Skocz do zawartości
Turisma

MSI NEO 2 FR + C2D E4500

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam pytanko do bardziej wtajemniczonych...

 

Mam płytę główną taką jak w opisie + Ramy GEIL 2x1GB 4-4-4-12 oraz procka C2D e4500 2.2GHz

 

Chciałbym "pobawić się" zworkami, aby troszkę zwiększyć wydajność procka i pamięci RAM.

 

Mógłby mi ktoś podpowiedzieć co zrobić w granicach rozsądku ?

 

pozdrawiam

 

 

Jarek

Edytowane przez Turisma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co bawić się zworkami? Ustaw strap na 333 MHz i kręć dalej z biosu.

 

W granicach rozsądku ustawiaj napięcie - 1,5V dla procka i 2,3V dla RAMu. W ten sposób na pewno nic nie spieprzysz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś : Ustaw strap na 333 MHz i kręć dalej z biosu.

 

A niby FSB to nie z biosu ? Przecież 333MHz tez z BIOSu ustaię :)

 

Ustawiłem ale niestety nie działa stabilnie i resetuje się, nawet jak z 200 na 250 zmienie tylko albo na 230.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, już wiem o co chodzi,

 

Obecnie mam zworkę na 266 - przy 333 nie wstawał komp do biosu nawet.

 

Mam 266, zwiększyłem napięcie NB do 1,5 v i sb do 1,7 v EIST - dis., SS - dis., oraz dałem napięcie na procka ze standardowego na 1,4 v bo przy standardowym przy bootowaniu windy padał ;)

 

Póki co jest ok :) Na 2.94 GHz stoi :)

Edytowane przez Turisma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy mniejszym napięciu komp wariuje - tj. resetuje się podczas bootowania windy, albo nie wstaje w ogóle.

 

266 na 333 nie mogę bo nie podnosi się w ogóle.

 

200 na 266 zrobiłem i jest ok, ale przy napięciu takim jakie polecał kolega w swoim FAQ ;)

Edytowane przez Turisma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze zmieniajac z 266 na 333 zwieksza sie znacznie taktowanie pamieci i trzeba im wiecej papu dac

 

Nie sądze, bo taktowanie pamięci jest na 800 standardowo cały czas, gdy zmieniam zworki to taktowanie pamięci sie nie zmienia, ale gdy robie to samo ale z biosa to od razu się zmienia i musze wtedy Ratio ustawiać...

A jeśli więcej papu - to ile ? zanim zmienie zworkę na 333 to ile dać napięcia ?

 

Ps. Nie można u mnie w BIOSie ustawić Taktowania pamiątek nie ruszając procka - idzie to jakoś OdLinkować ? uniezależnić jedno od drugiego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi po kiego grzyba w ogóle ruszasz zworki? To jest kompletnie bez sensu. Zostaw na auto i jedź z BIOS FSB w górę. Nadto nie da rady na strapie 333 bo 333*11=3.66GHz a allendale zwykle robi 3.2/3.3GHz przy znośnym napięciu. Chyba że mnożnik cepa obniżysz.

 

A co do pamięci to kompletnie nie rozumiem pytania.

 

Edit: Chyba że chodzi ci o to że nie kręcąc proca masz max 800 na pamięciach. Ale to normalne. Max stosunek FSB:DRAM to 1:2, więc jeżeli chcesz więcej na pamięciach tak musisz dać wyższe FSB, czyli podkręcić cepa ;)

 

A swoją drogą to pamięci przy OC ustawia się ręcznie a nie zostawia na auto ;)

 

Edit2:

I daj NB i SB na def bo naprawdę nie trzeba je woltować przy takim FSB. Ja trzymam FSB 333 i napięcia chipsetów def ;)

Edytowane przez foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi po kiego grzyba w ogóle ruszasz zworki? To jest kompletnie bez sensu. Zostaw na auto i jedź z BIOS FSB w górę. Nadto nie da rady na strapie 333 bo 333*11=3.66GHz a allendale zwykle robi 3.2/3.3GHz przy znośnym napięciu. Chyba że mnożnik cepa obniżysz.

 

A co do pamięci to kompletnie nie rozumiem pytania.

 

Edit: Chyba że chodzi ci o to że nie kręcąc proca masz max 800 na pamięciach. Ale to normalne. Max stosunek FSB:DRAM to 1:2, więc jeżeli chcesz więcej na pamięciach tak musisz dać wyższe FSB, czyli podkręcić cepa ;)

 

A swoją drogą to pamięci przy OC ustawia się ręcznie a nie zostawia na auto ;)

 

Edit2:

I daj NB i SB na def bo naprawdę nie trzeba je woltować przy takim FSB. Ja trzymam FSB 333 i napięcia chipsetów def ;)

 

 

Cześć,

 

Po pierwsze - nie wiem może mam zciach!ego kompa w takim razie, ale u mnie bez podnoszenia napięcia na FSB 333 nie ruszy ;) W ogóle na FSB 333 nie rusza :)

O Ratio RAMów to ja wiem doskonale, mi chodzi o to, żeby podnieść ręcznie np. wpisać sobie 940MHz na ram a nie jakimś tam RATIO, bo RATIO masz ileś ograniczonych wyborów i są zależne od Procka. Ludzie robią testy i np. moje GEILE podnosili do 920 - 940 MHz - ale pytam się jak !? Bo ja nie mogę - jedynie tym ratio, ale to nie uceluje tak jakbym chciał dokładnie.

