Skocz do zawartości
sensei

DLT3C i cosik przypieka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, problem jest następującej treści : do tej pory leciałem na DUT3C 0308MPMW batch 0108 chłodzenie Arctic Cooling z miedzianą płytką (czujnik temp.) i przy vcore 1.85 na 10,5x200 temp. dochodziła do 55 C. Zważywszy że Epox (ponoć) zaniża odczyt pomyślałem że to trochę za dużo i wczoraj zmieniłem na DLT3C 0308XPMW batch 0950 (?) no i procek idzie przy defaultowym vcore 1.5 tak jak tamten na 10.5x200 ale temp. spadła zaledwie o 5 C :( pasta to Arctic Silver III, nakładałem już 3 razy, różną grubość i nic nie pomogło. Przy vcore 1.7 idzie na 11.5x200 a tmp. w granicach 58 przy max. stresie po 2 godzinach, smigła coolera kręcą się na 3250 (max producenta 3500) ... przy 1.85 poszedł na 12x200 ale w połowie 3DMarka froozen, po czym temp. w biosie pokazała się ... 1 stopień 8O Po wyłączeniu i włączeniu kompa zobaczyłem 67 C :? No wiec pytam co jest do d..y : cooler, seria procka czy coś innego ? wiem że cooler nir nadaje się do ekstremalnych wyczynów, ale zważywszy że przy starym procu działał nieźle miałem nadzieję że teraz też podoła ... no i co ztym batchem, czytałem że zakres z wafla to 001-300 im mniej tym lepiej a u mnie prawie tauzen 8O

pozdrawiam wszystkich co @

sensei

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem boxowego Athlona (podpis) i wiatrak chodzi mi na 4400 obrotów (średnio), tak więc może masz za wolny wiatrak.

 

A wiesz, że w boxach nie dają super wiatraków :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

The Tbred B 1700+ DLT3C is based on the same 0.13 micron silicon process as all the other model 8 (Tbred A and Tbred B) from XP 1600+ to 2800+ (recently 3000+). It is NOT based on the SOI (silicon on insulator) process. (BTW, Tbred B has one more metal layer than Tbred A, both are 0.13u.)

 

The Tbred B 1700/1800+ have the same transistor count, same L1, L2 cache size, same number of metal layers, same chip dimensions, ... as the 1.6 and 1.65 V rated Tbred B.

 

Side track: Same for Barton, which is also based on the 0.13 micron process. But it is a different chip, different transistor counts, chip dimension and has bigger L2 cache of 512KB instead of 256KB in Tbred.

 

I think the reason why the Tbred B 1700+ DLT3C can work at rated 1.5V and can be clocked at simliar highest clock frequency (if not better) as all the other 1.6V and 1.65V rated Tbred B is due to the following:

 

Its transistors have lower threshold characteristics due to process variation which produces transistors with shorter channel length. Shorter channel means lower transistor threshold, runs faster, draws larger leakage current and higher active current (hence higher active power). According to AMD spec, the 1.5V 1700+ has higher rated current than the 1.6V 1700+ (about 7% more).

 

Threshold voltage of a transistor is the gate voltage above which it will conduct current orders of magnitude higher from source to drain compared to being below the threshold. Chips with lower threshold transistors can perform equally well with a lower supply voltage (Vcore) as those with higher threshold, because the transistors can conduct at a lower gate voltage.

 

This is normal for a given silicon process (say 0.13u) to have such variation that some transistors in certain chip die have shorter channel length (less than 0.13u) or some have higher channel length. Those that have shorter channel length have faster intrinsic speed and can run as fast when smaller Vcore is applied (pros). On the other hand (cons), due to the lower threshold voltage which draws higher leakage current and generates more heat at the same higher Vcore, these chips can run as fast at a low Vcore as the higher Vcore rate chips, but they will max out at a lower Vcore compared to the higher Vcore rated siblings.

 

The final oc success of the Tbred B 1700+/1800+ DLT3C is a race between its natural, born, intrinsic characteristics, the balance and tradeoff between the smaller channel length, lower transistor threshold, hence faster, and the opposing, negative behaviour of higher leakage current, and heat generated.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrob cos z biosem, np wymien na nowszy- ten jeden stopien swiadczy ze cos sie prawdopodobnie zrabalo albo jeden raz, albo ciagle cos jest nie tak. na forum o 8rda znajdziesz o tym i innych rzeczach.

epox, jezeli cie dobrze zrozumialem, ze porownojesz go do plyt ktore maja odczyt z diody termicznej przylegajacej z tylu, nie zaniza temp. w przypadku takiego porownania epox pokazuje wyzsze temp bo odczytuje bezposrednio z jadra.

JELEN. na ktorej stronce to znalazles? Mozesz podac linka? Dzieki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rav- 100% racji.... mialem 2 dut do testowania i one w porownaniu z dlt to sa zimniutkie ^^

Skąd masz takie info??? Z własnych doświadczeń?

Mój Dut3c(podpis) ma odblokowany mnożnik - sprawdzałem 12*, 11.5* na pewno idzie. Tylko, że wentyl mam boxowy i jak go dałem na 12*133(1600Mhz)(Athlon1900+), to po dwóch godzinach gry w turówkę :!: (Heroes3) osiągnął 40 stopni na płycie, 60 stopni procek : :twisted:

Więc dałem sobie spokój i ustawiłem mnożnik na auto :cry:

Max mnożnik jaki mogę uzyskać to 15*, a szynę do 200Mhz

 

Co może rozwiązać sprawę grzania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"]Bodziu8, sprawe grzania sie DLT a DUT ,sprawdzilem na sobie :).6 prockow DUT i 3 DLT-ki .

A jak myślisz :lol: - ile mogę wycisnąć z tego co mam w podpisie - nie chcę zmieniać coolerka - bo mam na ten zestawik jeszcze jakieś 2 lata i 11 miesięcy gwarancji :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"]Mysle ze 2ghz to max raczej na boxie ,ale od kiedy to sciagniecie coolera narusza gwarancje ?

źle sie wyraziłem :wink: - po prostu kupiłem tego boxa bo miał odblokowany mnożnik :P trzy lata gwarancji :P i niezłą ceną - 292zł

Dla mnie przesiadka z AMDk6-2- to juz było coś :wink:.

Ale 2Ghz to i tak nieźle :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"]Mysle ze 2ghz to max raczej na boxie ,ale od kiedy to sciagniecie coolera narusza gwarancje ?

źle sie wyraziłem :wink: - po prostu kupiłem tego boxa bo miał odblokowany mnożnik :P trzy lata gwarancji :P i niezłą ceną - 292zł

Dla mnie przesiadka z AMDk6-2- to juz było coś :wink:.

Ale 2Ghz to i tak nieźle :wink:

wszystkie 0.13 mają odblokowany mnożnik, jedyny + boxa to 3 lata gwarancji a cena :| - można było <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> oem i lepszy cooler ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, zaryzykowałem i od przyszłego tygodnia będę testował nowy cooler - CoolMaster HHC-L61 (ten cichy z HeatPipe) - a poniewaz jest caly z miedzi a ten moj Arctic tylko z "wkladka" takze licze na poprawe :mrgreen: . dam znac ofkors, thx za zainteresowanko :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...