Skocz do zawartości
pix3l

[worklog] Grajdołek.

Rekomendowane odpowiedzi

Zdrastwujtie Majstery :)

Jako że mam wenę twórczą postanowiłem zaprezentować workloga z kolejnej rewizjii mojego wc. Postepy będą takie, na jakie czas pozwoli.

 

The plan:

-ma byc cicho

-ma byc wydajnie

-ma byc tanio, przy maksymalnym wykorzystnaiu klocków, które już posiadam.

-będzie szaro(czarno:P), buro i ponuro. Żadnych nowych pięknych bloków nie będzie, szybków, pięknych kolorków i odpustowych świecidełek też nie.

 

Co bedzie chłodzone:

 

-Proc - e8400

-NB - p45(MSI P45 Neo3-fr)

-Grafika - Zdobyczny HD4870, któy przyjdzie w przyszłym tygodniu :[

 

 

Klocki - minimalizuję koszty i użyje tego, co już mam(miejmy nadzieje), czyli:

 

Buda - Silentium PC gladius 600.(to akurat jest nowe)

Proc i gpu - Prisony v2, popełnione w zamierzchłych czasach przez Kyńka.

NB - siakiś blok, nie pamiętam. Docelowo kupiony na CPU (jeszcze stary A1700+ :) ), przerobiłem top i siedzi na NB.

Bloki są juz stare (prawie 4 lata?), topy są z anodowanego 'anemulium'(sic!) i co się stało w środku zobaczycie jak już rozwale obecne WC :).

Chłodnice: Chciałem uzyc tylko BWA 122, BWA 121, zresztą uzywanych obecnie,ale zastanawialem sie czy to nie za malo i wtedy przypomniałem sobie o pewnej chlodnicy uzywanej dawno temu w czasach hydorów i innych pierdziochów: kadet.

Pompka: BW Silent pump + ew druga, bo mam z rozbitym dnem.

węże 8/10

 

"Na początku był chaos"...

 

Dołączona grafika

 

Czyli buda.

Kosztowala 220zł, wiec nie spodziewalem sie niczego specjalnego - blachy sa dosc cienkie.

 

Z tego co wymierzyłem, do środka kadet pasuje jak ulał, trzeba tylko wyjąć koszyki na hdd/flop. Liczyłem na to że będą przykrecane, niestety były przynitowane... Przy użyciu widocznego poniżej zaawansowanego urządzenia sterowanego 'komputerowo' zrobiłem miejsce na kadeta, dotarcie do nitow w zatoce 5.25 wymagało zdjęcia sufiru obudowy, co ukazało słabą strone cienkiej blachy, z ktorej zrobiona jest buda.

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Buda po amputacji

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Przymiarka kadeta - ta wiem, trzeba wyczyscic i przylutowac krocce, ale sie zrobi :] Chlodnica bedzie 'zdystansowana' 1cm od frontu, tak,żeby wentylator przykrecony do front panela wchodził 'na styk'.

 

Narazie to tyle, wszelkie sugestie mile widziane, zwłaszcza te dotyczące pomp. Silent Pump jest stanowczo za slaby na 3 bloki i 3 chlodnice, wiec mysle o zrobieniu 2 obiegow lub wsadzenie 2 pomp do jednego, o ile moje zdolnosci manualne pozwola mi wykonac pasujące dno z plexy :)

Edytowane przez pix3l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłszy chwilę czasu na grzebanie (bez skojarzen), zrobiłem pewne postępy. Nawróciłem się z pomysłu robienia 2 obiegów- nabyłem Lainga DDC.

 

Dołączona grafika

 

 

Pokłony i podziekowania dla kwscore za top :)

 

 

Przyszedł czas na montaż chlodnic w budzie i tutaj zaczeły się komplikacje. Pierwsza pod ogien poszła chłodnica 2x120, myslalem ze bedzie pasowac pod gotowe juz otwory a tu zonk! Okazuje się że panowie ze wschodu robiąc bude chcieli dobrze a wyszło jak zwykle- więc prostackim sposobem zmuszony byłem przytwierdzic chłodnice na 6 śrub, tam gdzie pasowało(ledwo, ale...).

