Skocz do zawartości
Ignus

Dziwny problem z wydajnością dysku w sieci

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam w domu następujące połączenie. Komputer stacjonarny połączony z routerem i dalej połączony z laptopem "serwerowym". Ów serwer ma 2 dyski, jeden fabryczny 2,5 cala i jeden na USB (Hitachi XL500). Dysk USB jed podłączony poprzez adapter PCMCIA. Mam problemy z prędkością przesyłu danych pomiędzy komputerem stacjonarnym a serwerowym (z tego dysku na USB), która oscyluje w granicach 300kB/s a 700kB/s przy czym:

 

a) kopiując na komputer stacjonarny dane z wbudowanego dysku serwerowego mam prędkości rzędu 10 MB/s a 12 MB/s, czyli maksymalna prędkość 100Base-tx, czyli z kablami, kartą sieciową itp jest wszystko dobrze.

b) kopiując dane z dysku wbudowanego na serwerze do dysku USB na serwerze również mam maksymalne prędkości standardu USB, więc karta PCMCIA jest również sprawna

 

Problem występuje tylko wtedy gdy chce skopiować dane z dysku USB na serwerze gdziekolwiek po sieci. Nie mam pojęcia co jest grane. Na serwerze jest Windows XP Pro SP3 z włączonym prostym udostępnianiem, próbowałem mapować dyski sieciowe, ale rezultat ten sam. Wygląda na jakiś konflikt na lini port USB <-> skrętka.

Edytowane przez Ignus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz firewall systemowy oraz wszelkie ewentualne programy antywirusowe na 'serwerze'.

Ewentualnie upewnij się, że "Udostępnienie plików i drukarek" ma aktywny wyjątek w firewall'u systemowym.

 

Edycja:

Może inaczej, bo powyższe zapewne niewiele zmieni.

 

Spróbuj kopiować coś z dysku wbudowanego na USB przy jednoczesnym kopiowaniu z dysku wbudowanego do sieci. Jeśli prędkość wbudowany<->usb spadnie, to widocznie kontroler oraz karta sieciowa używają wspólnych zasobów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj kopiować coś z dysku wbudowanego na USB przy jednoczesnym kopiowaniu z dysku wbudowanego do sieci. Jeśli prędkość wbudowany<->usb spadnie, to widocznie kontroler oraz karta sieciowa używają wspólnych zasobów.

 

Faktycznie, prędkość zaczęła spadać podczas takiej operacji. Dzięki za odpowiedź, nie wpadłbym na to raczej. Będę musiał serwer z kabla na wifi przełączyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekaj, to nie jest tak proste. To, że prędkość spada to normalne - w końcu dysk wbudowany się nie rozdwoi.

 

Jeśli jednak podczas tej operacji prędkość na USB spada do 300-700KB/s (jak napisałeś wcześniej), to wtedy jest konflikt zasobów, który można sprawdzić w menedżerze urządzeń, we właściwościach karty LAN oraz PCMCIA. Jeśli brakuje zasobów, to można spróbować wyłączyć w bios zbędne porty (LPT, COM) - o ile laptop takie posiada i nie są Ci potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to problem leży pewnie w tym, że karta sieciowa jest na PCMCIA tak samo jak adpater USB. Prędkość spada do tych paruset kilobajtów na sekundę. Wyłączyłem na serwerze praktycznie wszystko co się dało, na końcu posta screen z UltraVNC. Niestety nic to nie dało. Chyba po prostu jakiś kontroler na płycie głównej nie wyrabia z obsługą 2 PCMCIA jednocześnie... Szkoda trochę mi kasy pakowanej w tą inwestycję, ale nie przewidziałem takiego obrotu sprawy :P

Jeszcze spróbuję w BIOSie wyłączyć, ale to trochę potrwa bo musz się dogrzebać do niego i otworzyć klapę ;)

 

SCREEN

 

EDIT: Z poziomu BIOSu wyłączyłem LPT, COM i modem, ale nie przyniosło żadnych korzyści niestety

Edytowane przez Ignus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...