Skocz do zawartości
ishikava

Co na Phenoma II X4 955?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Nadszedł czas zmiany boxowego chłodzenia Phenoma II x4 955 na coś CICHSZEGO i wydajniejszego.

W tej chwili w stanie idle przy 2200 obrotow wentyla i ~33C na CPU słychać (jak na moje ucho ;p) dośyć głośną pracę wentylatorka. Latem obroty dochodziły do (!!!) ~5000 obrotów.

Było to nie do wytrzymania, miałem wrażenie, że obudowa zaraz się rozleci. Myślałem o zakupie:

Scythe Mugen II Rev.B - taka była moja pierwsza myśl, wiele pozytywnych opini. Ale nie wiem czy zmieści się do CM Elite 331(wys.158mm). Cena w granicach 160zł.

Zalman CNPS 10 Flex - gabarytowo mniejsze, pasta termoprzewodząca chyba lepsza. Do tego oczywiście jakiś wentyl, myślałem o SilentiumPC Zephyr 120(tutaj proszę o rady ludzi, którzy mieli w swoich rękach nie jeden wentylator ;-)) Cenowo jak wyżej(+/-).

Zalman CNPS10X Performa - najtańsze rozwiązanie.

Kolejność przypadkowa. Która z tych pozycji zapewni najlepszy stosunek cisza/wydajność? Jeżeli istnieją jakieś lepsze rozwiązania to proszę o pomoc. W planach oczywiście OC - i tu moje pytanie: Czy któraś z podanych przeze mnie pozycji zapewni mi stabilną pracę na ~3,8GHz?

AMD Phenom II X4 955 C2

Gigabyte MA770T-UD3P

G.Skill 4GB (2x2GB) 1333MHz CL8 HK

XFX Radeon HD4890

BeQuiet PurePower L7 530W

Cooler Master Elite 331

Budżet to około 160zł. Ewentualnie dorzuciłbym na 2 wentylator jeżeli dałoby to dużą różnicę w wydajności(o ile zmieści się w obudowie :P). Zależy mi na cichej pracy. Jeszcze jedna rzecz. Waga tych radiatorów to od 500 do ~700g. Myślę, że dla mobo to trochę duży ciężar. Jak wygląda zamocowanie takiego "potwora" w praktyce??

Z góry dziękuję za odpowiedzi, liczę na duże zainteresowanie tematem gdyż nie chcę wyrzucić pieniędzy w błoto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalman CNPS10X Performa mam i polecam, kupilem za 110zl, latwy montaz (wymienialem 1szy raz w zyciu), wreszcie jest cicho, a mialem tak samo jak ty, boxowe tak halasowalo ze myslalem ze to przez zasilacz albo grafe

bez problemu 2 wentyle mozna zalozyc(i ja tak mam ale chyba jeden zdejme bo nie ma po co, trzeba dodac ze jak sie zamontuje 2 to 2 sloty ram troche koliduja)

bardzo polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SilentiumPC Fortis HE1225 ~120zł...

 

Jak szukasz małego i lekkiego ale za to wydajnego chłodzenia polecam Scythe Samurai ZZ - mam go i z OC nie ma problemu, niesłyszalny i tani koło 100 PLN. Jest niski więc nie ma problemu z obudową, dmucha na płytę dodatkowo chłodząc sekcję zasilania.

Edytowane przez Chris1981

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Zastanawiam się między Zalman CNPS 10X Flex a SilentiumPC Fortis HE1225. Tylko nie wiem czy po zamontowaniu, wentyl będzie ustawiony pionowo czy poziomo? A może można tak i tak? Zależałoby mi na pionowym ustawieniu tak, żeby ciepłe powietrze było wydmuchiwane od razu na zewnątrz obudowy. Ma ktoś jakieś doświadczenie w tej kwestii?? I słyszałem, że jakieś wentyle (chodzi o rodzaj łożyska) właśnie w pionie bądź w poziomie wydają z siebie nieciekawy dźwięk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fortis może dmuchać i w górę, i w bok...

 

Wentylatory najlepiej i njdłużej pracują przy ustawieniu pionowym - czyli oś łożyszka równolegle do podłoża. W ułożeniu osi prostopadłym (tak jak masz w karcir graf.) niektóre wentylatory mogą szybciej się zużyć i wydawać przy tym dziwne dzwięki o ile konstruktor nie przewidział takiego sposobu montowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dyskusję :) Skoro Fortis może dmuchać w tył obudowy(stojąc prostopadle do wiatraczka od karty graf.) to zdecyduję się na niego. Jeszcze pytanie co do pasty. Jaką polecacie? Zalman ZM-STG2 będzie dobrym wyborem? Pytam bo w danych SilentiumPC Fortis HE1225 nie ma żadnych informacji dotyczących pasty.

Edytowane przez ishikava

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup pastę od Zalmana (STG1/2) albo Revolteca - grunt żeby była w taim słoiczku z pędzelkiem jak lakier do paznokci - łatwa aplikacja i starcza na wiele razy!

 

STG-2 bardzo dobra pasta, tyle że jest sprzedawana w tubce i troszkę ciężko się ją nakłada ( w moim przypadku :P ), ale jak to nie twój pierwszy posmarowany procek to sobie poradzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...