Skocz do zawartości
GunloK

Wybor Procka Do Plyty Ga-m55s-s3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam wyzej wymieniona plyte ze starym prockiem Athlon x2 4200+.

Chcialbym pozmieniac cos w kompie, ale mam kilka problemow. Podobno Phenomy II 4-rdzeniowe moga podejsc pod plyte AM2, prawda czy falsz? No i oczywiscie czy jest to oplacalne.

Jezeli ta plyte juz musialbym sprzedac i kupic nowa, to bardziej sie oplaca kupic 2-rdzeniowy procek np. 3ghz czy 4-rdzeniowy np. 2.6ghz? Jaki jest wzrost wydajnosci?

Glowne zastosowania kompa to gry, od czasu do czasu robie cos w programach graficznych, ale inzynierskich, tam nie ma za wiele do renderowania i innych bzdetow 3d.

Edytowane przez GunloK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę na stronie Gigabyte twoja płyta obsłuży niektóre z nowszych procesorów, lecz tu mamy problem - Hyper Transport obetnie się z 3.0 na 1.0 więc duża część wydajności proca pójdzie w błoto. Nie wspomnę o tym, że minimum dla tych procesorów to RAM taktowany 1066 - nieważne czy DDR2 czy DDR3. Sugeruję Ci nabycie nowej płyty pod Phenoma II/Athlona II tak aby proc się nie marnował. Jeśli chodzi o drugie pytanie to w grach się jak na razie liczą surowe megaherce i 2 góra 3 rdzenie - ale to w sytuacji z 1 kartą graficzną. W konfiguracjach SLI/Crossfire potrzebne są czterordzeniówki - i tylko wtedy. Tak więc polecam Ci kupić Athlona II lub Phenoma II - ale uwaga powinien być w wersji Black Edition - czyli z odblokowanym mnożnikiem, jeśli myślisz o kręceniu. Jak nie to jest to nieistotne.

 

Pzdr Chris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wydania mam powyzej 1000zl, choc wiadomo wolalbym ucinac z tego niz dokladac. Pelna specyfikacja to:

Athlon x2 4200+

Ga-m55s-s3

2gb Goodram DDR2

zasilacz 400W noname

Geforce 7600 GS

 

Mozliwe, ze sprzedam te czesci, wiec mozna conieco doliczyc do kasy. Jak widac do wymiany jest praktycznie wszystko.

Wlasnie czaje sie na zasilacz 500W OCZ lub Chieftec, chyba ze wystarczylby mniejszy.

No i do tego jakis AMD 2-rdzeniowy (mozliwosc OC), plyta jeszcze nie wiem co, 2gb RAM na poczatek, no i karta - tego jeszcze nie udalo mi sie wypatrzec.

Jezeli jest taka mozliwosc to prosilbym o zaproponowanie jakichs zestawow. Mozna przyjac zastosowanie - gry. Prosilbym jeszcze w ramach ograniczania budzetu propozycje co mozna zastapic slabszym, ale o sensownej wydajnosci. No i ostatnia - lubie uzywki, wiec allegro itd. wchodzi w gre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz kręcić to musisz mieć BLACK EDITION. Tu są dwa porównywalne produkty Phenom II X2 550 i Phenom II X3 720. Przy dozie szczęście możesz nan nich uruchomić nawet dodatkowy rdzeń. Nie brałbym nic co nie ma cache L3 - np. tej x4 620 no a 545 ma blokadę na mnożniku. Płyta jak radzi kolega andrew777, sam mam i jest bardzo dobra. Ramy standard Goodram 1333 cl9 każde "lepsze" to strata pieniędzy - ja te ramy kręciłem na 1533 bez radiatorów! 2GB to jest baaaardzo mało minimum 4 GB!!! Zasiłka dobre 400 - 450 Wat np. Chieftec starczy. Karta jak - jakiś radek najmniej HD4850/HD4770. Obie te karty "dadzą radę". Minimum z minimum to HD4650.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mam monitor lcd 19'', o rozdzielczosci natywnej 1440x900, takze raczej na tej rozdzielczosci bym gral.

Sklanialbym sie bardziej ku temu Phenomowi II x2 550. A co myslicie jeszcze o Athlonie II x2 250?

Jak bardzo wplywa to cale black edition na krecenie ?