 

Dołączona grafika

 

1x120mm -historia podobna, aczkolwiek inna. Chłodnica pasowałaby króćcami do góry...gdybym juz na suficie nie mial drugiej chłodnicy. Wywierciłem sobie otwory nieco wyzej, odwrocilem chlodnice i pasuje.

 

Kadeta wyczysciłem, wlutowalem dłuższą rurke, kolanko i króćce z gwintem 1/4", akurat weszły w miedzianą rurke 15mm. Po sprawdzeniu szczelności 'poszprejowałem' na czarno. Przymierzyłem, wymierzyłem i zastosowałem 'dystans'- pociętą twardą samoprzylepną gąbkę na rogach, 3 warstwy od frontu pozwolily na idealne wrecz wpasowanie chlodnicy. Przygotowalem tez sobie specjalne haczyki(takie do montownaia rurek miedzianych w CO), jednak przy probie montażu rozleciały sie. Wkur...zdenerwowany, złorzecząc na skośnookich ludzi ze wschodu i ich produkty, chwyciłem kawałek kabla od słuchawek i przywiązałem chłodnice - od góry za rurki, od dołu za zbiorniczek. Się trzyma, w przyszłosci wymyśle inne mocowanie.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Teraz conieco o blokach. Jak juz wspominałem są to stare prisony produkcji Kyńka, działały z topami z aluminium. Po rozkręceniu wygladały tak:

 

Dołączona grafika

 

Jednego zacząłem skrobać, długo schodziło, więc zalałem je kretem :) Po 2 godzinach były czyste z białego osadu.

 

W tym tygodniu wezmę się za robienie topów, musze tylko zdobyć arkusz plexi.

Wszelkie podpowiedzi związane z obróbką mile widziane(zwlaszcza te o wierceniu duzych otworow, zeby nie pęcło i te o tym jak to wszystko dokładnie wymierzyć, bo stolarz zemnie żaden).

 

'Post pod postem' ma charakter niezamierzony, nie jest to objaw mojego narcyzmu czy też konieczności zwrócenia na siebie uwagi, prosze moderatora o scalenie z 1 :)

Edytowane przez pix3l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana planów:

 

Dołączona grafika

 

Pozbyłem sie MSI na rzecz tej oto pięknej płyty ;]

 

No i jako stolarz lvl0 zabrałem się za robienie topów. Pierwszy poszedł top na NB, co mozna zaobserwowac na zdjeciach :) Musiałem troche rozwiercic jedno z mocowań, bo sie *ebnąłem o 0.5mm :/

 

Narzędzia oraz mejsce zbrodni - piwnica :

 

Dołączona grafika

 

Popełniłem takie rzeczy:

 

Dołączona grafika

 

Po godzninie szlifowania wyglądają tak:

 

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

 

Nadałem im lekko owalne kształty, a co najlepsze- pasują na topy :)

Tym oto sposobem zostałem stolarzem lvl1.

 

Na koniec fanswap w szefie, teraz to bedzie przynajmniej cicho.

Dołączona grafika

 

Teraz zostaje kupić ładne śrubki, złożyć bloki i poskładać układ :]

Edytowane przez pix3l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt, na bloku gpu jest troche wyszczerbione- za mocno docisnąłem przy wierceniu, ale to w niczym nie przeszkadza, bo złączka bedzie wkrecona od drugiej strony. Zresztą, jak trzaśnie to wydłubię nowy :)

 

@Subvoice, przeglądałem właśnie twoj worklog sprzed 2 lat- swietne rzeczy zmajstrowałeś ;] Pasuje mi pomysł z 'grubym' topem do frosta, tez bym sobie taki zrobił, tylko niemam takiej pleksy :/

 

