Skocz do zawartości
brainiak

Źle zamontowane chłodzenie?

Rekomendowane odpowiedzi

Mniej więcej 2 tygodnie temu zmieniłem chłodzenie na karcie graficznej Palit 9600GSO na Arctic Cooling Accelero L2 Pro. Od tego czasu nie używałem żadnej obciążającej GPU aplikacji, jednak jak się okazuje karta dość mocno się grzeje. Załóżmy, że radiator nie stykałby się w ogóle z chipem (odległość co najwyżej 1mm), czy wtedy temperatura w Windzie dochodziłaby do ~70 stopni (jak jest obecnie) czy raczej waliłaby w kosmos, aż do oporu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakby się nie stykał, to bardzo możliwe, że już dawno by padła. Prawdopodobnie za słabo się styka, lub za dużo pasty dałeś. Rozmontuj, przeczyść, a przede wszystkim sprawdź docisk (odcisk rdzenia na chłodzeniu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam, ze wyznacznikiem poprawnego montazu jest temperatura radiatora.

Chodzi o to, ze jak gpu pokazuje np. 70 st C, to radiator musi prawie parzyc.

Jak gpu pokazuje te 70 st C a radiator jest chlodny/letni, to cos nie tak z przekazem ciepla z gpu do radiatora.

To juz Yogi opisal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiator jest bardzo gorący, umknęło mi to z pierwszego posta.

 

Przychodzi mi do głowy pół tuzina różnych czynników, które mogą grać rolę. Dlatego faktycznie najlepiej będzie jednak sprawdzić, czy jest odcisk na paście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak jest gorący, to powinien być, ale sprawdź docisk, sprawdź też ile pasty dałeś, bo może za dużo?wentyl chodzi automatycznie czy sterujesz ręcznie? i na jakich obrotach działa i ile ma max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator jest podpięty do molexa, bo na karcie mam niestety złącze tylko na 2 piny. Adapter za pomocą którego go podpiąłem może dostarczać napięcie 1,2V lub 0,7V (0,7V jest zbyt małe, chłodzenie sobie nie radzi).

 

Inną kwestią jest to, że wentylator dzieli tylko 1cm od kolejnej karty, co pewnie znacznie osłabia jego działanie, tym bardziej, że w budzie mam zawsze bardzo gorąco, a już szczególnie w takie upały.

 

Mimo wszystko spodziewałem się, że z tym chłodzeniem (i radiator i wentylator znacznie większe niż oryginale) karta będzie spokojnie pracować nawet przy minimalnej szybkości wentylatora. Urgh... zaczynam się zastanawiać, czy (jak to mam w zwyczaju) nie rozmazałem pasty w czasie montażu. Ot, niezdarne ręce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro radiator jest goracy a nawet parzacy to problem nie lezy po stronie zlego docisku do gpu tylko w wydajnosci samego chlodzenia.

Karta poprostu daje wiecej niz chlodzenie potrafi oddac.

Jedynym polepszeniem wydajnosci bedzie szybszy wentylator.

Jezeli ograniczasz obroty kontrolerem to daj mu max na chwile i obciaz karte.

Jezeli po tym zabiegu radiator bedzie bardzo goracy to accelero wydalo crapa lub zle dobrales chlodzenie do karty.

 

Nie zwiekszales napiecia gpu ?

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator jest podpięty do molexa, bo na karcie mam niestety złącze tylko na 2 piny. Adapter za pomocą którego go podpiąłem może dostarczać napięcie 1,2V lub 0,7V (0,7V jest zbyt małe, chłodzenie sobie nie radzi).

 

Tak na przyszlosc (nie czepiam sie) - nie 1,2V a 12V i nie 0,7V a 7V ;) niby to tylko przecinek ale kiedys taka pomylka moze kosztowac wiecej niz tylko spalony sprzet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli po tym zabiegu radiator bedzie bardzo goracy to accelero wydalo crapa lub zle dobrales chlodzenie do karty.

Accelero to produkt Arctic Cooling z całkiem niezłą opinią, więc błąd leży na pewno gdzieś po mojej stronie.

 

Co masz na myśli mówiąc o złym doborze chłodzenia? Radiator jest znacznie większy, wentylator znacznie wydajniejszy - co jeszcze wpływa na efektywność chłodzenia danego układu?

 

Nie zwiekszales napiecia gpu ?

Nie.

 

Tak na przyszlosc (nie czepiam sie) - nie 1,2V a 12V i nie 0,7V a 7V ;) niby to tylko przecinek ale kiedys taka pomylka moze kosztowac wiecej niz tylko spalony sprzet.

 

Haha, dzięki. Wydawało mi się, że po 0 był przecinek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Co masz na myśli mówiąc o złym doborze chłodzenia? Radiator jest znacznie większy, wentylator znacznie wydajniejszy - co jeszcze wpływa na efektywność chłodzenia danego układu?

(...)

 

Pojemność cieplna i szybkość oddawania ciepła. Zamieniłeś jeden aluminiowy klocek o dość niezłej powierzchni ( standard ) na inny z tego samego materiału, może o podobnej powierzchni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Accelero to produkt Arctic Cooling z całkiem niezłą opinią

 

Dobrą opinię ma Accelero S1. Tutaj na pewno wspólna jest nazwa. Co do wydajności, trzebaby poczytać testy.

 

Nie opiera Ci się przypadkiem Accelero o blachę chłodzącą pamięci, bądź inny element?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brainiak wiem, ze accelero jest dobra firma robiaca chlodzenia, ale nie wszystko zloto co sie swieci.

Sam mam AC extreme i jestem zadowolony tylko u mnie jest 5 podwójnych pipek i zeberek tyle, ze zliczyc nie sposob.

Skoro radiator jest bardzo goracy a wentylator kreci jak trzeba to poprostu chlodzenie nie daje rady odprowadzic tyle ciepla ile daje gpu.

Co innego, gdyby radiator byl cieply a gpu mialby 80 st C.

Tu juz mialbys przyczyne takich temperatur i byloby to zle zamontowanie chlodzenia.

 

p.s dzieki za wskazanie bledu.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...