Skocz do zawartości
CavV6

migracja systemu Windows 7

Rekomendowane odpowiedzi

Wiadomo - kiedyś były Partition Magic' i inne podobne fajne programy. Ale jak to ma się do obecnych konfiguracji?

 

Muszę zamienić dysk w laptopie, z 7200 na 5400. Pojemność też mniejsza. Z 320GB (zajęte 32GB) na 160GB. System plików to oczywiście NTFS, po jednej partycji. Dyski oczywiście SATA, o ile ma to znaczenie.

 

Pytanie - jak przenieść zawartość wraz z systemem? Nie chodzi mi o żaden transfer ustawień, ale o kopię oko w oko.

 

Proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wyboru do koloru - acronis, ghost, nawet wbudowane narzędzie backupu w Win7 da radę. Kwestia brzmi tylko czy będziesz przywracał z mbrem i partycją bootującą włącznie. Jeśli zrobisz tylko obraz partycji systemowej, to warto by było ten nowy dysk podzielić podobnie jak stary - zainstalować gołe 7 i potem nadpisać danymi z kopii - trochę kombinacji, ale obejdzie się chyba bez dodatkowego softu. Szczerze - siódemki nie przenosiłem, mam doświadczenie po padzie macierzy z 2008 Server - partycję C miałem w ghoście, resztę partycji machniętych windowsowych narzędziem backupu... Dało się to poskładać w ten sposób.

Edytowane przez Aquarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wymianie dysku z 40 na 400GB dawno dawno temu użyłem Acronisa, a do przeniesienia był Windows XP. Całość była bardzo łatwa i przebiegła bez żadnych problemów - przeniosłem zawartość starego dysku (miał tylko jedną partycję) na nowy (także tylko jedna partycja). Program jest nieskomplikowany i z pewnością znajdziesz opcje, które cie zadowolą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, problem cały w siódemce. Ta tworzy sobie partycję z dodatkowym 100MB na pliki systemowe. Ghost ani Acronis jej nie widzi. Rozwiązaniem rzeczywiście godnym polecenia jest użycie wbudowanego w 7 narzędzie Łatwy Transfer w Systemie Windows. Pomijając fakt, że nie przeimportuje ustawień z x64 na x86 i odwrotnie. Aczkolwiek w ten sposób cały soft muszę reinstalować ponownie, a w przypadku niektórych programów jest to bardzo kłopotliwe i uciążliwe. Ktoś ma inny pomysł? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Best FREE Partition Manager Software for Windows 2000/XP/Vista/Windows 7 : EASEUS free Partition Manager - Home Edition. - rok temu tym zrobiłem kopię WinXP, nie powinien mieć problemu z partycjami niewidocznymi, a jeśli chcesz skorzystać z tego programu, który Ci tam nie widzi tej partycji 100MB, to przypisz jej jakąś literę dysku przez ten właśnie wbudowany w Windows manager partycji. Powinno tak dać radę.

 

Ewentualnie jeśli Windows 7 to wersja Professional lub wyższa to spróbuj na początek użyć narzędzia do Backupu wbudowanego. Jest taka opcja: create partition image i właśnie system plus tą partycję 100MB od razu domyślnie backup'uje. Oczywiście tu musisz: zrobić backup teraz, utworzyć dysk startowy (on sam to zaproponuje po Backupie) a potem np. wskazać mu lokalizację sieciową czy podpiąć dysk na USB, ciężko mi powiedzieć, bo jeszcze ani razu nie byłem zmuszony robić przywracania... po prostu wierze na słowo, że to działa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na lapku mam "partycja oem" 39 MB :blink:

Nie przypominam sobie żebym na desktopie miał jakąś dodatkową partycje... :huh:

 

Jest to partycja rozruchowa. Nie jest wymagane jej utworzenie, ale w celach bezpieczeństwa i w pewnym sensie wygody, się ją tworzy.

Podobnie jest w Linux: przykładowo: swap (w Win też niektórzy robią jakieś oddzielne partycje), / (root, system), /home (na pliki użytkownika, coś jak w Windows partycja "D :" z danymi), /boot (właśnie ta 100MB, co kolega ma w systemie) itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ta partycja widoczna jest w innych systemach? Czy jest to jakaś wirtualna partycja windowsa?

