3DMark, kontrola, czy wydajność jest taka sama, temperatury, żadnych artefaktów, zwisów. Jak dojdziesz do maksymalnej granicy, to zejdź 5 MHz w dół od niej i powinno być ok.

Tak właśnie zrobiłem, wyżej niż 640/940 się krzaczy, 10 godzin grania w NFS Shifta i jest cacy. Taka ciekawostka: na seryjnym chłodzeniu w systemie była taka temperatura jak na nowym w stresie-54 stopnie. Czyli jest wydajnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobrze. Skoro to maksimum, to może wyskoczyć jeszcze jakiś krzak(Oby nie!). Zejdź wtedy 5 MHz w dół i wtedy masz gwarantowaną 100% stabilność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobrze. Skoro to maksimum, to może wyskoczyć jeszcze jakiś krzak(Oby nie!). Zejdź wtedy 5 MHz w dół i wtedy masz gwarantowaną 100% stabilność.

Dokładnie tak zrobiłem. Jest cichutko i wydajnie za małe pieniądze. Jak będzie mi później mało zrobię vmoda (jest taki jak dla 7900gt?) i zobaczymy czy da rade więcej wycisnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w sumie to 7900gs.

 

Na miejscu autora topicu, zaoszczędziłbym jakąś kasę na wypadek, gdyby kartę szlag trafił i wtedy ze spokojnym sumieniem robił VModa. To jak z podkręcaniem procesora. Tu też podnosząc V-Core skracamy mu żywot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doskonale zdaję sobie z tego sprawę, dlatego temat ekstremalnego podkręcania pozostawiam na później. To co teraz udało mi się osiągnąć, że tak powiem, w pełni mnie satysfakcjonuje. Po 10 latach obraził się na mnie monitor więc kolejny wydatek się szykuje. Dzięki wielkie Panowie za pomoc, bez Waszej pomocy nie dałbym rady dojść co i jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...