Skocz do zawartości
PQP

Rozbudowa 3 Latka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Postanowiłem nieco poprawić wydajność swego Pc.

Moja konfiguracja:

 

Płyta: Gigabyte Ga965P-DS3

Procek: Intel Core2 Duo 6420

Ram: Patriot 2x2Gb Cl4

Grafika: GeForce 8800 GTS 320/320 MSi

Zasilacz: Chieftec 560W

 

I teraz moje dylematy... Na pierwszy ogień pójdzie chłodzenie na procka chciałbym wydać do około 100 zł z pastą. Dodam że lubię ciszę :) Moje typy:

 

1. Arctic Cooling Freezer 7 Pro Rev.2

http://www.proline.pl/sklep.php?p=AC+FREEZER+7+PRO+R2

2. Pentagram Karakorum

http://www.allegro.pl/item927508387_pentag...0_alcu_bcm.html

 

Kolejna rzecz do wymainy to Grafika (ograniczenie z kasą do około 650 peso ) myślałem coś może pokroju GTX 260 nie wiem czy trafie gdzieś z taką ceną... może jednak coś innego? ( monitor 22" więc rozdziałka 1680x1050)

Pzdr.!

Edytowane przez PQP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość BRVideo

Na allegro jest GTX 260 Gigabyte za 630zł + przesyłka, karta jest nowa na 3-letniej gwarancji !, chłodzenie weź Pentagram Karakorum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karakorum jest zajbardzo fajny, ale wiatrak musisz wymienić jeśli lubisz ciszę, albo przynajmniej skręcić na minimalne obroty. Z opisów jakie czytałem, Arctic Freezer do najcichszych też nie należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja z chlodzenie polecilbym jednak:

http://www.allegro.pl/item929938410_cooler...chlodzenie.html

mialem freezera i karakorum.

Powiem tak, freezer byl dobry bo mial pwm i wcale glosny nie byl - no chyba ze mocno sie obciazylo procka, wtedy slychac bylo szum.

Pentagrama mam i chce wymienic, na minimum jest gorszy niz freezer, dopiero przy 1500 obrotow jest lepszy ale za to duzo glosniejszy.(1000-2000obr i ta nieszczesna reczna egulacja :/)

w tym cooler masterze tez trzeba zmienic wiatrak na pwm,bo regulacji nie ma, albo dokupic regulator.

Edytowane przez gronio89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zbliżonym poziomie. Chociaż w niektórych grach wypada lepiej 4890. Poczytaj teksty. Do ilu masz podkręconego tego C2D ? Zastanawiam się czy jest sens pakować się w coś więcej niż 4870. Tu ograniczeniem może być Twój procesor. Płyta też nie z górnej półki. Zaraz Andrew777 pewnie Ci poleci tanie AM3. Ale ja bym i tak się nie pakował w to. Dokup 4870 i powinno Ci spokojnie styknąć do tej rozdzielczości. Jednak jak myślisz o pełnym komforcie grania w takiego Crysis to musisz zmienić całą platformę.

 

gronio89 to coś słabo ten Twój wentyl 120 chłodzi Ci tego Karakorum. U mnie przy aktualnych obrotach (nic tam nie zmieniałem i jest na domyślnych) mam w stresie ok 48'C (E8400@4.0 ghz) i wentyl praktycznie niesłyszalny.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę nie mam nic podkręconego. Mój geForce już raz padł ale gwarancję uznali i naprawili stąd ta chęć zmiany. Teraz nie ma szans na zmianę całego sprzętu. Jak napisałem w opisie jest to 3 letni komp więc nie ma polotu :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam inny procek 65nm i napiecia inne, na st.V 1.86 to ma 40'C, na 2.8 mam juz 50'C i wiecej, a na 3.6 (takiej rozsadnej granicy z V zeby pracka nie katowac) musze juz wziac obr na 1500 i wtedy juz slychac go znacznie... a temp do 65'C. (standardowe masz tzn ile? bo tam jest regulator do regulowania, a w biosie widac ile jest obr)

prawie tak tak samo mialem na freezerze +/- 5'C. tylko nie musialem nic ruszac, samo regulowalo sie. wiec szalu nie ma z tym chlodzeniem.

Edytowane przez gronio89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbys byl z Warszawy polecilbym tobie Zalmana flexa za 120zl + jakis wiatraczek:D. Doplacilbys 20zl i masz chlodzenie prawie tak wydajne jak Mugen2 i mniejsze, a dodatkowo w zestawie swietna pasta Zalmana. Dolicz jeszcze paste do chlodzenia ktore bedziesz kupowal - chyba ze masz. Inaczej bez dobrego "smaru" nie da rady.

Edytowane przez Krydor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 4890 lepszy. GTX ma bardzo wysokie OC i to po nim jest lepiej od radka, ale on tez sie przeciez kreci. Trzeba poczytac testy i pamietac ze sa aspekty gdzie nv radzi sobie lepiej, zaleznie od gier i opcji. Swoja droga to duzy problem przy wyborze miedzy nimi dwiema wiec i tematow bylo sporo :P Dobrze bedzie poczytac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja z chlodzenie polecilbym jednak:

http://www.allegro.pl/item929938410_cooler...chlodzenie.html

mialem freezera i karakorum.

Powiem tak, freezer byl dobry bo mial pwm i wcale glosny nie byl - no chyba ze mocno sie obciazylo procka, wtedy slychac bylo szum.