Jest jakas tansza, sensowna alternatywa dla plyty GA-MA770T-UD3P?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnożnik odblokowany jest po to, że nie musisz kręcić szyny systemowej aby podkręcić procesor. Szyna u AMD standardowo ma 200Mhz mnożone razy mnożnik np. mój X3 720 ma z pudełka 2,8Ghz czyli 14 x 200. Jak chę żeby chodził mi powiedzmy 3,5Ghz to zmnieniam mnożnik na 17,5 i to wszystko. Jakby nie był odblokowany to max by miał na 14 i musisz wtedy podnieść szynę - dzielisz 3500Mhz przez 14 i wychodzi, że trzeba dać szynę 250. Stanowi to o tyle problem, że każda płyta ma gdzieś swojego "walla" jedna na 280 ina na 300 itd. więc możesz mieć sytuację, że procesor będzie można więcej podkręcić ale płyta już nie da rady. Jak sie ma odblokowany mnożnik to tego problemu nie ma. Dodatkowo jak kręcisz szyną to kręcisz też RAM i HYperTransport więc dochodza dodatkowe dwa czynniki na które trzeba uważać przy kręceniu. Przy odblokowanym mnożniku mamy tzw."pure CPU overclock" - ruszamy tylko procek i nic więcej - komfortowo i szybko.

 

W cenie GA-MA770T-UD3P trudno kupić coś lepszego.

250 jest zauważalnie słabszy.

Tylko, że BE jest droższe.

Dokładnie - ta płyta to jest optimum, trochę tańszy jest tyko MSI ale to kompletna kaszana - mało opcji w biosie i rzadkie aktualizacje tegoż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta Asrock da radę. Karta OK. Zasilacz, na ten system nawet porządne 350 Wat by stykło więc bierz tego szefa 450 (mając na myśli zwiększony pobór mocy przy OC) Jeśli Corsair albo BQ jest nie wiele droższy to możesz je także rozważyć. Ale jeśli różnica wynosi ponad 50 PLN to już bedzie strata pieniędzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy warto kupowac jakies Tagany z allegro? Bo patrze, ze dosc tanio chodza, co mnie dziwi (uzywki ofc).

 

UPDATE: Co sie bardziej oplaca:

1. Kupic grafike powiedzmy hd4850 i poczekac az dozbieram na reszte gratow

2. Kupic phenoma II 550, plyte Gigabyta, 2gb DDR3 1333 i poczekac z grafa (dzialalby na gf7600gs)

 

Aktualna konfiguracja:

Athlon x2 4200+

Ga-m55s-s3

2gb Goodram DDR2

zasilacz 400W noname

Geforce 7600 GS

Edytowane przez GunloK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, poszlo na 2.47ghz, na 2.53ghz dzialal, ale w ORTHOSie po kilku sekundach jakis blad wyskoczyl, wiec wolalem go troszke skrecic. Zobacze jeszcze jak z temperatura wyjdzie po dluzszym tescie, ale po 4 min jest 65'C. Za duzo ?

 

No to wracajac do wyboru sprzetu, jaka karta graficzna moge brac pod uwage procz HD4850 lub 4770 (btw. duza roznica miedzy nimi? ktora lepiej?) ?

 

ah, no i pasta na procek to koniecznosc ? Bo moj admin sieci stwierdzil, ze na tego mojego athlonka nie potrzeba pasty, bo sie nie grzeja az tak.

 

UPDATE:

 

Skrecilem go jednak nizej, bo sie za bardzo grzal (juz 70'C siegal). Jest sens kupic jakies lepsze chlodzenie do niego?

Jesli tak, to moglibyscie zapronowac cos maksymalnie taniego, ale wydajnego na tyle zeby byla ta inwestycja w ogole oplacalna?

lub

Moze kupno lepszego chlodzenia, tylko czy one pozniej bedzie oplacalne/mozliwe do zamontowania na phenoma ?

Edytowane przez GunloK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no az tak zle to nie ma :P

 

Ponawiam:

 

Dobra, poszlo na 2.47ghz, na 2.53ghz dzialal, ale w ORTHOSie po kilku sekundach jakis blad wyskoczyl, wiec wolalem go troszke skrecic. Zobacze jeszcze jak z temperatura wyjdzie po dluzszym tescie, ale po 4 min jest 65'C. Za duzo ?

 

No to wracajac do wyboru sprzetu, jaka karta graficzna moge brac pod uwage procz HD4850 lub 4770 (btw. duza roznica miedzy nimi? ktora lepiej?) ?

 

Skrecilem go jednak nizej, bo sie za bardzo grzal (juz 70'C siegal). Jest sens kupic jakies lepsze chlodzenie do niego?

Jesli tak, to moglibyscie zapronowac cos maksymalnie taniego, ale wydajnego na tyle zeby byla ta inwestycja w ogole oplacalna?

lub

Moze kupno lepszego chlodzenia, tylko czy one pozniej bedzie oplacalne/mozliwe do zamontowania na phenoma ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...