 

"Normalna" partycja, w dodatku nawet chyba nawet "Primary", chociaż tutaj należałoby doczytać, bo jak wiemy Vista i Win7 mogą zostać zainstalowane (włącznie z bootloaderem) na partycji rozszerzonej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja siódemka nie posiada takiej magicznej partycji, ale może dlatego, że jest to aktualizacja z Visty.

Używałeś do partycjonowania narzędzia wbudowanego w instalator systemu? Win jest x64?

post-112992-1269610332,28_thumb.jpg

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja siódemka nie posiada takiej magicznej partycji, ale może dlatego, że jest to aktualizacja z Visty.

Używałeś do partycjonowania narzędzia wbudowanego w instalator systemu? Win jest x64?

 

Zarówno wersja x86 jak i x64 przy nowej instalacji tworzą sobie domyślnie taką partycję, której można nie tworzyć. Aczkolwiek Win zaleca jej stworzenie. Przy aktualizacji - jak wiadomo, aby nie było wpadek z partycjonowaniem - takowa nie jest tworzona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to partycja rozruchowa. Nie jest wymagane jej utworzenie, ale w celach bezpieczeństwa i w pewnym sensie wygody, się ją tworzy. (...)

 

Bardziej dosadne wyjaśnienie: czysta instalacja win7 często sama proponuje utworzenie takiej partycji, chociaż jest to uzależnione chyba od wielkości dysku, bo na 500GB mi zaproponował stworzenie takiej partycji rozruchowej a na 160GB już nie.

 

Czytajcie to co poprzednicy piszą :)

 

 

Edycja: no kolega wyżej już mnie wyprzedził :) Dokładnie, o to chodzi.

Edycja2: i jak idzie rozwiązywanie problemu? Pomogła któraś z moich podpowiedzi? Albo jakieś inne prostsze rozwiązanie znalezłeś?

Edytowane przez pioras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej dosadne wyjaśnienie: czysta instalacja win7 często sama proponuje utworzenie takiej partycji, chociaż jest to uzależnione chyba od wielkości dysku, bo na 500GB mi zaproponował stworzenie takiej partycji rozruchowej a na 160GB już nie.

 

Czytajcie to co poprzednicy piszą :)

 

 

Edycja: no kolega wyżej już mnie wyprzedził :) Dokładnie, o to chodzi.

Edycja2: i jak idzie rozwiązywanie problemu? Pomogła któraś z moich podpowiedzi? Albo jakieś inne prostsze rozwiązanie znalezłeś?

 

Stawiałem już parę razy na lapach 7-mkę na 80tkach, i też robił 100-megabajtowe partycje.

 

Niestety sam problem, dalej nie rozwiązany - problemem jest właśnie to 100MB rozruchowe. Na razie poradziłem sobie Narzędziem Łatwy Transfer, jednak wolałbym prostsze rozwiązanie typu Ghost tak jak kiedys. Szczególnie, że często mam po 10 identycznych lapów to skonfigurowania - w tym wypadku płyta z obrazem czystego systemu ze sterami była by zesłaniem z niebios :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten program: EASEUS free Partition Manager - Home Edition, jednak nie dał rady? Ani też próba przypisania litery dysku do tej partycji 100MB i skorzystanie z tego Ghosta co masz?

 

Nie da się przypisać litery do dysku 100MB systemowego :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się źle zrozumieliśmy, więc spytam jeszcze (ostatni) raz, czy ten EASEUS nie pomógł? (taki darmowy Ghost/Parition Magic - właściwie to taki Partition Magic z małym dodatkiem Ghosta :D , robiłem nim obraz całej partycji i poprawnie wykonał, ale XP i tylko 1 partycję kopiowałem, także sytuacja trochę inna).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się źle zrozumieliśmy, więc spytam jeszcze (ostatni) raz, czy ten EASEUS nie pomógł? (taki darmowy Ghost/Parition Magic - właściwie to taki Partition Magic z małym dodatkiem Ghosta :D , robiłem nim obraz całej partycji i poprawnie wykonał, ale XP i tylko 1 partycję kopiowałem, także sytuacja trochę inna).

 

Niestety nie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...