Pentagrama mam i chce wymienic, na minimum jest gorszy niz freezer, dopiero przy 1500 obrotow jest lepszy ale za to duzo glosniejszy.(1000-2000obr i ta nieszczesna reczna egulacja :/)

w tym cooler masterze tez trzeba zmienic wiatrak na pwm,bo regulacji nie ma, albo dokupic regulator.

Mam podobnego coolermastera i koniecznie od razu trzeba w nim wymienić wentylator na coś z pwm. Jeśli nie, to kręci się bez przerwy na 2000 obr i jest po prostu głośny, ale chłodzi całkiem przyzwoicie. Żeby wymienić wentylator trzeba odkręcić dosyć zmyślnie przykręconą ramkę, a w tym celu należy zdjąć cały radiator z proca. Jeśli do tego nie masz obudowy z 'okienkiem' pod cpu, to trzeba jeszcze wyjąć z obudowy płytę główną. Cholernie to niewygodne, trochę czasu pochłonie i mi się jeszcze nie chciało. W sumie ten cooler + wentylator + przesyłka wyjdzie ze 150 zł, więc może warto wybrać coś innego. Może warto poczytać, np tu.

Edit: teraz doczytałem, że to wersja hyper 212 plus posiadająca wentylator z pwm, więc może faktycznie warto, jednak ten z aukcji wygląda tak jak mój, a nie tak jak powinien wyglądać wg recenzji z pclabu. Na pewno trzeba sprzedającego dokładnie dopytać

Edytowane przez prze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja pytalem sprzedawcy, wyglada jak na zdjeciu, czyli regulacji nie ma.

co do montazu to karakorum sie podobnie montuje albo demontuje. przyczepiesz "na stale" ramke i bez wyjmowania plyty nie zdjemiesz ramki. mozna oczywiscie tylko sam radiator odczepiac do woli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4890 bedzie wydajniejszy od 260 i tak jak napisal ktos wczesniej pamietaj o kupieniu pasty termo (np. AS5) do chlodzenia ktore wybierzesz i krec procka a bedzie wszystko ladnie smigalo ,komputer ma juz swoje lata ale jeszcze spokojnie da rade pograć w najnowsze gry :) , z mojego doswiadczenia karakorum mial lepsza wydajnosc od frezera

Edytowane przez andrzejs82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszce raz wszystkim dziękuje! Wybór już chyba padł. Co do chłodziwa to będzie Karakorum o ile znajdę coś w miarę nowego. Co do grafiki teraz już chyba wiem że będzie to radeon 4890. Mimo że sprzęt leciwy to chciałbym by mi jeszcze trochę posłużył.

Pozdrawiam! :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie! mam już tego radeona 4890 Powercolor ale muszę przyznać że jest dość hałaśliwy w porównaniu z moim starszym 8800 GTS. To normalna sprawa czy tylko mój przypadek taki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem! sprawdzę to jutro, zaraz muszę uciekać do pracy... Mam jeszcze pytanko - posiadam obudowę chiefteca tylko że nie ma żadnego wentylatora w niej podejrzewam że z taką karta może tam być gorąco... jakie wentylatorki tam powstawiać i w jaki sposób? jutro dam parę fotek jak to wygląda w środku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam znów! w związku z gorącym dla mnie okresem nie miałem czasu na uzupełnienie tematu.

 

Fotka ze środka budy:

http://img34.imageshack.us/img34/4720/bebechy.jpg

 

Dochodzę do wniosku że mam słaba obudowę, mimo że bardzo solidna (chieftec) to jednak mało miejsca i słabe rozwiązania w porównaniu z tymi co oglądam na łamach tego forum.

 

 

http://img294.imageshack.us/img294/9611/dscn3172.jpg

 

W tym zdjęciu widać gniazda do wentyli jeśli ktoś mógłby mi objaśnić co i jak z montażem tych wentyli wymienionych wyżej było by git. Poza tym nie wiem czy mam na płycie niezbędne gniazda, nie zauważyłem dwóch takich samych...

 

Co do chłodziwa to nie znalazłem w ostatnim czasie karakorum jakiego chciałem, więc zacząłem się zastanawiać nad wyzszą półka - mugen2 ale ten szatan mi się nie zmieści... od płyty do boku obudowy mam około 13 cm więc za mało jak na tego szatana:P poza tym chyba nie dobrze jak by tak zasłaniał tyle zasilacza...hmm

 

 

A teraz z innej beczki:P nie chce robić kilku tematów...

TEORETYCZNIE

gdybym chciał sprzedać takie bebechy:

swoją płytę, proca, ram, grafike - już starą gts8800 320/320, i dysk segate 320 Gb to ile mógłbym za to dostać? może lepiej dokupić tanią obudowę i zasilacz na allegro w miare rozsądny i tani i sprzedać jako zestaw? co się bardziej opłaci? i za ta zarobiona kasę zmienić sprzęt...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Uporządkuj kable

2. Wentyle podłączasz do gniazdek 3pinowych. Jeśli dobrze się orientuję to masz takie 3 na swoim mobo.

 

Tak z ciekawości... w CPU-Z w zakładce mainboard masz Link width x16?

Edytowane przez garrowq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory można podłączać pod złącza 3 pin oraz 4 pin czyli z PWM. Złącza te są opisane jako fan_sys, fan_pwr, fan_cpu najczęściej.

Na tej płycie masz pewnie 2 złącza fan 4 pin z pwm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...