Więc pytam, czy to musi być zależne od procka, czy można jakoś to przełączyć w BIOSIe, żeby RAM sobie taktował np. z 800 na 940 a Procek był na standardowym taktowaniu.

 

Po drugie nie zostawiam Ramów nigdy na AUTO ;) Więc nie wiem gdzie to wyczytałeś w moich postach ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś auto? Bo prawdopodobnie dlatego że wymuszasz strapa 266 to przy 333 MCH potrzebuje już papu. Możliwe także że wymuszasz strapa 266, a mnożnik pamięci dajesz od innego strapa i mobo sobie nie radzi. Tak czy inaczej u mnie przyjemniej podkręca się bez ruszania zworek ;) (z doświadczenia na e2200 i e5200).

 

Co do pamięci stąd wyczytałem:

Nie sądze, bo taktowanie pamięci jest na 800 standardowo cały czas, gdy zmieniam zworki to taktowanie pamięci sie nie zmienia, ale gdy robie to samo ale z biosa to od razu się zmienia i musze wtedy Ratio ustawiać...

Jak masz pamięci na auto (w sensie mnożnik/dzielnik pamięci jak kto woli) to jak zmieniasz zworką FSB to wówczas płyta będzie automatycznie dostosowywać nastawy pamięci do tych z SPD i daje ci 800MHz. To tak jakbyś oszukiwał płytę że masz procka z innym bazowym FSB. Dlatego nie zmienia się ich taktowanie. Bo to dokładnie to samo jakbyś najpierw zainstalował e4500 a potem np. e6xxx. Jak pamięci na auto to w obu przypadkach mobo ustawi pamięci tak samo.

 

Jakbyś ustawił dzielnik pamięci na twardo to czysto teoretycznie (bo już nie pamiętam jak sam zworkami się bawiłem) pamięci również szły by w górę po przestawieniu zworki na innego strapa.

 

Co do pytania o częstotliwość pamięci -> to nie nforce. Na intelu masz dostępne jedynie dzielniki/mnożniki (jak kto woli :P ) pamięci. Dlatego nastawy idą skokowo i są zależne od FSB. Jakbyś miał płytę na nforce to masz tam tryb unlinked i możesz pamięci ustawiać co 1MHz niezależnie od FSB.

 

Edit: A co do strapa 333 to spróbuj najpierw obniżyć mnożnik cepa do 9 i potem dać zworki na strapa 333 ;) powinno ruszyć ;)

Edytowane przez foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś auto? Bo prawdopodobnie dlatego że wymuszasz strapa 266 to przy 333 MCH potrzebuje już papu. Możliwe także że wymuszasz strapa 266, a mnożnik pamięci dajesz od innego strapa i mobo sobie nie radzi. Tak czy inaczej u mnie przyjemniej podkręca się bez ruszania zworek ;) (z doświadczenia na e2200 i e5200).

 

Co do pamięci stąd wyczytałem:

 

Jak masz pamięci na auto (w sensie mnożnik/dzielnik pamięci jak kto woli) to jak zmieniasz zworką FSB to wówczas płyta będzie automatycznie dostosowywać nastawy pamięci do tych z SPD i daje ci 800MHz. To tak jakbyś oszukiwał płytę że masz procka z innym bazowym FSB. Dlatego nie zmienia się ich taktowanie. Bo to dokładnie to samo jakbyś najpierw zainstalował e4500 a potem np. e6xxx. Jak pamięci na auto to w obu przypadkach mobo ustawi pamięci tak samo.

 

Jakbyś ustawił dzielnik pamięci na twardo to czysto teoretycznie (bo już nie pamiętam jak sam zworkami się bawiłem) pamięci również szły by w górę po przestawieniu zworki na innego strapa.

 

Co do pytania o częstotliwość pamięci -> to nie nforce. Na intelu masz dostępne jedynie dzielniki/mnożniki (jak kto woli :P ) pamięci. Dlatego nastawy idą skokowo i są zależne od FSB. Jakbyś miał płytę na nforce to masz tam tryb unlinked i możesz pamięci ustawiać co 1MHz niezależnie od FSB.

 

Edit: A co do strapa 333 to spróbuj najpierw obniżyć mnożnik cepa do 9 i potem dać zworki na strapa 333 ;) powinno ruszyć ;)

 

 

Dzięki wielkie stary za wyczerpanie tematu :) Twoje wyjaśnienia mi bardzo pomogły, a co do mnożnika cepa - spróbuje niedługo :)

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...