Skocz do zawartości
USB

Problem z routerem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od wczoraj mam problem z internetem. Posiadam łącze kablowe w sieci Multimedia (modem Motorola SBV5120) podzielone routerem na dwa komputery (ASUS RX3041). Do tej pory wszystko było ok. Problem polega na tym, że router nie ściąga żadnego adresu IP. Jeśli podłączę komputer bezpośrednio do modemu kablowego - internet działa, czyli domyślam się, że to problem z routerem. Resetowałem go wiele razy, resetowałem ustawienia i dalej nic. Dziwi mnie to, bo router cały czas chodził na domyślnych ustawieniach i nagle z dnia na dzień zaczęły się problemy.

Co mi się rzuciło w oczy to to, że kontrolka "status" na routerze cały czas miga powoli, a z tego co pamiętam świeciła się cały czas (tak jak kontrolka power) albo migała szybko (tak jak kontrolki lan/wan podczas przesyłania danych).

W czym może być problem? Czy możliwe, że coś się spaliło w routerze? Jeśli tak, to jak to sprawdzić, bo chciałbym uniknąć sytuacji, że kupię nowy i też nie będzie działał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpinając internet bezpośrednio do komputera, możesz spisać wszystkie potrzebne informacje jak IP, brama, maska, dns'y. Następnie wpisać ręcznie w routerze. Być może zaskoczy i będzie działał.

Ciężko powiedzieć co mu się stało, może jakaś awaria, a może coś innego.

 

Ostatnio też pomagałem użytkownikowi tego forum z ustawieniem routera w podobnej konfiguracji co twoja. Router nie mógł załapać (ipt, maska itp) z modemu. Tzn łapał ale jakieś dziwne wartości nie wiadomo skąd wzięte. W końcu po kilku resetach router załapał.

W każdym razie zobacz czy wpisanie ręcznie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpinając internet bezpośrednio do komputera, możesz spisać wszystkie potrzebne informacje jak IP, brama, maska, dns'y. Następnie wpisać ręcznie w routerze. Być może zaskoczy i będzie działał.

Ciężko powiedzieć co mu się stało, może jakaś awaria, a może coś innego.

 

Ostatnio też pomagałem użytkownikowi tego forum z ustawieniem routera w podobnej konfiguracji co twoja. Router nie mógł załapać (ipt, maska itp) z modemu. Tzn łapał ale jakieś dziwne wartości nie wiadomo skąd wzięte. W końcu po kilku resetach router załapał.

W każdym razie zobacz czy wpisanie ręcznie działa.

 

Nie za bardzo wiem co i skąd miałbym spisać. Wszystko zawsze chodziło na ustawieniach automatycznych, w ustawieniach karty sieciowej nigdy nie musiałem wpisywać ręcznie żadnych adresów. Jak podłączyłem router (z rok temu) to też wszystko ładnie działało na domyślnych ustawieniach.

 

przede wszystkim nalezy resetowac modem, w routerze upewnij sie ze masz WAN ustawiony na DHCP

 

Modem oczywiście resetowałem i to wiele razy. DHCP włączone, bo takie jest domyślne ustawienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo wiem co i skąd miałbym spisać. Wszystko zawsze chodziło na ustawieniach automatycznych, w ustawieniach karty sieciowej nigdy nie musiałem wpisywać ręcznie żadnych adresów. Jak podłączyłem router (z rok temu) to też wszystko ładnie działało na domyślnych ustawieniach.

 

 

Modem oczywiście resetowałem i to wiele razy. DHCP włączone, bo takie jest domyślne ustawienie.

 

Jak podłączysz kabel z modemu do komputera to masz internet..

Klikając na Panel sterowania\Sieć i Internet\Połączenia sieciowe -> połączenie lokalne -> szczegóły

będziesz miał takie informacje jak: IP, brama, maska, DNS'y

 

Jak wejdziesz do ustawień routera to w opcjach WAN powinieneś mieć do wyboru coś takiego jak DHCP User oraz Static IP User (tak to jest opisane u mnie).

 

Wpisujesz ręcznie:

 

WAN IP Address ...

Subnet Mask ...

Default Gateway ...

Primary DNS Server ...

Secondary DNS Server ...

 

Powinno zaskoczyć i działać.

Z tego co rozumiem, to router ma włączone DHCP i przydziela obu komputerom IP, maskę, i bramę. Problem polega w takim razie na załapaniu z modemu odpowiednich ustawień dla routera.

Ręczne wpisanie powinno pomóc.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieco inaczej to wygląda u mnie. W zakładce WAN mam możliwość wpisania DNSów http://imgur.com/436NS.png

Natomiast IP, subnet mask i gateway mam tutaj http://imgur.com/hrFgB.png

Uzupełniłem te pola, jako destination network IP wpisałem swój obecny adres IP ale nic to nie daje... Sklonowałem też MAC, bo adres IP jest przypisywany w zależności od karty sieciowej, ale też nie poskutkowało. Czyli albo robię coś źle, albo router szwankuje :) Nie raz zdarzało mi się, że zrywał połączenie. W ostatnich tygodniach dosyć często mu się to zdarzało i musiałem często modem resetować, ale teraz nawet to nie pomaga.