Dołączona grafika

Edytowane przez pix3l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt, na bloku gpu jest troche wyszczerbione- za mocno docisnąłem przy wierceniu, ale to w niczym nie przeszkadza, bo złączka bedzie wkrecona od drugiej strony. Zresztą, jak trzaśnie to wydłubię nowy :)

 

@Subvoice, przeglądałem właśnie twoj worklog sprzed 2 lat- swietne rzeczy zmajstrowałeś ;] Pasuje mi pomysł z 'grubym' topem do frosta, tez bym sobie taki zrobił, tylko niemam takiej pleksy :/

 

 

a dzieki :)

Click - spróbuj tu. Przypuszczam, że sprzedadza nawet stosunkowo mały kawałek.

Edytowane przez Subvoice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość adas123

buda orginalnie byla czarna?!?

 

projekt fajny :)

Edytowane przez adas123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bloki poskręcane, testy szczelności przeszły, wiec wzialem sie powolutku za montowanie:

 

Mobo:

Jeden radiator z mosfetów musiałem zdjąć i zastąpić czymś niższym, bo rpzeszkadzałby w mocowaniu wentylatorow na chlodnicy. Śruby tez musialem skrócic i dać odwrotnie.

Dołączona grafika

 

Błogosławiony niech będzie twórca tego 'wycięcia' w budzie, albowiem jest ono dobre :)

Dołączona grafika

 

Radeon:

 

Dołączona grafika

 

Backplate- użyłem 'wygibasa' od stockowego chłodzenia, śrubki miałem troche krotkie i ciezko było zamontować.

Dołączona grafika

 

Zamocowany już blok i radiatory na pamięciach i sekcji zasilania

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Stwierdziłem że przydałyby sie pomarańczowe węże :D Mam czarne a właściwie ciemnogranatowe ;x

Jak sie uda jutro bedzie wodowanie.

 

Edit:

 

Zmontowałem, poskręcałem, zalałem. Póki co działa sama pompka- niech sie wszystko odpowietrzy. Nie wyszło mi to zbyt estetycznie, zresztą i tak będe robil nowy top na NB, musi byc prawie 10mm wyższy, wtedy połącze to inaczej, bez takiej plątaniny (np. pompka -> gpu -> bwa121 -> NB ->CPU -> bwa122 ->kadet->pompka)

 

Dołączona grafika

 

po 10 minutach czas na kolejną dolewke ;]

Dołączona grafika

 

Jak dam rade jutro bedzie testowanie temperatur ;]

Edytowane przez pix3l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Włala" :)

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dyski - "gumka z majtek mod":

 

Dołączona grafika

 

Jutro odpalam te: :)

 

Dołączona grafika

 

 

I najważniejsze, Wentylatory na 5v, pompka 7v (na 12v tempy ~2C niższe, po zamknieciu budy pewnie ze 2-3 stopnie wzrosnie) Idle 35/37C na rdzeniach. Póki co jestem bardzo zadowolony, zobaczymy co sie bedzie dzialo po OC. :) Stress:

 

Dołączona grafika

 

Co zfailowałem:

-Regulacja obrotow - miało być to zarządzane przez speedfana - okazało sie że na płycie nie działa regulacja obrotów :/ Tak to ustawiłbym sobie w speedfanie odpowiednie rpm dla danych temperatur;

-brak oplotów - 24pin wygląda obleśnie :x

-Zasilacz mial byc odwrotnie, tak zeby zasysał powietrze spod karty, niestety kabel 24pin jest za krotki i nie dostanie do gniazda na plycie (rozchodzi sie o ~2 cm)

-za długi napęd dvd :D nie wejdzie w pierwszą zatokę 5.25, nawet po wyjeciu panelu z napedu brakuje jakies 5mm miejsca do zalozenia frontowej zaślepki :/

 

Generalnie to wyszło całkiem zacnie, jak na skromny budzet i homemade człowieka, który ma dwie lewe ręce :)

Edytowane przez pix3l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...