Skocz do zawartości
Eladril

Kiedy kupić komputer?..

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Pytanie to pada pewnie często na tym forum no ale cóż, trzeba je jednak zadawać. Przydałoby się żeby ktoś podwiesił topic i pisał tam, kiedy warto kupić nowy komputer. Oczywiście to co mam na myśli to wariacje cen na rynku komputerowym. RAM jest chyba najlepszym tego przykładem, cena z miesiąca na miesiąc może się zwiększyć nawet o 30/50%.. nie wiem dokładnie co ma na to wpływ, ale jak wiecie tak właśnie się dzieje. Wiadomo że na wysokość cen starszych komponentów wpływają premiery nowych, szczególnie dużo lepszych i/lub usprawnionych względem poprzedników. Gdy kupowałem swój aktualny komputer, ~2.5 roku temu zapłaciłem ok 1500zł za 8800gts 320mb, a za około 2-3 miesiące wyszła bijąca ją pod każdym względem 8800GT 512mb, i chyba o połowe tańsza. Wiem że nie wszystko da się przewidzieć ale osoby które są na bierząco ze światem hardware wiedzą mniejwięcej czego można sie spodziewać. Dlatego moje pytanie - jak myślicie, albo czy wiecie, czy w najbliższym czasie będą premiery jakichś nowych części lub stanie się coś co będzie miało znaczący wpływ na ceny aktualnych komponentów? Wychodzą jakieś nowe procesory, karty graficzne (bo jak wiadomo te części są zazwyczaj najdroższe, no i płyty główne)? Warto się wstrzymać? Wiem że nigdy czas na zakup nie jest idealny ale jednak, może niedługo wyjdzie jakiś produkt który spowoduje zmiane cen.

 

Na komputer chciałbym wydać około 3000zł bo wydaje mi się że do tego pułapu ma się dobra proporcje cena/wydajność, powyżej zaczyna się już powoli przepłacać. I widze na przykład w zestawie proponowanym na marzec jest GPU 'Radeon HD5850' , nie jestem do końca zorientowany ale z tego co wiem ta karta jest już dość długo na rynku, i teraz kosztuje dużo drożej niż np pół roku temu! W recenzji w pewnym zagranicznym serwisie przeczytałem, że w momencie gdy była pisana karta kosztowała ok. 220euro. Ktoś w komentarzach napisał że pare miesięcy wcześniej kupił ją za jedyne 180euro (!), a teraz - gdy czytam ten artykuł - cena wynosi 250euro! To jest cholernie duża różnica! Widzie więc skąd moje obawy dotyczące zakupu.. prosze o pomoc i wasze opinie, dzięki ;)

 

PS

mam już 2 warny za zakładanie tematów w złych działach, mam nadzieje że tym razem trafiłem :F

Edytowane przez Eladril

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prościej jest odpowiedzieć na pytanie kiedy NIE kupować komputera. Krótko mówiąc nie warto, kiedy wiele osób to robi, czyli głównie:

 

maj - pierwsza komunia

czerwiec - zakończenie roku szkolnego

koniec sierpnia, wrzesień - początek roku szkolnego

koniec listopada, grudzień - mikołajki, Boże Narodzenie.

 

Reszta roku zależy od zbyt wielu zmiennych, więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedyne co można powiedzieć, omijaj powyższe okresy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój drogi...

 

1 Primo: Tak jak ze wszystkim warto zwracać uwagę na kurs euro oraz dolara do naszej rodzimej waluty.

2 Primo: Od lat jednym z lepszych momentów na zakup nowego blaszaka jest letni okres przedwakacyjny, co niestety gryzie się z teorią Fenthin'a. Jednak nic nie poradzę. Statystyki są nieubłagane ;)

3 Primo ultimo: Nie kupujemy nowości, a to, co nowością było przed chwilą. Zyskujemy nowy towar bez "podatku od nowości".

 

Na głębszą analizę nie będę się porywał. Obecnie sytuacja na rynku jest dość kiepska ze względu na przestój w "wyścigu zbrojeń". W segmencie CPU kończą się już pomysły na wykorzystanie krzemu. W segmencie GPU natomiast ktoś zaspał podczas robienia kotletów i musimy teraz czekać cierpliwie aż nowa potrawa zmusi sąsiednią restaurację do zjazdu z cen.

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 3000 z hakiem złożysz teraz spoko kompa na PII X4 955 C3 + np Asus 785td evo-v +4gb pamięci 1600mhz i to dobrych a nie zwykłych goodramców + właśnie HD5850 od MSI.

PII 925 brać nie warto bo różnica w cenie to 5 paczek fajek ;) Co do cześć, fermi nie wygląda tak ekstra w porównaniu do HD5870 aby coś się bardzo zmieniło ceny spadną ale znając Polskę nie wiele, Tuby jak wyjdą to w zupełnie innej klasie cenowej także dużego spadku cen X4 nie zobaczysz bo już są tanie a pamięci w zasadzie trzymają się i wahania cen będą raczej drobne.

Z płytami głównymi przejmować się nie musisz amd7XX AM3 ma ciągnąć tube a płyty na Amd8xx pewnie z początku będą drogie także tutaj co nie weźmiesz będzie dobrze i to wszystko bez wróżenia :D ale prognoza na miesiąc max 2 ale jak chcesz się wstrzymać np. 6 miesięcy to ceny mogą być diametralnie różne i tu trzeba by się bawić szklaną kulą a takowej nie posiadam ;) więc nie będę robił prognoz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, wydaje mi się że nie zrozumieliście dokładnie o co mi chodzi. Ktoś kto się orientuje w 'nowinkach' umie powiedzieć że na przykład za 84 dni wyjdzie nowa karta graficzna GFX950123 4096MB która zrewolucjonizuje rynek komputerowy po czym ceny spadną o xxx% .. bo tak jak pisałem, przy ostatnim zakupie komputera naciąłem się właśnie w ten sposób, że krótko po moim zakupie wyszła dużo lepsza grafika co dla kogoś to się orientuje nie było za pewne niespodzianką natomiast dla mnie, który nie przegladam portalów komputerowych zbyt często, i sie specjalnie nie znam, to prostu tego nie wiedziałem. Tyle. Mówicie więc że na nic specjalnego w najbliższym czasie sie nie zapowiada? Ok. Przyjąłem do wiadomości. Ale równie dobrze mógł wychodzić jakiś 8 rdzeniowy procesor czy whatever i spowodować zmiane/wariacje cen..

 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Edytowane przez Eladril

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tylko wróżki Ci zostają.

Nie da się określić w jakiej cenie będą nowości gdy wyjdą i o ile spadną ceny starszych części. Do tego dochodzą kursy walut, zmiany dat premier nowych produktów, dostępność, itd.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...