 

A tu screen z karty sieciowej http://imgur.com/KS5HU.png

Serwer DHCP nigdzie nie wpisywałem, bo nie wiedziałem gdzie.

Edytowane przez USB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, zrobiłem i działa :) Dzięki wszystkim za pomoc.

Czy jeśli kupiłbym nowy router to tak samo musiałbym ręcznie wpisywać adresy? Czy to wygląda na problem z routerem czy z modemem od kablówki? Bo tak jak pisałem wyżej, nigdy do tej pory nie musiałem nic ustawiać samemu i działało na automacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, zrobiłem i działa :) Dzięki wszystkim za pomoc.

Czy jeśli kupiłbym nowy router to tak samo musiałbym ręcznie wpisywać adresy? Czy to wygląda na problem z routerem czy z modemem od kablówki? Bo tak jak pisałem wyżej, nigdy do tej pory nie musiałem nic ustawiać samemu i działało na automacie.

 

Tak jak kolega wyżej napisał. DHCP powinno działać i router sam powinien dostać odpowiednie dane. Najlepiej było by sprawdzić na innym modemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z moim routerem.

Coś się sknociło i od 2 dni nie mam w ogóle połączenia z internetem na wifi, tylko przez kabel. Chciałam go od nowa skonfigurować, ale nie mam instrukcji, a wcześniej robił mi to informatyk. Czy w necie można gdzieś znaleźć "uniwersalny" sposób na skonfigurowanie routera? (Szukałam, ale nie wiem, co jest odpowiednie, a nie chcę jeszcze bardziej namieszać)

Mam taki router

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z moim routerem.

Coś się sknociło i od 2 dni nie mam w ogóle połączenia z internetem na wifi, tylko przez kabel. Chciałam go od nowa skonfigurować, ale nie mam instrukcji, a wcześniej robił mi to informatyk. Czy w necie można gdzieś znaleźć "uniwersalny" sposób na skonfigurowanie routera? (Szukałam, ale nie wiem, co jest odpowiednie, a nie chcę jeszcze bardziej namieszać)

Mam taki router

 

Czyżby strona producenta nie działała ;) w routerze masz wbudowany kreator a w instrukcji ładnie opisane jak go użyć/skonfigurować...

 

Dział Pobierania - PL Instrukcja obsugi GXR-301 21-04-2009.pdf

Edytowane przez Wreq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jednak nie do końca się rozwiązał... Średnio raz na dobę muszę ponownie wykonywać operacje jak wyżej. Tracę połączenie z internetem, mimo że w zakładce status w routerze są widoczne wszystkie adresy i modem również świeci prawidłowo. Po resecie modemu otrzymuję nowy IP, brama i maska podsieci też zazwyczaj się zmieniają. Nie mam pojęcia czemu tak się dzieje.

Czy do modem wariuje czy może sygnał mam słaby na kablu?

Nie wiem czy to ma znaczenie, ale drugi komp mam podłączony "na lewo". Także nie chciałbym dzwonić do providera i zgłaszać problem jeśli nie leży on po jego stronie. Do tej pory przez dwa lata wszystko działało ok, tak jak pisałem od kilku tygodni zaczęło mi się takie rozłączanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na lewo ? czyli musisz płacić za podpięcie drugiego komputera ? Sprawdź jak sprawa wygląda z TTL - komp bezpośrednio podepnij do modemu na czas testu...

 

Tak, powinienem dopłacać bodajże 30% abonamentu za dodatkowy komputer, co jest totalną bzdurą bo nie dostaje się osobnego łącza ani osobnego numeru IP. Polega to na tym, że w swoim zakresie muszę kupić router i zaprosić do domu montera, który mi go podłączy, skonfiguruje (oczywiście za opłatą) i da aneks do umowy. Przynajmniej wiem, że tak było kiedyś, kilka lat temu jak podłączali mi internet, bo do tej pory już kilka umów było podpisywanych i możliwe, że coś się zmieniło. Nie czytam dokładnie każdej umowy. W UPC z tego co wiem można mieć 3 komputery podłączone bez żadnych dodatkowych opłat. Ale mniejsza o to, nie o tym temat :)

Możesz wyjaśnić o co chodzi z tym TTL?

Żeby mieć pewność, że to nie router się rozłącza, musiałbym podpiąć jeden komputer do modemu i mieć tak podłączone przez dwie doby bez przerwy, a to niestety jest nie do zrobienia, bo z obu komputerów w domu się korzysta i nie mogę jednego odciąć na tak długo... Tracę połączenie o różnych porach dnia więc nie mogę przewidzieć kiedy to się stanie.

Edytowane przez USB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...